Právo na víkend - týden v české justici očima šéfredaktora
Novým zástupcem ombudsmana bude vládní zmocněnec Schorm | Daňový balíček zavádějící daň z mimořádných zisků je před schvalováním | V novele zákona chybí zpřesnění podmínek pro odvolání šéfa žalobců | NSS zamítl stížnost na senátní volby v K. Varech, výsledky jsou všude potvrzené | Odvolaní členové dozorčí komise Rady ČT budou chtít ušlé odměny | Soud vyhověl zastupitelům, žádali odškodnění za zveřejněná majetková oznámení | Hrad upravil organizační strukturu, bezpečnostní odbor změnil na oddělení
Vážení čtenáři,
přinášíme Vám pravidelný přehled událostí ve světě práva za uplynulý týden.
Přeji Vám hezký víkend
Mgr. Miroslav Chochola, LL.M., MBA
EPRAVO.CZ
Události tohoto týdne:
Novým zástupcem ombudsmana bude vládní zmocněnec Schorm
Novým zástupcem ombudsmana bude právník Vít Alexander Schorm, kterého nominoval Senát jako svého jediného kandidáta. Devětačtyřicetiletý Schorm dosud působí jako vládní zmocněnec pro zastupování České republiky před Evropským soudem pro lidská práva. Poslanci mu dnes v tajných volbách dali přednost před dvěma kandidáty, které navrhl prezident Miloš Zeman. Ombudsman Stanislav Křeček svého nového zástupce označil za posilu pro úřad veřejného ochránce práv.
NSS zamítl stížnost na senátní volby v K. Varech, výsledky jsou všude potvrzené
Výsledky letošních senátních voleb jsou definitivně potvrzené, Nejvyšší správní soud (NSS) dnes zamítl poslední nevyřízenou stížnost. Týkala se obvodu Karlovy Vary, podal ji bývalý senátor Jan Horník (STAN). Stěžoval si na údajně neférovou kampaň vedenou proti němu před volbami. Horník nepostoupil do druhého kola. Na Karlovarsku vyhrála Věra Procházková (ANO). Ve druhém kole výrazným rozdílem porazila Evu Chromcovou z SPD.
Soud v Brně se začal zabývat případem plánování teroristického útoku
Krajský soud v Brně se dnes začal zabývat případem mladistvého, který podle obžaloby připravoval teroristický útok inspirovaný obdobnými útoky v cizině. Vzhledem k věku obviněného bylo jednání neveřejné. Mladík je ve vazbě, soud jej tam ponechal v první polovině září. Mladíka přivedla do jednací síně eskorta. Hlavní líčení bude pokračovat v dalším termínu dokazováním.
Daňový balíček zavádějící daň z mimořádných zisků je před schvalováním
O konečné podobě daně z neočekávaných zisků, která má vládě pomoci kompenzovat opatření proti drahým energiím, není zatím jasno. Vládní daňový balíček, do kterého chce vláda novou daň vložit, dnes Sněmovna propustila do třetího čtení. Koaliční i opoziční poslanci dnes k návrhu daně předložili několik dalších návrhů úprav včetně sazby daně. Koaliční Piráti nakonec nevznesli svůj návrh, aby se daň vztahovala již na zisky za letošní rok. Opoziční ANO navrhuje, aby daň platila jen pro příští rok. Podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) by Sněmovna daňový balíček i návrh nové daně měla schvalovat příští pátek.
V novele zákona chybí zpřesnění podmínek pro odvolání šéfa žalobců
Ministerstvo spravedlnosti navrhuje v novele zákona o státním zastupitelství sedmileté funkční období nejvyššího státního zástupce. Zpřesnění podmínek pro odvolání šéfa žalobců z funkce ale návrh v rozporu s programovým prohlášením vlády neobsahuje. Ministr Pavel Blažek (ODS) k tomu uvedl, že se koalice na problematice způsobu jmenování a odvolávání neshodla. Blažek očekává, že nad návrhem se ještě bude diskutovat ve vládě i v Parlamentu.
Soud vyhověl zastupitelům, žádali odškodnění za zveřejněná majetková oznámení
Ústavní soud (ÚS) dnes vyhověl stížnostem 43 zastupitelů, kteří žádali odškodnění a omluvu za neomezené zpřístupňování jejich majetkových oznámení v části roku 2020. Soudy musí o nárocích rozhodovat znovu. Jednotliví zastupitelé žádali částky do 50.000 korun. ÚS se ve spojeném řízení zabýval 27 stížnostmi 43 lidí, kteří působili jako neuvolnění funkcionáři různých obcí, za svou práci tedy nepobírali plný plat. Podle dnešního nálezu ministerstvo spravedlnosti ponechávalo majetková oznámení plošně zpřístupněná déle, než mělo.
Odvolaní členové dozorčí komise Rady ČT budou chtít ušlé odměny
Odvolaní členové dozorčí komise Rady České televize budou kvůli svému nezákonnému odvolání požadovat náhradu ušlé odměny za 1,5 roku od odvolání do konce svého mandátu. Zároveň zvažují, že se budou bránit proti poškození své profesní pověsti, které jim kroky rady způsobil. ČTK to dnes řekl bývalý předseda komise Jiří Staněk. Česká televize se dnes k požadavku nevyjádřila.
Fiala na Hrad 28. října půjde, selekce hostů se mu ale nelíbí
Premiér Petr Fiala (ODS) se v pátek zúčastní udílení státních vyznamenání na Pražském hradě, ač se mu selektivní přístup prezidenta Miloše Zemana ke zvaní hostů nelíbí. Uvedl to dnes na facebooku. Nejde podle něj o soukromou Zemanovu oslavu, ale o tradiční akci k výročí vzniku samostatného a demokratického Československa.
Hrad upravil organizační strukturu, bezpečnostní odbor změnil na oddělení
Pražský hrad po čtvrtečních personálních změnách upravil svou organizační strukturu. Dosavadní bezpečnostní odbor, jehož řízením byl pověřen Jan Novák, byl změněn na oddělení bezpečnostního ředitele. Jeho vedoucí se stala Lenka Nováková. Vyplývá to z informací na webu Pražského hradu.
Brněnský magistrát podle primátorky Vaňkové ukončí proces privatizace
Brněnský magistrát v návaznosti na kauzy z posledních týdnů podle primátorky Markéty Vaňkové (ODS) ukončí proces privatizace. Vaňková to sdělila v rozhovoru pro dnešní Denik.cz. Policisté kvůli privatizaci městských domů zasahovali v Brně v úterý. Zadrželi deset lidí, tři později propustili. Prohledávali například prostory bytového odboru brněnského magistrátu, o podání vysvětlení a přístup do kanceláře požádala policie také místopředsedu KDU-ČSL, kandidáta na ministra životního prostředí a nyní už tehdejšího náměstka primátorky Petra Hladíka.
Vláda projedná obnovení lustrační povinnosti pro členy vlády i jejich náměstky
Členové vlády i jejich náměstci by měli mít znovu povinnost prokázat se před jmenováním do funkce čistým lustračním osvědčením. Počítá s tím návrh ministerstva vnitra, který příští týden projedná vláda. Lustrační zákon se v minulosti na členy vlády vztahoval, povinnost však zanikla po přijetí zákona o státní službě. Podle vnitra kvůli nynější právní úpravě vznikají neodůvodněné rozdíly.
Zdroj: ČeskéNoviny.cz
Vyšlo na epravo.cz:
Stavby na cizím pozemku ve světle rozhodovací praxe NS
Od rekodifikace soukromého práva a znovuzavedení zásady superficies solo cedit již uběhlo téměř devět let. Navzdory této skutečnosti se v rámci advokátní praxe běžně setkáváme s dědictvím předchozí právní úpravy, a to mimo jiné v případech oprávněných staveb stojících na cizích pozemcích a souvisejících otázek ohledně majetkového vypořádání.
Specifika pracovní neschopnosti a práva na dovolenou člena statutárního orgánu obchodní korporace
Statutární orgán (jeho jednotlivé členové) je často hnací silou a nejdůležitějším článkem mnoha obchodních korporací. Je to právě statutární orgán, který mj. přijímá obchodní rozhodnutí, zastupuje společnost navenek a náleží mu obchodní vedení dané korporace v souladu se zákonem č. 90/2012 Sb., o obchodních společnostech a družstvech (zákon o…
Povaha a význam znaleckého posudku v civilním procesu
V občanskoprávním řízení mohou za důkaz „sloužit všechny prostředky, jimiž lze zjistit stav věci“[1]. Zákon tedy pojímá možnosti toho, co lze považovat za důkazní prostředek, velmi široce a v ustanovení § 125 z. č 99/1963 Sb. , občanského soudního řádu (dále jen „o.s.ř.“) uvádí pouze demonstrativní výčet možných důkazních…
Reflexní škoda a adhezní řízení
Škoda způsobená přímo obchodní korporaci může za určitých podmínek představovat současně i tzv. reflexní škodu způsobenou společníkovi na jeho účasti v obchodní korporaci (tj. na jeho podílu), kterou je společník oprávněn sám vlastním jménem po škůdci vymáhat (srov. ust. § 213 o. z.). Tato hmotněprávní úprava se musí nezbytně odrazit také v…
Výhrada vlastnického práva v insolvenci a souběžná přihláška pohledávky prodávajícího
Nejvyšší soud se ve svém nedávném rozhodnutí[1] znovu zabýval výhradou vlastnického práva v insolvenčních poměrech.
Spolupráce developera a zadavatele z pohledu regulace ZZVZ
S ohledem na vývoj cen nemovitostí v posledních letech a z toho pramenící nedostupnost vlastního bydlení pro zvětšující se část populace, nabírají na intenzitě snahy o realizaci projektů bytové výstavby, které nebudou „klasickými“ developerskými projekty nabízejícími vlastnické bydlení. Jedná se mimo jiné o bytovou výstavbu akcentující sociální…
Počítání času při konfliktu zákona o elektronických úkonech a daňového řádu
Počítání času (lhůt) v podobě, v jaké ho dnes známe, tj. pakliže poslední den lhůty připadne na sobotu, neděli nebo státní svátek, posouvá se její konec na nejbližší následující pracovní den, vnímá mnoho z nás jako naprostou samozřejmost. Tento způsob počítání času vychází z nálezu Ústavního soudu České republiky (dále též jako „ÚS ČR“), který je…
Zveřejnění účetní závěrky ve sbírce listin se „začerněnými“ údaji
Povinnost založit účetní závěrku do sbírky listin patří k často porušovaným povinnostem. Řada obchodních společností tak přitom nečiní z liknavosti, ale z obavy, že zveřejnění kompletní účetní závěrky (či výroční zprávy) je může poškodit v očích zákazníků či poskytnout výhodu jejich konkurentům. Nejvyšší soud v usnesení z 24. 2. 2022, sp. zn. 27…
10 otázek pro ... Richarda Myslila
JUDr. Ing. Richard Myslil je advokát a řídící partner kanceláře Bubník Myslil & Partners. Vystudoval nejdříve Vysokou školu chemicko-techologickou, obor ekonomika a řízení, a v letech 1990-1995 Právnickou fakultu UK. Specializuje se na obchodní právo, spory a nemovitosti. Je rozhodcem Rozhodčího soudu při Hospodářské komoře ČR a Agrární komoře ČR…
Dotkne se Vás říjnová novela zákona o evidenci skutečných majitelů?
Novela zákona č. 37/2021 Sb., o evidenci skutečných majitelů („ZESM“) pod číslem č. 245/2022 Sb. („novela") vstoupila v účinnost 1. října 2022. Novela obsahuje dvě nejvýraznější změny, mezi které patří reformulace definice skutečného majitele a „okleštění“ dříve stanovených výjimek z povinnosti evidovat. Přestože novela mění samotnou definici…
Kdy má smysl využít služeb znalce nebo znalecké kanceláře?
Dnešní doba je velmi složitá a nároky kladené na statutární orgány či management společností, stejně jako na jednotlivce, jsou velmi vysoké. Pokud tedy činíte zásadní rozhodnutí v oblastech, ve kterých je ve hře mnoho, nabízí se využít služeb znalce nebo znalecké kanceláře a zajistit si tak kvalitní podklad pro své…
Zdroj: EPRAVO.CZ
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz