Právo na víkend - týden v české justici očima šéfredaktora
Do Právnické síně slávy vstoupil advokát a dlouholetý bývalý předseda České advokátní komory JUDr. Vladimír Jirousek | EK schválila Dohodu o partnerství, jež určuje priority ČR pro čerpání fondů | Někteří klienti po nálezu ÚS asi získají od pojišťoven zpět víc peněz | Zákon o myslivosti neumožňuje plošně a natrvalo uzavřít oboru, potvrdil ÚS | Zdeněk Rinth získal 80 procent Kary Trutnov, plánuje s ní tržby až 400 mil. Kč | Gazdík: Dosavadní fungování Cermatu je problém
Vážení čtenáři,
přinášíme Vám pravidelný přehled událostí ve světě práva za uplynulý týden.
Přeji Vám hezký víkend
Mgr. Miroslav Chochola, LL.M., MBA
EPRAVO.CZ
Události tohoto týdne:
Zdeněk Rinth získal 80 procent Kary Trutnov, plánuje s ní tržby až 400 mil. Kč
Hlavním majitelem kožešnické a oděvní společnosti Kara Trutnov se stal s podílem 80 procent její dřívější vlastník Zdeněk Rinth. Pětinový podíl má skupina Natland Group. Letos Kara plánuje tržby 380 až 400 milionů korun, čímž by se dostala na hodnoty předcovidového roku 2019. ČTK to dnes řekl Rinth. Kara k letošnímu 1. dubnu úspěšně splnila reorganizační plán a ukončila 13 měsíců trvající insolvenční řízení. Vlastnické změny proces záchrany a reorganizace Kary podle Rintha završují.
Zákon o myslivosti neumožňuje plošně a natrvalo uzavřít oboru, potvrdil ÚS
Zákon o myslivosti neumožňuje plošně a natrvalo uzavřít oboru pro veřejnost. Ústavní soud (ÚS) potvrdil stanovisko správních soudů a odmítl stížnost společností GroCredit a Opavská lesní, které v minulosti prosadily uzavření obory Jelenice na Opavsku. Krajský soud v Ostravě ale na podnět okolních samospráv zrušil opatření obecné povahy, které vstup veřejnosti zakazovalo. Ústavní soudci zpřístupnili usnesení ve své databázi.
Stříž podal dovolání v neprospěch úředníka z kauzy tzv. Bečvářova statku
Nejvyšší státní zástupce Igor Stříž podal v kauze restituce tzv. Bečvářova statku další dovolání v neprospěch bývalého referenta pražského pozemkového úřadu Jana Horáka. Nesouhlasí s tím, že vrchní soud vyhodnotil Horákovy skutky jako nedbalostní maření úkolu úřední osoby, nikoliv jako zneužití pravomoci. ČTK to dnes zjistila z webu Nejvyššího státního zastupitelství. Horák dostal za přiznání pozemků neoprávněným lidem podmíněný trest.
V kauze údajných machinací s pozemky na Ještědu navrhuje žalobce podmínky
Podmíněné a peněžité tresty navrhl dnes u krajského soudu v Liberci státní zástupce pro obžalované dva bývalé regionální politiky v případu údajných machinací s pozemky a budovami ve sportovních areálech na Ještědu a ve Vesci, které patří Liberci. Vinu se podle něj podařilo prokázat jen v jednom z pěti žalovaných skutků, škoda vyčíslená obžalobou se tak snížila ze 13 na dva miliony korun. Obžalovaní bývalý náměstek primátora Pavel Krenk za ODS a zastupitel Liberce za ODS Jiří Zeronik žádají zproštění obžaloby, uvádějí, že se ničeho nezákonného nedopustili. Rozsudek soud vynese příští týden v pondělí.
Sdružení CZ.NIC dnes přestalo blokovat sedm dezinformačních webů
Internetové sdružení CZ.NIC dnes odblokovalo sedm dezinformačních webů, jejichž domény s koncovkou .cz znepřístupnilo 25. února v souvislosti s válkou na Ukrajině. Weby už podle sdružení nepředstavují hrozbu. Osmý web Aeronet.cz zůstal nepřístupný, protože nemá v registru uvedené správné údaje o držiteli. ČTK to sdělil mluvčí CZ.NIC Vilém Sládek.
Někteří klienti po nálezu ÚS asi získají od pojišťoven zpět víc peněz
Někteří klienti možná získají zpět více peněz, které během let poslali pojišťovnám na základě neplatných smluv. Ústavní soud (ÚS) dnešním nálezem korigoval dosavadní judikaturu. Ta zjednodušeně řečeno vedla k závěru, že klienti měli sami vědět a rozpoznat neplatné smlouvy, a proto je nárok na vydání bezdůvodného obohacení zcela nebo částečně promlčený. Nález je dostupný na webu soudu. Podle spolku Podvedení klienti, advokáta Petra Němce i některých politiků jde o významný judikát s potenciálními dopady až na milion smluv. Podle České asociace pojišťoven nález, s nímž se zatím seznamuje, nemá žádný vliv na platnost smluv na investiční životní pojištění.
EK schválila Dohodu o partnerství, jež určuje priority ČR pro čerpání fondů
Evropská komise (EK) schválila Dohodu o partnerství, jež určuje strategii a investiční priority členského státu pro čerpání peněz z evropských fondů v programovém období let 2021 až 2027. Na tiskové konferenci s ministrem pro místní rozvoj Ivanem Bartoš (Piráti) to oznámila eurokomisařka pro soudržnost a reformy Elisa Ferreirová. Na rozvoj regionů bude Česká republika čerpat 550 miliard korun.
Gazdík: Dosavadní fungování Cermatu je problém
Dosavadní fungování organizátora maturitních a jednotných přijímacích zkoušek Cermatu je podle ministra školství Petra Gazdíka problém. Řekl to dnes novinářům na ministerstvu školství. Zda kvůli nespokojenosti s řízením této příspěvkové organizace ministerstva hrozí odvolání ředitelky Cermatu Michaeli Kleňhové, nechtěl upřesnit. Kvůli podezření z placení předražených zakázek poslal v uplynulých dnech do Cermatu auditory. Upozornil na to dnes server iDNES.cz.
Zdroj: ČeskéNoviny.cz
Vyšlo na epravo.cz:
Do Právnické síně slávy vstoupil advokát a dlouholetý bývalý předseda České advokátní komory JUDr. Vladimír Jirousek
Česká advokátní komora a mediální a vzdělávací skupina EPRAVO.CZ uspořádaly po více než dvouleté odmlce způsobené koronavirovou pandemií již 16. ročník, respektive dvojročník soutěže Právník roku 20/21. Slavnostní galavečer, při kterém si celkem 10 právníků z různých oblastí práva převzalo skleněnou plastiku sv. Yva, patrona právnických profesí, se uskutečnil v pražském TOP Hotelu.
Přípustnost změn smlouvy na veřejnou zakázku z důvodu neočekávaného nárůstu cen energií
Od loňského roku jsou jednotliví účastníci trhu nuceni čelit extrémním nárůstům cen energií, se kterým jsme se v minulosti nesetkali. Mezi smluvními stranami jsou uzavřeny smlouvy na dodávky či služby, jejichž ekonomická vyrovnanost se razantním zvýšením cen energií jednoznačně posunula v neprospěch dodavatelů. Tato skutečnost je pro dodavatele o…
Právo zaměstnanců být off-line
Nejen vypuknutí koronavirové krize, ale také neustále rostoucí pokrok na poli informačních a komunikačních technologií a všeobecné rozšíření používání digitálních nástrojů v pracovním prostředí vede ke stále větší popularitě a využívání práce z domova. To na jednu stranu znamená zvýšení flexibility a autonomie při rozvrhování pracovní doby, na…
Právní svět není konzervativní. Inovovali jsme vždy
Kdo ustrne, toho ostatní předběhnou, říkají v rozhovoru na téma právnických inovací Vojtěch Chloupek z Bird & Bird a Vojtěch Sucharda z Arrows ETL Global. Inovace tu podle nich byly v nějaké podobě vždy. Ať už jde o překlopení komunikace do e-mailů před třiceti lety nebo rozvoj systémů na automatizaci smluv. „Oblast právních služeb musí jít…
Spor mezi zaměstnancem a jej zastupujícím advokátem o neplatnost okamžitého zrušení pracovního poměru?
Na začátku tohoto roku vyhlásil pracovněprávní senát Nejvyššího soud rozsudek ze dne 4. 1. 2022, sp. zn. 21 Cdo 3757/2020, v němž se zabýval poněkud kuriózním sporem. Z advokáta prvotně zastupujícího zaměstnance, s nimž zaměstnavatel sporně rozvázal pracovní poměr okamžitým zrušením, se totiž v dané věci stal žalovaný, který v rámci své obrany v…
Mediace jako možnost řešení sporu před Úřadem Evropské unie pro duševní vlastnictví
Tématem příspěvku je „Mediace jako možnost řešení sporu před Úřadem Evropské unie pro duševní vlastnictví“ (dále také jen jako „EUIPO“). Cílem je zhodnotit mediaci jako nástroj řešení sporů před EUIPO, identifikovat pozitiva a negativa mediace v tomto typu sporů, formulovat doporučení pro optimalizaci mediace před…
Blýskání na lepší časy? Nový přístup k uplatňování nároku na ušlý zisk
Stále relativně čerstvý nález Ústavního soudu a na něj navazující rozsudky Nejvyššího soudu mohou naznačovat, že dochází k zásadnímu obratu v přístupu české justice k problematice náhrady škody na ušlém zisku. Mění se metody výpočtu výše způsobené škody i požadavky na prokazování její existence. Dosavadní nerealisticky přísné nároky soudní praxe…
Cestovní náhrady pro rok 2022: Vyhláškové ceny elektřiny byly zvýšeny v březnu; ceny benzínu a nafty v květnu. Kdy přijde na řadu stravné?
Až do loňského roku jsme byli víceméně zvyklí, že sazby cestovních náhrad jsou vždy vyhlašovány pravidelně s účinností k 1. lednu, ať už sazby zůstávají stejné nebo jsou změněny. A příslušná právní úprava a jí stanovené sazby vydržely po celý kalendářní rok. V poslední době však musí na zvyšování cen a inflaci[1] reagovat i právní úprava sazeb…
Ústavní právo s nadhledem : Nenouzový stav
Nejprve pro neprávníky připomeňme, že zákon o bezpečnosti České republiky č. 110/1998 Sb. je ústavní zákon (tedy té nejvyšší právní síly), jenž mj. autoritativně uspořádává zajištění bezpečnosti České republiky prostřednictvím regulace krizových stavů – nouzového stavu, stavu ohrožení státu a válečného stavu. A právě nouzovému stavu se budeme…
Směrnice o zástupných žalobách na ochranu kolektivních zájmů spotřebitelů aneb „evropské hromadné žaloby“
Ke konci roku 2020 byla Evropským parlamentem a Radou EU přijata směrnice o zástupných žalobách na ochranu kolektivních zájmů spotřebitelů[1] („Směrnice“), jejímž cílem je posílení spotřebitele na trhu a ochrana před nezákonnými praktikami prostřednictvím poskytnutí adekvátních ochranných nástrojů.[2]
Úskalí zvláštních odměn formulovaných jako nenároková složka mzdy
Vyplácení zvláštních odměn upravených vnitřním předpisem není ve světě pracovního práva žádnou novinkou. V praxi se můžeme setkat s tím, že zaměstnavatel tyto odměny prezentuje jako tzv. nenárokovou složku mzdy. Takováto prohlášení se však jeví jako nedostatečná a jim navzdory může být s odměnou zacházeno jako se složkou nárokovou. Právě povahou…
Je podíl ve společnosti s ručením omezeným věcí?
Následující článek se zabývá povahou podílu ve společnosti s ručením omezeným nevtěleného do kmenového listu („podíl“) s cílem zjistit, zda může být podíl považován za věc v právním smyslu. Vymezení podílu jako předmětu práva je důležité například pro zjištění, zda na něj mohou být aplikována ustanovení OZ[1] o věcných…
10 otázek pro … Filipa Petráše
Mgr. Filip Petráš je partnerem v advokátní kanceláři Petráš Rezek, vystudoval právnickou fakultu MU v Brně. V advokacii působí od roku 2008 a v roce 2012 ve Zlíně založil vlastní advokátní kancelář. Z této v srpnu 2018, po spojení s JUDr. Lukášem Rezkem, vznikla advokátní kancelář Petráš Rezek, která má v současné době další pobočky v Praze, Brně…
Co je list vlastnictví, jaké obsahuje údaje a která rizika může odhalit?
Katastr nemovitostí jakožto veřejný seznam obsahuje komplexní soubor informací o nemovitých věcech. Základem evidence shodného druhu vlastnictví pro každou osobu v katastrálním území je tzv. list vlastnictví, běžně označovaný zkratkou LV. Níže se věnuji otázkám, kde získat list vlastnictví, které údaje obsahuje, a popisuji některá rizika, na které…
Milostivé léto a přihlášený (insolvenční) věřitel. Co na to insolvenční soud?
Zákonem č. 286/2021 Sb., resp. jeho části druhé článku čtvrtém, byl novelizován exekuční řád[1] v podobě tzv. milostivého léta.
Zdroj: EPRAVO.CZ
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz