Právo na víkend - týden v české justici očima šéfredaktora
Pavel pověřil Beka řízením MŠMT a jmenoval Dvořáka ministrem pro EU | Šimíček by jako místopředseda chtěl přispět k většímu otevření ÚS | Pavel jednal s ministrem spravedlnosti, řešili mimo jiné udělování milostí | ÚS: Odnětí dítěte z rodiny je možné jen v případě vážných a konkrétních rizik | Končící místopředsedkyně Tomková varovala před touhou ukrojit si větší díl moci | Za zrušená pandemická opatření mohou lidé žádat omluvu, pokud se včas bránili | ÚS: V Česku chybí zákon o sociálním bydlení, jde prý o neudržitelný stav
Vážení čtenáři,
přinášíme Vám pravidelný přehled událostí ve světě práva za uplynulý týden.
Přeji Vám hezký víkend
Mgr. Miroslav Chochola, LL.M., MBA
EPRAVO.CZ
Události tohoto týdne:
Šimíček by jako místopředseda chtěl přispět k většímu otevření ÚS
Vojtěch Šimíček by jako nový místopředseda chtěl přispět k většímu otevření Ústavního soudu, a to navenek i směrem dovnitř. Do funkce jej ve středu jmenoval prezident Petr Pavel, může ji však vykonávat jen po dobu svého mandátu ústavního soudce, tedy do června 2024. Soudcovské funkční období opakovat nechce, uvedl na dotaz ČTK.
Pavel pověřil Beka řízením MŠMT a jmenoval Dvořáka ministrem pro EU
Prezident Petr Pavel dnes na Pražském hradě pověřil Mikuláše Beka řízením ministerstva školství a jmenoval Martina Dvořáka (oba STAN) ministrem pro evropské záležitosti. Dosud post zastával právě Bek, který v čele ministerstva školství nahradil Vladimíra Balaše (STAN), jenž rezignoval kvůli dlouhodobým zdravotním problémům spojeným s proděláním covidu-19. Premiér Petr Fiala (ODS) odpoledne oba ministry uvede do úřadu.
ANO podá k ÚS návrh na zrušení části novely o červnové valorizaci penzí
Opoziční hnutí ANO dnes podá návrh na zrušení části vládní novely o zkrácení červnové valorizace penzí k Ústavnímu soudu (ÚS). Už dříve to avizovala předsedkyně poslanců ANO Alena Schillerová. Představitelé hnutí jsou přesvědčeni o zpětné platnosti zákona, nelíbil se jim také způsob jeho parlamentního schvalování zkráceně ve stavu legislativní nouze. Kabinet postup zdůvodnil hrozbou značných hospodářských škod. Dnes ANO také k věci pořádá v 11:00 tiskovou konferenci ve Sněmovně.
Soud potvrdil Metrostavu v kauze hotelu Bohemia trest 35 milionů i zákaz zakázek
Vrchní soud v Praze dnes potvrdil firmě Metrostav peněžitý trest 35 milionů korun v kauze machinací při modernizaci Hotelu Bohemia Chrudim. Metrostavu také na tři roky stvrdil zákaz plnění veřejných zakázek a účast na veřejných soutěžích. Oproti původnímu rozsudku královéhradeckého soudu dnes uložil tříletý zákaz i dceřiné společnosti Metrostav Infrastructure. Dnešní rozhodnutí je pravomocné.
Vláda schválila ukončení snížené spotřební daně z nafty, původní chce už od léta
Vláda rozhodla o návratu spotřební daně z nafty na původní hodnotu 9,95 koruny za litr. V návrhu novely zákona o spotřebních daních vláda navrhuje, aby se tak stalo od poloviny roku. V současnosti je daň nižší o 1,50 koruny na litr, úleva měla původně platit do konce roku. "Situace se ale změnila k lepšímu a cena nafty výrazně klesla," řekl v Brně novinářům ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Návrat sazby daně by podle ministerstva financí znamenal přínos státnímu rozpočtu 727 milionů Kč za každý měsíc a o dalších 73 milionů Kč každý měsíc vylepšený rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury.
Jurečka: Reforma deficit systému penzí neodstraní, ale výrazně sníží
Chystané reformní úpravy penzí deficit systému důchodového pojištění úplně neodstraní, výrazně by ale měly nesoulad mezi příjmy a výdaji snížit. Všechna plánovaná důchodová opatření z vládního programového prohlášení reformní návrh obsahovat nebude. Důvodem jsou dopady záměru či jejich technická proveditelnost. Novinářům to po zasedání svého poradního důchodového týmu řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Na jednání přestavil návrh reformních změn. Vláda se ho chystá zveřejnit v polovině května.
ÚS: V Česku chybí zákon o sociálním bydlení, jde prý o neudržitelný stav
Nejistota spojená s bydlením může podle Ústavního soudu (ÚS) ohrozit důvěru lidí v demokratický právní stát. Česku chybí zákon o sociálním bydlení, uvedl soud. Jde prý o dlouhodobě neudržitelný stav, odporující mezinárodním závazkům státu. Soud dnes sice zamítl stížnost nájemníků obecních bytů v Olomouci, avšak v nálezu zároveň zkritizoval systémové nedostatky spojené s bydlením v Česku. Soud upozornil na obchod s chudobou, jde podle něj o nemravné zneužívání lidské tísně.
Pavel jednal s ministrem spravedlnosti, řešili mimo jiné udělování milostí
Prezident Petr Pavel se dnes sešel s ministrem spravedlnosti Pavlem Blažkem (ODS). Blažek to uvedl na svém twitteru s tím, že společně projednali aktuální otázky ve vztazích mezi ministerstvem, prezidentem a jeho kanceláří. Řešili mimo jiné udělování milostí nebo jmenování soudců a soudních funkcionářů.
ÚS: Odnětí dítěte z rodiny je možné jen v případě vážných a konkrétních rizik
Odnětí dítěte z biologické rodiny lze podle Ústavního soudu (ÚS) akceptovat jen v případě, že mu hrozí vážná a konkrétní rizika. Jinak by bylo možné odejmout tisíce dětí a svěřit je "lepším rodičům", varoval ÚS v dnešním nálezu, který je dostupný na webu soudu. Konkrétně vyhověl stížnosti matky a zrušil rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 8, na jehož základě její syn skončil v dětském domově. Důvodem byly neshody mezi rodiči, kteří měli potomky ve střídavé péči. Chlapec je dosud v dětském domově, obvodní soud se musí situací znovu zabývat, podle ÚS by měl rodině nařídit takovou odbornou pomoc, která bude pracovat s celým rodinným systémem.
Končící místopředsedkyně Tomková varovala před touhou ukrojit si větší díl moci
Končící místopředsedkyně Ústavního soudu (ÚS) Milada Tomková se během svého působení snažila varovat před tím, aby si soud ukrojil větší podíl moci, než je rozumné. Pokud soud v některých situacích odolal pokušení být všemohoucím, nelze to vykládat jako slabost. Často je významnější to, čeho se soud zdržel, než co udělal, uvedla Tomková v korespondenčním rozhovoru s ČTK. Její desetileté funkční období dnes končí, nyní se chce zastavit a věnovat víc času rodině. Vedle rozhodovací činnosti měla na starost správu soudu, včetně postupné rekonstrukce sídla.
Opozice zbrzdila volební reformy a oddálila odvolání Köppla z vysílací rady
Opoziční ANO a SPD dnes večer zbrzdily projednávání volební reformy včetně senátního návrhu na korespondenční hlasování pro Čechy žijící v zahraničí. Zároveň už potřetí oddálily na neurčito odvolání Daniela Köppla z Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV), byť je koalice chtěla prosadit i za cenu večerního jednání dolní komory. Opoziční hnutí si ale v podvečer krátce před projednávání těchto bodů vyžádaly dohromady čtyřhodinovou přestávku na jednání svých frakcí. Předsedající Klára Dostálová (ANO) pak v souladu s pravidly přerušila schůzi do středečního rána.
Poslední dubnový víkend přešli úvěroví klienti Sberbank CZ do České spořitelny
Poslední dubnový víkend přešli úvěroví klienti Sberbank CZ do České spořitelny. Po více než roce mohou tito klienti od května opět v plné míře využívat finanční služby, které jim bude poskytovat spořitelna. Té budou nyní hradit své závazky. ČTK to dnes řekla insolvenční správkyně Jiřina Lužová. Spořitelna za úvěry v nominální hodnotě 47,1 miliardy korun zaplatila 41,053 miliardy Kč.
Za zrušená pandemická opatření mohou lidé žádat omluvu, pokud se včas bránili
Lidé se mohou domáhat omluvy od státu za mimořádná opatření ministerstva zdravotnictví v době pandemie, která jako nezákonná zrušil Nejvyšší správní soud. Podmínkou je však to, že proti opatřením včas podali správní žalobu, a dali tak najevo, že pociťují zásah do svých práv. Plyne to z nového verdiktu Nejvyššího soudu (NS), který vyhověl dovolání muže z Jesenice u Prahy. Sporem o omluvu se musí znovu zabývat Obvodní soud pro Prahu 2, zjistila ČTK z rozhodnutí zpřístupněného na úřední desce. Ministerstvo zdravotnictví se dnes nechtělo k rozsudku vyjadřovat, podle mluvčího Ondřeje Jakoba zatím nebyl úřadu doručen.
Zdroj: ČeskéNoviny.cz
Vyšlo na epravo.cz:
Jak založit energetické společenství? Přehledný návod krok po kroku
Jedním z řešení současné energetické krize je vyšší energetická soběstačnost. Obojího lze dosáhnout vlastní výrobou elektřiny především za využití obnovitelných zdrojů a jejím sdílením s dalšími zájemci. Toho lze snadno docílit v energetickém společenství, které nabízí nižší ceny energie, vyšší nezávislost, úspory, prevenci energetické chudoby, a…
Spotřebitelská koupě po novele občanského zákoníku – jasnější a „evropštější“
Dne 6. ledna 2023 nabyl účinnosti zákon č. 374/2022 Sb., který významně mění české spotřebitelské právo, a to včetně příslušných ustanovení o spotřebitelské koupi v občanském zákoníku. Cílem novely je transpozice evropských směrnic,[1] jakož i náprava nedostatků dosavadní právní úpravy. Tento článek upozorňuje na některé nejvýznamnější koncepční…
Uznání rozhodnutí ze třetích zemí v judikatuře Nejvyššího soudu
Cílem tohoto článku je představit dílčí otázky spojené s problematikou uznání rozhodnutí vydaných soudy některých třetích zemí a odpovědi na ně, jak vyplývají z judikatury Nejvyššího soudu. Článek se věnuje uznání rozhodnutí vydaných soudy třetích zemí, se kterými má Česká republika uzavřené bilaterální smlouvy o právní pomoci (např. Rusko…
Skupinové financování (crowdfunding)
Skupinové financování neboli crowdfunding je metodou získávání finančních prostředků na financování projektů a podniků, a to od velkého množství dárců a investorů prostřednictvím on-line platforem. Jedná se o alternativní způsob financování projektů, nejčastěji využívaný startupy nebo rostoucími podniky.
Aktuální stav novely zákoníku práce a přehled očekávaných změn
Vláda ČR na začátku dubna 2023 schválila návrh rozsáhlé a dlouho diskutované novely zákoníku práce, která se tak posunula dále v rámci legislativního procesu.
Změny v pracovněprávních předpisech související s novelou zákoníku práce
Novela zákoníku práce, která je připravena k projednání v Parlamentu, zasahuje do řady dalších pracovněprávních předpisů. Proto obsahem zákona, jímž se mění zákoník práce č. 262/2006 Sb. (dále zák. práce), jsou i návrhy na jejich úpravy.
Neklamavost obchodní firmy se zaměřením na geografické údaje[1]
Zásada neklamavosti coby jedna ze základních a tradičních zásad firemního práva dopadá na veškeré údaje tvořící obchodní firmu. Zajímavou skupinu těchto údajů tvoří ty, jimiž podnikatel spojuje svou obchodní firmu, resp. osobu nebo činnost s určitým místem nebo oblastí. Cílem následujícího článku je analyzovat a zhodnotit přístup dosavadní…
Vybrané aspekty vypořádání újmy způsobené obchodní korporaci porušením péče řádného hospodáře ve smyslu ust. § 53 odst. 3 zákona o obchodních korporacích
Možnost vypořádání újmy, jež vznikla obchodní korporaci v důsledku porušení péče řádného hospodáře ze strany povinné osoby, prostřednictvím smlouvy uzavřené mezi povinnou osobou a obchodní korporací, je kogentním způsobem upravena v ustanovení § 53 odst. 3 zákona č. 90/2012 Sb., o obchodních korporacích (dále jen „ZOK“). Uvedené ustanovení…
Do práce na kole? Aneb na co si musí dávat zaměstnavatel pozor, aby nepřišel k silničnímu lišeji.
V pracovních inzerátech je v dnešní době stále více kladen důraz na flexibilitu a mobilitu zaměstnanců. Čeští zaměstnavatelé především oceňují ochotu zaměstnance dojíždět za prací. Nejen, že tím tak zaměstnanec prokazuje zvýšený zájem o dané pracovní místo, ale i zaměstnavatel profituje z možnosti vybrat si na danou pracovní pozici vhodného adepta…
Speciální určení rozhodného období pro stanovení průměrného výdělku pro výpočet odstupného při výpovědi pro podstatně zhoršené pracovní podmínky při přechodu práv a povinností (§ 339a ZP) a rozpočítání odměny za delší období než kalendářní čtvrtletí do průměrného výdělku (§ 338 ZP)
Aktuální rozhodnutí Nejvyššího soudu řeší otázku z jakého rozhodného období je nutné vycházet pro účely ust. § 339a odst. 1 a 2 zákoníku práce a dále připomíná uplatnění postupu při stanovení průměrného výdělku dle ust. § 358 zákoníku práce.
Změna sídla banky se zaměřením na vystavené bankovní záruky
Společnosti občas mění svá sídla a banky nejsou výjimkou. Dopady takových změn do smluvních vztahů bank a jejich klientů jsou zpravidla řešeny přímo v uzavřených smlouvách, nebo v příslušných všeobecných obchodních podmínkách, které tvoří součást smluv. V praxi se změna sídla či jiných kontaktních údajů řeší zpravidla pouhým zasláním oznámení…
Zdroj: EPRAVO.CZ
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz