Právo na víkend - týden v české justici očima šéfredaktora
Soud ve Štrasburku: Kárný senát NSS není nezávislý | Soud potvrdil verdikt, který znemožnil stahování některých filmů z Ulož.to | Advokát Kalvoda: V kauze Diag Human už ČR podala podnět ke zrušení nálezu | Soud zamítl nárok rodu Walderode na zkonfiskovaný majetek
Vážení čtenáři,
přinášíme Vám pravidelný přehled událostí ve světě práva za uplynulý týden.
Přeji Vám hezký víkend
Mgr. Miroslav Chochola, LL.M., MBA
EPRAVO.CZ
Události tohoto týdne:
Soud ve Štrasburku: Kárný senát NSS není nezávislý
Kárný senát českého Nejvyššího správního soudu (NSS), který vede řízení proti soudcům, státním zástupcům a exekutorům, nemá podle Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) potřebnou nezávislost a nestrannost. Česko podle ESLP porušilo právo na spravedlivý proces a soud ho vyzval k nápravě. Na rozsudek dnes upozornil server Česká justice.
Soud potvrdil verdikt, který znemožnil stahování některých filmů z Ulož.to
Nejvyšší soud (NS) potvrdil verdikt, na jehož základě nelze na serveru Ulož.to vyhledat a stáhnout Pelíšky a dalších pět českých filmů. Zamítl dovolání pražské společnosti Uloz.to cloud a zároveň odmítl podnět autorskoprávní agentury Dilia, která sice v řízení uspěla, ale nikoliv ve všech žalobních bodech. Loňské rozhodnutí Vrchního soudu v Praze, jedno z nejdůležitějších v oblasti autorských práv na internetu, tak platí beze změn. Obsáhlý rozsudek NS je ode dneška dočasně zpřístupněný na úřední desce. Provozovatelé serveru už dříve označili verdikt za hrozbu pro svobodný internet.
Advokát Kalvoda: V kauze Diag Human už ČR podala podnět ke zrušení nálezu
ČR už podala k vrchnímu soudu v Londýně podnět ke zrušení soudního nálezu, podle něhož má stát zaplatit 15,5 miliardy korun společnosti Diag Human kvůli údajnému pochybení ministerstva zdravotnictví při zadávání zakázek na zpracovatele krevní plazmy. Rozsudek by mohl padnout za šest až devět měsíců. V pořadu 20 minut Radiožurnálu to dnes řekl advokát Jan Kalvoda, který firmu Diag Human zastupuje.
Soud zamítl nárok rodu Walderode na zkonfiskovaný majetek
Krajský soud v Hradci Králové v odvolacím řízení zamítl nárok rodu Walderode v restituční kauze, v níž jde o majetek zhruba za tři miliardy korun. Rod o vrácení majetku usiluje od roku 1992. Nárok nyní uplatňuje vdova po Karlovi des Fours Walderode Johanna Kammerlanderová. Dnešního jednání se nezúčastnila. Stát majetek zkonfiskoval po druhé světové válce na základě Benešových dekretů. Dnešní rozhodnutí krajského soudu je pravomocné. Právní zástupce rodu Walderode chce podat dovolání a dostat věc až k Ústavnímu soudu.
Soud prodloužil trest Rathovi, Metrostavu zakázal účast na veřejných zakázkách
Odvolací pražský vrchní soud dnes prodloužil bývalému středočeskému hejtmanovi Davidu Rathovi již dříve uložený sedmiletý trest o rok. Uznal ho vinným v takzvané druhé větvi jeho korupční kauzy. Někdejší politik se tak bude muset minimálně na několik měsíců vrátit do vězení. Rath přijímal úplatky a manipuloval s tendry ve Středočeském kraji.
Zdroj: ČeskéNoviny.cz
Vyšlo na epravo.cz:
Zásahová žaloba jako prostředek ochrany před nezákonným zásahem správního orgánu se zaměřením na nezákonnost provádění kontroly a hrozbu jejího opakování
Řízení ve správním soudnictví o ochraně před nezákonným zásahem, pokynem nebo donucením správního orgánu bylo do soudního řádu správního zavedeno až s účinností od 1. 1. 2003 a je upraveno v ustanovení § 82 a násl. zákona č. 150/2002 Sb., soudní řád správní (dále jen SŘS). Jedná o zvláštní druh řízení, zejména s ohledem na subsidiární charakter…
Právní prostředky ochrany proti bossingu
Nejvyšší soud se v rozhodnutí sp. zn. 21 Cdo 3858/2020 ze dne 30. 11. 2021 zabýval otázkou právních prostředků ochrany proti bossingu jako nerovného zacházení. Jedná se tak o další rozhodnutí, které rozšiřuje zatím ne příliš obsáhlou judikaturu týkající se velmi zásadního tématu šikany na pracovišti[1].
Stanovisko NS k výkladu (výše) nezabavitelné částky v r. 2022 nejen při exekučních srážkách ze mzdy
I v našich článcích jsme upozornili na rozpory panující v r. 2022 ohledně výše nezabavitelných částek a dalších parametrů potřebných pro provádění exekučních srážek ze mzdy. Na stanovisku občanskoprávního a obchodního kolegia Nejvyššího soudu je třeba ocenit vedle samotného řešení výkladových otázek především rychlost reakce na ožehavý a navýsost…
Specifika reklamy na zdravotnické prostředky
Každý zadavatel, zpracovatel, jakož i šiřitel reklamy na zdravotnické prostředky, musel od 26. května 2021 zareagovat na nová pravidla, která byla od uvedeného data nově stanovena v České republice pro reklamu na zdravotnické prostředky[1].
Problematické aspekty zákonné úpravy odběru a uchovávání biologických vzorků pro účely budoucí identifikace
Postup získávání a uchovávání osobních údajů (včetně biologických vzorků) policejním orgánem pro účely budoucí identifikace osoby obsahuje § 65 zákona č. 273/2008 Sb., o Policii České republiky (dále jen „zákon o policii”). Stručná právní úprava zákona o policii je doplněna interním (neveřejným) pokynem policejního prezidenta ze dne 15. 12. 2016…
Střídavá péče jako postulát, ze kterého není úniku?
Ústavní soud vydal dne 3.5.2022 nález sp.zn. I. ÚS 3065/21 (dále jen „Nález“), ve kterém navazujíc na svou dosavadní rozhodovací praxi jednoznačně potvrdil prioritu střídavé péče nad ostatními formami péče. Dosavadní argumenty využívané obecnými soudy v neprospěch střídavé péče jako např. špatná komunikace rodičů, nízký věk nezletilého a další…
Ústavní soud ukončil pochybnosti ohledně ústavnosti úhradové regulace centrových léků
Začátkem května Ústavní soud vyhlásil nález Pl. ÚS 49/18, ve kterém se zabýval obsáhlým návrhem skupiny senátorů na zrušení ustanovení několika předpisů souvisejících s úhradami léčivých přípravků. Ústavní soud se mimo jiné zabýval také úhradovou regulací centrových léků, které bylo dlouhá léta dlouhá léta vytýkáno, že není zcela…
Obecný soud ignoroval záměr účastníků řízení vyřešit spor smírně
Ústavní soud svým nálezem III. ÚS 406/22 ze dne 26. 4. 2022 zrušil usnesení Nejvyššího soudu ze dne 24. 11. 2021, č. j. 33 Cdo 2307/2021-107 a rozsudek Krajského soudu v Plzni ze dne 31. 3. 2021, č. j. 18 Co 51/2021-74 pro porušení práva stěžovatele na přístup k soudu podle čl. 36 odst. 1 Listiny základních práv a svobod (dále jen „LZPS“). Krajský…
Dovolená bez souhlasu zaměstnavatele
Nejrůznější důvody vedou zaměstnavatele k tomu, že za rok 2022 neurčil nástup dovolené. Mohou to být okolnosti na jeho straně, např. výrobní a provozní možnosti, situace v období pandemie nebo na straně zaměstnance, např. mateřská nebo rodičovská dovolená. Proto se v personální a mzdově právní praxi objevují v současnosti právní problémy, zejména…
Jsou kryptoměny regulované?
Kryptoaktiva jsou symbolem svobody a volnosti. Oproti tomu finanční trh je příkladem silně regulovaného odvětví. Oba světy, svět tokenů i svět tradičních financí, se setkávají a soutěží o přízeň investorů. Mají v tomto zápase kryptoměny opravdu výhodu absolutní svobody a absence regulace? Nebo je to jenom marketingová…
České správní soudnictví – aktuální glosa
In medias res: Naše politiky a političky teď trápí sice většinou jiné problémy , nicméně v pozadí by neměla zůstat ani několikaletá přetíženost Nejvyššího správního soudu (NSS) a správního soudnictví vůbec.
Náhrada škody způsobené členem statutárního orgánu SVJ
S výkonem funkce člena statutárního orgánu společenství vlastníků jednotek je spojena řada povinností, při jejichž porušení může vzniknout škoda, kterou je člen statutárního orgánu povinen nahradit. Jak postupovat při uplatnění nároku na náhradu takové škody a jaké problémy mohou při uplatňování nároku v praxi nastat? Právě těmto otázkám se bude…
Prolomení nutnosti souhlasu vlastníka pozemní komunikace se zvláštním užíváním
Jak je jistě známo, pozemní komunikace jsou v mezích právního řádu otevřeny bezplatnému užívání každému, který je užívá obvyklým způsobem a k účelům, ke kterým jsou určeny, tj. k obecnému užívání – pozemní silniční dopravě a činnostem s ní souvisejícím. Každému je tak umožněno po těchto pozemních komunikacích chodit, jezdit či zastavit a stát.
10 otázek pro …Pavla France
Mgr. Pavel Franc je advokát a ředitel kanceláře Frank Bold Advokáti. Během své právní praxe řešil celou řadu veřejně známých kauz - zastupoval například rodinu sedláka Rajtera proti hliníkárně Nemak nebo řešil klamavé používání značky Bio společností Danone. Za svou práci byl v roce 2007 oceněn Cenou Josefa Vavrouška, Nadací Charty 77 a Nadací…
Zdroj: EPRAVO.CZ
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz