Právo na víkend - týden v české justici očima šéfredaktora
NSS zrušil regulaci umisťování vysokých větrných elektráren v Ústeckém kraji | Policie využívá nástroj na rozpoznávání tváří, Iuridicum Remedium to kritizuje | Masarykovu univerzitu povede další čtyři roky Bareš | Odvolací soud začal řešit spor o odškodnění kvůli takzvané aféře dieselgate | Nejvyšší soud je proti zastavení stíhání příslušníků StB kvůli promlčení | V Praze vzniká první centrum na pomoc obětem sexuálního násilí v Česku | Končící předseda ÚS Rychetský nepřijme žádnou ústavní funkci či pracovní poměr | U hradeckého krajského soudu začal rozsáhlý případ výroby a distribuce marihuany
Vážení čtenáři,
přinášíme Vám pravidelný přehled událostí ve světě práva za uplynulý týden.
Přeji Vám hezký víkend
Mgr. Miroslav Chochola, LL.M., MBA
EPRAVO.CZ
Události tohoto týdne:
NSS zrušil regulaci umisťování vysokých větrných elektráren v Ústeckém kraji
Nejvyšší správní soud (NSS) zrušil regulaci umisťování vysokých větrných elektráren v Ústeckém kraji. Vyhověl tak kasační stížnosti skupiny samospráv, lidí a firem, podle kterých krajské zásady rozvoje v podstatě znemožnily budování vysokých elektráren na více než 99 procentech území kraje. Soud konkrétně škrtal v textové části druhé aktualizace Zásad územního rozvoje Ústeckého kraje, kterou zastupitelstvo schválilo před třemi lety. ČTK to zjistila z úřední desky, kde je rozhodnutí dočasně zpřístupněné.
Nejvyšší soud je proti zastavení stíhání příslušníků StB kvůli promlčení
Městský soud v Praze musí znovu otevřít kauzu skupiny bývalých příslušníků komunistické Státní bezpečnosti (StB), kteří čelili obžalobě kvůli šikaně disidentů a nucení odpůrců totalitního režimu k emigraci. Městský soud v Praze jejich stíhání zastavil kvůli promlčení, avšak Nejvyšší soud vyhověl dovolání nejvyššího státního zástupce Igora Stříže. Nejvyšší soud rozhodl v červnu bez veřejného jednání, výsledek dnes ČTK řekl Střížův mluvčí Petr Malý.
Deník: Prezident jmenuje nového předsedu Ústavního soudu 4. srpna
Nového předsedu Ústavního soudu jmenuje prezident Petr Pavel pravděpodobně v pátek 4. srpna. Řekl to Deníku. Kdo nahradí končícího šéfa Pavla Rychetského, hlava státu neuvedla. Funkční období končí Rychetskému 7. srpna.
Policie využívá nástroj na rozpoznávání tváří, Iuridicum Remedium to kritizuje
Policie zkušebně využívá nástroj na rozpoznávání tváří, který umožňuje propojovat fotografie s databází fotografií občanů ze státních registrů. Využívá ho zpětně při objasňování závažných trestných činů a identifikaci mrtvých. Oznámila to dnes na webu. Reagovala tak na dřívější kritiku nevládní organizace Iuridicum Remedium (IuRe), podle které může být systém zneužit ke sledování lidí. Výtky mají i Piráti. Policie kritiku odmítá.
Masarykovu univerzitu povede další čtyři roky Bareš
Masarykovu univerzitu v Brně povede další čtyři roky neurolog Martin Bareš, na návrh akademického senátu školy ho dnes jmenoval prezident Petr Pavel. Podporu akademického senátu získal čtyřiapadesátiletý rektor v dubnu. Byl jediným kandidátem. V projevu zdůraznil, že univerzita má vedle své vzdělávací a výzkumné úlohy také svou společenskou roli a měla by hájit svobodu a demokracii. První funkční období skončí Barešovi 31. srpna. Prezident mu popřál síly k tomu, aby univerzita dál připravovala studenty schopné obstát v měnícím se a náročném světě.
Odvolací soud začal řešit spor o odškodnění kvůli takzvané aféře dieselgate
Středočeský krajský soud dnes začal projednávat odvolání společnosti Safe Diesel ve sporu o odškodnění v takzvané aféře dieselgate. Soud v Mladé Boleslavi v únoru odmítl společnou žalobu českých majitelů vozů Volkswagen vybavených naftovými motory se softwarem, jenž manipuloval s emisemi. Podle právního zástupce Safe Diesel Františka Honsy však soud neuvedl, která česká právní norma společný postup spotřebitelů v případu zakazuje. Odvolací soud v kauze rozhodne 26. června.
V Praze vzniká první centrum na pomoc obětem sexuálního násilí v Česku
V Praze vzniká první specializované centrum pro oběti sexuálního násilí v Česku. Středisko s názvem PORT bude fungovat v Břevnově. Nabídne krizovou pomoc, ošetření, poradenství či terapie. ČTK to sdělila organizace proFem, která zařízení buduje a bude provozovat. Termín otevření závisí na zajištění financí. Celkem 570.000 korun na dokončení chce organizace získat ve dvouměsíční sbírce, která dnes začala. Policie ročně dostane zhruba 600 oznámení o znásilnění. Podle výzkumů se ohlásí asi pět procent případů.
Končící předseda ÚS Rychetský nepřijme žádnou ústavní funkci či pracovní poměr
Končící předseda Ústavního soudu (ÚS) Pavel Rychetský už nepřijme žádnou ústavní funkci a nevstoupí do žádného pracovního poměru. Chce se věnovat rodině, plánuje také uspořádat osobní archiv. Jméno svého nástupce zatím Rychetský nezná, uvedl v rozhovoru s ČTK. Druhé funkční období mu skončí 7. srpna. Výběr a jmenování nástupce je kompetencí prezidenta Petra Pavla. Podle Rychetského kvůli tomu přijede Pavel 7. srpna k ÚS do Brna.
Tescoma dostala od ÚOHS pokutu 64 milionů korun za určování cen odběratelům
Český výrobce a prodejce kuchyňských potřeb Tescoma dostal od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pokutu 63,95 milionu korun za to, že déle než pět let určoval svým odběratelům minimální maloobchodní ceny. Rozhodnutí je pravomocné, ÚOHS o tom informoval v tiskové zprávě. Jednatel společnosti Petr Chmela dnes ČTK sdělil, že se k pokutě nechce vyjadřovat.
Sněmovna schválila obrannou smlouvu s USA, Pavel ji může podepsat
Sněmovna dnes schválila česko-americkou smlouvu o obranné spolupráci, proti byli prakticky jen poslanci opozičního hnutí SPD. Protože horní komora souhlasila s dohodou už minulý týden, prezident Petr Pavel ji může podepsat, a završit tak ratifikační proces v Česku. Poslanecká debata trvala zhruba 4,5 hodiny, převažovaly kritické příspěvky poslanců SPD. Několik desítek lidí proti smlouvě dnes protestovalo na Malostranském náměstí blízko sněmovních budov.
U hradeckého krajského soudu začal rozsáhlý případ výroby a distribuce marihuany
Krajský soud v Hradci Králové za zpřísněných bezpečnostních opatření začal projednávat případ Petra Včeliše z Náchodska, kterého obžaloba viní z nedovolené výroby a distribuce marihuany. Podle spisu během několika let především na Náchodsku vypěstoval okolo půl tuny marihuany a inkasoval z jejího prodeje desítky milionů korun. Zvýšená bezpečnostní opatření souvisela s možným rizikem, že Včelišovi stoupenci narušili soudní jednání. Posílená justiční stráž zasahovat nemusela, kromě novinářů se zahájení jednání nikdo z veřejnosti nezúčastnil. V jednací síni byli přítomní také dva těžkooděnci vězeňské služby se samopaly.
Zdroj: ČeskéNoviny.cz
Vyšlo na epravo.cz:
Některé vnosy a zápočty a vypořádání společného jmění manželů
Zákonná úprava § 742 občanského zákoníku je v tomto směru poměrně kusá. Každý z manželů nahradí při vypořádání zaniklého společného jmění to, co ze společného majetku bylo vynaloženo na jeho výhradní majetek (zápočet) a každý z manželů má právo žádat, aby mu bylo nahrazeno, co ze svého výhradního majetku vynaložil na společný majetek (vnos). Možná…
Práva dětí v soudním řízení. Porušení sui generis nebo systémový problém? Úvaha nad rozhodnutím Výboru OSN pro práva dětí
Umístění dítěte do ústavního zařízení z důvodů různých problémů v rodině vzbudilo v posledních měsících opakovaně nejenom pozornost právní komunity ale díky mediálnímu pokrytí i pozornost širší veřejnosti. Nyní se tato v Čechách bohužel stále rozšířená praxe stala také předmětem rozhodnutí Výboru OSN pro práva dětí přijatého podle Opčního…
Novinky z české a evropské regulace finančních institucí za měsíc červen 2023
Jako každý měsíc Vám přinášíme nejnovější zprávy z české a evropské regulace finančních institucí, nyní za červen 2023. Novinky jako vždy rozdělujeme podle příslušných regulovaných sektorů.
Úskalí horizontální delegace - rozdělení působnosti statutárního orgánu mezi jeho jednotlivé členy
Rozdělení působnosti statutárního orgánu (dále jen „SO“) mezi jednotlivé jeho členy dle vymezených oblastí (či dle zákonné terminologie oborů), neboli horizontální delegace, představuje institut, který kolektivnímu SO (typicky představenstvu akciové společnosti)[1] umožňuje vyloučit určité oblasti působnosti z kolektivního rozhodování a pověřit…
Informovaný souhlas pacienta a dříve vyslovená přání
Informovaný souhlas a dříve vyslovená přání jsou instituty zdravotnického práva mající zásadní etický význam, neboť jejich účelem je zajistit respekt k autonomii pacienta v době stále většího rozmachu medicínských technologií. Je nezbytné, aby byl člověk k udělení informovaného souhlasu s lékařským výkonem kompetentní – pokud však hrozí nedostatek…
DEAL MONITOR
Přinášíme Vám přehled významných mandátů předních advokátních kanceláří.
Velká novela ZZVZ – Oprávnění zadavatele zkrátit lhůtu pro podání námitek proti zadávacím podmínkám
Očekávaná, v tento moment již platná „velká novela“, označená jako zákon č. 166/2023 Sb., mění zákon č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek (dále jen „zákon“) celkem v 321 novelizačních bodech, a nabude účinnosti již 16.7.2023. Na první pohled nenápadnou, ale relativně zásadní změnou zákona, je nové oprávnění zadavatele zkrátit lhůtu pro…
K výkonu funkce členů statutárního orgánu s péčí řádného hospodáře
Nejvyšší soud se v jednom ze svých rozhodnutí z letošní roku, konkrétně pak v usnesení Nejvyššího soudu ze dne 18.01.2023, opětovně vyjádřil k otázce výkonu funkce člena statutárního orgánu kapitálové společnosti (člena představenstva akciové společnosti) s péčí řádného hospodáře.
Jak se bránit proti zahraničnímu rozsudku
Nedochází k tomu úplně často, ale může se to přihodit prakticky komukoliv. Zkuste si představit situaci, kdy vás bývalý obchodní partner žaluje v cizině[1] a po vleklém soudním řízení se dostanete do fáze, kdy vám zahraniční soud pravomocným rozsudkem přikázal uhradit protistraně nemalou sumu. Ta může pro být váš byznys likvidační. Se zahraničím…
Význam konkurenční doložky v pracovním právu: Ochrana zaměstnavatelů nebo omezování pracovníků?
Ochrana know-how, výrobních postupů, strategických plánů nebo jiných cenných informací představuje pro každého zaměstnavatele klíčovou oblast, kterou musí bedlivě střežit, aby jeho business zůstal nadále konkurenceschopný i po odchodu jeho klíčových zaměstnanců. Nezřídka však odchod těchto zaměstnanců, zvláště v technologických oblastech či…
Vynutitelnost mediační doložky
Jedním z hlavních úkolů a cílů práva jako takového je řešit spory mezi lidmi. Současná právní úprava nabízí hned několik způsobů, jak mohou lidé své spory urovnat. Jedním z takových způsobů jsou alternativní metody řešení sporů, resp. mimosoudní metody řešení sporů, často označované jako ADR metody (alternative dispute resolution). Jednou z těchto…
Aktuální úvahy Nejvyššího soudu České republiky ohledně vypořádání společného jmění manželů a vypořádání vnosů a investic a ohledně dokazování při vypořádání společného jmění manželů
V červenci roku 2020 jsem na stránkách www.epravo.cz publikoval článek, který se zabýval vypořádáním společného jmění manželů v praxi, a to s přihlédnutím k vypořádání vnosů a investic[1]. V článku jsem se zabýval mimo jiné praktickou stránkou valorizace a redukce vnosů a investic, rozhodováním o vypořádání společného jmění manželů a vypořádacím…
10 otázek pro ... Michala Kapitána
Michal Kapitán je advokátem, partnerem advokátní kanceláře endors a zároveň vyhledávaným odborníkem na emise korporátních dluhopisů pod dohledem ČNB či pro právo veřejných zakázek. Za svou práci v této oblasti získal několik ocenění. Má bohaté zkušenosti s poskytováním komplexních služeb českým i zahraničním klientům z řad společností všech…
Zdroj: EPRAVO.CZ
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz