Právo na víkend - týden v české justici očima šéfredaktora
Sněmovna souhlasila s prodloužením nouzového stavu do konce června | EK žaluje Česko kvůli pravidlům o obsahu audiovizuálních médií | Vláda schválila návrh na zopakování tzv. milostivého léta | Blažek: ČR chce přispět ke koordinaci vyšetřování možných zločinů na Ukrajině | Státní zástupce podal stížnost na rozhodnutí soudu v kauze otravy Bečvy | Soud potvrdil osvobození Bárty v kauze vynesení odposlechů BIS
Vážení čtenáři,
přinášíme Vám pravidelný přehled událostí ve světě práva za uplynulý týden.
Přeji Vám hezký víkend
Mgr. Miroslav Chochola, LL.M., MBA
EPRAVO.CZ
Události tohoto týdne:
Sněmovna souhlasila s prodloužením nouzového stavu do konce června
Nouzový stav vyhlášený v souvislosti s uprchlickou vlnou z Ukrajiny po ruské invazi potrvá do konce června. Sněmovna dnes dala vládě Petra Fialy (ODS) souhlas s jeho prodloužením o dalších 30 dnů. Hlasování předcházela skoro šestihodinová debata poslanců. Dolní komora schválila pokračování nouzového stavu zejména hlasy poslanců pětice koaličních stran. Zákonodárci opozice žádost kabinetu až na jednoho z poslanců ANO nepodpořili.
Soud potvrdil osvobození Bárty v kauze vynesení odposlechů BIS
Osvobození bývalého předsedy Věcí veřejných Víta Bárty a někdejšího zpravodajce Jana Petržílka v kauze vynesení odposlechů z Bezpečnostní informační služby (BIS) je pravomocné. Dnes to potvrdil pražský vrchní soud, který zamítl odvolání státního zástupce. V medializovaných odposleších se tehdejší pražský primátor Pavel Bém (ODS) a lobbista Roman Janoušek oslovovali "Mazánku" a "Kolibříku".
EK žaluje Česko kvůli pravidlům o obsahu audiovizuálních médií
Evropská komise dnes zažalovala Česko a další čtyři státy Evropské unie za to, že nevynucují nová unijní pravidla pro obsah audiovizuálního vysílání přijatá v roce 2018. Komise požádala Soudní dvůr EU o vyměření pokuty, neboť české orgány nezapracovaly obsah směrnice do vnitrostátního práva. Směrnice má podle unijní exekutivy mimo jiné zlepšit ochranu dětských diváků, podpořit kulturní rozmanitost vysílaných děl či rozšířit definici nezákonného a škodlivého obsahu na internetové platformy pro sdílení videonahrávek. České ministerstvo kultury uvedlo, že v tomto i předchozím volebním období Poslaneckou sněmovnu opakovaně žádalo o přednostní projednání normy, která unijní směrnici o audiovizuálních mediálních službách začlení do tuzemského právního řádu. Bylo si vědomo možných následků, pokud to republika nestihne včas.
Vláda schválila návrh na zopakování tzv. milostivého léta
Vláda na dnešním zasedání schválila návrh zákona, který umožní části dlužníků splatit exekuce bez úroků. Opakování tzv. milostivého léta bude trvat tři měsíce od 1. září. O schválení návrhu, který bude nyní posuzovat Sněmovna, informovalo na twitteru ministerstvo spravedlnosti. Zákon se týká závazků u veřejných institucí a státních či polostátních firem.
Blažek: ČR chce přispět ke koordinaci vyšetřování možných zločinů na Ukrajině
Česká republika chce se státy paralelně vyšetřujícími možné válečné zločiny na Ukrajině koordinovat shromažďování důkazů, které má být základem pro případné sestavení obžaloby. Novinářům to řekl český ministr spravedlnosti Pavel Blažek, který spolu s nejvyšší státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou jednal se šéfem Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu.
Státní zástupce podal stížnost na rozhodnutí soudu v kauze otravy Bečvy
Státní zástupce Jiří Sachr podal stížnost na rozhodnutí vsetínského okresního soudu v kauze otravy Bečvy. Sachr to řekl ČTK. Vsetínský soud mu před týdnem vrátil kauzu předloňské otravy řeky k došetření. Podle předsedy soudu Pavla Kotradyho soud ve vyšetřování spatřuje nedostatky, které by se mohly projevit při dokazování. Sachr ČTK řekl, že se s argumentací soudu neztotožnil. Koncem letošního března obžaloval Sachr kvůli otravě Bečvy společnost Energoaqua z Rožnova pod Radhoštěm na Vsetínsku a jejího ředitele Oldřicha Havelku.
Zdroj: ČeskéNoviny.cz
Vyšlo na epravo.cz:
Změna v odměňování zaměstnance: přechod na hodinovou sazbu
Dle § 113 zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, ve znění změn a doplňků (dále také „zákoník práce“), mimo jiné platí, že mzda se sjednává ve smlouvě nebo ji zaměstnavatel stanoví vnitřním předpisem anebo určuje mzdovým výměrem.
Jak značný musí být hrubý nepoměr vzájemných plnění, aby mohlo jít o neúměrné zkrácení, zakládající nárok zkrácené strany na dorovnání plnění nebo zrušení smlouvy?
Zaváží-li se strany k vzájemnému plnění a je-li plnění jedné ze stran v hrubém nepoměru k tomu, co poskytla druhá strana, může dle ust. § 1793 odst. 1 občanského zákoníku (o. z.) zkrácená strana požadovat zrušení smlouvy a navrácení všeho do původního stavu, ledaže jí druhá strana doplní, oč byla zkrácena, se zřetelem k ceně obvyklé v době a místě…
Požadavek na počet členů realizačního týmu v zadávacím řízení – některé aspekty přiměřenosti pohledem rozhodovací praxe
Je oprávněným zájmem zadavatele, aby veřejné zakázky plnili dostatečně zkušení a kvalifikovaní dodavatelé. Za tímto účelem je mu právním řádem poskytnuta možnost požadovat po dodavatelích, aby v rámci zadávacích řízení prokázali, že danými zkušenostmi a kvalifikací disponují.
Advokátní kancelář je potřeba řídit predikovatelně a automatizovaně
Jak vypadají právnické inovace v praxi? Proč zbytečné pro klienty sepisovat první template smlouvy? Jak zefektivnit fakturaci? A lze dobře lze řídit advokátní kanceláře na základě dat? I na to odpovídají Lucie Tvarůžková, managing partnerka SingleCase a Josef Donát, partner advokátní kanceláře Rowan Legal a aktuální držitel ocenění Deloitte Legal…
Jak probíhá získání licence od ČNB? Poznatky z praxe
Celý příběh začíná vždy stejně: klient má skvělý byznysový plán a rád by ho co nejdříve zrealizoval. V tu chvíli ale vstupuje na scénu regulace s jasným sdělením – potřebujete povolení od České národní banky. Ale jak licenční řízení u ČNB vlastně probíhá?
Distanční smlouvy a smlouvy uzavřené mimo obchodní prostory s operátory – 1. díl
Zákonodárce pamatoval zvláštní právní úpravou na specifické okolnosti, ke kterým může dojít při uzavírání smlouvy mezi operátorem a spotřebitelem, a to na případy uzavírání smluv distančním způsobem a na závazky ze smluv uzavíraných mimo obchodní prostory. V praxi se lze setkat s případy, kdy operátoři uzavírají se spotřebiteli smlouvy o…
DEAL MONITOR
Přinášíme Vám přehled významných mandátů předních advokátních kanceláří.
Přislíbené jednání ve smlouvě o smlouvě budoucí není vymahatelné, pokud nebylo převzato do hlavní realizační smlouvy
Otázku, zda je smluvní strana oprávněna dovolávat se plnění, které bylo mezi stranami ujednáno ve smlouvě o smlouvě budoucí, ale následně již nebylo převzato (implementováno) do uzavřené realizační (budoucí) smlouvy, posoudil Nejvyšší soud ve svém rozsudku ze dne 20. 10. 2021, sp. zn. 33 Cdo 1691/2021.
Novinky v právní úpravě krytých dluhopisů
Ve Sbírce zákonů ČR byl dne 29. dubna 2022 publikován zákon ze dne 7. dubna 2022, kterým se mění některé zákony v oblasti finančního trhu zejména v souvislosti s implementací předpisů Evropské unie týkajících se unie kapitálových trhů ("Novela").
Zákon o elektronizaci zdravotnictví
Elektronizace zdravotnictví je cestou ke zrychlení a zefektivnění procesů ve zdravotnictví a zlepšení kvality a dostupnosti lékařské péče. Některé prvky zavádějící elektronické zdravotnictví již v české právní úpravě nalezneme, právní úprava je však roztříštěná. Za účelem nastavení základních pravidel a standardů pro fungování elektronického…
Zisk z výlučného majetku a jeho vliv na rozsah SJM
Předmětem tohoto článku je zamyšlení nad výkladem ust. § 709 odst. 2 zák. č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, v platném znění (dále jen „OZ“), podle kterého součástí společného jmění je zisk z toho, co náleží výhradně jednomu z manželů, tedy zjištění obsahu pojmu zisk ve vazbě na rozsah společného jmění manželů a zhodnocení, o jaký zisk jde, jak je…
Výběr z judikatury nejen k zákoníku práce z r. 2021 - část 11.
Poslední část přehledu pracovněprávní judikatury za loňský rok 2021 je věnována otázkám působení odborů u zaměstnavatele. A dále pak upozorňuje na některá další zbývající zajímavá soudní rozhodnutí z druhé poloviny roku, která však vhodně nezapadala do nedávno publikovaných tematicky laděných (omezených) částí…
10 otázek pro ... Jiřího Feichtingera
JUDr. Jiří Feichtinger, Ph.D. je advokátem a zapsaným mediátorem, společníkem advokátní kanceláře Feichtinger Žídek Fyrbach advokáti. Věnuje se řešení sporů, insolvencím, výstavbě a nakládání s nemovitostmi, zemědělskému právu a úvěrovému a leasingovému financování. Studoval v Německu a ve Spojených státech, byl vedoucím právníkem na Ministerstvu…
Odškodňování zaopatřeného dítěte zemřelého zaměstnance v právní úpravě platné do 31. 12. 2020
Právní úprava jednorázového odškodnění zaměstnance obsažená v ust. § 271i zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce platná do 31. 12. 2020 (dále jen „ZP“) stanovovala, že tato náhrada přísluší toliko pozůstalému manželovi, partnerovi a nezaopatřenému dítěti. Dále pak rodičům zemřelého zaměstnance, avšak za předpokladu, že žili se zaměstnancem v…
Podmínka dostatečných finančních prostředků pro získání pobytového oprávnění cizincem v České republice z pohledu teorie a praxe
Jednou z podmínek pro získání některých pobytových oprávnění je prokázání dostatku finančních prostředků cizince. Především jde o podmínku pro udělení dlouhodobého víza či povolení k dlouhodobému pobytu za účelem soužití rodiny či povolení k trvalému pobytu, ale i o další pobytová oprávnění. O tom, jak se k této podmínce staví teorie a praxe, bude…
Zdroj: EPRAVO.CZ
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz