Právo na víkend - týden v české justici očima šéfredaktora
NSS pomáhá k tomu, aby se stát k jednotlivcům choval slušně, říká předseda Šimka | Začala žhavá část kampaně před volbou budoucího prezidenta ČR | Šéf NÚKIB: Kybernetické útoky jsou propracovanější, je složitější je odhalit | Ekonomika v příštím roce zpomalí, inflace se začne postupně snižovat | Nejnižší měsíční hrubý plat soudce překročí příští rok bez náhrad 100.000 Kč |Česko v čele EU Brusel překvapilo, míní šéfka předsednického týmu Hrdá
Vážení čtenáři,
přinášíme Vám pravidelný přehled událostí ve světě práva za uplynulý týden.
Přeji Vám hezký víkend
Mgr. Miroslav Chochola, LL.M., MBA
EPRAVO.CZ
Události tohoto týdne:
NSS pomáhá k tomu, aby se stát k jednotlivcům choval slušně, říká předseda Šimka
Nejvyšší správní soud (NSS) podle svého předsedy Karla Šimky v uplynulých 20 letech napomáhal tomu, aby se stát k jednotlivcům choval slušně. Držel veřejnou správu v mezích daných zákonem a nedopouštěl svévoli. "Netvrdím, že se nám daří vyřešit vše skvěle a bezchybně, to určitě ne, i my jsme jen lidé se svými chybami. Ale snažíme se a má to výsledky," řekl ČTK Šimka. Soud funguje v Brně od 1. ledna 2003, navazuje ovšem na delší tradici správního soudnictví.
Začala žhavá část kampaně před volbou budoucího prezidenta ČR
Začala žhavá část kampaně před volbou prezidenta České republiky, kterého si lidé budou moci vybírat asi za dva týdny, zkraje druhého lednového víkendu. Kandidáti dostali zákonem vymezený pětihodinový prostor pro oslovení voličů ve veřejnoprávních médiích. Český rozhlas a Česká televize dnes odvysílaly první ze série příspěvků, které kandidáti s předstihem představili i na sociálních sítích. Více lidí uvidí klipy prostřednictvím internetu, v ostatních médiích je budou sledovat spíše senioři a fajnšmekři, neobsahují nic extra zvláštního, řekl ČTK zakladatel Institutu politického marketingu Karel Komínek.
Ústavní soud obdržel stížnost Rohanové, kterou NSS vyloučil z volby prezidenta
Z prezidentských voleb vyloučená Denisa Rohanová podala stížnost u Ústavního soudu. Žádá v ní o odklad voleb a vykonatelnosti usnesení Nejvyššího správního soudu (NSS), řekla Rohanová ČTK. NSS rozhodl, že se Rohanová nemůže jako kandidátka účastnit prezidentských voleb a že ministerstvo vnitra, které ji zaregistrovalo jako kandidátku, nemělo brát její kandidátní listinu vůbec v potaz. Mluvčí Ústavního soudu Kamila Abbasi dnes ČTK informovala o obdržení stížnosti Rohanové.Z prezidentských voleb vyloučená Denisa Rohanová podala stížnost u Ústavního soudu. Žádá v ní o odklad voleb a vykonatelnosti usnesení Nejvyššího správního soudu (NSS), řekla Rohanová ČTK. NSS rozhodl, že se Rohanová nemůže jako kandidátka účastnit prezidentských voleb a že ministerstvo vnitra, které ji zaregistrovalo jako kandidátku, nemělo brát její kandidátní listinu vůbec v potaz. Mluvčí Ústavního soudu Kamila Abbasi dnes ČTK informovala o obdržení stížnosti Rohanové.
Šéf NÚKIB: Kybernetické útoky jsou propracovanější, je složitější je odhalit
Kybernetické útoky jsou podle ředitele Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) Lukáše Kintra stále sofistikovanější a propracovanější. Útočníci podle něj pracují i s faktory, jako je nátlak nebo obecněji s lidskou mentalitou, a je složitější je odhalit. Kintr to uvedl v rozhovoru s ČTK. Ve funkci je od července, v čele úřadu tehdy nahradil Karla Řehku, který se stal náčelníkem generálního štábu.
Vnitro: Agenturu NAKIT dočasně povede vedoucí jejího právního odboru Ďoubal
Vládní Národní agenturu pro komunikační a informační technologie (NAKIT) povede od 1. ledna dočasně vedoucí jejího právního odboru Jan Ďoubal. Dnes o tom informovalo ministerstvo vnitra. Původně byl na tuto funkci navržen právník Vladimír Chrástecký. Server Neovlivní.cz v úterý uvedl, že Chrástecký byl v minulosti pravomocně odsouzen za nadržování zlodějům. Z čela agentury, která by se měla příští rok na jaře transformovat pod novou Digitální informační agenturu, odchází s koncem letošního roku Vladimír Dzurilla. Na místo ředitele vypsalo vnitro výběrové řízení.
Rozdělení Československa prospělo česko-slovenským vztahům, říká historik
Na začátku 90. let panovaly především ze strany Čechů značné pochybnosti o budoucím směřování Slovenska, které prosazovalo větší nároky na svůj podíl moci v tehdejší federaci. Rozchod dvou států byl tak jedinou možností, jak narušené vztahy zachránit, řekl v rozhovoru s ČTK historik Tomáš Zahradníček z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR. V neděli uplyne 30 let od rozdělení Československa. Samostatné republiky Česka a Slovenska vznikly 1. ledna 1993.
Ekonomika v příštím roce zpomalí, inflace se začne postupně snižovat
Česká ekonomika v příštím roce zpomalí. Podle predikcí ministerstva financí a České národní banky (ČNB) za celý rok vykáže pokles hrubého domácího produktu (HDP), analytici očekávají slabý růst do jednoho procenta. Vysoká inflace by se měla postupně snižovat, ale stále zůstane nad dvouprocentním cílem ČNB. I proto podle analytiků nepřikročí ČNB dříve než v polovině roku ke snižování základních úrokových sazeb. Instituce i analytici očekávají také mírné zvýšení nezaměstnanosti.
Baláka by měl v čele Lesní správy Lány nahradit Pavel Rus, doporučila komise
Výběrové komise doporučily na místo ředitele Lesní správy Lány Pavla Rusa a do čela Správy Pražského hradu dosavadního ředitele administrativní sekce Hradu Jana Nováka, informovala na webu prezidentská kancelář. Rus by měl nahradit Miloše Baláka, který v říjnu s platností ke konci roku na místo ředitele lánské lesní správy rezignoval. Novák, který je již nyní řízením Správy Pražského hradu dočasně pověřený, by měl vystřídat ve funkci jejího ředitele Ivo Velíška. Toho prezidentův kancléř Vratislav Mynář v říjnu odvolal.
Zeman ve vánočním poselství bilancoval a vyslovil se pro tlak na Rusko
Především bilanci vlastní politické kariéry završené desetiletým působením ve funkci hlavy státu se věnoval ve svém dnešním posledním vánočním poselství prezident Miloš Zeman. Vyslovil se pro mezinárodní tlak, který podle něj jednou zajistí ruský odchod z Ukrajiny, z aktuálních otázek zmínil také inflaci či energetickou krizi. Politici a prezidentští kandidáti ve svých reakcích na projev nejčastěji zmiňovali potenciální změnu, kterou by mohlo přinést nové obsazení funkce prezidenta po lednových volbách.
Nejnižší měsíční hrubý plat soudce překročí příští rok bez náhrad 100.000 Kč
Nejnižší měsíční hrubý plat soudce okresního soudu překročí příští rok bez náhrad 100.000 korun. Nejnižší plat státního zástupce pak přesáhne 90.000 korun. Vyplývá to z informací, které dnes ČTK poskytlo ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV). Odměny soudů a státních zástupců vzrostou v porovnání s nynějškem i v souvislosti s jejich zmrazením na loňské úrovni po většinu letošního roku zhruba o 12,7 procenta.
Plán rovného odměňování: Zaměstnavatelé budou muset v inzerátech uvádět mzdu
Zaměstnavatelé možná už brzy budou muset v inzerátech na pracovní pozice uvádět také výdělek. Zrušit by se měly i takzvané doložky o mlčenlivosti o výši mzdy či platu. Upravit to má novela zákoníku práce, kterou by mělo ministerstvo práce předložit příští rok. Počítá s tím plán opatření k rovnému odměňování žen a mužů na roky 2023 až 2026, který má ČTK k dispozici. Osmdesátistránkový dokument schválila před Vánocemi vláda. Česko patří v unii k zemím s největšími rozdíly ve výdělcích mužů a žen. Podle dokumentu ženy vydělávají v průměru zhruba o 17 procent méně. Na stejných pozicích za srovnatelnou práci pak mají ve firmách o desetinu méně a ve veřejném sektoru o pět procent.
Česko v čele EU Brusel překvapilo, míní šéfka předsednického týmu Hrdá
Česko při vedení Evropské unie obstálo lépe, než se mnozí diplomaté domnívali před půl rokem na začátku předsednictví. Většina z nich oceňuje, že se Češi snažili téměř za všech okolností hledat jednomyslný souhlas všech 26 dalších zemí. V rozhovoru s ČTK to řekla česká velvyslankyně při EU Edita Hrdá, podle níž předsednický tým splnil klíčový úkol a udržel jednotu unijních zemí v otázce další pomoci Ukrajině a tlaku na Rusko. Za zklamání naproti tomu považuje neshodu na rozšíření schengenského prostoru o Rumunsko a Bulharsko.
Zdroj: ČeskéNoviny.cz
Vyšlo na epravo.cz:
Novinky u otcovské poporodní péče a nově zavedená otcovská dovolená
Dne 1. 12. 2022 nabyla účinnosti ustanovení zákona č. 358/2022 Sb., kterým se mění zákon č. 329/2011 Sb., o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením a o změně souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a některé další zákony, týkající se změn v zákoně č. 187/2006 Sb., o nemocenském pojištění, ve znění pozdějších předpisů a v…
Dualita odškodnění újmy na zdraví v občanskoprávním a pracovněprávním režimu aneb blýská se na lepší časy?
Dne 15. listopadu 2021 vyhověl Ústavní soud nálezem sp. zn. II. ÚS 2925/20 ústavní stížnosti stěžovatele ve věci odškodnění ztížení společenského uplatnění pro porušení jeho ústavně zaručeného práva na rovnost podle čl. 1 odst. 1 Listiny základních práv a svobod ve spojení (dále jen „Listina“) s čl. 7 odst. 1 Listiny a čl. 8 Úmluvy o ochraně…
Podřízené pohledávky podle ust. § 172 odst. 2 věty druhé insolvenčního zákona v judikatuře
Zákonem č. 31/2019 Sb. byla s účinností ode dne 01.06.2019 zavedena do ust. § 172 odst. 2 zákona č. 182/2006 Sb., insolvenční zákon, v platném a účinném znění (dále jen „IZ nebo insolvenční zákon“) nová kategorie podřízených pohledávek pro případ, že je způsobem řešení úpadku oddlužení. Pro tento způsob řešení úpadku se za podřízené pohledávky…
Veřejné právo - Alkohol na vodu nepatří
Pane Jonáš, to je kalamita, lidi budou moc „bumbat alkohol“ na vodě, posteskla by si patrně věčná slečna Žofie Melicharová (vlastně Jitka Molavcová).
Existují změny závazků ze smluv na veřejné zakázky, které leží mimo § 222 ZZVZ a co to může v praxi (například při převodu nebo pachtu závodu) znamenat?
V českém právním řádu existuje (stejně jako v jiných členských státech Evropské unie) právní úprava, která reguluje zadávání veřejných zakázek[1]. Smyslem této právní úpravy je zajistit transparentní a nediskriminační výběr smluvních partnerů pro veřejné orgány (či orgány/osoby financované z veřejných financí). Aby měla tato regulace smysl, musí…
Nové parametry nemocenského pojištění zaměstnanců pro rok 2023
K 1. lednu 2023 dochází k pravidelné valorizaci redukčních hranic, a to denního vyměřovacího základu-samozřejmě odvozovaného od příjmu nemocensky pojištěného zaměstnance, z něhož se stanoví (počítají) nemocenské dávky vyplácené státem (resp. průměrného hodinového výdělku pro výpočet náhrady příjmu v prvních 14 dnech dočasné pracovní neschopnosti…
Rozhodčí řízení v mezinárodních obchodních vztazích – výhody a nevýhody ve srovnání se soudním řešením sporů
Tématem příspěvku je „Rozhodčí řízení v mezinárodních obchodních vztazích – výhody a nevýhody ve srovnání se soudním řešením sporů.“ V mezinárodních obchodních vztazích je rozhodčí řízení oblíbenou a poměrně často využívanou cestou, jak řešit spory, které z mezinárodních obchodních vztahů vznikají. Rozhodčí řízení je metodou alternativního…
Litteringové náklady a nový způsob evidence jednorázových plastových obalů
V rámci snahy postupně zamezovat nadužívání plastových obalů a snižovat jejich nepříznivé dopady na životní prostředí, především v rámci společné politiky Evropské unie, se mimo jiné postupně zavádějí nová pravidla a mantinely pro užívání některých jednorázových plastových obalů a obalových prostředků.
Problémové aspekty incidenčního sporu vyvolaného popřením nevykonatelné pohledávky insolvenčním správcem nebo dlužníkem s dispozičním oprávněním; specifika incidenčního sporu vyvolaného popřením směnečné pohledávky
Za běžný jev v insolvenčním řízení je třeba považovat popření přihlášené pohledávky. Nejčastěji jsou pohledávky popírány co do jejich pravosti. Popření přihlášené pohledávky je procesním úkonem insolvenčního správce, dlužníka nebo jiného přihlášeného věřitele, kterým popírající subjekt projevuje nesouhlas s uspokojením popřené pohledávky…
Založení společnosti s ručením omezeným v Německu
V návaznosti na článek, který se týkal založení společnosti s ručením omezeným v Rakousku,[1] se následující text zabývá procesem založení společnosti s ručením omezeným (Gesellschaft mit beschränkter Haftung, nejčastěji se zkratkou GmbH) ve Spolkové republice Německo. A to rovněž z toho důvodu, že podnikatelé, kteří jsou úspěšní na domácím trhu…
Boj s inflací v evropském kontextu
Pro financování provozu i investic podnikatelé často využívají dluhové financování v podobě bankovních úvěrů. Cena těchto cizích zdrojů v podobě úrokové sazby pak ovlivňuje nákladovost, a tedy i konkurenceschopnost podniku. Pro výši úrokové sazby je určující především stávající monetární politika uplatňovaná centrální bankou. Celoevropsky strmě…
Zdroj: EPRAVO.CZ
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz