Právo na víkend - týden v české justici očima šéfredaktora
Ústavně-právní výbor doporučil Senátu neratifikovat tzv. Istanbulskou úmluvu | Nádvoří Pražského hradu nejsou veřejným prostranstvím, rozhodl soud | Právnička: Cestovní kanceláře musí vrátit peníze za zájezdy do míst, kde hoří | Senátní hospodářský výbor doporučil horní komoře schválit změnu bodového systému | ANO s ústavní stížností počká na stanovisko Senátu a prezidenta | Sněmovna schválila zpřísnění pro předčasné důchody a zpomalení valorizací | Odvolací soud odmítl žalobu kvůli aféře dieselgate | Obce mohou zatížit vyšší daní konkrétní podnikatelské nemovitosti, potvrdil ÚS
Vážení čtenáři,
přinášíme Vám pravidelný přehled událostí ve světě práva za uplynulý týden.
Přeji Vám hezký víkend
Mgr. Miroslav Chochola, LL.M., MBA
EPRAVO.CZ
Události tohoto týdne:
Nádvoří Pražského hradu nejsou veřejným prostranstvím, rozhodl soud
Pražský městský soud zamítl žalobu organizace Kverulant.org, která se domáhala určení toho, že jsou nádvoří Pražského hradu veřejným prostranstvím. Shromáždění lidí v těchto místech by tak i nadále měla podléhat povolení ze strany Správy Pražského hradu. Rozhodnutí je pravomocné, ředitel spolku Kverulant Vojtěch Razima novinářům řekl, že případné podání kasační stížnosti zváží až po doručení písemného odůvodnění rozhodnutí. Ministerstvo vnitra ČTK sdělilo, že rozsudek vítá.
Ústavně-právní výbor doporučil Senátu neratifikovat tzv. Istanbulskou úmluvu
Senátní ústavně-právní výbor doporučil horní komoře neratifikovat takzvanou Istanbulskou úmluvu. Podle něj je Úmluva Rady Evropy o prevenci a potírání násilí na ženách a domácího násilí ideologický dokument. Proti ratifikaci se postavilo pět senátorů a senátorek z osmi hlasujících.
ANO s ústavní stížností počká na stanovisko Senátu a prezidenta
Případnou ústavní stížnost kvůli středeční proceduře při projednávání vládní penzijní novely podá hnutí ANO až v případě, že předlohu podpoří Senát a podepíše prezident. Na tiskové konferenci stínové vlády to řekla předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová.
Právnička: Cestovní kanceláře musí vrátit peníze za zájezdy do míst, kde hoří
Lidé, kteří mají koupený zájezd na požárem zasaženou část ostrova Rhodos, mohou bez jakékoli sankce neodcestovat a cestovní kanceláře jim musí vrátit veškeré uhrazené platby. Naopak zákazníci, jejichž cílovou destinaci požár nezasáhl, musí v případě odstoupení od smlouvy hradit přiměřené odstupné. ČTK to řekla Svatava Veverková, advokátní koncipientka v brněnské kanceláři Kroupahelán a externí spolupracovnice Právnické fakulty Masarykovy univerzity.
Senátní hospodářský výbor doporučil horní komoře schválit změnu bodového systému
Senátní hospodářský výbor dnes doporučil horní komoře schválit novelu zákona, která změní bodový systém pro řidiče. Novela také umožní zvýšit povolenou rychlost na vybraných úsecích dálnic na 150 kilometrů v hodině. Zjednoduší se také systém trestných bodů pro řidiče. Místo nynějších pěti skupin trestných bodů budou jen tři kategorie. Některé pokuty se zvýší. Řídit auto bude možné za dohledu mentora již od 17 let. Senátoři o novele budou hlasovat příští týden.
Sněmovna schválila zpřísnění pro předčasné důchody a zpomalení valorizací
Pravidla předčasných důchodů budou zřejmě přísnější a řádné lednové valorizace penzí čeká zpomalení. Nynější mimořádné valorizace, které nastávají při vyšším růstu cen, má nahradit dočasný přídavek. Změny přinese možná už od září vládní novela, kterou dnes schválila Sněmovna hlasy koaličních poslanců. Opozice neprosadila zamítnutí předlohy, její vrácení k opětovnému projednání do druhého čtení ani pozměňovací návrhy. Úpravy vesměs měly ponechat všechny, nebo aspoň některé parametry v nynější podobě. Předloha nyní zamíří k posouzení do Senátu.
Odvolací soud odmítl žalobu kvůli aféře dieselgate
Středočeský krajský soud dnes definitivně odmítl žalobu společnosti Safe Diesel o odškodnění kvůli takzvané aféře dieselgate. Soudy se tak nároky více než 7000 českých majitelů vozů Volkswagen vybavených naftovými motory se softwarem, jenž manipuloval s emisemi, zabývat nebudou. Odvolací senát potvrdil rozhodnutí soudu v Mladé Boleslavi, podle kterého české právo společnou žalobu prostřednictvím společnosti Safe Diesel nedovoluje.
Lipavský: Audit na MZV se týkal období vlády Babiše, hotov má být v řádu měsíců
Audit na ministerstvu zahraničí, na který minulý týden upozornil server Seznam Zprávy, se zabýval obdobím vlády Andreje Babiše (ANO). Stále nebyl dokončen, stát by se tak mělo v řádu několika měsíců. V neveřejné části pirátského fóra to uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Server uvedl, že Jan Čapek vypracoval audit, který zjistil, že resort netransparentně vybírá lidi na místa na zastupitelských úřadech, po čemž následoval rychlý vyhazov. Podle Lipavského by bylo úsměvné, kdyby chtěl zakrývat negativní výsledky šetření, aby kryl minulý kabinet.
Obce mohou zatížit vyšší daní konkrétní podnikatelské nemovitosti, potvrdil ÚS
Obce mohou zatížit vyšší daní konkrétní podnikatelské nemovitosti, například tovární areály, které produkují hluk, znečištění a další negativní vlivy. Ústavní soud dnes zamítl návrh na zrušení části vyhlášky Řepova na Mladoboleslavsku. Obec zvýšila daň v logistických a průmyslových areálech ve svém katastru na pětinásobek. Ministerstvo vnitra už dříve pozastavilo účinnost vyhlášky, poté navrhlo její zrušení, protože prý zákon neumožňuje takové selektivní daňové zatížení. Starosta obce rozhodnutí Ústavního soudu vítá.
Krajský úřad: Elektrárna Chvaletice musí plnit přísnější emisní limity
Krajský úřad v Pardubicích zpřísnil emisní limity elektrárny Chvaletice na oxidy dusíku a rtuť. Jsou nižší, než žádala, mírnější za mimořádných stavů. Výjimku z emisních limitů se elektrárně stále nepodařilo získat, úřad proto v rozhodnutí o změně integrovaného povolení použil limity podle takzvaných závěrů o BAT, které platí od srpna roku 2021. ČTK to zjistila z dokumentu v jednotném informačním systému IPCC. Rozhodnutí je pravomocné, elektrárna se proti němu neodvolala. V minulosti uvedla, že pokud emisní výjimku nezíská, hrozilo by i zastavení výroby. Ekologické organizace, které dříve krajský úřad opakovaně kritizovaly za liknavost, uvedly, že nové rozhodnutí s možností mírnějších emisních limitů za mimořádných stavů fakticky znamená emisní výjimku a je nezákonné.
Zdroj: ČeskéNoviny.cz
Vyšlo na epravo.cz:
Na Slovensku nabyl účinnosti zákon o hromadných žalobách spotřebitelů
Dne 25. července 2023 nabyla na Slovensku účinnosti klíčová část zákona č. 261/2023 Z. z. o žalobách na ochranu kolektívnych záujmov spotrebiteľov a o zmene a doplnení niektorých zákonov (dále jen "Zákon"),[1] kterým Slovenská republika transponuje do vnitrostátního práva opatření Směrnice Rady (EU) 2020/1828 ze dne 25. listopadu 2020 o zástupných…
Náhrada škody způsobené vypouštěním emisí při průmyslové činnosti
Nejvyšší soud ve svém nedávném rozsudku ze dne 23. března 2023, sp. zn. 25 Cdo 1152/2021[1], významně upřesnil výklad ve vztahu k otázce, zda se v případě škody způsobené zařízením vypouštějícím emise při průmyslové činnosti má aplikovat skutková podstata škody způsobené provozní činností podle § 2924 zákona č. 89/2012 Sb., v platném znění ("OZ")…
Nová právní úprava lhůty pro podání námitek po novele zákona o zadávání veřejných zakázek
Cílem tohoto článku je seznámit čtenáře s novou právní úpravou lhůty pro podání námitek proti zadávacím podmínkám po novelizaci zákona o zadávání veřejných zakázek. Ve Sbírce zákonů byla dne 16. června 2023 pod číslem 166 vyhlášena vládní novela zákona č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZZVZ“ a…
K povinnosti vytvořit internetové stránky akciové společnosti
V dnešní době jednoduchého a rychlého zakládání obchodních společností, kdy společnost lze založit a zapsat do obchodního rejstříku během několika pracovních dnů, se občas zapomíná na povinnost akciové společnosti dle § 7 zákona č. 90/2012 Sb., o obchodních korporacích a družstvech, v platném znění (dále jen „zákon o obchodních korporacích“). Dle…
Novela zákoníku práce 2023 a elektronické doručování písemností
Zákon č. 262/2006 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákoník práce“), reguluje v ustanoveních § 334 až § 337 speciální postup při doručování vymezených písemností ze strany zaměstnavatele do vlastních rukou zaměstnance a ze strany zaměstnance zaměstnavateli. Připravovaná vládní novela zákoníku práce a některých dalších…
Musí správce subjektu údaj sdělit i totožnost zaměstnanců, kteří měli přístup k jeho datům?
Každý má právo požádat organizaci, která zpracovává či zpracovávala jeho osobní údaje, o detailní informace k tomuto zpracování. Pokud o to subjekt údajů požádá, správce je povinen poskytnout mu i kopii zpracovávaných osobních údajů.
Oprávnění vyplnit blankosměnku (vyplňovací oprávnění)
Jedním z využívaných prostředků zajištění, utvrzení nebo úhrady pohledávky je směnka nebo blankosměnka. Směnka je cenným papírem, jehož majitel má snazší hmotněprávní i procesní postavení při vymáhání pohledávky. Blankosměnka je neúplná směnečná listina, která je uvedena do oběhu s předpokladem, že bude vyplněna na úplnou směnku. Za zdaleka ne…
Osvobození na pojistném, aneb když stát neumí do padesáti počítat
V současné době se již onemocnění Covid-19 nedostává takové mediální pozornosti, jako tomu bylo před nedávnou dobou. Následky, nejen zdravotního charakteru, si však celá společnost nese dodnes. V reakci na nepříznivou ekonomickou situaci vyvolanou utlumením ekonomických aktivit v rámci celé společnosti vlivem pandemie Covid-19 byla v České…
Prohlášení podpisu za vlastní učiněné zmocněncem společníka na smlouvě o převodu podílu
V usnesení sp. zn. 5 Cmo 32/2023, ze dne 6. 4. 2023 se Vrchní soud v Olomouci zabýval zajímavou korporační otázkou (s mezinárodním přesahem), zdali lze na základě smlouvy o převodu podílu v rejstříkovém řízení zapsat změnu v osobách společníků za situace, kdy prohlášení podpisu za vlastní učinil za společníka coby převodce na smlouvě o převodu…
Vázanost civilního soudu rozhodnutím jiného orgánu, či pouze výchozí zdroj?
V civilním soudním řízení je poměrně častým jevem situace, kdy jedna ze stran sporu v civilním procesu odkáže ve své žalobě nebo vyjádření na již existující rozhodnutí jiného orgánu. Co teď? Musí se jím soud bezmezně řídit či ne? I zde se uplatní známé právnické „to záleží“. Pro odpověď se musíme vydat do ustanovení § 135 zákona č 99/1963 Sb.
Nový Rámec ochrany soukromí mezi EU-USA: USA je opět bezpečným příjemcem údajů
Evropská komise dne 10. července 2023 přijala rozhodnutí o odpovídající úrovni ochrany osobních údajů v USA a potvrdila nový Rámec ochrany soukromí (Data Privacy Framework) pro předávání dat mezi EU-USA (dále jen „DPF“).[1] Společnosti, které jsou certifikované v rámci amerického certifikačního mechanismu DPF[2], budou nyní považovány za bezpečné…
Právní aspekty instalace FVE na bytové domy
Instalace fotovoltaické elektrárny na střechu bytového domu může být pro společenství vlastníků jednotek (SVJ) zajímavou investicí, která nejen že přispívá k ochraně životního prostředí, ale také snižuje náklady na elektřinu. S ohledem na umožnění sdílení vyrobené elektřiny a na další legislativní změny, které usnadňují instalaci obnovitelných…
Konfigurace smluvního vztahu: alternativní pohled na Vendor lock-in v IT
Klíčový software pro zpracování agendy úřadu, který nelze ničím nahradit (tzn. nevyvážený poměr sil mezi smluvními partnery), databáze, ze které prakticky nemůžete přenést data bez součinnosti dodavatele (tzn. technická inkompatibilita původního plnění s plněním od jiného dodavatele), software v programovacím jazyku, který znají už jen pracovníci…
Kdo je povinován k případné náhradě za převzetí zákaznické základny dosavadního nájemce (vypovězeného z nájmu prostor určených k podnikání) novým nájemcem? Pronajímatel nebo nový nájemce?
Má předchozí nájemce prostoru sloužícího podnikání právo na náhradu za výhodu získanou převzetím zákaznické základny i vůči jeho novému nájemci?
Výkon práce zaměstnance v průběhu dočasné pracovní neschopnosti
Že by měl zaměstnanec na nemocenské dodržovat režim, který mu stanovil jeho ošetřující lékař, není žádnou novinkou. Zákon v tomto ohledu pamatuje na situace, kdy zaměstnanci režim nedodržují, v praxi ale nejsou výjimečné ani případy, kdy se zaměstnanec ještě za trvání své pracovní neschopnosti vrátí k výkonu práce. Čerstvý rozsudek Nejvyššího…
10 otázek pro ... Pavla Fabiana
JUDr. Ing. Pavel Fabian je advokát, praxi vykonává ve své advokátní kanceláři FABIAN & PARTNERS, advokátní kancelář s.r.o. Mimo jiné je zapsaným rozhodcem majetkových sporů a od roku 2012 také insolvenčním správcem, kdy později rozšířil svoji činnost o insolvenčního správce se zvláštním povolením. Právě v oblasti insolvencí a restrukturalizací se…
Zdroj: EPRAVO.CZ
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz