Právo na víkend - týden v české justici očima šéfredaktora
Garanční systém začne vyplácet institucionální klienty Sberbank v pátek | Ústavní soud odmítl stížnost bývalého ředitele úřadu v kauze Bečvářova statku | Michaláková se odvolala proti verdiktu soudu, který dal za pravdu Norsku | Zeman na Hradě jmenoval téměř čtyři desítky nových soudců | Většina Čechů je pro přijímaní Ukrajinců, má ale i obavu o sociální jistoty | Soud pravomocně zabral areál v Rabyni, který patřil Smetkovi z H-Systemu
Vážení čtenáři,
přinášíme Vám pravidelný přehled událostí ve světě práva za uplynulý týden.
Přeji Vám hezký víkend
Mgr. Miroslav Chochola, LL.M., MBA
EPRAVO.CZ
Události tohoto týdne:
Garanční systém začne vyplácet institucionální klienty Sberbank v pátek
Garanční systém finančního trhu zahájí v pátek výplatu náhrad vkladů institucionálním klientům Sberbank CZ prostřednictvím pobočkové sítě Komerční banky. Garanční systém o tom informoval ČTK. Česká národní banka odebrala Sberbank CZ licenci, rozhodnutí centrální banky však tím není pravomocné. Banka s vazbami na Rusko může podat rozklad.
Exředitelé DPO dostali u soudu podmínku za machinace se zakázkou
Bývalí šéfové ostravského dopravního podniku dostali dnes u soudu podmínku za machinace se zakázkami Evropské unie. Podle rozsudku Krajského soudu v Ostravě dřívější ředitel František Kořínek a jeho náměstek Radoslav Hanzelka způsobili škodu 230 milionů korun. Rozhodnutí ještě není pravomocné. Obžalovaní i státní zástupce si ponechali lhůtu na rozmyšlenou.
Ústavní soud odmítl stížnost bývalého ředitele úřadu v kauze Bečvářova statku
Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost bývalého ředitele Pozemkového úřadu Praha Petra Chmelíka, jenž si vyslechl podmíněný trest v kauze restituce takzvaného Bečvářova statku. Soud nezjistil žádné porušení práva na soudní ochranu nebo práva na spravedlivý proces. Ve vleklé kauze jde o první trest potvrzený celou soudní soustavou i ústavními soudci. Usnesení je dostupné v databázi soudu.
Zeman na Hradě jmenoval téměř čtyři desítky nových soudců
Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě jmenoval téměř čtyři desítky nových soudců. Nejvíc nováčků zamíří do obvodu brněnského krajského soudu. Mezi jmenovanými je i bývalý generální advokát Soudního dvora EU Michal Bobek, který posílí Nejvyšší správní soud. Zeman na ceremoniálu popisoval případ Roberta Tempela, který byl po zrušení doživotí za dvojnásobnou vraždu loni v říjnu propuštěn z vězení. Případ označil za varování.
Michaláková se odvolala proti verdiktu soudu, který dal za pravdu Norsku
Češka Eva Michaláková se odvolala proti lednovému verdiktu Evropského soudu pro lidská práva (ESLP), který v kauze odebrání jejích synů nepravomocně rozhodl ve prospěch Norska. Žádá o projednání případu u soudního Velkého senátu. O podání odvolání dnes média informovala senátorka a členka Petičního výboru na podporu rodiny Michálkových Jitka Chalánková. Norská sociální služba Barnevernet odebrala české matce a otci syny na jaře 2011 kvůli podezření na zneužívání, zanedbávání a týrání. Norské úřady ženu později zbavily rodičovských práv.
Většina Čechů je pro přijímaní Ukrajinců, má ale i obavu o sociální jistoty
Přijímání lidí prchajících z Ukrajiny před ruskou invazí považuje za správné sedm z deseti Čechů. Příchod uprchlíků ale zároveň vyvolává u značné části společnosti obavy z oslabování sociálních jistot a růstu nezaměstnanosti. Vyplývá to z dnes zveřejněných výsledků průzkumu agentury STEM. V Česku je podle vyjádření ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) z minulého týdne přibližně 300.000 ukrajinských uprchlíků. Většinou jde o ženy a děti.
Soud potrestal zdravotnice podmínkami v případu kómatu
Pardubický soud uložil podmíněné tresty lékařce a sestře v případu chlapce, který po komplikacích po operaci mandlí zůstal v bdělém kómatu. Další sestru zprostil obžaloby. Podobně zprostil obžaloby i společnost Nemocnice Pardubického kraje jako právnickou osobu. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce se proti části výroku odvolal, někteří obhájci si ponechali lhůtu na odvolání.
Žalobce žádá v kauze Viktoriagruppe vězení, peněžité tresty i zákaz činnosti
V kauze chybějící české nafty v bavorském skladu společnosti Viktoriagruppe žádá státní zástupce pro všechny čtyři obžalované manažery tresty vězení v rozmezí od 7,5 do deseti let. Dále pro ně chce desetimilionové peněžité tresty a také maximální, tedy desetileté zákazy činnosti. Uvedl to u soudu v dnešní závěrečné řeči. Muži podle obžaloby podvodně připravili českou Správu státních hmotných rezerv (SSHR) o 108 milionů korun.
Soud pravomocně zabral areál v Rabyni, který patřil Smetkovi z H-Systemu
Pražský městský soud potvrdil zabrání areálu v Rabyni na Benešovsku, který dříve patřil zakladateli vytunelované společnosti H-System Petru Smetkovi. ČTK to na dotaz sdělil mluvčí soudu Adam Wenig. Pozemky získal v roce 2005 dražbě podnikatel Luděk Fabinger. Podle soudu však byla dražba nezákonná. Vlastníkem pozemků se tak nyní stává stát.
Zdroj: ČeskéNoviny.cz
Vyšlo na epravo.cz:
K právním aspektům kratší pracovní doby
Kratší pracovní dobu, někdy též označovanou jako částečný (zkrácený[1]) pracovní úvazek, řadíme mezi flexibilní formy výkonu závislé práce, která však není v České republice příliš populární. Po delší době se o její právní úpravě začíná opět hovořit, a to v souvislosti s přijetím směrnice Evropského Parlamentu a Rady (EU) 2019/1158 ze dne 20. 6.
K čemu je územní plán a co v něm prověřovat
Kupujete pozemek a chcete na něm stavět? Potom je velmi vhodné zkontrolovat i územní plán. Díky tomu lze ověřit, zda lze na pozemku vůbec stavět, popř. co na něm může stát. Současně je možné díky němu zjistit, zda v budoucnu vedle pozemku (nebo dokonce místo něj) nepovede např. dálnice.
Předsmluvní odpovědnost při zadávání veřejných zakázek
Institut předsmluvní odpovědnosti je v českém právním řádu zakotven od účinnosti zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „občanský zákoník“), jakkoliv byl již dříve dovozován judikaturou. Tento institut představuje určitý limit zásady smluvní svobody, která je v daných případech upozaděna principem…
Mediace jako forma alternativního řešení sporů v právních předpisech a dokumentech EU
Příspěvek pojednává o mediaci jako formě alternativního řešení sporů v právních předpisech a dokumentech Evropské unie (dále také jen „EU“). Mediace regulována prostřednictvím právních předpisů EU, které mnohdy stály i u zrodu právní úpravy obsažené v českém právním řádu. Česká republika jako členský stát EU má totiž povinnost uvést svoji…
Právo a ropa aneb Právní úkoly obcí na úseku ochrany nouzových zásob ropy v ČR
České obce mají řadu úkolů, někdy velice specifických. Jednou z méně připomínaných a diskutovaných jsou jejich úkoly na úseku ochrany nouzových zásob ropy a záležitostí s tím souvisejících.
Rozdělení podílu v s.r.o. a povinný souhlas valné hromady
Tento příspěvek si klade za cíl nastínit možnosti modifikace aktuální právní úpravy při rozdělení obchodního podílu ve společnosti s ručením omezeným.
DEAL MONITOR
Přinášíme Vám přehled významných mandátů předních advokátních kanceláří.
Dokazování v disciplinárním řízení ve sportovních spolcích
Sportovci, kteří se účastní organizovaného sportu, jsou často také účastníky disciplinárního řízení. Jaká pravidla platí pro vedení těchto řízení? Tento článek se zabývá zejména zásadami pro dokazování, tedy zjišťování skutkového stavu věci, jež je předmětem disciplinárního projednání.
Výběr z judikatury nejen k zákoníku práce z r. 2021 - část 10.
Desáté pokračování nepravidelného seriálu obsahuje informace o vybraných rozhodnutích Nejvyššího soudu a Ústavního soudu, která řeší otázky odpovědnosti za škodu dle zákoníku práce, přičemž jsme do přehledu judikatury zahrnuli i rozhodnutí týkající se satisfakce za nerovné zacházení zaměstnavatele se zaměstnancem a otázek…
Prostý elektronický podpis dle EIDAS v soudní praxi
Ohledně prostého elektronického podpisu v režimu EIDAS z pohledu dodržení písemné formy toho bylo napsáno mnoho a řečeno patrně již vše důležité. Nemá proto smysl na tomto místě názory z obou táborů znovu opakovat. Cílem tohoto příspěvku je poukázat na rozhodovací praxi nižších soudů napříč Českou republikou, ze které plyne značně rezervovaný…
Limity svobody projevu v kontextu války na Ukrajině
Svoboda projevu nepochybně představuje jednu ze základních lidských svobod, která je zakotvena v těch nejvýznamnějších mezinárodněprávních dokumentech o lidských právech a svobodách (zejména v čl. 10 Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod a v čl. 19 Mezinárodního paktu o občanských a politických právech) a v českém právním řádu též v…
Jak s dovolenou za rok 2021
Od 1.ledna 2021 je v účinnosti novela zákoníku práce (dále ZP) č. 285/2020 Sb., která přinesla zásadní změny do právní úpravy dovolené. Jednou z novinek je možnost převedení dovolené do následujícího kalendářního roku, ovšem za určitých podmínek.
Výměna informací ve světle návrhu revidovaných pokynů k horizontálním dohodám
Dne 1. března 2022 zveřejnila[1] Evropská komise (dále jen „Komise“) návrh revidovaných pokynů k horizontálním[2] dohodám[3] (dále jen „Revidované pokyny“).[4] Pokyny k horizontálním dohodám poskytují soutěžitelům návod k vlastnímu posouzení, zda jimi uzavírané dohody o spolupráci jsou v souladu s pravidly stanovenými čl. 101 odst. 1,[5] případně…
Zdroj: EPRAVO.CZ
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz