Právo na víkend - týden v české justici očima šéfredaktora
Poslanci by měli hlasovat o výdajích na obranu a o změnách branné legislativy |Soud: ČR nemusí vracet naftu insolvenčnímu správci zkrachovalé Viktoriagruppe | ÚS otevřel veřejnosti cestu k informacím o zákrocích v jednotlivých porodnicích | Česko zřejmě zavede evidenci aut ukrajinských běženců, pro postihy přestupků | MSp připraví novou definici trestného činu znásilnění, probere ji s poslanci | Takzvané třetí osoby se podle zákona nadále musí registrovat pro vedení kampaní | Jurečka: Mimořádné valorizace důchodů nahradí dočasný příspěvek | Česká justice: Vrchní soud zrušil rozsudek v korupční kauze soudce Elischera
Vážení čtenáři,
přinášíme Vám pravidelný přehled událostí ve světě práva za uplynulý týden.
Přeji Vám hezký víkend
Mgr. Miroslav Chochola, LL.M., MBA
EPRAVO.CZ
Události tohoto týdne:
Poslanci by měli hlasovat o výdajích na obranu a o změnách branné legislativy
Poslanci by dnes měli hlasovat o uzákonění rozsahu výdajů na obranu a změnách branné legislativy. Pokračovat by měli ve schvalování zakotvení objemu peněz na učitelské platy. V závěrečném kole je také změna podmínek pro nárok na levnější telefonování pro chudší obyvatele a ochrana oznamovatelů protiprávního jednání.
Soud: ČR nemusí vracet naftu insolvenčnímu správci zkrachovalé Viktoriagruppe
Česká republika nemusí vracet insolvenčnímu správci zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe Mirko Möllenovi téměř 75 milionů litrů motorové nafty dříve uskladněné ve skladu firmy v bavorském Kraillingu. Nepravomocně o tom dnes rozhodl Obvodní soud pro Prahu 5, který zamítl Möllenovu žalobu. Palivo podle soudkyně Gabriely Prokopové náleží Správě státních hmotných rezerv (SSHR). Ohledně případného odvolání se zástupce insolvenčního správce nevyjádřil.
Zeman pro MfD: O abolici jsem žádal dvakrát, v obou případech pro Mynáře
Bývalý prezident Miloš Zeman žádal před koncem ve funkci vládu dvakrát o abolici, která může zastavit trestní stíhání. Zeman to uvedl v rozhovoru, který dnes zveřejnil deník Mladá fronta Dnes (MfD). Obě žádosti se podle Zemana týkaly jeho tehdejšího kancléře Vratislava Mynáře. V minulosti Zeman popíral, že by o abolice usiloval. V dnešním rozhovoru tvrdí, že nelhal. Podle něj žádosti o abolice popřel, protože se média neptala konkrétně na abolici pro Mynáře. Nynější Zemanovo vyjádření se ale opět liší od vyjádření ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS), který dříve řekl serveru Seznam Zprávy, že Zeman chtěl abolici v kauzách Mynáře a bývalého šéfa Lesní správy Lány Miloše Baláka.
ÚS zrušil část vyhlášky Krásné Lípy, při platbě za odpad zvýhodnila rezidenty
Ústavní soud (ÚS) zrušil část vyhlášky Krásné Lípy na Děčínsku, která zvýhodňovala rezidenty oproti chatařům. Majitelé rekreačních objektů měli podle vyhlášky platit za komunální odpad skoro dvojnásobek oproti lidem, kteří mají ve městě trvalý pobyt. Návrh na zrušení vyhlášky podalo ministerstvo vnitra, podle kterého šlo o diskriminaci. Už loni v květnu ministerstvo platnost vyhlášky pozastavilo. Ústavní soud nebyl při rozhodování jednotný. Starosta města Jan Kolář ČTK řekl, že zastupitelstvo bude schvalovat úpravu vyhlášky.
ÚS otevřel veřejnosti cestu k informacím o zákrocích v jednotlivých porodnicích
Ústavní soud (ÚS) otevřel veřejnosti cestu k informacím o zákrocích prováděných v jednotlivých porodnicích. Na základě stížnosti ženy, která údaje neúspěšně poptávala kvůli lepšímu výběru porodnice pro rodičky, zrušil ÚS několik úředních a soudních rozhodnutí. Mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob na dotaz ČTK uvedl, že žádaná data do roku 2022 by měla být na podzim publikovaná.
Česko zřejmě zavede evidenci aut ukrajinských běženců, pro postihy přestupků
Ukrajinští uprchlíci před ruskou vojenskou invazí, kteří v Česku používají auta ze své vlasti, je zřejmě budou muset nechat zapsat do evidence vozidel. S nezapsanými vozidly by od ledna nemohli jezdit pod hrozbou pokuty až 30.000 korun. Evidenci ukrajinských vozidel dnes schválila Sněmovna ve vládní novele, která má především zpřísnit postih za organizované převaděčství a zjednodušit podmínky pobytu a zaměstnávání vybraných skupin cizinců. Předloha nyní zamíří k posouzení senátorům.
Senát rozhodne podle šéfa senátorů STAN o obměně Ústavního soudu 31. května
O personální obměně Ústavního soudu bude podle předsedy senátorů STAN Jana Sobotky rozhodovat horní parlamentní komora ve středu 31. května. Sobotka to řekl novinářům. Původně senátoři zvažovali projednat nominaci někdejšího předsedy Nejvyššího správního soudu (NSS) Josefa Baxy, profesora ústavního práva Jana Wintra a bývalé šéfky Soudcovské unie Daniely Zemanové už na schůzi, která začne 10. května.
V Česku ubylo lidí v exekuci, řízení i nezletilých dlužníků
V Česku loni oproti předloňsku ubylo lidí v exekuci i exekučních řízení. Exekuci mělo minulý rok 666.420 lidí, tedy o 31.608 méně než v roce 2021. Exekucí bylo zhruba 4,1 milionu, což představuje meziročně pokles o přibližně 324.000 řízení. K příznivému vývoji přispěla zejména legislativní změna, která umožnila zastavování tzv. bagatelních exekucí, tedy vymáhání menších dlužných částek. Na dnešní tiskové konferenci to uvedlo vedení Exekutorské komory ČR.
Soud kvůli finančním zprávám pozastavil činnost Sládkových republikánů
Nejvyšší správní soud (NSS) dnes pozastavil činnost mimoparlamentního Sdružení pro republiku - Republikánské strany Československa Miroslava Sládka. Návrh podala vláda kvůli tomu, že republikáni řádně neplnili povinnost předkládat dohledovému úřadu výroční finanční zprávy. Strana, která svým názvem i osobou předsedy navazuje na parlamentní republikány z 90. let, má nyní rok na nápravu. Pak jí hrozí rozpuštění a likvidace, opět by o tom na návrh vlády musel rozhodnout NSS.
MSp připraví novou definici trestného činu znásilnění, probere ji s poslanci
Ministerstvo spravedlnosti připraví návrh nové právní úpravy trestných činů týkajících se sexuálního násilí. V červnu ho prodiskutuje se zástupci stran zastoupených ve Sněmovně. Po dnešním jednání se zástupci sněmovních stran k problematice sexuálního násilí to na sociálních sítích uvedl ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Podle něj se na potřebě nové právní úpravy shodla většina stran. Úprava se má týkat hlavně definice znásilnění a ministerstvo by ji mělo předložit ve dvou verzích, z nichž jedna bude vycházet z absence souhlasu a druhá z projevu nesouhlasu. ČTK to po jednání řekly předsedkyně sněmovního podvýboru pro domácí a sexuální násilí Taťána Malá (ANO) a členka podvýboru Eva Decroix (ODS).
Senát o adeptech na ústavní soudce možná rozhodne až 31. května
Senát možná bude trojici kandidátů na ústavní soudce schvalovat až 31. května. Senátní organizační výbor dnes navzdory očekávání nezařadil nominaci někdejšího předsedy Nejvyššího správního soudu (NSS) Josefa Baxy, profesora ústavního práva Jana Wintra a bývalé šéfky Soudcovské unie Daniely Zemanové na schůzi, která začne 10. května. ČTK to po jednání výboru řekla senátní tisková tajemnice Lada Faldynová. Výbor nicméně bude moci návrh programu schůze doplnit ještě na jednání plánovaném 2. května.
Takzvané třetí osoby se podle zákona nadále musí registrovat pro vedení kampaní
Takzvané třetí osoby, třeba spolky, se podle zákona nadále musí registrovat pro vedení volebních kampaní. Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh Nejvyššího správního soudu (NSS) a ponechal spornou část zákona o volbách do Parlamentu v platnosti. NSS normu pokládal za ohrožení svobody projevu, problematikou se zabýval kvůli stížnosti spolku pokutovaného dohledovým úřadem za propagaci filmu a knihy před sněmovními volbami 2017. Podle ÚS však lze zákon přes řadu nedostatků interpretovat v souladu s ústavním pořádkem. Soudce zpravodaj Jan Filip zdůraznil, že už nyní se v praxi registrují jen nižší desítky nejvýraznějších aktérů kampaní, nikoliv běžní podporovatelé jednotlivých stran či kandidátů. Předsedu volebního senátu NSS Tomáše Langáška dnešní rozhodnutí ÚS mrzí.
Síkela čeká, že některé státy EU podají žalobu proti podpoře bloku v Dukovanech
Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) očekává, že některé státy EU podají k unijnímu soudu žalobu proti státní podpoře, kterou chce stát poskytovat při chystané výstavbě nového jaderného bloku v Dukovanech. Podle něj by to však projekt nemělo ohrozit. Ministr to dnes řekl na semináři k energetické bezpečnosti. Stát se zároveň podle něj bude snažit dál urychlovat dukovanský tendr, nabídky zájemců o stavbu bloku chce vyhodnotit do konce letošního roku.
Jurečka: Mimořádné valorizace důchodů nahradí dočasný příspěvek
Mimořádné valorizace důchodů by v budoucnu mohl stát nahradit dočasnými příspěvky k důchodu, které by kompenzovaly růst cen, ale důchody nezvedaly trvale. Důchody se dál mají pravidelně zvyšovat od ledna, místo inflace a poloviny růstu reálných mezd by šlo o inflaci a třetinu růstu reálných mezd, tedy jako do roku 2018. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) jde o koaličně dojednanou reakci na letošní situaci, kterou vláda řešila jednorázovou úpravou valorizace. Ministerstvo chce návrhem zajistit dlouhodobou udržitelnost systému a spatřuje v něm přípravný krok k důchodové reformě. Opozice úpravy odmítá.
Česká justice: Vrchní soud zrušil rozsudek v korupční kauze soudce Elischera
Vrchní soud v Olomouci zrušil rozhodnutí v korupční kauze soudce pražského vrchního soudu Ivana Elischera. Případ se vrací na pražský městský soud, který v listopadu 2021 potrestal soudce za zneužití pravomoci, přijímání úplatků, neoprávněný přístup do počítačového systému a nadržování devíti lety vězení. Informoval o tom dnes server Česká justice s odkazem na justiční databázi Infosoud.
Vláda podle Blažka zahrne snížení platů ústavních činitelů do balíků úspor
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) předpokládá, že snížení platů ústavních činitelů vláda zahrne do balíčku navrhovaných úspor. Kromě politiků podle něj půjde i o platy soudců a státních zástupců. Řekl to dnes v pořadu Partie televize CNN Prima News. Politickými zásahy do výše platů soudců se v minulosti zabýval i Ústavní soud (ÚS), o dalších dvou podáních ještě bude rozhodovat.
Zdroj: ČeskéNoviny.cz
Vyšlo na epravo.cz:
Některé dílčí otázky v rámci institutu in-house výjimky
Institut vertikální spolupráce (tzv. in-house zadávání) a praktické otázky s ním spojené jsou dlouhodobě tématem, kterému není, dle mého názoru, věnována pozornost adekvátní významu této výjimky z působnosti zákona č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZZVZ“). Tento příspěvek si však neklade za cíl…
Není whistleblower jako whistleblower aneb Kauza LuxLeaks u Evropského soudu pro lidská práva
Český Parlament projednává návrh tzv. whistleblowingového zákona. Úředně řečeno, návrh zákona o ochraně oznamovatelů[1]. Ten má, bohužel s již více než ročním zpožděním, do českého práva transponovat příslušnou unijní právní úpravu. Konkrétně se jedná o směrnici Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1937 ze dne 23. října 2019 o ochraně osob…
Nová metodika památkářů – strach ze solárních panelů přetrvává
Národní památkový ústav (NPÚ) připravil ve spolupráci s Ministerstvem kultury novou metodiku, která má zpřehlednit povolování solárních panelů na památkově chráněných budovách a v chráněných oblastech. Budí však spíše rozpaky kvůli přetrvávající neochotě památkářů vycházet udržitelným projektům vstříc.
Novinky z oblasti české a evropské regulace finančních institucí za měsíc březen 2023
Přinášíme Vám poslední aktuality z oblasti české a evropské regulace finančních institucí za březen 2023. Aktuality jako obvykle dělíme vždy podle příslušných regulovaných sektorů.
Potřebujeme přísedící (nebo ne?)
Pozornosti odborné veřejnosti jistě neunikl článek Radima Vaculíka (novinky.cz) s titulkem Zrušení přísedících je na spadnutí[1].
Vybrané novinky v kybernetické bezpečnosti podle NIS2
Dne 14. prosince 2022 byla schválena směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2022/2555 o opatřeních k zajištění vysoké společné úrovně kybernetické bezpečnosti v Unii a o změně nařízení (EU) č. 910/2014 a směrnice (EU) 2018/1972 a o zrušení směrnice (EU) 2016/1148 („Směrnice NIS 2“)[1]. Směrnice NIS 2 má být jednotlivými členskými státy EU…
Alternativní řešení sporů
Alternativní (nebo také mimosoudní) řešení sporů je možné vnímat jako alternativu k soudnímu řešení sporů. Mimosoudní metody řešení sporů vycházejí z historie, kdy zcela původní cesty řešení sporu byly založeny na dobrovolnosti. Opomenout nelze ani fakt, že ve srovnání se soudními cestami řešení sporů se jedná o metody přátelštější a přirozenější.
Následky neurčitosti smlouvy (o dílo)
V rozhodovací praxi Nejvyššího soudu se otázka určitosti a srozumitelnosti smluv o dílo objevila již mnohokrát, a judikaturu v tomto směru lze označit za konstantní. Problematickou částí smluv o dílo, jež v otázce určitosti Nejvyšší soud posuzoval, je nejčastěji samotné vymezení předmětu díla, tedy toho, co vůbec má být zhotoveno. To konečně není…
Určení průměrného (popř. pravděpodobného) výdělku (nejen) pro účely náhrady platu (mzdy) z důvodu překážek v práci na straně zaměstnavatele
Je třeba upozornit, a učiníme tak maximálně jednoduše a srozumitelně, že při dlouhodobé překážce v práci na straně zaměstnavatele, kdy zaměstnanci vzniká nárok na náhradu mzdy nebo platu, nelze trvale resp. po celou dobu trvání překážky v práci, za níž náleží náhrada, vycházet z výše náhrady mzdy (platu) v době, kdy začala překážka v práci (tedy z…
DEAL MONITOR
Přinášíme Vám přehled významných mandátů předních advokátních kanceláří.
K aktuální podobě návrhu zákona o hromadném řízení
V prosinci loňského roku Ministerstvo spravedlnosti předložilo do připomínkového řízení návrh zákona o hromadném řízení, jehož cílem je transponovat evropskou směrnici o zástupných žalobách na ochranu kolektivních zájmů spotřebitelů[1] do našeho právního řádu. Žaloby projednávané v hromadném řízení mají být omezeny co do věcné působnosti pouze na…
Odpovědnost statutárních orgánů obchodních společností
Občansko-právní odpovědnost statutárních orgánů obchodních společností má mnoho podob. Její právní úpravu nalezneme hned v několika předpisech, a to zejména v zákoně č. 89/2012 Sb., občanském zákoníku, v platném znění (dále jen „Občanský zákoník“), dále v zákoně č. 90/2012 Sb., zákoně o obchodních společnostech a družstvech (zákon o obchodních…
Judikátové okénko k dani z nemovitých věcí aneb na co si třeba dát pozor při správném vyplnění daňového přiznání a stanovení výše této daně
Cílem tohoto článku je upozornit daňové poplatníky na některé změny ve výkladech státní správy, zejména s ohledem na uplatnění osvobození od daně z nemovitých věcí, a to právě ve světle aktuálních či nedávných soudních rozsudků. Přestože lhůta pro podání přiznání k dani z nemovitých věcí již zpravidla uběhla (ve standardních případech je to totiž…
Ústní dohody o změnách obsahu pracovního poměru
Pracovněprávní přepisy vyžadují i s ohledem na ochranu zaměstnance pro založení pracovního poměru a změnu jeho obsahu zásadně písemnou formu. Jak nám ale připomíná nedávné rozhodnutí Nejvyššího soudu, ústní dohody se zaměstnancem mohou mít za určitých podmínek stejný efekt, a to často aniž by si toho byli účastníci pracovněprávního vztahu…
Záruka a vady stavby ve světle nové právní úpravy
Dne 7. prosince 2022 vyšel ve Sbírce zákonů zákon č. 374/2022 Sb., kterým se mění zákon č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník (dále jen „OZ“), ve znění pozdějších předpisů. Tato dlouho očekávaná novela, která nabyla účinnosti dne 6. ledna 2023, mimo jiné mění ustanovení…
Přípustná retroaktivita ve věcech výživného dítěte
Cílem tohoto příspěvku je zamyslet se nad současnou právní úpravou výživného na dítě s přihlédnutím k zachování právní jistoty povinného rodiče.
Zajišťovací směnka a cenné papíry, aneb bdělostí k úspěchu
V poslední době se čím dál více setkáváme s problematikou zajišťovacích směnek, které jsou používány jako instrument zajištění emise cenných papírů – typicky dluhopisů. Jedná se o zdánlivě jednoduchý mechanismus, který však vyžaduje od investorů vysokou míru odpovědnosti a znalostí.
10 otázek pro ... Jana Lipavského
Mgr. Jan Lipavský je advokát. Vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Od roku 2000 působí v advokátní kanceláři PPS advokáti s.r.o., od roku 2006 je jejím společníkem. Specializuje se na trestní právo, a to jak na obhajobu, tak zastupování poškozených v trestním řízení. V současné době je také místostarostou města Vysoké…
Úřad pro ochranu osobních údajů shrnul pravidla pro udělování souhlasu s použitím cookies prostřednictvím cookies lišty
Úřad pro ochranu osobních údajů na svých webových stránkách zveřejnil shrnutí pravidel pro udělování souhlasu s použitím souborů cookies prostřednictvím tzv. cookies lišty.[1] Ačkoliv se nejedná o vyčerpávající rozbor této problematiky, lze jistě ocenit, že Úřad pro ochranu osobních údajů v poměrně přístupné formě (FAQ) představuje základní…
Společné jmění manželů z hlediska znalecké praxe
Při zániku společného jmění manželů (dále také „SJM“) rozvodem dochází zpravidla k vypořádání SJM. Dle § 736 a násl. zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník v platném znění (dále také „OZ“) jsou legislativně upraveny tři možnosti vypořádání společného jmění manželů. Nejschůdnější variantou pro všechny strany je vypořádání SJM písemnou dohodou…
Doručování zaměstnanci v pracovním právu. Jak to bylo, je a bude?
Mnozí z vás se již přesvědčili, že chybovat při doručování písemnosti zaměstnanci se bohužel nevyplácí. Nezřídka se v naší praxi my i naši kolegové advokáti setkáváme s případy, kdy zaměstnavatel nezvládl řádně doručit zaměstnanci písemnost (zejména výpověď nebo okamžité zrušení pracovního poměru) a v důsledku tohoto pochybení v následné soudní…
Zdroj: EPRAVO.CZ
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz