Právo na víkend - týden v české justici očima šéfredaktora
Prezident navrhl Senátu na ústavního soudce Roberta Fremra | Ve výběrovém řízení na náramky pro domácí vězně uspěla firma Forsolution CZ | Analýza: Polovina dětí v domovech je ze dvou desítek míst, roli hrají i exekuce | Vrchní soud potvrdil bývalému hokejistovi Čechmánkovi podmínku za podvod | Ministerská změna definice znásilnění není vhodná, míní advokát i Piráti | Vydavatelství se omluvilo Válkové za článek spojující ji s Urválkem | Soud se zastal ČT a uvedl, že šíření informací je pro demokracii životní nutnost | Blažek podal loni 132 stížností pro porušení zákona, podnětů dostal skoro 900
Vážení čtenáři,
přinášíme Vám pravidelný přehled událostí ve světě práva za uplynulý týden.
Přeji Vám hezký víkend
Mgr. Miroslav Chochola, LL.M., MBA
EPRAVO.CZ
Události tohoto týdne:
Soud se zastal ČT a uvedl, že šíření informací je pro demokracii životní nutnost
Nejvyšší soud (NS) se zastal České televize (ČT) ve sporu se společností Penta Investments kvůli reportáži o developerském projektu u Masarykova nádraží v Praze. Soud zdůraznil, že šíření informací, myšlenek a názorů je pro demokracii "životní nutností", a to včetně těch, které se aktérům událostí nemusí zamlouvat. Spor se nyní vrací k Vrchnímu soudu v Praze, zjistila ČTK z rozsudku na úřední desce.
Vydavatelství se omluvilo Válkové za článek spojující ji s Urválkem
Vydavatelství CMI News se omluvilo poslankyni ANO a bývalé vládní zmocněnkyni pro lidská práva Heleně Válkové za text na serveru Info.cz, podle něhož se spolu s někdejším komunistickým prokurátorem Josefem Urválkem podílela na šikaně disidentů. Současně jí uhradilo náklady na soudní řízení 184.000 korun, uvedl server Aktuálně.cz. Satisfakce je výsledkem dohody, kterou spolu obě strany uzavřely u soudu. Na webu Info.cz dnes vydavatelství zveřejnilo omluvu za případnou újmu, kterou Válkové způsobilo v soukromém, pracovním i veřejném životě zveřejněním tvrzení obsažených v článku.
Lídři koalice hodnotí Pavlův start jako pozitivní změnu, opozice je kritičtější
Jako velmi příjemnou změnu, dobrý start či kulturní zlom po předchozí éře prezidentování Miloše Zemana hodnotí první tři měsíce fungování jeho nástupce Petra Pavla politici vládních stran. V anketě ČTK ocenili jeho aktivitu směrem k zákonodárcům i občanské společnosti, nadstranickost, se kterou přistupuje k diskusi na různá témata, a také snahu o vybudování profesionálně fungujícího úřadu hlavy státu. Opozice kritizuje to, že Pavel nevetoval zkrácení valorizace důchodů. Hlava státu podle ní nedostatečně využila nedávnou návštěvu Sněmovny k vyjádření se k ekonomickým krokům vlády.
Ministerská změna definice znásilnění není vhodná, míní advokát i Piráti
Varianty nové definice znásilnění, které připravilo ministerstvo spravedlnosti, nejsou vhodné - mimo jiné proto, že do dané problematiky nevnášejí jasno. Myslí si to advokát Daniel Bartoň, který se ve své praxi zabývá případy sexuálního násilí. Podle něj by byla vhodnější definice znásilnění založená na chybějícím souhlasu. Také pirátská poslankyně Klára Kocmanová dnes novinářům řekla, že souhlasná varianta by obětem poskytla lepší ochranu.
Pavel za úspěch považuje nastartování směru, kterým půjde
Petr Pavel považuje za největší úspěch svého dosavadního prezidentství nastartování směru, kterým by rád pokračoval v příštích pěti letech. Prezident to dnes řekl na tiskové konferenci ke 100 dnům od své inaugurace. Vize jeho působení na Pražském hradě stojí na dvou pilířích, prvním z nich je upevnění pozice České republiky ve společnosti demokratických zemí s prozápadní orientací. Druhým celková změna nálady ve společnosti, aby lidé uvěřili, že mohou něco změnit, pokud chtějí.
Vrchní soud potvrdil bývalému hokejistovi Čechmánkovi podmínku za podvod
Olomoucký vrchní soud dnes potvrdil bývalému hokejovému reprezentantovi Romanu Čechmánkovi tříletý trest odnětí svobody s podmíněným odkladem na pět let za podvod. Toho se podle rozsudku soudu dopustil během svého podnikání před deseti lety, půjčoval si peníze a objednával služby, ačkoliv věděl, že své závazky nebude již schopen v té době splatit. Bývalý hokejový brankář vinu odmítal, jeho odvolání však soud dnes zamítl a rozhodnutí je tak po pětiletém soudním procesu pravomocné. V kauze padly tři zprošťující verdikty, vrchní soud vždy případ vrátil krajskému soudu. Obhájce Čechmánka Tomáš Štípek po rozsudku řekl, že zcela jistě podají dovolání k Nejvyššímu soudu.
Analýza: Polovina dětí v domovech je ze dvou desítek míst, roli hrají i exekuce
Polovina dětí, které vyrůstají v dětských domovech, pochází z desetiny měst v Česku. Jsou ze dvou desítek míst. Úřady výrazně víc odebírají děti z rodin v regionech, kde je vysoký počet lidí v exekuci a v bytové nouzi. V Ústeckém kraji tak končí v ústavu či u pěstounů třikrát víc chlapců a děvčat než na Zlínsku. Vyplývá to z analýzy, kterou vypracovalo ministerstvo školství a Nadace J&T. Autoři doporučují výrazně posílit prevenci a práci s rodinami, a to hlavně ve vybraných místech. V dětských domovech bylo loni zhruba 4300 dětí.
Poslanci bez výsledku debatovali pět hodin o zpřísnění zákona o střetu zájmů
Poslanci bez výsledku debatovali pět hodin o sporném zpřísnění zákona o střetu zájmů, v řádné rozpravě vystoupili jen tři představitelé opozičního hnutí ANO z téměř sedmi desítek přihlášených. Debata má pokračovat v pátek, kdy koalice prosadila hlasování o návrhu v 11:00. Frakce ANO a SPD odmítly koaliční návrh na pokračování sněmovní debaty o sporném zpřísnění zákona o střetu zájmů i dnes večer, aby nevládní poslanci měli dostatečný čas a prostor se vyjádřit.
V kauze trafik pro poslance uložil soud Nečasovi a jeho ženě podmínky
Soud dnes uložil bývalému premiérovi Petru Nečasovi (ODS) v kauze takzvaných trafik pro poslance ODS podmíněný trest 2,5 roku se zkušební dobou na čtyři roky a peněžitý trest ve výši milion korun. Jeho manželka Jana (dříve Nagyová) a spoluobžalovaný bývalý náměstek ministra zemědělství Roman Boček dostali dvouleté podmíněné tresty a mají zaplatit 300.000 korun.
Prezident navrhl Senátu na ústavního soudce Roberta Fremra
Novým ústavním soudcem by se mohl stát někdejší místopředseda Mezinárodního trestního soudu (ICC) v Haagu Robert Fremr. Návrh na souhlas s jeho jmenováním dnes prezident Petr Pavel předložil Senátu. Horní parlamentní komora má o nominaci rozhodnout do dvou měsíců. Fremr by mohl u Ústavního soudu obsadit místo po Vladimíru Sládečkovi, jehož mandát skončil 4. června.
Ve výběrovém řízení na náramky pro domácí vězně uspěla firma Forsolution CZ
Ve výběrovém řízení na dodavatele elektronického monitorovacího systému pro domácí vězně uspěla firma Forsolution CZ. ČTK to dnes sdělil mluvčí Probační a mediační služby (PMS) Martin Bačkovský. S předchozím dodavatelem - izraelskou firmou SuperCom, kterou stát vybíral osm let a která systém provozovala od září 2018 - přestala služba spolupracovat v listopadu 2021. Dodržování podmínek trestu domácího vězení od té doby nehlídají takzvané náramky, ale opět namátkově probační úředníci. V dubnu PMS zveřejnila, že o získání zakázky na provozování systému se uchází jeden zájemce. Tehdy ho nejmenovala.
NS odložil družstvu Svatopluk platbu 18,2 mil.
Bytové družstvo Svatopluk zatím nemusí zaplatit konkurznímu správci H-Systemu Josefu Monsportovi 18,2 milionu korun s úroky, protože Nejvyšší soud (NS) odložil vykonatelnost rozsudku. Odklad potrvá do doby, než soud rozhodne o dovolání firmy, které obdržel spolu se spisem v dubnu. Nárokovaná suma tvoří nájemné za bytové domy v Horoměřicích u Prahy za léta 2016 až 2018. Rozhodnutí o odkladu, které padlo v květnu, je dostupné na webu soudu.
Blažek podal loni 132 stížností pro porušení zákona, podnětů dostal skoro 900
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) loni podal k Nejvyššímu soudu 132 stížností pro porušení zákona (SPZ), v drtivé většině ve prospěch obviněných. Podnětů dostal téměř 900. Úspěšný byl ve víc než 90 procentech případů. ČTK to dnes sdělil mluvčí ministerstva spravedlnosti Vladimír Řepka. Tento mimořádný opravný prostředek v trestním řízení může ministr podat proti pravomocnému rozhodnutí soudu nebo státního zástupce, kterým byl podle něj porušen zákon, nebo které vzniklo vadným postupem. Nejvyšší soud může napadené rozhodnutí zrušit, doplnit nebo nechat věc znovu projednat.
Manažery MUS poslal soud do vězení na 7,5 a šest let, propadly jim miliony
V kauze Mostecké uhelné společnosti (MUS) uložil dnes soud bývalému manažerovi těžební firmy Antoniu Koláčkovi 7,5 roku vězení a propadnutí několika set milionů korun z bankovních účtů. Bývalého generálního ředitele MUS Oldřicha Klimeckého potrestal šesti lety vězení a propadnutím peněz zajištěných policií. Oba muži také dostali pětiletý zákaz působení ve vedení firem. Podle nepravomocného verdiktu způsobili manažeři MUS v roce 1999 České republice podvodem škodu ve výši nejméně 2,37 miliardy korun, kterou mají společně uhradit. Obžalovaní se proti verdiktu obratem odvolali.
Daňhel: Důvody mé rezignace nesměřují proti současné organizaci úřadu
Olomoucký vrchní žalobce Radim Daňhel, který v pátek minulý týden oznámil po necelém roce působení na Vrchním státním zastupitelství (VSZ) v Olomouci svou rezignaci, uvedl, že důvody jeho odchodu nesměřují proti organizaci úřadu.Týkají se podle jeho dnešního vyjádření výlučně jeho osoby a jeho odpovědnosti, kterou za chod úřadu nese. Daňhel končí ve funkci k 31. červenci. Pokud se do té doby nenajde nástupce, povede VSZ v Olomouci jeho náměstek Radek Bartoš.
NKÚ: Stát u hazardních her není efektivní při dozoru ani výběru daně
Stát podle Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) není efektivní při správě daně z hazardních her ani při kontrole daňových přiznání jejich provozovatelů. Poukázal například na to, že v letech 2017 až 2021 vzrostly sázky u hazardních her o 119 procent, zatímco výběr daně jen o 24 procent. Za nedostatečný označili kontroloři také státní dozor zejména u internetových her. Ministerstvo financí (MF) uvedlo, že už přijalo řadu opatření k odstranění nedostatků. Regulaci hazardních her zefektivní novela zákona, kterou v nejbližších dnech předloží vládě, sdělilo ministerstvo ČTK.
Zdroj: ČeskéNoviny.cz
Vyšlo na epravo.cz:
Přelom v regulaci: Jak Akt o umělé inteligenci možná změní hru v Evropě
V současné době se člověk pomalu bojí otevřít ledničku, aby se tam nepsalo o umělé inteligenci. Jak to tak bývá, cokoli co se v tržním světě objeví, je posléze regulováno předpisem. Jelikož je umělá inteligence opravdu všude, je nutné legislativní snahy v Evropě sledovat. A právě o tom pojednává tento článek.
Předchozí souhlas odborové organizace k výpovědi ve světle aktuální judikatury Nejvyššího soudu ČR
Nejvyšší soud České republiky (dále jen „Nejvyšší soud“) se ve svém rozsudku sp. zn. 21 Cdo 2100/2022, ze dne 24. 1. 2023, vyjádřil k otázce, jaké náležitosti má obsahovat žádost zaměstnavatele o předchozí souhlas odborové organizace k výpovědi z pracovního poměru podle § 61 odst. 2 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších…
Neomluvená absence – právní důsledky
Současná zvýšená poptávka zaměstnavatelů po pracovních silách l vyvolává u mnohých zaměstnanců dojem, že si mohou ledacos „dovolit“ a že je nemohou čekat žádné postihy od zaměstnavatele v případě porušení pracovních povinností. Mezi častá „provinění“ zaměstnanců patří nevyužívání pracovní doby, prodlužování přestávek v práci, pozdní příchody na…
Čeká sportovní organizace svazového charakteru „revoluce“ v řešení sporů?
Z hlediska přístupu státu k normativní regulaci sportu rozlišujeme dva základní modely, tj. (1) model liberální a (2) model intervenční[1]. Sportovní prostředí funguje v rámci České republiky na velmi široce pojatém principu autonomie a převažuje v něm tak výrazně model liberální, který zejména sportovním organizacím svazového charakteru (dále jen…
Ochrana zaměstnanců při platební neschopnosti zaměstnavatele - valorizace peněžité pomoci od 1. 5. 2023 a novelizace zákona k 1. 7. 2023
V úvodní části článku krátce připomínáme obvyklou každoroční valorizaci výše pomoci zaměstnancům zaměstnavatelů v platební neschopnosti, jakkoliv se týká jen zaměstnanců s nejvyššími příjmy, prováděnou vždy s účinností k 1. květnu, nyní tedy od 1. 5. 2023. Ve druhé části se pak věnujeme novele zákona č. 118/2000 Sb., o ochraně zaměstnanců při…
Chystaná právní úprava práce z domova
V prvním dubnovém týdnu letošního roku předložila vláda ČR Poslanecké sněmovně k projednání návrh novely zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce („ZP“), která transponuje směrnici Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/1158 o rovnováze mezi pracovním a soukromým životem rodičů a pečujících osob a směrnici 2019/1152 o transparentních a…
Mezinárodní sankce v národní praxi
V souvislosti s ruskou agresí vůči Ukrajině slyšíme o sankcích poslední rok velmi často. Informace o sankcích v českém veřejném a mediálním prostoru jsou v nejlepším případě stručné. Tento článek je psán za účelem přiblížit základní právní strukturu mezinárodních sankcí. První část je věnována subjektům, které vydávají sankce, adresátům sankcí a…
Jak se bránit manipulaci s obsahem pohovoru s nezletilým dítětem v opatrovnických sporech
V praxi narážíme na častou situaci - soudce se rozhodne v rámci opatrovnického řízení vyslechnout nezletilé dítě a později účastníky seznámí s obsahem pohovoru, nezletilý však tvrdí, že se takto nevyjádřil a závěr soudu je chybný.
Nové pokyny EBA stanovují pravidla pro provádění onboardingu klientů na dálku
Onboarding klientů na dálku je dnes zcela běžný. Pro některé finanční instituce je to jediná cesta náboru klientů pro finanční služby. Pro upřesnění regulovaných postupů vydala EBA (Evropský orgán pro bankovnictví) obecné pokyny EBA/GL/2022/15. Upravují zejména povinnosti před zavedením onboardingu na dálku, průběžnou kontrolu nastavení…
10 otázek pro ...Ondřeje Chladu
Mgr. Ondřej Chlada je vedoucí pracovněprávní praxe v pražské kanceláři DLA Piper a člen sdružení CzELA, které spojuje přední české advokáty, kteří dlouhodobě a aktivně působí v oblasti pracovního práva. Ve své více než desetileté praxi se zaměřuje na komplexní pracovněprávní agendu, včetně vedení soudních sporů, a na to navazujících oblastí jako…
Zdroj: EPRAVO.CZ
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz