Právo na víkend - týden v české justici očima šéfredaktora
ČR podle Štrasburku neporušila práva soudců, když zasáhla do jejich platů | Délka oddlužení by se mohla zkrátit na tři roky, schválila vláda | Kabinet vstoupí do řízení u ÚS, ve kterém ANO napadlo nižší valorizaci penzí | Stát zřejmě dá exekutorům náhradu nákladů za zastavení marných exekucí | Vláda souhlasila s pokračováním ratifikace Istanbulské úmluvy | ÚS se zabývá zákonem o podpoře sportu, zejména vznikem sportovního soudu | Prezident předal jmenovací dekrety novým profesorům včetně Fajta a Ošťádala
Vážení čtenáři,
přinášíme Vám pravidelný přehled událostí ve světě práva za uplynulý týden.
Přeji Vám hezký víkend
Mgr. Miroslav Chochola, LL.M., MBA
EPRAVO.CZ
Události tohoto týdne:
ČR podle Štrasburku neporušila práva soudců, když zasáhla do jejich platů
Evropský soud pro lidská práva (ESLP) jednomyslně rozhodl, že Česko neporušilo práva soudců, když v letech 2011 až 2014 zasáhlo do jejich platů. Na verdikt dnes upozornilo ministerstvo spravedlnosti. Šestice českých soudců si ve Štrasburku stěžovala na porušení práva na spravedlivé řízení, vlastnického práva a zákazu diskriminace. Rozsudek není konečný. Stěžovatelé mohou do tří měsíců požádat o postoupení věci velkému senátu soudu.
ČT: Kauzu těžby kamene v Lánech kolem Baláka bude řešit Nejvyšší soud
Kauzu těžby kamene v Lánech kolem bývalého šéfa lesní správy Miloše Baláka bude řešit Nejvyšší soud. Balák nesouhlasí s rozhodnutím odvolacího soudu, který mu potvrdil peněžitý trest a zákaz činnosti. Uvedla to dnes Česká televize. Soud letos v březnu pravomocně potvrdil Balákovi za porušení povinností při správě majetku peněžitý trest 870.000 korun a dvouletý zákaz činnosti. Balák již tehdy avizoval, že podá dovolání.
Délka oddlužení by se mohla zkrátit na tři roky, schválila vláda
Délka oddlužení by se mohla zkrátit z pěti let na tři roky. Počítá s tím novela insolvenčního zákona, o jejímž dnešním schválení vládou informovalo v tiskové zprávě ministerstvo spravedlnosti. Návrh zavádí do českého právního řádu část evropských pravidel, která měla být v Česku účinná už před téměř rokem. Kvůli nesplnění tohoto úkolu čelí ČR řízení o porušení unijního práva, ministerstvo spravedlnosti tak upozornilo na potřebu urychleného přijetí novely.
Kabinet vstoupí do řízení u ÚS, ve kterém ANO napadlo nižší valorizaci penzí
Kabinet vstoupí do řízení, ve kterém Ústavní soud projednává návrh na zrušení části vládní novely o zkrácení červnové valorizace penzí. ČTK to dnes sdělila kancelář ministra pro legislativu Michala Šalomouna (za Piráty). Podnět v květnu podepsalo 71 poslanců opozičního hnutí ANO, odůvodnili ho protiústavností, kterou vidí v retroaktivitě a způsobu projednávání novely ve stavu legislativní nouze ve Sněmovně. Kabinet bude u soudu navrhovat, aby ÚS návrh zamítl.
Návrh na zvýšení daně z nafty je ve Sněmovně před schvalováním
Vládní návrh na zvýšení spotřební daně z nafty o 1,50 Kč na litr je po dnešku ve Sněmovně před závěrečným schvalováním. Původně měla nynější snížená sazba platit do konce roku. Vláda ale chce kvůli nižším cenám a kvůli vyšším příjmům rozpočtu zvednout sazbu daně již nyní. Opoziční hnutí ANO chce účinnost změny odložit až na konec letošního roku, takže daň by se podle jeho návrhu zvýšila od příštího roku stejně jako předpokládá platný zákon. Sněmovna by mohla o tomto návrhu stejně jako o celé novele zákona o spotřebních daních hlasovat v příštím týdnu. Analytici dotázaní ČTK již dříve odhadli, že nafta by mohla v důsledku zvýšení sazby daně podražit o 1,80 Kč na litr.
Stát zřejmě dá exekutorům náhradu nákladů za zastavení marných exekucí
Stát zřejmě bude vyplácet exekutorům paušální náhrady nákladů, které vynaloží na zastavení takzvaných bezvýsledných exekucí zahájených do loňského 1. ledna. Půjde o 750 korun na jeden případ, s daní z přidané hodnoty o 905,5 Kč. Předpokládá to novela exekučního řádu, kterou dnes schválila Sněmovna zrychleně už v prvním čtení. Celkem bude letos potřebovat ministerstvo spravedlnosti na tyto paušální náhrady podle důvodové zprávy 862 milionů korun. Předloha teď zamíří k posouzení senátům.
Prezident předal jmenovací dekrety novým profesorům včetně Fajta a Ošťádala
Prezident Petr Pavel dnes v pražském Karolinu předal jmenovací dekrety 93 profesorům. Jsou mezi nimi technici, lékaři, právníci, fyzici či chemici. Jmenovací dekret převzali i historik umění Jiří Fajt a fyzik Ivan Ošťádal, kterým Pavlův předchůdce Miloš Zeman odmítal nejvyšší akademický titul udělit kvůli výhradám k jejich minulosti. Profesury se dočkali po osmi letech, což ministr školství Mikuláš Bek (STAN) už dříve označil za ukončení případu bezprecedentního zásahu do autonomie vysokých škol. Fajt a Ošťádal ocenili, že se urovnaly vztahy mezi akademickou obcí a hlavou státu.
Vláda souhlasila s pokračováním ratifikace Istanbulské úmluvy
Praha - Vláda souhlasila s pokračováním procesu ratifikace takzvané Istanbulské úmluvy. Úmluvu Rady Evropy o prevenci a potírání násilí na ženách a domácího násilí posílá k rozhodnutí Sněmovně. O schválení informovalo na twitteru vládní hnutí STAN. Podle něj kabinet ratifikaci doporučil. Podle vládní zmocněnkyně pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové kabinet úmluvu "schválil k ratifikaci".
ÚS se zabývá zákonem o podpoře sportu, zejména vznikem sportovního soudu
Ústavní soud (ÚS) obdržel návrh na zrušení několika pasáží v novelizovaném zákoně o podpoře sportu. Skupině 46 poslanců, za které jednal Radek Vondráček (ANO), vadí hlavně vznik Národního rozhodčího soudu pro sport, který působí pod Národní sportovní agenturou. Chtějí škrtnout také nové pravomoce agentury v boji proti dopingu. Návrhem se jako zpravodaj bude zabývat ústavní soudce Tomáš Lichovník, rozhodovat musí plénum, tedy sbor všech členů soudu. Návrh je dostupný na webu soudu.
Prima musí Marešové zaplatit 500.000 korun za reportáže o stíhání, rozhodl soud
Televize Prima musí zdravotní sestře Věře Marešové zaplatit 500.000 korun s úroky za to, že v reportážích o jejím trestním stíhání novináři nerespektovali presumpci neviny. Dnes o tom rozhodl Městský soud v Praze, o 100.000 korun však snížil částku, kterou ženě loni přiznal Obvodní soud pro Prahu 8. Rozhodnutí je pravomocné. Žena kvůli informování o případu žalovala i další média, ve všech sporech již soudy pravomocně rozhodly.
Zdroj: ČeskéNoviny.cz
Vyšlo na epravo.cz:
Konec postupování nároků na dorovnání při squeeze-outu
Squeeze-out, pro některé zcela neznámý pojem, pro jiné známý institut obchodního práva, se kterým se již někdy třeba i setkali. Jedná se o proces, při kterém dochází k vytěsnění menšinového akcionáře akcionářem, který drží ve společnosti alespoň 90 % akcií. Za tento nucený prodej většinovému akcionáři náleží menšinovému akcionáři spravedlivá…
Odměna za sepis návrhu na povolení oddlužení (I. část) – praktické problémy spojené s jejím uplatňováním v insolvenčním řízení
Insolvenční zákon upravuje uzavřený výčet subjektů, jež mohou sepsat návrh na povolení oddlužení. Vedle toho stanovuje i maximální výši odměny, která za sepis návrhu na povolení oddlužení náleží, jakož i pravidla pro její uplatňování. V dnešním článku se zaměříme na výkladové problémy, které s sebou přináší ustanovení § 390a odst. 5 insolvenčního…
Nevymáhání smluvní pokuty jako potenciální podstatná změna závazku ze smlouvy na veřejnou zakázku
Pokud jste zadavatelem veřejné zakázky a váš dodavatel je se svým plněním v prodlení, a již při zadávání veřejné zakázky byla jakožto sankce za prodlení ujednána smluvní pokuta, měl by vás zajímat rozsudek Nejvyššího správního soudu („NSS“) ze dne 30. března 2023 pod sp. zn. 8 Afs 157/2021 („Rozsudek“), který se podrobně věnuje právě problematice…
Veřejný zájem na obnovitelných zdrojích energie
Český právní řád až do prosince 2022 neobsahoval legislativní úpravu veřejného zájmu na výstavbě a provozu obnovitelných zdrojů energie (dále jen „veřejný zájem na OZE“). Energetický zákon donedávna za veřejný zájem označoval jen výrobny nad 100 MW s možností poskytovat podpůrné služby k zajištění provozu elektrizační soustavy[1], toto ustanovení…
DEAL MONITOR
Přinášíme Vám přehled významných mandátů předních advokátních kanceláří.
Kdy použít smlouvu s odkládacími podmínkami a kdy smlouvu o smlouvě budoucí
Při vytváření smluvní dokumentace pro určitý záměr smluvních stran je často na výběr mezi více variantami řešení. Typickým příkladem je volba mezi smlouvou o smlouvě budoucí a smlouvou s odkládacími podmínkami. Obě dvě varianty jsou použitelné pro případ, kdy strany nemohou nebo nechtějí svůj záměr realizovat hned, ale teprve v budoucnu poté, co…
Umělá inteligence jako konkurent a pomocník advokáta
V dnešní době je umělá inteligence (UI) neoddělitelnou součástí našich životů. Její pokročilé algoritmy a strojové učení mají potenciál výrazně ovlivnit různé profesionální sféry, včetně právního prostředí. Tato úvaha se zaměřuje na využívání UI jako rizika a pomocníka advokáta, s ohledem na úbytek právní práce, zejména té opakující se, vzorové…
Posun v rozhodovací praxi Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže při posuzování nepředložení originálu záruční listiny bankovní záruky jako důvodu pro vyloučení účastníka ze zadávacího řízení
Nepředložení originálu záruční listiny bankovní záruky v nabídce již za určitých okolností nemusí nutně vést k vyloučení účastníka ze zadávacího řízení. Vyplývá to z rozhodnutí předsedy Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (dále jen „Úřad“) sp. zn. ÚOHS-R0126/2022/VZ ze dne 4. 11. 2022 (dále jen „rozhodnutí R0126/2022“), které nenavazuje na…
Inspirace v architektuře nebo porušení autorského práva?
Frank Lloyd Wright ve své knize In the Cause of Architecture prohlásil, že: „Matkou umění je architektura.“ K tomu, aby vzniklo umění je nutná jistá dávka inspirace. Architekt tuto inspiraci čerpá z různých zdrojů. Pro někoho je to příroda, pro jiného je inspirací dílo známého autora nebo některý z architektonických stylů. Inspiraci se meze…
Dovolená kratší než jeden den
V praxi dochází nezřídka k tomu, že zaměstnanec požádá zaměstnavatele o dovolenou na dobu kratší než jeden. Stejně tak se může stát, že zaměstnavateli by z provozních důvodů vyhovovalo zaměstnanci určit čerpání dovolené v rozsahu kratší než jedna směna. Následující text se zabývá tím, zdali je podle současné české právní úpravy možné čerpat…
Obrana před krátkodobými pronájmy bytů podle aktuální judikatury Nejvyššího soudu
Nejvyšší soud České republiky se ve svém usnesení ze dne 15. března 2023, č. j. 26 Cdo 854/2022-209, zabýval aktuální problematikou možnosti společenství vlastníků jednotek omezit prostřednictvím stanov vlastníka jednotky při nakládání s jeho bytem, a to konkrétně z hlediska omezení možnosti přenechání bytu ke krátkodobým pronájmům k ubytování…
10 otázek pro ... Jiřího Matznera
JUDr. JIŘÍ MATZNER, Ph.D., LL.M. je zakladatel a řídící partner advokátní kanceláře Matzner Legal. Je také úspěšným investorem a podnikatelem, spoluzaložil například logistickou společnost DoDo. Odborně se věnuje zejména autorskému právu a právu informačních technologií. Je také soudním znalcem. V rámci neziskových projektů dlouhodobě spolupracuje…
Zdroj: EPRAVO.CZ
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz