Právo na víkend - týden v české justici očima šéfredaktora
Sněmovna uctila minulou ticha památku britské královny Alžběty II. | Prezident chce po lékařce Stehlíkové milion, podle ní potřebuje psychiatra | Šimůnková bude členkou vládní rady pro lidská práva | NKÚ: MZd loni zaplatilo 3,6 mil. Kč, protože nezajistilo přístup k informacím | Žalobce navrhl uložit Sisákovi v kauze Via Chem 13 let vězení | Protidrogový koordinátor Vobořil chystá zákon o kontrolovaném trhu s konopím
Vážení čtenáři,
přinášíme Vám pravidelný přehled událostí ve světě práva za uplynulý týden.
Přeji Vám hezký víkend
Mgr. Miroslav Chochola, LL.M., MBA
EPRAVO.CZ
Události tohoto týdne:
Sněmovna uctila minulou ticha památku britské královny Alžběty II.
Poslanecká sněmovna dnes uctila minulou ticha památku královny Alžběty II., která zemřela ve čtvrtek ve věku 96 let. Byla nejdéle vládnoucí panovnicí v britských dějinách.
Prezident chce po lékařce Stehlíkové milion, podle ní potřebuje psychiatra
Psychiatrička a bývalá ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková trvá na tom, že prezident Miloš Zeman potřebuje psychiatrickou pomoc kvůli svým závislostem na alkoholu a tabáku. U soudu dnes uvedla, že za jejími dřívějšími, žalovanými výroky o Zemanově zdraví stál dobrý úmysl - záchrana prezidentova života. Zeman po Stehlíkové žádá omluvu a milion korun na Fond ohrožených dětí. Soudkyně avizovala, že nechá vypracovat lékařský posudek k zdravotnímu stavu prezidenta v době jeho hospitalizace. Oslovit chce některý z mimopražských ústavů se specializací na psychiatrii.
Česko se už nebude soudit o dotaci pro Agrofert, vlád žalobu stáhla
Vláda rozhodla o stažení žaloby na Evropskou komisi (EK) kvůli blokované dotaci pro holding Agrofert. Mluvčí ministerstva zahraničí Mariana Wernerová to potvrdila serveru iROZHLAS.cz. Dotaci 821.000 korun na modernizaci kuřecí farmy v Bílovci na Novojičínsku komise odmítla proplatit kvůli střetu zájmů tehdejšího premiéra Andreje Babiše (ANO). Jeho vláda ji za to zažalovala u Soudního dvora EU.
Šimůnková bude členkou vládní rady pro lidská práva
Bývalá zástupkyně veřejného ochránce práv Monika Šimůnková se stane členkou vládní rady pro lidská práva. Kabinet to ve středu schválil. Informoval o tom v tiskové zprávě. Šimůnková bude jedním ze zástupců občanské a odborné veřejnosti a akademické obce v radě.
Žalobce navrhl uložit Sisákovi v kauze Via Chem 13 let vězení
Zhruba čtyři hodiny přednášel dnes u středočeského krajského soudu státní zástupce Adam Borgula obžalobu v kauze údajně zmanipulované insolvence společnosti Via Chem Group. Před trestním senátem kvůli ní skončilo 15 lidí a pět firem. Hlavním obžalovaným je podnikatel Petr Sisák, kterého žalobce viní z trestných činů poškození věřitele, zasahování do nezávislosti soudu či legalizace z výnosů z trestné činnosti. Borgula soudu navrhl, aby ho za to poslal na 13 let do vězení a uložil mu peněžitý trest 20 milionů korun.
Protidrogový koordinátor Vobořil chystá zákon o kontrolovaném trhu s konopím
V Česku by mohlo být už brzy možné koupit si za přísných podmínek legálně marihuanu. Pravidla prodeje a nákupu by měl upravit připravovaný zákon. Stát by díky kontrolovanému trhu s konopím mohl na daních získat miliardy. ČTK to dnes v rozhovoru řekl národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Návrh normy chce předložit do konce roku. Ještě před zavedením regulovaného trhu by podle něj měli čeští výrobci dostat možnost své konopné produkty vyvážet. O regulaci trhu s konopím v EU začali dnes v Praze debatovat protidrogoví koordinátoři členských států.
NKÚ: MZd loni zaplatilo 3,6 mil. Kč, protože nezajistilo přístup k informacím
Ministerstvo zdravotnictví loni uhradilo na exekucích minimálně 3,6 milionu korun, protože nezajistilo svobodný přístup k informacím. Vyplývá to ze zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ), který se zabýval závěrečným účtem ministerstva za rok 2021. MZd průběžně opravovalo další problémy, které kontroloři zjistili, účetní uzávěrka byla proto podle NKÚ nakonec bez významnějších nedostatků. Reakci ministerstva ČTK zjišťuje.
Dvořáka, který střílel na úřadu práce, poslal soud na doživotí do vězení
Soud poslal na doživotí do vězení sedmašedesátiletého Jiřího Dvořáka z Prahy za to, že loni zastřelil zaměstnankyni na úřadu práce, polil kyselinou svou bývalou kolegyni a nastražil střelné zařízení na pronajímatelku svého bytu. Dnešní verdikt, podle nějž se Dvořák ženám mstil za domnělá příkoří, není pravomocný. Nejpřísnější trest, který lze v Česku uložit, žádala pro muže i státní zástupkyně. Dvořák si ponechal lhůtu na rozmyšlenou, zda se bude bránit odvoláním.
Česká justice: Parkanová dostala za kauzu CASA omluvu a odškodné 1,6 mil.
Ministerstvo spravedlnosti se omluvilo bývalé ministryni obrany Vlastě Parkanové (KDU-ČSL, později TOP 09) za nezákonné stíhání v kauze nákupu letounů CASA. Vyplatilo odškodné 1,6 milionu korun. Úředníci dospěli k závěru, že dosud neřešili srovnatelný případ s tak masivním zásahem do osobní a pracovní sféry. Napsal to dnes server Česká justice. Parkanová čelila stíhání od roku 2012, soudy ji definitivně osvobodily loni v říjnu.
Soud v Plzni soudí ženu, že nevzala dceru do nemocnice na nutnou operaci oka
Z těžkého ublížení na zdraví se dnes začala u Krajského soudu v Plzni zpovídat osmadvacetiletá žena z jižního Plzeňska. Obžaloba ji viní z toho, že loni opakovaně neuposlechla pokynů lékařů a nedopravila tehdy čtyřletou dceru do nemocnice k urgentní operaci oka. Operace byla nutná kvůli úrazu - dítě se údajně píchlo do oka pastelkou. Do nemocnice se dostalo ale až po zásahu policie několik měsíců po úrazu. Na záchranu jejího pravého oka už bylo pozdě a dítě na něj už nikdy neuvidí, tvrdí obžaloba.
Zdroj: ČeskéNoviny.cz
Vyšlo na epravo.cz:
Haagská Úmluva o uznávání a výkonu cizích soudních rozhodnutí v občanských a obchodních věcech se probouzí v život
O Haagské úmluvě o uznávání a výkonu cizích soudních rozhodnutí v občanských a obchodních věcech („Úmluva“) se v době od jejího vzniku dne 2. července 2019 mluvilo jako o potenciálně revolučním nástroji v rámci justiční spolupráce při uznávání soudních rozhodnutí po celém světě. Až donedávna se však čekalo na okamžik, kdy Úmluvu ratifikují alespoň…
Blíží se účinnost prováděcího zákona k whistleblowingu? Přestože lhůta pro implementaci „směrnice o whistleblowingu“ uplynula již v prosinci loňského roku, tak v České republice stále není schválen prováděcí předpis, který by zavedl povinnost dodržovat pravidla týkající se ochrany oznamovatelů ze strany soukromých subjektů. Tyto subjekty tak jsou momentálně v nejistotě, kdy pro ně nové povinnosti…
Třetí letošní valorizace úrazových rent, z toho druhá v mimořádném termínu
S ohledem na inflaci a nárůst cen byly od 1. 9. 2022 zvýšeny náhrady za ztrátu na výdělku (po skončení pracovní neschopnosti nebo při uznání invalidity) z titulu pracovního úrazu nebo nemoci z povolání, a to jak pro samotné poškozené zaměstnance, tak také náhrady nákladů na výživu pro případné pozůstalé, pokud jim zaměstnanec jako živitel…
16 minut vyřizování soukromých záležitostí v pracovní době jako důvod pro výpověď?
Nejvyšší soud České republiky se znovu zabýval případem úředníka, který si ve své pracovní době prokazatelně vyřizoval soukromé záležitosti. V docházkovém listě si totiž zaznamenal odchod ze zaměstnání o 16 minut později, než byl čas, kdy odeslal soukromý balík na poště. Obsahem tohoto balíčku zároveň porušil etický kodex, jelikož v něm zasílal…
Problematika „přesoutěžení“ trvajícího závazku z veřejné zakázky s ohledem na principy 3E a z hlediska jednání řádného hospodáře
Problematika zahájení nového výběrového řízení k plnění, které vzešlo z předchozí veřejné zakázky a stále trvá (a neblíží se ani v dohledné době konec plnění), laicky tzv. „přesoutěžení“ veřejných zakázek, není i přes velmi podrobnou a vyčerpávající úpravu zadávání veřejných zakázek zcela jasně řešena. V praxi se však setkáváme s častými dotazy ze…
Řízení o uznávání odborné kvalifikace získané v jiném členském státu Evropské unie
Podávání žádostí o uznání odborné kvalifikace získané v jiném členském státu Evropské unie a postup v řízeních o žádostech upravuje zákon č. 18/2004 Sb., o uznávání odborné kvalifikace a jiné způsobilosti státních příslušníků členských států Evropské unie a některých příslušníků jiných států a o změně některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů…
Lékařský posudek jako podklad pro výpověď – závazné rozhodnutí, nebo dobrozdání bez právních účinků?
Jedním z výpovědních důvodů podle zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů („ZP“) je situace, kdy zaměstnanec pozbyl vzhledem ke svému zdravotnímu stavu dlouhodobě zdravotní způsobilost, a to podle lékařského posudku vydaného poskytovatelem pracovnělékařských služeb nebo podle rozhodnutí příslušného správního orgánu…
Postoupení směnečné pohledávky ze směnky na řad vymáhané exekučně
V praxi větší potíže nečiní situace, kdy dochází k převodu směnky vystavené na řad v průběhu směnečného řízení před nalézacím nebo odvolacím soudem. S ohledem na ustanovení § 1103 odst. 2 občanského zákoníku a zejména čl. I. § 11 a násl. zákona směnečného a šekového a předpoklad, že žalobce jakožto osoba oprávněná ze směnky vede směnečné řízení…
Správní právo pod mikroskopem - tajemník obecního úřadu
Na úvod připomeňme, že tajemník obecního úřadu je, ze zákona zaměstnancem obce, nikoliv komunálním politikem. I když satiricky řečeno: leckdy si s tím někteří tajemníci „pohrávají“.
Připravované změny v korporátním právu, aneb posílení možnosti využívání digitálních nástrojů a postupů v právu obchodních společností
Vládní návrh zákona, kterým se mění některé zákony v souvislosti s využíváním digitálních nástrojů a postupů v právu obchodních společností a fungování veřejných rejstříků a dle něhož má být do českého právního řádu implementována tzv. směrnice o digitalizaci (Směrnice EP a Rady (EU) 2019/1151 ze dne 20. června 2019, kterou s mění směrnice (EU)…
Fikce předání díla ve světle nového judikátu
Předání díla je vedle jeho dokončení jednou z podmínek jeho provedení (§ 2604 OZ). Předání díla má významné konsekvence jak pro zhotovitele, tak objednatele, protože až předáním díla vzniká například nárok na zaplacení ceny díla /§ 2610 odst. 1 OZ). Co však v případě, že objednatel z malicherných nebo promyšlených důvodů, odmítá dílo převzít?…
Nedovolené ozbrojování v souvislosti s aktuální právní úpravou zákona o zbraních
V následujícím článku si rozebereme nejdůležitější změny trestněprávních aspektů nedovoleného ozbrojování, a to zejména v souvislosti s pravděpodobně nejzásadnější novelou poslední doby v podobě zákona č. 13/2021 Sb., zákon, kterým se mění mj. i zákon č. 119/2002 Sb., o střelných zbraních a střelivu (zákon o zbraních), v platném znění (dále jen…
10 otázek pro ... Jana Langmeiera
JUDr. Jan Langmeier je advokát a insolvenční správce, od roku 2018 navíc se zvláštním povolením. V roce 2014 založil advokátní kancelář Langmeier & Co. V posledních letech se jako advokát věnuje zejména zastupování věřitelů ve velkých insolvenčních kauzách typu Arca Investments nebo C2H. Už dva roky působí také jako euroadvokát na Slovensku. Dále…
Ke zproštění odpovědnosti právnické osoby za přestupky
Díky právní úpravě obsažené v ust. § 20 a ust. § 21 zákona č. 250/2016 Sb., o odpovědnosti za přestupky a řízení o nich, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „OdpPZ“), jsou i právnické osoby odpovědny za přestupek a mohou být sankciovány v přestupkovém řízení. Odpovědnost právnické osoby za přestupek je objektivní a vzniká bez ohledu na zavinění…
Povinnost podat protest na valné hromadě a její nečekaný vývoj
Protest je zásadní podmínka pro podání návrhu na vyslovení neplatnosti usnesení valné hromady společníkem. Znamená však absence protestu vždy nemožnost návrh podat? A co když je společník zároveň jednatelem společnosti? Má i jednatel-společník povinnost podat protest proti nezákonnému usnesení valné hromady, přestože tím zákon možnost podání…
Zdroj: EPRAVO.CZ
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz