Právo na víkend - týden v české justici očima šéfredaktora
Senát schválil sankční zákon proti cizincům za závažná protiprávní jednání | Vydavatelé zřejmě získají silnější pozici vůči internetovým platformám | EU podle Jourové po invazi zvýšila pomoc pro ukrajinská média | V Česku končí po třech měsících druhé kolo milostivého léta pro dlužníky | Rychetský podle Aktuálně.cz doufá, že nový soud nebude "součástí Agrofertu" | ÚS zamítl stížnosti v kauze zneužití Vojenského zpravodajství | Zeman podepsal na návrhy vědeckých rad jmenovací dekrety profesorů | Rakušan: Ubylo 851 úřednických míst, vláda schválila změny k 1. lednu
Vážení čtenáři,
přinášíme Vám pravidelný přehled událostí ve světě práva za uplynulý týden.
Přeji Vám hezký víkend
Mgr. Miroslav Chochola, LL.M., MBA
EPRAVO.CZ
Události tohoto týdne:
Vydavatelé zřejmě získají silnější pozici vůči internetovým platformám
Vydavatelé zřejmě získají silnější pozici vůči poskytovatelům informačních služeb na internetu při sjednávání poplatků za využívání článků. Změnu má přinést novela autorského zákona, jejíž přijetí dnes umožnil Senát. Normu zhruba po dvouhodinové debatě neschválil, nezamítl ani nijak neupravil. Novela tak poputuje k podpisu prezidenta republiky jako přijatá po 7. prosinci, tedy po uplynutí měsíční lhůty, kterou má Senát podle ústavy na posouzení zákonů.
ČT zve do debaty 12. ledna všechny kandidáty, stejný den plánuje debaty i Nova
Česká televize plánuje do prezidentské debaty ve čtvrtek 12. ledna před prvním kolem volby hlavy státu pozvat všechny kandidáty. V případě druhého kola voleb chystá na čtvrtek 26. ledna debatu, do níž budou pozváni dva postupující kandidáti. ČT to dnes oznámila v tiskové zprávě. Ve stejný den, tedy ve čtvrtek 12. ledna plánuje TV Nova v podvečer a večer dvě debaty, každou se čtyřmi kandidáty podle preferencí v průzkumech. ČT již dříve uvedla, že má potvrzenou účast v superdebatě 12.ledna a 26.ledna od favorizovaných kandidátek a kandidátů s výjimkou Andreje Babiše. Nova informovala, že nikdo z kandidátů zatím účast neodmítl. Prima plánuje dvě diskuse vždy na středy 4. a 11. ledna a duel před druhým kolem 25. ledna. ČRo chystá debatu na páteční poledne 13. ledna.
Vláda projednala armádní zakázky za více než 3,5 miliardy korun
O servis letounů L-159 se české armádě bude nadále starat jejich výrobce Aero Vodochody. Do roku 2029 firmě ministerstvo obrany zaplatí asi 2,3 miliardy korun bez DPH, informoval vládu resort. Vláda ve středu dostala informaci také o nákupu radiostanic a kryptografických prostředků ze Spojených států za asi 1,2 miliardy korun. Za projektovou dokumentaci na administrativně-technický areál, ve kterém budou moci být zpracovávány přísně tajné dokumenty, obrana zaplatí 140 milionů korun. ČTK to sdělilo tiskové oddělení ministerstva obrany.
Senát schválil sankční zákon proti cizincům za závažná protiprávní jednání
Senát dnes podle očekávání schválil zákon o národních sankcích proti zahraničním společnostem a cizincům, kteří se dopustí závažných protiprávních jednání. Stát jim bude moci například zabránit ve vstupu nebo v pobytu na svém území nebo zmrazit majetek. Norma, která souvisí s ruskou agresí proti Ukrajině, umožní zavést restrikce také proti organizacím a režimům, které porušují lidská práva nebo používají teroristické metody a kybernetické útoky.
EU podle Jourové po invazi zvýšila pomoc pro ukrajinská média
Evropská unie po únorovém začátku ruské invaze zvýšila finanční pomoc pro nezávislá ukrajinská média, aktuálně dosahuje 23 milionů eur (zhruba 560 milionů korun). Na mediální konferenci Východního partnerství to řekla místopředsedkyně Evropské komise Věra Jourová, která má v gesci mimo jiné právě média.
Soud v souvislosti s přípravou prezidentské volby dostal 13 podnětů
Nejvyšší správní soud (NSS) obdržel v souvislosti s registračním procesem pro volbu prezidenta 13 podnětů. Na soud se obrátilo pět kandidátů, které ministerstvo vnitra do voleb nepustilo, jde o podnikatele Karla Diviše a Karla Janečka, dále o Romana Hladíka, Pavla Zítka a Libora Hrančíka. Dále soud obdržel návrh na zrušení registrace Denisy Rohanové. Podala jej skupina senátorů, kteří pro prezidentskou volbu podpořili Marka Hilšera. Souhrnnou informaci zveřejnil NSS na webu.
Rakušan: Ubylo 851 úřednických míst, vláda schválila změny k 1. lednu
Vláda schválila změnu úřednických míst k 1. lednu. Meziročně jich má ubýt 851. O schválení takzvané systemizace informoval ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) na twitteru. Kabinet tak podle něj plní program, v zeštíhlování a zefektivňování státu chce pokračovat. V návrhu systemizace k 1. lednu příštího roku ministerstvo vnitra předložilo zrušení 200 neobsazených i obsazených míst ve vlastním resortu. Například na ministerstvu průmyslu a obchodu plánuje ministr Jozef Síkela (STAN) provést změny v příštím roce. Novinářům to řekl před dnešním jednáním vlády. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) pak hovořil o rušení míst na hygienických stanicích, které se nedotklo odborných zaměstnanců hygien, nýbrž neobsazených míst či administrativních.
V Česku končí po třech měsících druhé kolo milostivého léta pro dlužníky
V Česku dnes po třech měsících končí druhé kolo takzvaného milostivého léta pro dlužníky. Lidé mají poslední den na to, aby se případně snadněji zbavili exekucí na dluh u veřejných institucí. Pokud stihnou ještě uhradit původní dlužnou částku, neboli jistinu, a 1815 korun exekutorovi, úroky, penále a další platby se jim odpustí a exekuční řízení skončí. Prvního kola milostivého léta, které se konalo od loňského 28. října do letošního 28. ledna, využily desetitisíce zadlužených. Podle zástupců neziskových organizací lidé o oddlužení stáli i teď. Šéf sněmovního podvýboru pro problematiku exekucí Marek Výborný (KDU-ČSL) hodnotí akci jako úspěšnou. Podle odhadů exekutorské komory byl zájem ve druhém kolem menší než v prvním.
Soud pravomocně zprostil bývalého ředitele Lesů ČR Szóráda obžaloby z podvodu
Krajský soud v Hradci Králové dnes pravomocně zprostil bývalého generálního ředitele státního podniku Lesy České republiky (LČR) Daniela Szóráda obžaloby z podvodu. Podle státního zástupce Szórád po odvolání z funkce v roce 2018 nedodržel konkurenční doložku a začal pracovat pro lesnickou společnost LST z Trhanova na Domažlicku dřív, než směl. Szórád vinu od počátku odmítal.
Rychetský podle Aktuálně.cz doufá, že nový soud nebude "součástí Agrofertu"
Předseda Ústavního soudu (ÚS) Pavel Rychetský se v rozhovoru pro Aktuálně.cz před prezidentskou volbou nepřímo vymezil vůči kandidátu Andreji Babišovi (ANO). Sice jej přímo nejmenoval, ale vyjádřil naději, že ÚS, který čeká od příštího roku postupná obměna, nebude "součástí Agrofertu". Právě Babiš je zakladatelem Agrofertu, který později vložil do svěřenského fondu.
ČSÚ zveřejnil na volebním webu údaje o prezidentských kandidátech
Český statistický úřad (ČSÚ) zveřejnil na volebním webu základní informace o devíti kandidátech na prezidenta, které ministerstvo vnitra připustilo k lednovým volbám hlavy státu. Případné další uchazeče doplní v případě, že Nejvyšší správní soud vyhoví jejich odvolání proti rozhodnutí o vyřazení z voleb. ČTK o tom informoval mluvčí statistického úřadu Jan Cieslar.
ÚS zamítl stížnosti v kauze zneužití Vojenského zpravodajství
Ústavní soud (ÚS) zamítl stížnosti v kauze zneužití Vojenského zpravodajství. Bývalá šéfka kabinetu tehdejšího premiéra Petra Nečase (ODS) a jeho nynější manželka Jana Nečasová a někdejší zpravodajci Milan Kovanda, Ondrej Páleník a Jan Pohůnek dostali podmíněné tresty a zákazy činnosti. Soud se stížnostmi zabýval ve spojeném řízení, nakonec nevyhověl žádné z nich. Zpravodajci podle nálezu jednali v rozporu se zákonem, když přijali neformální pokyn od neoprávněné osoby. Soud také poukázal na to, že chybí náležité kontrolní mechanismy činnosti Vojenského zpravodajství.
Proticenzurní spolky jsou pro zákaz nadměrného blokování uživatelů internetu
Proticenzurní spolky podpořily zachování zákazu nadměrného blokování uživatelů internetu. Oznámily to dnes v tiskové zprávě ČTK. Senátoři zvažují tento takzvaný overblocking v novele autorského zákona zrušit nebo upravit kvůli neúměrnému postihu za jeho porušení, což chtějí zástupci provozovatelů sociálních sítí. Senát o předloze rozhodne koncem týdne.
Zeman podepsal na návrhy vědeckých rad jmenovací dekrety profesorů
Prezident Miloš Zeman dnes podepsal na návrhy vědeckých a uměleckých rad vysokých škol jmenovací dekrety více než sedmi desítek profesorů vysokých škol. Předá jim je ministr školství. Na hradním webu o tom informoval prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.
Rakušan chce s podřízenými projednat změnu zákona o volbě prezidenta
Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) se chce po volbách sejít se svými podřízenými ohledně změn v zákoně o volbě prezidenta. Na twitteru dnes napsal, že rozdílné výklady zákona mohou vyvolávat otázky, které může nyní vyřešit jen Nejvyšší správní soud.
Daňoví odborníci nečekají výraznější negativa pro stát po zrušení EET
Zrušení elektronické evidence tržeb (EET) by nemělo přinést státu výraznější negativa. Evidence by navíc do budoucna měla stále menší smysl, protože roste podíl bezhotovostních plateb. Shoduje se na tom většina odborníků na daňovou problematiku, které ČTK oslovila. Někteří ale upozorňují na to, že kdyby byl systém EET dotažený, mohl být významným krokem k digitalizaci státní správy.
Zdroj: ČeskéNoviny.cz
Vyšlo na epravo.cz:
Agentura práce versus personální agentura a zprostředkování zaměstnání
Agentura práce a personální agentura jsou často skloňovanými pojmy v článcích dostupných na webových stránkách a internetových inzertních portálech týkajících se ucházení se o zaměstnání a výběru zaměstnanců. Tyto články pak s cílem vyložit rozdíl mezi nimi sdělují čtenáři, že zatímco personální agentura zaměstnání pouze zprostředkovává, agentura…
Výjimka z vyloučení účasti povinného v dražbě v rámci exekučního řízení
V tomto článku se zabývám nesprávným postupem některých soudních exekutorů spočívající v tom, že druhý spoluvlastník nemovité věci je vyloučen z účasti na dražbě této nemovité věci v rámci exekučního řízení.
Compliance program v souvislosti s péčí řádného hospodáře
Výkonné orgány mají klíčovou roli ve všech činnostech obchodní korporace, jedná se především o vedení či vystupování navenek vůči třetím osobám. Je tedy potřeba nějak pojistit, aby dbali na zájmy korporace, a ne pouze na zájmy vlastní. Jak je motivovat k plnění povinností? Zákon tuto otázku upravuje institutem péče řádného hospodáře. Definice…
Pravidla správné pěstitelské praxe ve světle nové vyhlášky
27. srpna 2022 nabyla účinnosti vyhláška o pěstování a zpracování rostlin konopí pro léčebné použití[1], která reaguje na novelu zákona o návykových látkách[2], které jsme se věnovali v předchozím článku Uvolnění regulace při pěstování konopí[3].
Jsme ve válce?
Někdy jsem až ohromen s jakou lehkostí bytí, respektive lehkostí jazyka mnozí politici i novináři přistupují k aktuální situaci spojené s bezprecedentním bezpečnostním konfliktem na Ukrajině.
Převedení dovolené do roku 2023
Od 1. ledna 2021 je v účinnosti novela zákoníku práce (dále ZP) č. 285/2020 Sb., která přinesla zásadní změny do právní úpravy dovolené. Jednou z novinek je možnost převedení dovolené do následujícího kalendářního roku, ovšem za určitých podmínek.
Výběr z judikatury nejen k zákoníku práce z r. 2022 - část 4.
Čtvrtá část přehledu pracovněprávní judikatury z letošního roku se věnuje řešením kolem zejména mzdových nároků zaměstnance a otázkám souvisejícím.
„Rekodifikační čtvrtky“ aneb nad návrhem nového trestního řádu (online - živé vysílání) - 1.12.2022
Katedra trestního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy pořádá pod záštitou děkana prof. JUDr. Radima Boháče, Ph.D., pravidelná čtvrteční diskusní setkání s předními odborníky z akademické obce i aplikační praxe nad konečným zněním dlouho připravovaného nového trestního řádu. Zveme Vás ke sledování diskusního setkání, která se uskuteční dne…
Vývoj právní úpravy duševních útrap v pracovněprávních vztazích
V rámci odškodňování újmy na zdraví trvá dlouhodobě dualita, kdy zaměstnanci, kteří utrpí pracovní úrazy či jsou postihnuti nemocí z povolání, jsou odškodňovány jinými způsoby a v jiných výších, než je tomu v případě újmy na zdraví, kterou utrpí mimo tento závislý vztah. Zejména palčivým je v tomto ohledu rozdíl ve výši odškodnění, který je pak i…
Náležitosti vypořádacího podílu při zániku účasti společníka v s.r.o.
Jaké jsou cesty pro vypořádání společníka ve společnosti s ručením omezeným a jak se pro tyto účely oceňuje vypořádací podíl? Jaká jsou úskalí případného vypořádání a na co dát pozor při ocenění?
Nový stavební zákon - připomínky k návrhu nové soustavy stavebních úřadů a organizačním hrozbám reformy
Sněmovna v tuto chvíli projednává sněmovní tisk č. 330/0, který se týká novely nového stavebního zákona, která krom jiného řeší především podobu systému stavebních úřadů. Jakkoliv systém čisté státní správy představoval celou řadu rizik, která by nepochybně směřovala k organizačnímu kolapsu systému, zdá se, že novela nového stavebního zákona…
Ručení člena statutárního orgánu při porušení péče řádného hospodáře
Nejvyšší soud se ve svém červnovém rozsudku zabýval hned několika otázkami ohledně porušení péče řádného hospodáře a povinnosti člena statutárního orgánu tuto škodu společnosti nahradit, resp. zákonného ručení člena statutárního orgánu společnosti vůči jejím věřitelům v případě, že škodu nenahradí.
10 otázek pro ... Ondřeje Mikulu
Ondřej Mikula je advokátem a zakládajícím společníkem advokátní kanceláře FINREG PARTNERS, kterou založil s Janem Šovarem, taktéž známým právníkem a předním expertem v oblasti regulace finančního trhu. Kancelář se specializuje zejména na poskytování právních služeb pro klienty z oblasti finančního sektoru, včetně fintechových společností…
Generace Y a Z v advokacii
Když jsem v roce 2015 psal článek o koncipientech generace Y (jak jsou označováni lidé narození přibližně mezi lety 1982-2000), pojal jsem to tehdy trochu (vlastně hodně) s nadsázkou. Popisoval jsem koncipienty, kteří píší všemi deseti a kolegovi, který to neumí, doporučí vhodný výukový software.
K některým aspektům ověřování referencí účastníků zadávacího řízení
Jedním ze stěžejních zájmů zadavatele v rámci zadávacího řízení je vybrat dodavatele, který bude schopný provést předmět plnění ve stanovené, resp. očekávané kvalitě. Je sice pravdou, že nabízená cena je vždy podstatným hlediskem, nicméně je nepochybné, že většina zadavatelů dává přednost, byť i o něco dražší nabídce, avšak od “prověřeného“…
Oddlužení 2.1 aneb druhá šance transpoziční novely oddlužení
Dne 4. 11. 2022 zamířila do meziresortního připomínkového řízení transpoziční novela insolvenčního zákona[2], jejíž ústředním tématem je zkrácení doby oddlužení na 3 roky pro všechny fyzické osoby. Nový režim však přináší i celou řadu modifikací, které by se poprvé mohly uplatnit v insolvenčních řízeních zahájených po 1. červenci…
Zdroj: EPRAVO.CZ
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz