Právo na víkend - týden v české justici očima šéfredaktora
Pavel: Za úniky z trestních spisů by měli být trestáni ti, co je umožnili | Zničit technické konopí zajištěné při prohlídkách byla chyba, rozhodl ÚS | Pospíšil: Zvažujeme, jak dál postupovat v otázce Slovanské epopeje | Rozsudek, za který NSS dostal anticenu Velkého bratra, zrušil Ústavní soud | Na ovlivňování dotací jsem byl malý pán, řekl obžalovaný Pelta soudu | Domácí násilí je podle advokátky život ohrožující, přenáší se z rodičů na děti
Vážení čtenáři,
přinášíme Vám pravidelný přehled událostí ve světě práva za uplynulý týden.
Přeji Vám hezký víkend
Mgr. Miroslav Chochola, LL.M., MBA
EPRAVO.CZ
Události tohoto týdne:
Pavel: Za úniky z trestních spisů by měli být trestáni ti, co je umožnili
Za úniky z trestních spisů by měli být trestáni zejména ti, kteří je umožnili. Na novinářský dotaz to dnes po návštěvě Senátu řekl prezident Petr Pavel. Reagoval tak na názor ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS), který chce zahájit debatu o zakotvení trestnosti úniků údajů z trestních spisů, což by se týkalo i novinářů a třetích osob.
Soud nepřiznal Parkanové další odškodnění za stíhání v kauze CASA
Obvodní soud pro Prahu 2 dnes nepřiznal bývalé ministryni obrany Vlastě Parkanové (KDU-ČSL, později TOP 09) další odškodnění za nezákonné dlouholeté trestní stíhání v kauze armádních letounů CASA, které skončilo osvobozujícím rozsudkem. Ministerstvo se ženě již omluvilo a zaplatilo jí 1,6 milionu korun. Podle soudkyně Šárky Henzlové byla částka dostačující. Bývalá politička žádala dalších zhruba 8,5 milionu. Právní zástupce Parkanové Lukáš Blahuš po skončení jednání novinářům řekl, že se o případném odvolání musí nejprve domluvit s klientkou.
Pavel se sejde se třemi adepty na ústavní soudce 3. dubna, pak je zveřejní
Prezident Petr Pavel se s prvními třemi adepty na ústavní soudce sejde 3. dubna, poté oznámí jejich jména. Uvedl to dnes na tiskové konferenci při své návštěvě v Senátu. Řekl, že se senátory konzultoval proceduru výběru, nikoli konkrétní adepty, neboť jejich jména zatím ještě nejsou veřejně k dispozici. Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) proceduru ocenil a uvítal by, pokud by Senát návrhy obdržel v první třetině dubna a mohl je tak projednat do začátku května, kdy končí mandát třem dosavadním soudcům.
Na ovlivňování dotací jsem byl malý pán, řekl obžalovaný Pelta soudu
Na ovlivnění dotačního řízení jsem byl malý pán, řekl v dnešní závěrečné řeči u soudu bývalý šéf českého fotbalu Miroslav Pelta. Ke kauze zmanipulování sportovních dotací ministerstva školství dodal, že někdejší ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) u něj jako člověk navždy prohrála. Valachová má v procesu postavení svědkyně. Proti její výpovědi se dnes vymezili i ostatní obžalovaní včetně šéfa České unie sportu (ČUS) Miroslava Jansty a bývalé náměstkyně pro sport Simony Kratochvílové.
Počet zaměstnanců placených z rozpočtu vzrostl, nejpočetnější jsou učitelé
Ministerstva, úřady a jejich příspěvkové organizace letos zaměstnávají 499.056 lidí, což je o 10.177 víc než loni. Nejpočetnější skupinou státních zaměstnanců jsou učitelé, tvoří 38,9 procenta z nich. Následují nepedagogičtí pracovníci ve školství a příslušníci ozbrojených sil. Na platy státních zaměstnanců by mělo letos jít 265,1 miliardy korun. Vyplývá to z informační brožury ministerstva financí Státní rozpočet v kostce, jejímž cílem je přiblížit problematiku státního rozpočtu široké veřejnosti.
Příjmy hudebního průmyslu loni v Česku vzrostly o 13,7 % na 1,637 miliardy Kč
Celkové příjmy hudebního průmyslu loni v Česku vzrostly meziročně o 13,7 procenta na 1,637 miliardy korun. Víc než polovinu z nich tvořily stejně jako předloni příjmy za digitální prodej. Příjmy ze streamingu stouply o pětinu na 948 milionů korun. Nejprodávanější v Česku loni bylo album Příběhy a sny českého rappera Viktora Sheena. ČTK to dnes oznámila Česká národní skupina Mezinárodní federace hudebního průmyslu (ČNS IFPI).
Zničit technické konopí zajištěné při prohlídkách byla chyba, rozhodl ÚS
Zničit technické konopí zajištěné při domovních prohlídkách byla chyba, rozhodl Ústavní soud. Tvrzení, že šlo o zdravotní hrozbu, bylo nepodložené. O zničení rozhodla státní zástupkyně v Příbrami, její postup potvrdil příbramský okresní soud. Ústavní soudci vyzvali ke zdrženlivosti a uvážlivosti při rozhodování o ničení věcí zajištěných v trestním řízení. Jde o nejzazší řešení, plyne z dnešního nálezu.
Pospíšil: Zvažujeme, jak dál postupovat v otázce Slovanské epopeje
Praha chce v nejbližších měsících rozhodnout, jak bude dále postupovat v otázce Slovanské epopeje malíře Alfonse Muchy. Město buď může pokračovat ve snaze nalézt dohodu s malířovým příbuzným Johnem Muchou, se kterým vede o vlastnictví obrazů spor, nebo nechat rozhodnout soud. V rozhovoru s ČTK to dnes řekl náměstek primátora pro kulturu Jiří Pospíšil (TOP 09). Město v posledním zhruba roce jedná o umístění v připravovaném projektu Savarin, finální dohoda však stále neexistuje. Nyní jsou plátna zapůjčena na zámku v Moravském Krumlově.
Domácí násilí je podle advokátky život ohrožující, přenáší se z rodičů na děti
Domácí násilí je podle advokátky Lucie Hrdé život ohrožující, přenáší se z rodičů na děti jako nakažlivá nemoc, ale společnost tomu nevěnuje odpovídající pozornost a nemá tendenci jej řešit a trestat. Advokátka to řekla novinářům k debatě o dopadech sexualizovaného a domácího násilí na jednotlivce a společnost, kterou dnes s cílem přispět ke změně postojů společnosti uspořádal senátní výbor pro sociální politiku.
Rozsudek, za který NSS dostal anticenu Velkého bratra, zrušil Ústavní soud
Ústavní soud v únoru zrušil rozsudek, za který Nejvyšší správní soud (NSS) minulý týden převzal anticenu Velkého bratra pro největšího "úředního slídila". Podle NSS měl finanční úřad právo požadovat data ze silničních kamer provozovaných policií v systému takzvané automatické kontroly vozidel. Podle ústavních soudců se však NSS nevypořádal se všemi námitkami muže, kterého se sporný postup finanční správy týkal. Nyní musí NSS rozhodnout znovu. Na nález Ústavního soudu, dostupný v jeho databázi, dnes upozornily Hospodářské noviny.
Zdroj: ČeskéNoviny.cz
Vyšlo na epravo.cz:
Advokátní kancelář Pokorný, Wagner & partneři, s.r.o.
Přinášíme Vám rozhovor s partnerem kanceláře Radkem Pokorným a seniorními advokáty Lenkou Zdvíhalovou, Pavlem Beránkem, Petrem Málkem, Jozefem Mikloškem a Davidem Skopalem.
Maximální délka dočasného přidělení a omezení při jeho prodlužování
Dočasné přidělení jako institut změny obsahu pracovněprávního vztahu, konkrétně změny místa výkonu práce, je upraven v § 43a zákoníku práce[1].
Nová pravidla pro posuzování přiměřenosti smluvní pokuty soudem podle § 2051 NOZ
Ustanovení § 2051 NOZ zakotvuje možnost moderace smluvní pokuty soudem na návrh dlužníka, je-li její výše nepřiměřeně vysoká. Ačkoliv se doposud na výklad tohoto ustanovení aplikovala dřívější judikatura soudů, která vycházela z obdobného znění § 301 zákona č. 513/1991 Sb., obchodní zákoník („Obchodní zákoník“), a tedy na první pohled nebyl důvod…
Nepřípustné nepřímé zastoupení v civilním řízení aneb na co dojela kauza Dieselgate
Připouští recentní česká právní úprava (obecně) nepřímé zastoupení v civilním řízení? Může kupř. žalobce (komisionář) vymáhat u soudu vlastním jménem (cizí) pohledávku komitenta? Uvedenou otázkou se Nejvyšší soud zabýval v rozsudku sp. zn. 33 Cdo 953/2022, ze dne 21. 2. 2023 na podkladě kauzy známé jako…
Zpřísněné důvody vazby
Důvody vazby jsou obecně vymezeny v § 67 trestního řádu. Při rozhodování o tom, zda jsou dány důvody vazby, je však třeba přihlížet i k § 68 odst. 2 trestního řádu, na základě kterého do vazby nelze vzít obviněného, který je stíhán pro úmyslný trestný čin, na který zákon stanoví trest odnětí svobody, jehož horní hranice nepřevyšuje dvě léta, nebo…
Je publikovaná judikatura k elektronickým podpisům skutečně relevantní?
Elektronické podpisy jsou dnes běžnou součástí právního styku v soukromé i veřejné sféře. Jejich právní úprava je poměrně přímočará, dosud publikovaná judikatura okresních soudů však ukazuje problémy, na které soudy naráží při jejím výkladu a aplikaci. Tyto výkladové a aplikační problémy pak vytvářejí právní nejistotu při použití elektronických…
Aktivní legitimace SVJ k uplatnění nároků – podstatná změna pro praxi?
Dnes bychom chtěli zaměřit pozornost na poměrně nové rozhodnutí Nejvyššího soudu v záležitosti aktivní legitimace při uplatnění práv z vadného plnění. Až doposud v této otázce nebylo příliš jasno a vlastníci bytových jednotek byli v nejistotě, jak přistoupit k aktivní legitimaci při uplatnění práv z vadného plnění (zda mají být na straně žalobce…
Náhrada za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti nemocensky nepojištěné OSVČ
Nejvyšší soud se vyjádřil k otázce, zda je třeba v případě stanovení náhrady za ztrátu na výdělku po dobu trvání pracovní neschopnosti odečíst nemocenské dávky, které by poškozený obdržel, kdyby si platil nemocenské pojištění, a to v režimu občanského zákoníku.
Nejvyšší soud: vyloučit jednatele či člena představenstva z výkonu funkce lze, i když nezpůsobí společnosti újmu
Nejvyšší soud ve svém nedávnem rozhodnutí sp. zn. 27 Cdo 1831/2021 nastínil, jaká jednání člena statutárního orgánu společnosti mohou vést k jeho vyloučení z výkonu funkce.
Právo “dohodářů” na dovolenou ve světle vládního návrhu novely zákoníku práce
Připravovaná rozsáhlejší novela zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákoník práce“) přináší významné změny na poli právní úpravy vztahů z dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr, tedy dohody o provedení práce (dále jen „DPP“) a dohody o pracovní činnosti (dále jen „DPČ“). Jednou z nejdiskutovanějších…
Rozdělení nezajištěných věřitelů do různých skupin v reorganizačním plánu
Nejvyšší soud ve svém rozsudku ze dne 31.05.2022, sp. zn.: 29 NSCR 109/2020, rozhodoval o dovolání věřitele Heberger CZ s. r. o. („Heberger“) v insolvenčním řízení týkajícím se dlužníka WL Vinohradská, s.r.o.[1] („dlužník“), a přijetí reorganizačního plánu dlužníka, ve kterém byli zajištění i nezajištění věřitelé rozděleni do několika skupin. Je…
Excesivní vyplnění blankosměnky (vyplnění blankosměnky v rozporu s vyplňovacím oprávněním)
Pokud by se sestavoval žebříček nejkontroverznějších právních nástrojů, na čelných místech musí nezbytně figurovat blankosměnka. Je tomu tak zejména proto, že pokud je blankosměnka vyplněna v rozporu s vyplňovacím oprávněním, mohou podpisatelům těchto zárodků směnek vzniknout směnečné závazky v rozsahu, který mnohonásobně převyšuje dohody učiněné…
Výběr z judikatury nejen k zákoníku práce z r. 2022 - část 6.
Šesté pokračování přehledu pracovněprávní judikatury z loňského roku 2022 věnujeme tematicky (znovu dalším rozhodnutím vztahujícím se k problematice) rozvázání pracovního poměru a nárokům z toho pro účastníky pracovního poměru vyplývajícím.
Zásadní faktory aktuálně ovlivňující českou ekonomiku aneb výhledy na rok 2023
Nejen Česká republika se v roce 2022 potýkala s řadou šoků, které negativně ovlivňovaly její hospodářský vývoj. I po více než třech letech od začátku koronavirové pandemie musí svět stále řešit její dopady a problematiku. Oproti očekáváním se tak nejen česká ekonomika nachází v útlumu. Nadto více než rok probíhá válka na Ukrajině, která mimo…
Vlastník pozemku a změna územního plánu
Změny územního plánu leckdy zhatí plány investora, který si zakoupí pozemek s tím, že tento využije pro určitou výstavbu/projekt, avšak následně zjistí, že se v procesu územního plánování chystá změna, která mu jím zamýšlený způsob využití pozemku neumožní a která povede ke snížení hodnoty pozemku. Typicky se bude jednat o situaci, kdy investor…
Zamyšlení nad nekalým zlehčováním
Zlehčování představuje jedno z deliktních jednání, kterých se mohou soutěžitelé při svém působení na trhu dopustit. Skutek, který se pod tímto pojmem skrývá, je zajímavý nejenom proto, že je pro kohokoli, kdo se s tímto nekalosoutěžním jednáním setká poprvé, matoucí, neboť zpravidla vůbec neví, co si pod ním představit, ale i skutečností, že se ho…
Ochrana osobnosti zaměstnance
Ochrana osobnosti člověka patří mezi základní lidská práva. Zásadní právní úprava je uvedena v čl. 2 odst. 4 Ústavy České republiky (ústavní zákon č. 1/1993 Sb.). Podle tohoto ustanovení může každý občan činit, co není zákonem zakázáno, a nikdo nesmí být nucen činit, co zákon neukládá. Listina základních práv a svobod (č. 2/1993 Sb.) jde ve…
10 otázek pro ... Petra Klementa
Petr Klement je státním zástupcem Nejvyššího státního zastupitelství, kde se věnoval mezinárodní justiční spolupráci, kybernetické kriminalitě a ochraně finančních zájmů EU. Působil v zahraničí v jednotce Eurojust (2007), u mise EULEX v Kosovu (2010-2012) a následně v Albánii u projektu EU IPA 2010. V lednu 2017 byl zvolen do Dozorčího výboru…
Zdroj: EPRAVO.CZ
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz