Právo na víkend - týden v české justici očima šéfredaktora
Sněmovna přehlasovala veto a stvrdila schodek rozpočtu na 375 mld. Kč | Zeman udělí milost manželům, kteří prodávali psychotropní nápoj | Přímá volba prezidenta byla podle politologa Balíka chyba, prohlubuje příkopy | Brno zváží budoucnost lokality za Lužánkami, primátorka se ke stadionu nekloní | Nejvyšší soud zamítl dovolání Pezoldové ve sporu o dědictví Schwarzenbergů | ČLK v souvislosti s úhradovou vyhláškou varuje před zhoršením zdravotní péče | Lipavský v Londýně převzal Magnitského cenu za přínos k ochraně lidských práv
Vážení čtenáři,
přinášíme Vám pravidelný přehled událostí ve světě práva za uplynulý týden.
Přeji Vám hezký víkend
Mgr. Miroslav Chochola, LL.M., MBA
EPRAVO.CZ
Události tohoto týdne:
O návrhu na odvody výrobců elektřiny bude Sněmovna jednat zrychleně
O vládním návrhu, který zavádí odvody z nadměrných příjmů výrobců elektřiny bude dnes Sněmovna jednat ve zrychleném režimu ve stavu legislativní nouze. Přes nesouhlas opozičního hnutí ANO tak rozhodla sněmovní koaliční většina. Podle vyjádření představitelů ANO nejsou pro stav legislativní nouze důvody. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) ale upozornil na to, že pokud by odvody z nadměrného příjmu nezačaly platit už od prosince, přišel by stát měsíčně zhruba o sedm miliard korun. Vláda plánuje, že v příštím roce vybere na tomto odvodu celkem 80 miliard korun.
Sněmovna přehlasovala veto a stvrdila schodek rozpočtu na 375 mld. Kč
Sněmovna dnes hlasy poslanců vládní koalice přehlasovala veto prezidenta Miloše Zemana a stvrdila novelu letošního státního rozpočtu, která zvyšuje schválený schodek z původních 280 miliard na 375 miliard korun. Prezident ji vetoval 3. listopadu se zdůvodněním, že příjmy rozpočtu jsou nižší, než by mohly být, kdyby mu předcházela změna zákona o daních z příjmů. Rozpočet tak podle něj vychází ze snížené daňové sazby u příjmů fyzických osob, čímž vzniká rozpočtový výpadek ve výši 90 miliard korun.
Zeman udělí milost manželům, kteří prodávali psychotropní nápoj
Prezident Miloš Zeman udělí milost polskému manželskému páru Jaroslawovi a Karolíně Kordysovým, kteří byli odsouzeni za nelegální obchody s psychotropním nápojem. Na twitteru to uvedl ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). O milost pro manžele dříve Zemana požádal předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek.
Lipavský v Londýně převzal Magnitského cenu za přínos k ochraně lidských práv
Český ministr zahraničí Jan Lipavský v Británii převzal Magnitského cenu za přínos k ochraně lidských práv. Obdržel ji za přípravu nového sankčního zákona, který umožní postihovat národními sankcemi závažné protiprávní jednání v mezinárodním kontextu. Ocenění, které je od roku 2015 udělováno za boj proti porušování lidských práv a korupci, společně s Lipavským dostalo šest dalších laureátů. Vyplývá to z tiskového prohlášení zaslaného ČTK.
Zeman se musí omluvit Šarapatkovi za výrok o neschopnosti, potvrdil soud
Prezident Miloš Zeman se musí omluvit svému bývalému poradci Zdeňku Šarapatkovi za to, že o něm v roce 2017 řekl, že ho vyhodil pro neschopnost. Rozsudek rakovnického soudu dnes pravomocně potvrdil Krajský soud v Praze. Šarapatka u soudů již dříve docílil omluvy od ministerstva financí, Ústavní soud ale rozsudky následně zrušil s tím, že za výroky nese odpovědnost Zeman jako soukromá osoba, Šarapatka proto podal novou žalobu mířící na prezidenta. Zemanův právní zástupce Marek Nespala avizoval, že proti rozhodnutí podá dovolání. Vyjádření prezidentské kanceláře ČTK zjišťuje.
Přímá volba prezidenta byla podle politologa Balíka chyba, prohlubuje příkopy
Přímá volba prezidenta zůstává podle politologa Stanislava Balíka největší politickou systémovou chybou, kterou česká společnost po roce 1989 udělala. Vede k vyostřeným bojům, jež nezasypávají příkopy, ale naopak je prohlubují, uvedl Balík, jenž působí jako výzkumník v Národním institutu SYRI. Je také děkanem Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Jeho vyjádření poskytl médiím mluvčí SYRI Filip Vrána.
Brno zváží budoucnost lokality za Lužánkami, primátorka se ke stadionu nekloní
Brno zváží budoucnost lokality za Lužánkami, primátorka Markéta Vaňková (ODS) se ale nekloní k výstavbě fotbalového stadionu, jak to plánovalo dřívější vedení města. Problematika lokality ožila minulý týden poté, co Brno vyhrálo jeden z několika soudních sporů s podnikatelem Liborem Procházkou, který má v místě poblíž chátrajícího stadionu tenisové kurty a podzemní garáže. Soud rozhodl, že přilehlé komunikace vlastní město. Procházka tvrdil, že jsou jeho. Brno se dříve za vedení Petra Vokřála (dříve ANO) snažilo s Procházkou nemovitosti vypořádat, aby neblokovaly stavbu a stadion pro 30.000 diváků mohl vzniknout.
Strojvůdce obžalovaný za střet vlaků u Němčic nad Hanou přiznal vinu
Strojvedoucí Jan Šperlich, který podle obžaloby zavinil loni v červenci střet dvou vlaků v Němčicích nad Hanou na Prostějovsku, dnes u prostějovského soudu přiznal svou vinu. Podle žalobkyně Daniely Kollárové se v úseku mezi Nezamyslicemi a Němčicemi nad Hanou nevěnoval řízení a nerespektoval návěstidlo stůj, s lokomotivou pokračoval dál a za stanicí Němčice nad Hanou se střetl s osobním vlakem. Muž je obžalován z obecného ohrožení z nedbalosti. Muž však označil za spornou výši vyčíslené škody, to byl i důvod, proč případ dnes soud odročil na 10. ledna.
Nejvyšší soud zamítl dovolání Pezoldové ve sporu o dědictví Schwarzenbergů
Nejvyšší soud (NS) zamítl dovolání Alžběty Pezoldové v dědickém sporu s nevlastním bratrem Karlem Schwarzenbergem. Domáhala se určení, že je dědičkou po Adolfu Schwarzenbergovi, posledním držiteli panství hlubocko-krumlovské větve šlechtického rodu. Soudy v Rakousku i Česku považují za závětního dědice Karla Schwarzenberga. Restituci majetku po hlubockých Schwarzenbercích v ČR brání speciální zákon, přijatý po druhé světové válce. Rozhodnutí NS je dostupné na úřední desce.
ČLK v souvislosti s úhradovou vyhláškou varuje před zhoršením zdravotní péče
Česká lékařská komora (ČLK) v souvislosti s uhradovou vyhláškou varuje před zhoršením dostupnosti a kvality zdravotní péče. Vyhláška má v příštím roce garantovat podle ministerstva zdravotnictví zdravotnickým zařízením meziroční nárůst úhrad od pojišťoven o osm procent, komora chtěla nárůst o 13 procent. ČLK také navrhuje zákonodárcům, aby se zvýšil poplatek za pohotovost, současných 90 korun podle komory neplní svoji regulační funkci. Komora se na tom dnes shodla na svém brněnském sjezdu v usnesení, které ČTK poskytl její mluvčí Michal Sojka. Dvoudenní sjezd dnes skončil.
Zdroj: ČeskéNoviny.cz
Vyšlo na epravo.cz:
Jak správně na „jmenování“ nového zaměstnance v soukromém sektoru
Vzhledem k výkladovým problémům, které v praxi činí sjednání možnosti odvolání z vedoucího pracovního místa / vzdání se tohoto místa vč. nesprávně uzavírané pracovně-právní dokumentace či nesprávně používané terminologie naznačené v názvu tohoto článku, je předmětem tohoto článku stručné shrnutí požadavků na správné sjednání odvolatelnosti /…
Vývoj soudní praxe při posuzování důvodů zproštění insolvenčního správce
Činnost insolvenčního správce – živobytí, k jehož výkonu získalo po vynaložení nadměrného úsilí povolení pouze pomálu jedinců, jimž se podařilo přesvědčit zkušební komisi o svých praktických zkušenostech a kvalitativních předpokladech. Každý absolvent by měl v praxi poskytovat dostatečné záruky, jednat svědomitě s odbornou péčí a upřednostňovat…
Práva zaměstnanců a povinnosti zaměstnavatelů při prodeji nebo pachtu podniku (firmy)
Současná ekonomická situace vyžaduje, aby se firmy věnovaly rozšiřování předmětu činnosti, zvyšování zakázek i dodavatelských možností a investic. Mnohdy jim k tomu nepostačuje dosavadní materiálová i výrobní základna, a proto přistupuji ke koupi nebo k pachtu jiné firmy nebo její části. Do této sféry se dostávají zejména menší podniky a firmy…
Reklama na LCD monitorech a daňová kontrola
V mém posledním příspěvku publikovaném na epravo.cz jsem se věnoval prokazování reklamy na internetu při daňových kontrolách z pohledu judikatury Nejvyššího správního soudu, ze které vyplynulo, že prakticky jedinou možností ověření realizace takové reklamy na internetu je snímek obrazovky.[1] Nedávné rozhodnutí Nejvyššího správního soudu č. j. 8…
DEAL MONITOR
Přinášíme Vám přehled významných mandátů předních advokátních kanceláří.
NS: Zaměstnavatelé, kteří v době pandemie uzavírali dohody o neplaceném volnu se svými zaměstnanci, mohou mít problém
V rozsudku ze dne 23. srpna 2022, sp. zn. 21 Cdo 496/2022, Nejvyšší soud řešil otázku platnosti dohody o neplaceném volnu uzavřené s řidičem zájezdové přepravy za situace, kdy pro něj zaměstnavatel v důsledku pandemie covidu-19 neměl práci. Navzdory tomu, že se zaměstnavatel se zaměstnancem na neplaceném volnu domluvili, došel soud k závěru, že…
Směrnice o zástupných žalobách na ochranu kolektivních zájmů spotřebitelů aneb „evropské hromadné žaloby“. DÍL III.: subjekty oprávněné k podání zástupné žaloby
Tímto článkem navazujeme na sérii našich předchozích příspěvků, ve kterých jsme nejdříve v obecné rovině představili směrnici o zástupných žalobách na ochranu spotřebitelů[1] a některé její specifické body[2] a dále problematiku systémů opt-in a opt-out, tedy otázku způsobu vytvoření okruhu osob zahrnutých do hromadného…
Práva a povinnosti zadavatele při objasňování nabídky účastníkem zadávacího řízení
Cílem tohoto článku je představit práva a povinnosti zadavatele při objasňování nabídky účastníkem v zadávacím řízení realizovaném v režimu zákona č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZZVZ“). Zatímco v minulých letech byla vydána řada správních a soudních rozhodnutí, která určovala hranice toho, co…
Bude po současné energetické krizi následovat v České republice rovněž krize dluhová?
V souvislosti s energetickou krizí rostou v Evropské unii rovněž obavy z krize dluhové, protože jsou státy nuceny do energetické krize vkládat značné finanční prostředky. Zejména pro státy s vysokým zadlužením by mohlo další navyšování dluhu znamenat významné ekonomické problémy. Jak si stojí Česká republika a hrozí nám v souvislosti s…
Zastropování cen energií
Vláda dne 5. 10. 2022 schválila nařízení o stanovení cen elektřiny a plynu v mimořádné tržní situaci, k čemuž byla zmocněna novelou energetického zákona[1]. Návrh nařízení byl předložen ministerstvem průmyslu a obchodu, a to v reakci na nastalou mimořádnou situaci na trhu s elektřinou a plynem a souvisejícím zvyšováním…
10 otázek pro ... Jana Scholleho
Mgr. Ing. Jan Scholle vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy a Fakultu financí a účetnictví Vysoké školy ekonomické v Praze. Po svém jmenování státním zástupcem byl přidělen k Obvodnímu státnímu zastupitelství pro Prahu 6, kde se – s přestávkami v podobě stáží u vyšších článků státního zastupitelství – zabývá ekonomickou a finanční…
Samosprávný investiční fond: pojem a licence
Téměř 10 let se na české scéně objevuje institut samosprávného investičního fondu. Jak funguje, pro koho se hodí a co od něj čekat?
Zpracování citlivých osobních údajů zaměstnanců – kvadratura kruhu
Generální advokát Soudního dvora EU vydal na konci září stanovisko, které vyjasňuje požadavky kladené na národní legislativu, vydanou za účelem doplnění a specifikace GDPR. Tato legislativa musí být zejména dostatečně konkrétní a musí obsahovat vhodná opatření na ochranu práv a svobod subjektů údajů – nestačí tedy jen zopakovat obecné fráze z…
Zdroj: EPRAVO.CZ
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz