Právo na víkend - týden v české justici očima šéfredaktora
Průměrná mzda reálně klesla o 3,6 %, maloobchodní tržby stouply o 6,2 % | Vnitro: Trestných činů s nenávistným podtextem meziročně ubylo o 26 na 108 | Bartoš: S ministry odpovědnými za evropské fondy jsme řešili, jak zmírnit dopady současné krize | Hrad by mohl mít v rozpočtu o 19 mil. Kč víc, Sněmovna může o 78 mil. Kč přijít | MF v návrhu rozpočtu 2023 zvýšilo nebo nechalo výdaje většině kapitol | Zeman podepsal jmenovací dekrety více než osmi desítek nových profesorů
Vážení čtenáři,
přinášíme Vám pravidelný přehled událostí ve světě práva za uplynulý týden.
Přeji Vám hezký víkend
Mgr. Miroslav Chochola, LL.M., MBA
EPRAVO.CZ
Události tohoto týdne:
Bartoš: S ministry odpovědnými za evropské fondy jsme řešili, jak zmírnit dopady současné krize
Místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš se zúčastnil jednání Rady pro obecné záležitosti v Lucemburku. Na jednání ministrů odpovědných za evropské fondy byla hlavní diskuze věnována větší flexibilitě při financování projektů a při výzvách spojených s důsledky současné uprchlické krize na realizované projekty.
Vnitro: Trestných činů s nenávistným podtextem meziročně ubylo o 26 na 108
Policie loni stíhala 99 lidí v souvislosti se skutky s nenávistným podtextem. Řešila 108 takových trestných činů, což bylo meziročně o 26 méně. Vyplývá to z výroční zprávy o extremismu, kterou dnes zveřejnilo ministerstvo vnitra. Nejčastěji měly loni nenávistné trestné činy antisemitský podtext, vzrostl také počet nenávistných útoků na Romy.
Babišovi právníci chtěli nahlížet do spisů NSZ, s žalobou neuspěli
Právníci předsedy hnutí ANO Andreje Babiše v roce 2020 usilovali o možnost nahlédnout do spisů Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ), které souvisely s potenciálním střetem zájmů tehdejšího premiéra. Podali jménem Babiše žalobu na NSZ. Krajský soud v Brně ji odmítl. Dnes Babiš dosáhl u Nejvyššího správního soudu (NSS) zrušení rozhodnutí krajského soudu, nicméně nejvyšší instance správního soudnictví žalobu sama znovu odmítla, jen z jiných důvodů. ČTK to zjistila z úřední desky.
Zeman podepsal jmenovací dekrety více než osmi desítek nových profesorů
Prezident Miloš Zeman dnes podepsal jmenovací dekrety 83 profesorů vysokých škol. Na hradním webu o tom dnes informoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Návrh, který v květnu schválila vláda, obsahoval 84 jmen. Důvod, proč na seznamu podepsaných dekretů chybí Martin Zvonař z Masarykovy univerzity v Brně, Hrad ČTK zatím nesdělil. Jmenovací dekrety novým profesorům předá ministr školství Petr Gazdík (STAN).
Průměrná mzda reálně klesla o 3,6 %, maloobchodní tržby stouply o 6,2 %
Průměrná hrubá mzda v Česku v letošním prvním čtvrtletí meziročně reálně klesla o 3,6 procenta. Bez započtení inflace se zvýšila o 7,2 procenta na 37.929 korun. Reálně se mzda snížila kvůli rostoucí inflaci 94 procentům ze všech zaměstnanců, oznámil dnes Český statistický úřad. Podle analytiků byl reálný pokles nejvýraznější za víc než 20 let, od druhého čtvrtletí 1998. Silný nárůst spotřebitelských cen bude tlačit reálnou mzdu v české ekonomice k poklesu i v dalších čtvrtletích, odhadují ekonomové. Tržby v maloobchodě v dubnu meziročně stouply o 6,2 procenta, o měsíc dříve rostly podle revidovaných údajů o 5,7 procenta.
Hrad by mohl mít v rozpočtu o 19 mil. Kč víc, Sněmovna může o 78 mil. Kč přijít
Kancelář prezidenta republiky by mohla mít v příštím roce ve svém rozpočtu proti letošku asi o 19 milionů korun navíc. Její výdaje by tak měly vzrůst na 417,8 milionu korun. Naproti tomu Sněmovna by mohla přijít proti letošnímu schválenému rozpočtu o 78 milionů korun a hospodařit by měla s výdaji 1390,8 milionu korun. Počítá s tím předběžný pracovní návrh státního rozpočtu na příští rok, který má ČTK k dispozici. V případě prezidentské kanceláře to stojí také v podkladech pro středeční jednání sněmovního rozpočtového výboru. Výbor má ve středu schvalovat základní parametry rozpočtu obou institucí.
MF v návrhu rozpočtu 2023 zvýšilo nebo nechalo výdaje většině kapitol
Ministerstvo financí v předběžném pracovním návrhu státního rozpočtu na příští rok, který zatím naplánovalo se schodkem 295 miliard korun, zvýšilo nebo nechalo na stejné úrovni ve srovnání s letošním schváleným rozpočtem výdaje více než polovině kapitol. Více by mělo dostat ministerstvo práce a sociálních věcí nebo ministerstvo obrany. Větší výdaje by měly být i na obsluhu státního dluhu. Vyplývá to z materiálu, který má ČTK k dispozici. Dokument k přípravě státního rozpočtu na rok 2023 minulý týden projednala vláda. Pro letošní rok je schválený schodek rozpočtu 280 miliard korun, MF ale plánuje v červenci vládě předložit jeho novelu.
Zdroj: ČeskéNoviny.cz
Vyšlo na epravo.cz:
Obrat v posuzování právních domněnek a fikcí užitých ve smlouvách ve světle rozsudku Nejvyššího soudu ze dne 23. 3. 2022, sp. zn. 23 Cdo 1001/2021
Při konstrukci smluv se nezřídka naráží na to, že v určitých případech může některé ze smluvních stran činit značné obtíže prokázat skutečnosti nezbytné pro dodržení povinností plynoucích ze smlouvy. Typickým příkladem může být komplikované prokazování okamžiku doručení písemnosti druhé smluvní straně, uhrazení kupní ceny či dokončení a předání…
Hromadné žaloby jako symbol moderního právního státu
Země na celém světě jsou nuceny hledat účinné procesní nástroje, jak spravedlivě, včas a s přiměřenými náklady řešit hromadné nároky spotřebitelů vyplývající z hromadných občanskoprávních křivd. V důsledku globalizace a digitalizace se řádově zvýšila pravděpodobnost vzniku újmy slabší strany v masovém měřítku. Hromadné žaloby nalezly uplatnění v…
Jak správně posoudit dovolenou u zaměstnanců pracujících v nepřetržitém provozu
Nejvyšší soud ve svém rozsudku ze dne 26. 1. 2022, sp. zn. 21 Cdo 1299/2021 vyjádřil k otázce, zda se zaměstnanci pracujícímu v nepřetržitém provozu, jemuž bylo zaměstnavatelem určeno čerpání dovolené na den, na který mu byla zaměstnavatelem v předem stanoveném rozvrhu pracovních směn určena směna, započítává tento den do dovolené, připadl-li na…
Pachová stopa v trestním řízení
Nahlížení odborné veřejnosti na použití pachové stopy jako důkazu v trestním řízení se za posledních zhruba patnáct let značně proměnilo. V současnosti je pachová zkouška brána jako důkaz nepřímý. V trestním řízení se obhajoba někdy snaží napadnout validitu pachové zkoušky z toho důvodu, že trestní řád takový důkaz nepředpokládá a pachová zkouška…
Maximální výše peněžité pomoci zaměstnancům při platební neschopnosti zaměstnavatele byla valorizována. Co primárně rozhoduje o výši konkrétně poskytnuté částky?
Mzdové nároky zaměstnanců, které jim nevyplatil a zůstal dlužen zaměstnavatel, může uspokojit za podmínek zákona č. 118/2000 Sb., v platném znění,[1] stát prostřednictvím poboček úřadu práce. Maximální možnou částkou pro jednoho zaměstnance je nově od 1. května 2022 170 277 Kč hrubého celkem a za kalendářní měsíc (za 1 ze zaměstnancem vybraných…
Odškodnění za průtahy a za nepřiměřenou délku správních řízení
V jednom z našich dřívějších článků publikovaných na epravo.cz jsme se zabývali lhůtami pro vydání rozhodnutí a ochranou před nečinností správních orgánů.[1] Pokud se účastníci, často po mnohých peripetiích, konečně doberou kýženého cíle, tedy pro ně příznivého rozhodnutí, nastává období, kdy se začnou zabývat otázkou, zda a v jaké míře mají…
Situace na trhu rezidenčních nemovitostí v České republice v roce 2022
Ceny rezidenčních nemovitostí v České republice stále rostou. Přijde po roce plném rekordů v segmentu trhu nemovitostí změna, nebo roste riziko cenové bubliny? Co čeká mladou generaci, pokud jde o způsob bydlení?
Nový ústavní soudce s příchutí diskriminace?
Klasik říká – soudce dělíme na dobré, špatné a ty z Brna. Čímž se nechce říci, že by v Brně soudili nějací mimořádní podivíni, ale že zde mj. sídlí Nejvyšší soud, Nejvyšší správní soud a Ústavní soud.
Určení (ne)existence zástavního práva jako naturálního práva a jeho výmaz z katastru nemovitostí
Zástavní právo se může za určitých okolností stát naturálním právem, což má zásadní dopad z hlediska ochrany vlastnického práva, jak si vysvětlíme níže.
Skrytý registrační poplatek ve všeobecných obchodních podmínkách
Žalobkyně (podnikatelka) se v řízení u Okresního soudu v Teplicích pod sp. zn. 20 C 346/2021 domáhala žalobním návrhem zaplacení registračního poplatku spjatého se smlouvou o poskytnutí služeb v rámci exekuční dražby, kterou žalovaný coby spotřebitel sjednal prostředky elektronické komunikace na dálku. Právní závěry soudu prvního stupně, který v…
10 otázek pro ... Patrika Koželuhu
Mgr. Patrik Koželuha je advokát, který se věnuje zejména právu obchodních společností, transakční a smluvní agendě a daňovému právu (včetně specializované oblasti trestního práva daňového). Od roku 2021 je partnerem advokátní kanceláře Bříza & Trubač a dost možná jeden z nejmladších partnerů středně velkých a velkých advokátních kanceláří u nás.
Smluvní ujednání obsahující právní domněnky a fikce ve světle aktuální judikatury NS
Nejvyšší soud České republiky se ve svém rozhodnutí ze dne 23.03.2022, sp. zn.: 23 Cdo 1001/2021, zabýval otázkou platnosti smluvních ujednání obsahujících slovní spojení, která se v právních normách obvykle spojují s právními domněnkami a fikcemi. Nejvyšší soud se ve svém aktuálním, posledním rozhodnutí zaměřil na posuzování věci s důrazem na…
Ukládání pokut podle GDPR: dosavadní praxe a nová metodika ke kalkulaci pokut
Když v květnu 2018, tedy přesně před čtyřmi lety, vstupovalo v účinnost nařízení GDPR[1], nejvíce rezonovaly napříč trhem i odbornou veřejností drakonické pokuty dosahující až 4 % celosvětového obratu. Především v prvních měsících a letech účinnosti panovala napříč EU velká právní nejistota ohledně očekávaných pokut. I přesto, že maximální výše…
Zdroj: EPRAVO.CZ
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz