Právo na víkend - týden v české justici očima šéfredaktora
Aktuálně: Důstojník BIS vynášel informace na Hrad, odebrání prověrky stvrdil soud | MMR a MPSV předložila návrh nového zákona o podpoře v bydlení | Baxa, Wintr a Zemanová budou ústavními soudci, Senát je schválil | Blažek: Zásah policie a stráže při incidentu u soudu byl profesionální | Prezident je rád, že Senát podpořil kandidáty na soudce ÚS, jmenuje je v pondělí | Podnikatelé na sněmu zvolili za prezidenta Hospodářské komory Zdeňka Zajíčka | Advokátní komora řeší po incidentu u soudu chování advokáta Naxery | Soud v Liberci v případu utonulého chlapce potrestal vedoucího tábora podmínkou | Soud potvrdil exposlanci Volnému dvouletou podmínku za poplašnou zprávu | ÚS dal rodině šanci na odškodnění za to, že otec nemohl být u porodu | ČT: Česko prohrálo první soud o nájem za ruské pozemky ve Stodůlkách | Prezident Pavel jmenuje Fajta a Ošťádala profesory zřejmě v červnu | Soud potvrdil Peterkové podmínku, její příznivci vylomili dveře do síně | Výbor pro lidská práva podpořil Baxu, Wintra a Zemanovou jako ústavní soudce|
Vážení čtenáři,
přinášíme Vám pravidelný přehled událostí ve světě práva za uplynulý týden.
Přeji Vám hezký víkend
Mgr. Miroslav Chochola, LL.M., MBA
EPRAVO.CZ
Události tohoto týdne:
Aktuálně: Důstojník BIS vynášel informace na Hrad, odebrání prověrky stvrdil soud
Kvůli vynášení informací na Hrad v době úřadování bývalého prezidenta Miloše Zemana skončil v Bezpečnostní informační službě (BIS) Martin Kropík, který působil ve speciální sekci kontrarozvědky. Odebrání bezpečnostní prověrky, tím i konec služebního poměru v BIS, potvrdil tento týden Městský soud v Praze, píše server Aktuálně.cz. Důstojník se scházel s pracovníkem bezpečnostního odboru prezidentské kanceláře Jiřím Romem, dříve pracovníkem BIS. Schůzky kontrarozvědka monitorovala, mimo jiné Kropík svěřil Romovi, jak se dá odhalit zpravodajská technika, píše web.
MMR a MPSV předložila návrh nového zákona o podpoře v bydlení
Ministerstva pro místní rozvoj a práce předložila nový zákon o podpoře v bydlení. Podle návrhu by v Česku v roce 2025 měla v řadě obcí začít fungovat nová kontaktní centra bydlení. Poskytovala by poradenství lidem v bytové nouzi, evidovala by dostupné byty a pomáhala bydlení zprostředkovat. Pronajímatelé by měli mít od krajských úřadů garanci, že dostanou nájem či úhradu za případné škody. Nájemníkům by se v případě potřeby věnovali sociální pracovníci. Normu zveřejnila vláda na svém webu.
Baxa, Wintr a Zemanová budou ústavními soudci, Senát je schválil
Novými ústavními soudci se stanou někdejší předseda Nejvyššího správního soudu (NSS) Josef Baxa, profesor ústavního práva Jan Wintr i bývalá prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová. V tajné volbě dnes jejich nominaci schválil Senát. Prezident Petr Pavel je jmenuje v pondělí v 16:30. Prezident, předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský i premiér Petr Fiala (ODS) rozhodnutí Senátu přivítali.
Blažek: Zásah policie a stráže při incidentu u soudu byl profesionální
Zásah policie a justiční stráže při úterním incidentu u Městského soudu v Praze byl profesionální. Po dnešním jednání vlády to novinářům řekl ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). Situace podle něj není taková, že by byly potřeba změny zákonů. Do budoucna je třeba pro předcházení incidentům zlepšit určitou informovanost a více komunikovat například s řediteli bezpečnosti na jednotlivých soudech i v dalších zařízeních, míní.
Prezident je rád, že Senát podpořil kandidáty na soudce ÚS, jmenuje je v pondělí
Prezident Petr Pavel je rád, že Senát výraznou většinou podpořil všechny tři kandidáty na ústavní soudce - někdejšího předsedu Nejvyššího správního soudu (NSS) Josefa Baxu, profesora ústavního práva Jana Wintra a bývalou prezidentku Soudcovské unie Danielu Zemanovou. Jmenuje je v pondělí v 16:30, uvedl Hrad v dnešním vyjádření. Souhlas Senátu se jmenováním tří soudců přivítal také předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Odpadla tak obava, že soud nebude moci rozhodovat o takzvaných plenárních věcech, tedy hlavně návrzích na rušení právních předpisů nebo jejich částí.
Podnikatelé na sněmu zvolili za prezidenta Hospodářské komory Zdeňka Zajíčka
Podnikatelé na celostátním sněmu v Praze zvolili za prezidenta Hospodářské komory ČR na další tři roky dosavadního viceprezidenta komory a místopředsedu ODS Zdeňka Zajíčka. Vystřídá Vladimíra Dlouhého, který ve funkci po devíti letech skončí. Zajíček získal 190 hlasů, jeho protikandidát Martin Pecina 64 hlasů.
Advokátní komora řeší po incidentu u soudu chování advokáta Naxery
Česká advokátní komora (ČAK) předložila své kontrolní radě podnět k prověření účasti advokáta Norberta Naxery na úterním násilném incidentu u pražského městského soudu. Předseda stavovského sdružení Robert Němec na twitteru vyzval veřejnost k poskytnutí bližších informací a svědectví. Naxera nyní zastupuje odsouzenou dezinformátorku Janu Peterkovou, jejíž příznivci v úterý vyrazili dveře do soudní síně a v budově soudu skandovali "gestapo". Naxerovo vyjádření ČTK shání.
Soud v Liberci v případu utonulého chlapce potrestal vedoucího tábora podmínkou
Okresní soud v Liberci dnes v případu utonulého chlapce na koupališti v Českém Dubu uznal vinným zástupce vedoucího dětského tábora, na němž šestileté dítě bylo. Devětatřicetiletému Tomáši Mádrovi soud uložil podmíněný trest dva roky se zkušební lhůtou na tři roky. Za usmrcení z nedbalosti mu hrozilo až šest let vězení. Prarodičům utonulého chlapce, kteří byli jeho pěstouny, musí vyplatit 1,4 milionu korun za duševní útrapy spojené se smrtí chlapce. Uhradit musí VZP náhradu škody přes 274.000 korun a také úrok z prodlení. Verdikt není pravomocný, státní zástupce i obhájce si ponechali lhůtu na rozmyšlenou.
Soud potvrdil exposlanci Volnému dvouletou podmínku za poplašnou zprávu
Odvolací senát dnes potvrdil exposlanci Lubomíru Volnému dvouletou podmínku za šíření poplašné zprávy o tom, že se kvůli ivermektinu plánují vraždy pacientů. Rozhodnutí, které muži stanovilo zkušební dobu v délce 2,5 roku, je pravomocné. Jednání u pražského městského soudu doprovázela po úterním incidentu v téže budově zvýšená bezpečnostní opatření, justiční stráž ani policisté ale zasahovat nemuseli. K zasedání nedorazil ani Volný, ani žádný jeho podporovatel.
ÚS dal rodině šanci na odškodnění za to, že otec nemohl být u porodu
Ústavní soud (ÚS) dal rodině novou šanci na odškodnění za to, že otec nemohl být u porodu kvůli tehdy platným opatřením proti šíření koronaviru. Účast otce u porodu je součástí práva na rodinný život, zdůraznil soud v nálezu. Doplnil, že narození dítěte je velmi významným, možná nejvýznamnějším okamžikem rodinného života, jehož společné prožití může posílit pouto mezi matkou, otcem a dítětem.
ČT: Česko prohrálo první soud o nájem za ruské pozemky ve Stodůlkách
Obvodní soud pro Prahu 5 nepravomocně zamítl žalobu ministerstva zahraničních věcí (MZV), které požadovalo zpětně doplatit nájem za pozemky v pražských Stodůlkách. Komplex administrativních budov a bytů postavil Sovětský svaz na základě smlouvy z roku 1980, budovy před několika lety Rusko převedlo na firmu s anonymním vlastníkem na Kypru a ruskou jednatelkou. Ministerstvo se proti verdiktu odvolá.
Prezident Pavel jmenuje Fajta a Ošťádala profesory zřejmě v červnu
Prezident Petr Pavel jmenuje historika umění Jiřího Fajta a fyzika Ivana Ošťádala profesory pravděpodobně v červnu. ČTK to dnes řekla mluvčí Hradu Markéta Řeháková. Pavlův předchůdce Miloš Zeman jim nejvyšší akademický titul odmítl přiznat, zdůvodnil to jejich prohřešky z minulosti.
Soud potvrdil Peterkové podmínku, její příznivci vylomili dveře do síně
Soud dnes uložil bývalé novinářce Janě Peterkové dvouletý podmíněný trest za šíření poplašné zprávy v období koronavirové pandemie. Ženě stanovil tříletou zkušební dobu, ve které se musí chovat řádně. Peterková později řekla novinářům, že proti rozsudku podá dovolání k Nejvyššímu soudu. Odvolací senát rozhodl s vyloučením veřejnosti poté, co jednání narušili příznivci Peterkové a jejich výtržnosti. V budově pražského městského soudu kvůli nim museli zasahovat vedle justiční stráže i policisté. Incidentem se bude ve středu zabývat vláda, ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) ho řešil i se šéfem Vězeňské služby.
Výbor pro lidská práva podpořil Baxu, Wintra a Zemanovou jako ústavní soudce
Senátní výbor pro lidská práva dnes doporučil schválit někdejšího předsedu Nejvyššího správního soudu Josefa Baxu, profesora ústavního práva Jana Wintra a bývalou prezidentku Soudcovské unie Danielu Zemanovou jako ústavní soudce. Wintr a Zemanová dnes získali v tajných volbách jednomyslnou podporu všech sedmi přítomných členů výboru, Baxa dostal o hlas méně. Senátní ústavně-právní výbor minulý týden doporučil schválit pouze Wintrovu kandidaturu.
Zdroj: ČeskéNoviny.cz
Vyšlo na epravo.cz:
Nařízení EU o trzích s kryptoaktivy (MiCA)
MiCA je nařízení EU o trzích s kryptoaktivy. Cílem MiCA je zaplnit mezeru v regulaci kryptoaktiv na úrovni EU a harmonizovat stávající právní úpravu v členských státech EU. MiCA se vztahuje na vydávání, veřejné nabízení a přijímání kryptoaktiv k obchodování a poskytování některých služeb v oblasti kryptoaktiv v EU.
Velmi vydařená konference Vedení advokátní kanceláře v roce 2023 se uskutečnila v Ostravě!
Ve čtvrtek 25. 5. 2023 se v Ostravě konala v oboru průlomová konference nazvaná Vedení advokátní kanceláře v roce 2023, kterou organizovali advokáti Michala Plachká, Pavel Kroupa, Vítězslav Paděra, Martin Hykel a spolek Komora 2.0.
Psychodiagnostika uchazečů o zaměstnání a právo na ochranu soukromí
Psychodiagnostika uchazečů se může mnohým zaměstnavatelům jevit jako ideální řešení, jak rychle a finančně úsporně nalézt optimálního kandidáta na nabízenou pozici. Nelze však opomíjet, že používání psychodiagnostických metod může významně zasahovat do práva uchazeče na ochranu soukromí. Cílem tohoto článku je nastínit základní povinnosti a možné…
Námitka věcné nepříslušnosti jako trend v obstrukčních technikách
Vyvážit množství procesních prostředků sloužících k ochraně účastníků soudního řízení a případné opravě nesprávného soudního rozhodování a zájem na rychlém a hospodárném soudním rozhodování, je úkol velmi obtížný, s kterým se justiční systém potýká od nepaměti. V průběhu let tak osciluje mezi příliš tvrdým postupem vůči účastníkům, a naopak téměř…
Porušení zákazu postoupení pohledávky
Nejvyšší soud se v rozsudku sp. zn. 27 ICdo 30/2022, ze dne 27. 4. 2023 zabýval (na podkladě sporu o převodu dluhopisu bez splnění podmínek převodu) doposud v judikatorní praxi neřešenou právní otázkou, ohledně níž nepanuje v teorii shoda, a to sice, tím, jaké právní následky nastávají, dojde-li k postoupení pohledávky v rozporu s ujednáním…
Námitky věřitele podle § 403 odst. 2 insolvenčního zákona a hlasovací lístek
Věřitelé čím dál častěji před schválením oddlužení namítají, že zde jsou skutečnosti, jež by jinak odůvodňovaly odmítnutí nebo zamítnutí návrhu na povolení oddlužení, čímž sledují neschválení dlužníkova oddlužení. Mnoho věřitelů však uplatňuje své námitky vadně. V tomto článku se proto dozví, jaké jsou nejčastější vady při uplatňování námitek a…
Odměňování zaměstnanců investiční společnosti
Soudní dvůr Evropské unie („SDEU“) se zabýval otázkou, zda vyplácení dividend z titulu vlastnického práva některých zaměstnanců k akciím této investiční společnosti může pro dané zaměstnance vytvářet pobídku k podstupování nadměrných rizik, která poškozují zájmy obhospodařovaných investičních fondů, jakož i jejich investorů. SDEU tuto problematiku…
Stinné stránky investování a na co si dát pozor
O téma investování se začíná i vlivem vysoké inflace zajímat stále větší množství osob z řad veřejnosti. Spolu s poměrně nízkou mírou finanční gramotnosti ve společnosti tak vzniká situace, která nahrává nepoctivým hráčům. Je proto dobré dopředu znát rizika, která jsou s výběrem vhodné investiční příležitosti…
Výběr z judikatury nejen k zákoníku práce z r. 2022 - část 9.
Poslední devátou část judikatorního přehledu věnujeme otázkám odměňování zaměstnanců. Na závěr se sešlo několik rozhodnutí NS k určování průměrného výdělku, k nimž jsme přidali rozhodnutí týkající se problematiky peněžité pomoci státu zaměstnancům zaměstnavatelů v platební neschopnosti.
Vybrané aspekty užití znaleckého posudku ve věcech péče soudu o nezletilé
Znalecký posudek je hojně využívaným důkazním prostředkem v řízeních ve věcech péče soudu o nezletilé a ač rozhodnout na jeho základě, tedy na základě názoru odborníka, by se mohlo jevit jako vhodné, je třeba mít na zřeteli všechna významná hlediska a vyvarovat se zejména přenášení odpovědnosti soudu za rozhodnutí na znalce. K problematice užití…
Pravidla pro tvorbu daňových opravných položek k pohledávkám u ostatních finančních institucí
Obsahem článku je rozbor pravidel pro tvorbu daňových opravných položek k pohledávkám u tzv. ostatních finančních institucí ve smyslu zákona č. 593/1992 Sb., o rezervách pro zjištění základu daně z příjmů (dále ZoR).
Řízení před orgány Fotbalové asociace ČR je dle Nejvyššího soudu typem rozhodčího řízení
Nejvyšší soud ve svém nedávném rozhodnutí sp.zn. 27 Cdo 3737/2021 ze dne 29.3.2023 vyhověl jednomu z členů Fotbalové asociace České republiky („FAČR“) ve sporu o vyslovení neplatnosti rozhodnutí Sboru rozhodců FAČR.
Odbory ve firmě založené jen ku zvýšené ochraně vybraných zaměstnanců - funkcionářů odborů - před rozvázáním pracovního poměru?
Půjdeme-li bez okolků k praktickému jádru věci, pak můžeme zjednodušit, že Nejvyšší soud se aktuálně vyjádřil k otázce "účelového" založení odborové organizace - vzniklé (jen nebo převážně) za účelem ochrany jejích členů (zakladatelů a chráněných funkcionářů) před rozvázáním pracovního poměru resp. k možnosti odborové organizace odmítnout udělit…
Již po sedmé byla na slavnostním galavečeru Právníka roku mimosoutěžně udělena cena za nejlepší odborný článek publikovaný v časopise Bulletin advokacie v předcházejícím roce, tzv. „Cena Václava Mandáka“.
Cenu Václava Mandáka za nejlepší odborný článek publikovaný v Bulletinu advokacie v roce 2022 získali za článek „Znepřístupňování webů“, uveřejněný v Bulletinu advokacie č. 7–8/2022, spoluautoři JUDr. Tomáš Sokol, advokát, člen představenstva ČAK a prezident Unie obhájců ČR, a prof. Ing. Vladimír Smejkal, CSc., LL.M., DrSc., soudní znalec v oboru…
Osoba mediátora-arbitra v rámci Med-Arb
Pokud se strany rozhodnou řešit svůj spor prostřednictvím metody Med-Arb, což je kombinace mediace (první fáze Med-Arb) a rozhodčího řízení (druhá fáze Med-Arb), osoba mediátora-arbitra je zcela klíčová. Důležité jsou jak osobnostní a odborné charakteristiky mediátora-arbitra, tak i požadavky, které jsou na něj kladeny legislativou či stranami…
Směnka – nesměnka: směnka pozměněná (zfalšovaná)
Směnka je cenným papírem s vysoce variabilním obsahem. Směnečné právo je sice vysoce formální a požadavky na obsah směnky jsou vcelku striktní, přesto však zákon ponechává účastníkům směnečných vztahů významný prostor pro prosazení autonomie vůle ohledně obsahu směnky. Směnka je skripturou, která se může sestávat jen ze základního směnečného…
10 otázek pro ... Jana Urbana
Jan Urban je společníkem advokátní kanceláře Urban & Hejduk, kterou založil s kolegy Markem Hejdukem a Kateřinou Malou před více než 8 lety. Od té doby tým kanceláře narostl na více než 20 právníků. Specializují se primárně na oblast energetiky, fúzí a akvizic a sporovou / restrukturalizační agendu. V rámci své praxe se Jan Urban podílel na…
Zdroj: EPRAVO.CZ
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz