Právo na víkend - týden v české justici očima šéfredaktora
Prezident Zeman podepsal zákon o úsporném tarifu pro domácnosti | Soud bude v týdnu číst výpovědi svědků v korupční kauze, kde je obviněn i Půta | Senát patrně zakotví povinnost zveřejňování údajů o platech vysokých úředníků | ČR v pololetí získala z Evropské unie o 23,5 miliardy korun více, než zaplatila
Vážení čtenáři,
přinášíme Vám pravidelný přehled událostí ve světě práva za uplynulý týden.
Přeji Vám hezký víkend
Mgr. Miroslav Chochola, LL.M., MBA
EPRAVO.CZ
Události tohoto týdne:
Prezident Zeman podepsal zákon o úsporném tarifu pro domácnosti
Prezident Miloš Zeman podepsal zákon zavádějící takzvaný úsporný tarif, který má pomoci domácnostem snížit účty za elektřinu, plyn i teplo. ČTK o tom informoval jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Úsporný tarif bude mít podobu dotace ze státního rozpočtu určené dodavatelům energií, kteří pak o tuto dotaci sníží domácnostem platby. Podepsaná novela energetického zákona má vstoupit v účinnost den po svém vyhlášení ve sbírce zákonů. Vláda pak přijme nařízení, ve kterém stanoví podrobnosti, například výši příspěvku.
Soud bude v týdnu číst výpovědi svědků v korupční kauze, kde je obviněn i Půta
Čtením výpovědí svědků pokračuje dnes u Krajského soudu v Liberci projednávání korupční kauzy, ve které je kromě jiných obžalován liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Původně bylo v kauze obžalováno 13 lidí a čtyři firmy. Soud v Liberci se případem zabývá už podruhé, většina obžalovaných se z jednání omluvila. Čtení svědeckých výpovědí bude pokračovat po celý týden, řekl na začátku dnešního jednání předseda senátu Pavel Pachner.
Senát patrně zakotví povinnost zveřejňování údajů o platech vysokých úředníků
Senát patrně zakotví v zákoně povinnost poskytování informací o výši platů a odměn vysokých státních úředníků. Schválení vládní novely o svobodném přístupu k informacím doporučil plénu garanční ústavně-právní výbor. Údaje by měly podle zákona dávat také nově vymezené veřejné podniky.
ČR v pololetí získala z Evropské unie o 23,5 miliardy korun více, než zaplatila
Česká republika v letošním prvním pololetí získala z rozpočtu Evropské unie o 23,5 miliardy korun více, než do něj odvedla. Z celkové sumy takzvané čisté pozice tvoří 7,7 miliardy korun příjmy z Evropského plánu na podporu oživení NextGeneration EU (NGEU). Bez této sumy je rozdíl mezi příjmy z EU a odvody do EU 15,8 miliardy korun. Informovalo o tom dnes ministerstvo financí (MF). Loni za celý rok takzvaná čistá pozice ČR činila 88,8 miliardy Kč.
Zdroj: ČeskéNoviny.cz
Vyšlo na epravo.cz:
Spoluzpůsobení škody poškozeným
K některým případům, kdy za újmu (spolu)odpovídá sám poškozený
Při vymáhání a určování výše náhrady škody hraje roli, jestliže si poškozený škodu či její část způsobil sám. V souladu s ustanovením § 2918 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů („OZ“, „občanský zákoník“), se totiž povinnost škůdce nahradit škodu…
Řešení škod způsobených na veřejně přístupné účelové komunikaci a okolní vegetaci
Již tradičně se na naši advokátní kancelář obracejí klientské obce se žádosti o právní posouzení zásahů místních občanů, kteří se bez jakékoliv konzultace s obcí jali na vlastní pěst „úpravy“ povrchu veřejně přístupné účelové komunikace (v obecním vlastnictví), po níž společně s nimi denně jezdili ostatní občané, pro které tato pozemní komunikace…
Je čas na dřevěnou revoluci ve stavebnictví?
Rok 2021 a zatím i první polovina roku 2022 jsou ve znamení nedostatku stavebních materiálů a výrazného růstu jejich cen, což přidělává vrásky jak stavebním firmám, které mají problémy dokončit rozdělané stavby v dohodnutém termínu a v mezích zasmluvněného rozpočtu, tak i investorům, kterým se v důsledku vyšších cen prodražují plánované projekty…
Promlčení nároků na odčinění újmy v pacientských sporech
Jakkoli zdravotnická povolání pravidelně obsazují přední příčky oblíbenosti napříč profesemi, zvyšuje se v posledních letech počet pacientů, kteří se necítí spokojeni a tvrdí, že jim non lege artis postupem poskytovatele zdravotních služeb (nemocnice) bylo ublíženo na zdraví. S ohledem na obvyklý časový odstup uplatnění nároků bývá v těchto…
Akcie se „zvláštními“ povinnostmi – je možné je vydat, či nikoliv?
Záměrem tohoto článku je rozebrat a přiblížit otázku, zda lze vydat akcii se zvláštními povinnostmi, na níž se v právní teorii objevují různé názory, a navrhnout možná řešení této sporné právní úpravy.
Česká národní banka vs. moudrý Hrad
Jedním ze základních dlouhodobých pilířů demokratického právního státu je dělba moci. Tedy na moc zákonodárnou, výkonnou a soudní, jak ji kdysi designovali filozofové Charles Montesquieu a John Locke.
Letní problémy na pracovišti – řešení z pracovněprávního pohledu
Letní období přináší nejen radosti s prožitím dovolené, ale zaměstnavatelům některé problémy s vytvářením příznivých podmínek na pracovišti. Dodržování povinností, zejména v oblasti bezpečnosti a ochraně zdraví při práci, jim ukládá zejména zákoník práce (dále ZP) a nařízení vlády č. 361/2007 Sb. (dále…
Americké jezero žaluje developera
Dokážete si představit být žalováni třeba jezerem, horou nebo řekou? Nejde o vtip, nýbrž o skutečnou úvahu – soud ve Spojených státech amerických se totiž nyní vskutku vypořádává s mimořádně zajímavými teoreticko-právními otázkami. Lze jezero považovat za nositele subjektivních práv? Může se taková „entita“ úspěšně dovolat práv? Nebo jak vůbec…
K jednorázovému příspěvku na dítě
Ke zmírnění dopadů rostoucí inflace slouží nově jako pomocný nástroj příspěvek na dítě, jež má umožnit nemalému množství rodin (zejm. s nižšími a středními příjmy) na našem území zvládnout stávající, v mnoha životních oblastech obtížnou, situaci.
Výběr z judikatury nejen k zákoníku práce z r. 2022 - část 1.
První část přehledu pracovněprávní judikatury za letošní rok 2022 věnujeme rozhodnutím Nejvyššího soudu, které se týkají otázek kolem rozvazování a skončení pracovního poměru.
10 otázek pro ... Lucii Radkovičovou
JUDr. Lucie Radkovičová je advokátka, byznys stratég a poradkyně pro advokátní byznys. Se svým týmem pomáhá majitelům a jednatelům advokátních kanceláří s růstem a rozvojem jejich firem. Klienti oceňují její nadhled a ukazování možností, které jiní nevidí. Za své aktivity v oblasti právních inovací dostala ocenění Inovativní právník roku 2016. Od…
Co a kdy přinese do pracovního práva směrnice EU o transparentních a předvídatelných pracovních podmínkách?
Jsou to již dva roky, co jsme Vás prostřednictvím našeho článku[1] informovali o schválení návrhu směrnice, v současně době již známé jako směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1152 ze dne 20. června 2019 o transparentních a předvídatelných pracovních podmínkách v Evropské unii („Směrnice“).
Vzhledem k tomu, že lhůta k transpozici…
Může insolvenční správce úspěšně žalovat dlužníka na vyklizení z nemovitosti užívané jako obydlí?
Nemovité věci jsou cenným zdrojem uspokojení věřitelů v insolvenčním řízení. Pokud je nemovitost užívána dlužníkem jako jeho obydlí, mohou nastat konfliktní situace. Dlužník si může vyhodnotit, že je pro něj výhodnější blokovat prodej, a to celou řadou obstrukčních kroků. Jak příklady lze jmenovat blokování prohlídek, bránění ocenění, zastrašování…
Již třetí letošní valorizace nepostižitelných částek a nezabavitelného minima a dalších parametrů exekučních srážek ze mzdy od 1. 7. 2022
Letošní rok 2022 je nebývale bohatý na změny parametrů srážek ze mzdy. Příčinou je mimořádně nepříznivý inflační vývoj a zdražování a z toho vyplývající nárůst nákladů na živobytí. Ke změně došlo pro I. čtvrtletí, jako je tomu každoročně (jen se pak v jiných letech stanovené parametry uplatňovaly povětšinou beze změny i nadále, po zbytek celého…
Zdroj: EPRAVO.CZ
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz