Právo na víkend - týden v české justici očima šéfredaktora
Uvnitř Ústavního soudu se rozhořel názorový střet kolem Fialova senátu | Bělobrádek: Komise nemá indicie, že by BIS postupovala nezákonně | Spoluautoři české ústavy považují dokument i po 30 letech za kvalitní a stabilní | Senát schválil zrušení automatického zakládání datových schránek | Řízení sportovní agentury zřejmě čekají změny, Sněmovna je schválila | Politologové: Úpravu sběru podpisů občanů pro kandidáty je nutné změnit | O případných stížnostech uchazečů o Hrad rozhodne soud včas, věří Rychetský
Vážení čtenáři,
přinášíme Vám pravidelný přehled událostí ve světě práva za uplynulý týden.
Přeji Vám hezký víkend
Mgr. Miroslav Chochola, LL.M., MBA
EPRAVO.CZ
Události tohoto týdne:
Uvnitř Ústavního soudu se rozhořel názorový střet kolem Fialova senátu
Uvnitř Ústavního soudu (ÚS) se rozhořel názorový střet, který i podle vyjádření předsedy Pavla Rychetského negativně ovlivňuje atmosféru uvnitř instituce. Soudci Josef Fiala a Radovan Suchánek ze čtvrtého senátu trvají na tom, že soudce Vojtěch Šimíček ze třetího senátu je vyloučen z projednávání série stížností komunálních politiků požadujících odškodnění za zpřístupňování majetkových přiznání, a to kvůli konzultaci, kterou údajně poskytl ministerstvu spravedlnosti, což ovšem Šimíček popírá. Postoj Fialy a Suchánka se nezměnil ani poté, co plénum, tedy sbor všech členů ÚS, většinově rozhodlo, že Šimíček podjatý není. Názorový střet lze sledovat v řadě usnesení a odlišných stanovisek v databázi soudu. Podle některých usnesení je v sázce důvěra v nestranné a nezávislé rozhodování soudu.
Bělobrádek: Komise nemá indicie, že by BIS postupovala nezákonně
Sněmovní komise pro kontrolu činnosti Bezpečnostní informační služby (BIS) nemá žádné indicie, že tato zpravodajská služba postupovala nezákonně. ČTK to po dnešní schůzi řekl předseda Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL). Členové se po více než roce vrátili k obvinění prezidenta Miloše Zemana, že ředitel BIS Michal Koudelka nařídil v minulosti odposlechy lidí z jeho nejbližšího okolí, a odposlouchávána tak byla i hlava státu. Na jednání komise o tomto tématu upozornil server Lidovky.cz.
Spoluautoři české ústavy považují dokument i po 30 letech za kvalitní a stabilní
Zkouška časem prokázala, že Ústava ČR je kvalitní, shodli se právníci, kteří stáli v roce 1992 u jejího zrodu. Jindřiška Syllová z Právnické fakulty Univerzity Karlovy ji považuje za nejstabilnější ve středoevropském prostoru. V původním textu by ani po 30 letech od jejího vzniku nic neměnila. Podle advokáta Jana Kalvody je ústava moderní a "především slučitelná s euroatlantickým konceptem základního zákona založeného na principu občanské společnosti a univerzality lidských práv".
Senát schválil zrušení automatického zakládání datových schránek
Automatické zřizování datových schránek obyvatelům zřejmě od příštího roku zavedeno nebude. Nepodnikající fyzické osoby by měly získat datovou schránku nadále jen na vyžádání. Senát to dnes schválil v novele o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů. Novelu ještě dostane k podpisu prezident.
Prezident Zeman navrhl Senátu na ústavního soudce Svatoně
Prezident Miloš Zeman navrhl Senátu na jmenování do funkce soudce Ústavního soudu (ÚS) Jana Svatoně, bývalého děkana brněnské právnické fakulty. Informoval o tom dnes v tiskovém prohlášení mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. Předseda ÚS Pavel Rychetský označil dnes v rozhovoru s ČTK Svatoně za velmi kvalitního kandidáta. Svatoň ČTK napsal, že nabídku ucházet se o post ústavního soudce přijal.
O případných stížnostech uchazečů o Hrad rozhodne soud včas, věří Rychetský
Ústavní soud (ÚS) udělá vše pro to, aby o případných stížnostech nezaregistrovaných kandidátů na prezidenta rozhodl včas, tedy ještě před lednovými volbami, i když není vázán žádnými lhůtami. V rozhovoru s ČTK to řekl předseda ÚS Pavel Rychetský. Na soud se plánují obrátit Denisa Rohanová, kterou sice zaregistrovalo ministerstvo vnitra, ale z voleb ji vyřadil Nejvyšší správní soud (NSS), a také podnikatel Karel Janeček, který neuspěl na vnitru ani u soudu.
Řízení sportovní agentury zřejmě čekají změny, Sněmovna je schválila
Řízení Národní sportovní agentury (NSA), která rozděluje sportovní dotace, se zřejmě změní. Sněmovna dnes schválila novelu skupiny poslanců z pěti koaličních stran a z opozičního hnutí SPD, podle níž agenturu povede tříčlenná rada v čele s předsedou. Členy bude jmenovat a odvolávat vláda na návrh premiéra. Na činnost bude podle předlohy dohlížet desetičlenná dozorčí komise volená rovným dílem poslanci a senátory. Předlohu, která má podle předkladatelů zlepšit činnost agentury, nyní zamíří k posouzení do Senátu.
Politologové: Úpravu sběru podpisů občanů pro kandidáty je nutné změnit
Úpravu sběru podpisů občanů pro kandidáty na prezidenta je třeba změnit, shodli se politologové, které ČTK oslovila. Podle Petra Justa z Metropolitní univerzity Praha se o nutnosti zpřesnění hovoří deset let let. Josef Mlejnek z Univerzity Karlovy míní, že cestou je zapojení digitálních technologií nebo například průběžné schvalování podpisů ministerstvem vnitra. Podle ústavního právníka Jana Kysely by digitalizace částečně pomoci mohla, ale pro významnou část populace by znamenala výraznou překážku. Pro vyřešení nejasností spojených s přímou volbou prezidenta je také premiér Petr Fiala (ODS) a zmínil například nejasnosti ohledně platnosti podpisů občanů pro kandidáty.
ÚS přezkoumá důležitý verdikt k autorským právům na internetu
Ústavní soud (ÚS) přezkoumá verdikt, kvůli kterému nelze na serveru Ulož.to vyhledat a stáhnout Pelíšky a dalších pět českých filmů. Obdržel stížnost společnosti petacloud, což je nový název akciové společnosti Uloz.to cloud, která figurovala v původním řízení. Loňské rozhodnutí Vrchního soudu v Praze, jedno z nejdůležitějších k autorským právům na internetu, letos potvrdil také Nejvyšší soud. Podání ústavní stížnosti je patrné z justičních databází. Provozovatelé serveru už dříve označili verdikt za hrozbu pro svobodný internet.
Žalobce podal obžalobu na celníky v kauze lihové mafie Radka Březiny
Vrchní státní zastupitelství (VSZ) v Olomouci obžalovalo šest lidí v případu rozsáhlé kauzy týkající se vynášení tajných informací z Celní správy členům lihové mafie kolem Radka Březiny. Čtyři z nich byli v době trestného činu spjati s Celní správou. Obžalováni jsou z několika trestných činů včetně zneužívání pravomocí veřejného činitele či přijetí úplatku. Kauza je úzce spjata s rozkrýváním lihové mafie, která policii a žalobce zaměstnává od podzimu 2012. Samotný případ kolem Celní správy odkrývali policisté čtyři roky. Případ bude řešit zlínský soud, uvedlo ve zprávě VSZ. V souvislosti s lihovou mafií Radka Březiny bylo dosud obviněno 61 lidí.
Milost pro obchodníky s ayahuaskou může podle soudu narušit důvěru v justici
Milost, kterou prezident Miloš Zeman udělil v listopadu třem odsouzeným za nelegální obchody s psychotropním nápojem peruánských šamanů ayahuasca, může podle Krajského soudu v Ostravě narušit důvěru občanů v soudnictví. ČTK to dnes řekl předseda soudu Petr Novák. Osmileté tresty vězení v případu dostali polští manželé Jaroslaw a Karolina Kordysovi, s podmínkou od soudu odešel Petr Kanawka, který se podílel na dovozu nápoje ayahuasca z odvaru z lián z Peru. Milost prezident udělil na základě žádosti ministra spravedlnosti Petra Blažka (ODS).
Zeman nepřímo potvrdil, že uvažuje o jmenování nového šéfa ÚS
Miloš Zeman nepřímo potvrdil, že uvažuje o jmenování nového šéfa Ústavního soudu (ÚS). V dnešním pořadu Dvacet minut Radiožurnálu řekl, že jediným omezením v Ústavě je pro prezidenta to, že při jmenování předsedy ÚS musí vybírat z ústavních soudců. Připustil i variantu, že by nástupce Pavla Rychetského vybral ještě před koncem prezidentských lednových voleb. Českému rozhlasu také řekl, že se v pondělí setká s kandidátem na nového ústavního soudce.
Expert: Jmenování předsedy ÚS, dokud neodešel ten současný, by bylo protiústavní
Jmenování nového předsedy Ústavního soudu (ÚS) ještě před tím, než skončí ten současný, by bylo protiústavním krokem, míní expert na soudnictví David Kosař. V rozhovoru s ČTK varoval před rozkolísáním systému a těžko předvídatelnými důsledky. Nového předsedu ÚS lze jmenovat až poté, co se funkce uvolní, zdůraznil Kosař, jenž je vedoucím Katedry ústavního práva a politologie Právnické fakulty Masarykovy univerzity v Brně.
Zdroj: ČeskéNoviny.cz
Vyšlo na epravo.cz:
Novinky z oblasti české a evropské regulace finančních institucí za měsíc listopad 2022
Přinášíme Vám pravidelné aktuality z oblasti české a evropské regulace finančních institucí za měsíc listopad 2022. V listopadovém vydání newsletteru se dočtete, mimo jiné, o přijetí nařízení o digitální provozní odolnosti (DORA), o návrhu regulačních technických standardů pro měření rizik likvidity u investičních podniků, a jak je poslední půl…
Regulace kapitálového trhu: Základní principy
Poslední dekáda probíhá na kapitálovém trhu ve znamená chrlení nových právních předpisů. Zejména evropský zákonodárce neponechává nic náhodě a zásobuje nás průběžně stovkami stran nových pravidel. Jelikož pro stromy občas není vidět les, ráda bych dnes připomněla základní principy regulace kapitálového trhu. O co tedy v předpisech vlastně…
Novela zákona o zaměstnanosti přináší novinky v oblasti agenturního zaměstnávání a zlepšuje vymahatelnost zákazu nelegální práce
Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR předložilo do připomínkového řízení novelu zákona, kterou se mění zákon č. 435/2004 Sb., o zaměstnanosti, ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony (dále jen „Novela zákona“).
Prodloužení termínu plnění u smluv na veřejné zakázky
V souvislosti s pandemií onemocnění COVID-19 a následně s válkou na Ukrajině nabylo na významu téma možnosti změny závazků ze smluv na veřejné zakázky. Tyto události měly podstatné dopady do smluvních vztahů spojené např. s nedostatkem a zvýšenými cenami materiálu, nedostatkem pracovních sil či zvýšenými náklady na energie. Toto vyvolává…
„Válka“ soudů aneb Právo právnické osoby na odčinění nemajetkové újmy způsobené zásahem do její pověsti ve světle nejnovějšího rozhodnutí Městského soudu v Praze Městský soud v Praze se ve svém listopadovém rozsudku ve věci sp. zn. 22 Co 200/2022 postavil proti rovněž nedávnému rozhodnutí Nejvyššího soudu sp. zn. 23 Cdo 327/2021, když na rozdíl od Nejvyššího soudu uzavřel, že právnická osoba má právo na odčinění nemajetkové újmy jí způsobené neoprávněným zásahem do její…
Podmíněné propuštění z trestu odnětí svobody
Institut podmíněného propuštění představuje pro odsouzené v případě naplnění formálních a materiálních podmínek vymezených v ustanovení § 88 trestního zákoníku[1] možnost, jakým způsobem si lze zkrátit dobu strávenou ve výkonu trestu odnětí svobody. Trest odnětí svobody se totiž jeví jako nejintenzivnější zásah do okruhu základních práv a svobod…
DEAL MONITOR
Přinášíme Vám přehled významných mandátů předních advokátních kanceláří.
Ochrana nehmotných statků v pracovněprávních vztazích Neviditelné bývá zpravidla to nejcennější. To platí dvojnásob v podnikání. Výrobní postupy, designy výrobků, zdrojové kódy, vizuály, loga, konkurenčně významné informace, kontakty…to je pouze malý výčet z toho, na co si nelze sáhnout, ale tvoří základní stavební kámen úspěšného podnikání. Na jejich vzniku se zpravidla podílejí zaměstnanci, kteří…
Správní právo - Výbory zastupitelstva obce a vybrané personální aspekty
Na tomto odborném webu jsme se již orgánům obce (resp.orgánům orgánů) několikrát věnovali. V následujícím popularizačním text se zaměříme na několik otázek především z oblasti obsazení výborů zastupitelstva obce.
10 otázek pro ... Jana Pízu
Advokát JUDr. Jan Píza svá studia absolvoval na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a na University of Queensland v australském Brisbane. Pracovní zkušenosti sbíral v renomovaných advokátních kancelářích v Sydney, Mnichově či ve Stuttgartu a od roku 2018 je členem týmu advokátní kanceláře Taylor Wessing Česká republika. Zaměřuje se na…
K příslušnosti finančního arbitra rozhodovat spory z životního pojištění
Institut finančního arbitra byl zřízen již s účinností od 1.1.2003, a to na základě zákona č. č. 229/2002 Sb., o finančním arbitrovi, ve znění pozdějších předpisů („zákon o finančním arbitrovi“). Přestože je institut finančního arbitra součástí českého právního řádu již takřka dvacet let, do dnešního dne existují nejasnosti ohledně příslušnosti…
Jste připraveni na krach svého obchodního partnera? Aneb základní orientace v otázkách insolvence za deset minut. 1. část Uzavřeli jste s obchodním partnerem smlouvu, dodali zboží, vystavili fakturu? Obchodní partner se ale zdráhá zaplatit a až po čase přiznává: zaplatit nemůžeme, nemáme z čeho. Jdeme do insolvence. Postavte se do fronty a nastavte ruku… Co teď? Začíná insolvenční řízení.
Zdroj: EPRAVO.CZ
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz