Právo na víkend - týden v české justici očima šéfredaktora
Vláda schválila plán prevence domácího a sexuálního násilí s kroky do r. 2026 | Úmyslné neplacení alimentů má zůstat trestné, hrozit bude nejvýš rok vězení | Blažek má připravit návrh, jak zabavit peníze z nelegálně nabytého majetku | Spravedlnost chce zrychlit, zlevnit a zlidštit nesporné rozvody | Senátní výbory nepodpořily ratifikaci takzvané Istanbulské úmluvy | MPSV: Milostivého léta u dluhů na odvodech využily zatím 4000 dlužníků | Fiala: Navýšení rodičovské o 50.000 Kč odpovídá potřebám i možnostem rozpočtu | Rodičům by za fyzické trestání dětí dle Jurečky nejspíš neměl hrozit postih
Vážení čtenáři,
přinášíme Vám pravidelný přehled událostí ve světě práva za uplynulý týden.
Přeji Vám hezký víkend
Mgr. Miroslav Chochola, LL.M., MBA
EPRAVO.CZ
Události tohoto týdne:
Rodičům by za fyzické trestání dětí dle Jurečky nejspíš neměl hrozit postih
Rodičům, kteří i přes uzákonění nepřípustnosti fyzických trestů budou vychovávat děti výpraskem, nejspíš nebude hrozit postih. V chystané novele by se měl objevit sice výčet toho, co by se potomkům dělat nemělo, ale bez následné kriminalizace. Novinářům to dnes řekl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podle něj je potřeba odlišovat výchovu od domácího násilí. Ustanovení o nepřípustnosti fyzických trestů by měla obsahovat novela občanského zákoníku. Připravuje ji ministerstvo spravedlnosti. S uzákoněním nepřípustnosti bití dětí počítá plán prevence domácího násilí s opatřeními do roku 2026, který ve středu schválila vláda.
Vláda schválila plán prevence domácího a sexuálního násilí s kroky do r. 2026
Vláda schválila plán prevence domácího a genderově podmíněného násilí s opatřeními do roku 2026. Informovala o tom na svém webu. Podle dokumentu by se do konce příštího roku měla nastavit síť služeb pro oběti a ohrožené. Přibýt by měla krizová lůžka či místa v utajených azylových domech. Stát by měl zajistit také nepřetržitý provoz krizové linky. V dalších letech by měla vzniknout i specializovaná centra pomoci pro znásilněné. Dostupná by měla být terapie pro násilné osoby. Uzákonit by se měla nepřípustnost fyzických trestů u dětí. Plán se chystá ve čtvrtek podrobně představit vládní zmocněnkyně pro lidská práva.
Vrchní soud potvrdil verdikt soudu, který Kramnému zamítl obnovu řízení
Olomoucký vrchní soud potvrdil rozhodnutí ostravského krajského soudu, který letos v únoru zamítl návrh na obnovu řízení u Petra Kramného odsouzeného za vraždu manželky a dcery k 28 letům vězení. Vyplývá to z informací na portálu e-justice, podle něj se případem na základě stížnosti Kramného zabývali soudci vrchního soudu v úterý. Mluvčí soudu Stanislav Cik ČTK řekl, že šlo o neveřejné zasedání. Vzhledem k tomu, že rozhodnutí ještě účastníci řízení neobdrželi, nemohl výsledek jednání komentovat. Ze stejného důvodu nechtěla věc komentovat ani Kramného obhájkyně Jana Rejžková.
Blažek má připravit návrh, jak zabavit peníze z nelegálně nabytého majetku
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) má do konce roku vládě předložit návrh zákona, který rozšíří možnosti odčerpávání zajištěného nelegálně nabytého majetku. Úkol dostal dnes od vlády po projednání analýzy, která měla prozkoumat možnosti odčerpávání majetku v případech, kdy není jasně prokázáno, z jakého konkrétního zdrojového trestného činu nelegální výnos pochází. O rozhodnutí vlády informovala Strakova akademie v tiskové zprávě. Podle organizace Rekonstrukce státu jde zejména o umožnění odčerpávat peněžní prostředky zachycené v Česku na takzvaně průtokových účtech, u nichž je podezření, že pocházejí z trestné činnosti.
ÚS vyhověl stížnosti muže, jenž se domáhá vydání zbraní a výpočetní techniky
Ústavní soud vyhověl stížnosti muže, jenž se domáhá vydání zbraní a výpočetní techniky zabraných v trestním řízení. Zabrání obecně nebezpečných věcí podle soudu nesmí být odůvodněno paušálně. Pokud lze nebezpečná data oddělit či odstranit, je nutné vlastníkovi výpočetní techniky zbytek dat i zařízení vydat, uvedla soudkyně zpravodajka Daniela Zemanová. Trestní řízení bylo vedeno proti stěžovatelovu synovi, který zemřel, a stíhání tak bylo zastaveno. Otec je správcem pozůstalosti a jediným zjištěným dědicem.
Úmyslné neplacení alimentů má zůstat trestné, hrozit bude nejvýš rok vězení
Úmyslné neplacení výživného na dítě zůstane nadále trestné, bude za něj ale hrozit maximálně roční vězení. Navrhne to ministerstvo spravedlnosti, které po politických diskusích ustoupilo z původního záměru zcela vyškrtnout zanedbání povinné výživy z trestního zákoníku. Náměstek Antonín Stanislav novinářům řekl, že úřad chce u neplatičů zavést vyšší úroky z prodlení. Nově by také mělo být možné postoupit pohledávku na zaplacení výživného někomu dalšímu. Česká advokátní komora nicméně vyjádřila pochyby, zda tato možnost najde uplatnění v praxi.
Spravedlnost chce zrychlit, zlevnit a zlidštit nesporné rozvody
Rozvodové soudy už nebudou muset zjišťovat příčiny rozvratu manželství či splnění půlroční odluky manželů. Počítá s tím návrh, který připravilo ministerstvo spravedlnosti s poslankyní Evou Decroix (ODS). Poslankyně na tiskové konferenci uvedla, že zmíněné povinnosti soudů jsou přežitkem. U nesporných rozvodů by soudům měl dále odpadnout i povinný výslech manželů, postačí přítomnost jejich právních zástupců. Záměr podpořila Česká advokátní komora.
Senátní výbory nepodpořily ratifikaci takzvané Istanbulské úmluvy
Schválení takzvané Istanbulské úmluvy, která kromě prevence a potírání domácího násilí řeší i genderově podmíněné násilí, zatím žádný ze senátních výborů nepodpořil. Zahraniční výbor dnes nedoporučil její ratifikaci mimo jiné pro nadbytečnost, stejně jako výbor pro záležitosti EU, který navíc poukázal na výkladovou nejasnost některých pasáží úmluvy.
MPSV: Milostivého léta u dluhů na odvodech využily zatím 4000 dlužníků
Do třetího kola milostivého léta, které se týká dluhů na sociálních odvodech, se zatím zapojilo na 4000 dlužníků. Doplatit mají pojistné za 381,8 milionu korun. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) jim odpustí penále 341,3 milionu korun. Informovalo o tom ministerstvo práce. Snadnější srovnání dluhů s odpuštěním penále a poplatků je možné od začátku července do konce listopadu. Milostivé léto se dá využít u dlužného sociálního pojištění, které se mělo zaplatit do začátku loňského října. Akce se nevztahuje na případy, kdy odvody, penále a exekuční náklady vymáhá soudní exekutor. Do milostivého léta se mohou dlužníci přihlásit jen přes ePortál ČSSZ.
Fiala: Navýšení rodičovské o 50.000 Kč odpovídá potřebám i možnostem rozpočtu
Navrhované navýšení rodičovského příspěvku o 50.000 korun odpovídá podle premiéra Petra Fialy (ODS) potřebě částku zvýšit a zároveň možnostem státního rozpočtu. Řekl to dnes novinářům. Na konci června ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) informoval o tom, že od 1. ledna příštího roku by měl být příspěvek navýšen na 350.000 korun, zároveň se na tři roky zkrátí doba jeho čerpání. Novelu posoudí Sněmovna.
Zdroj: ČeskéNoviny.cz
Vyšlo na epravo.cz:
Problematické aspekty spojené s ukládáním správního trestu zveřejnění rozhodnutí o přestupku
Přijetím nového přestupkového zákona[1] byl do našeho právního řádu představen nový správní trest zveřejnění rozhodnutí o přestupku. Jedná se o trest, který je možno uložit právnické, nebo podnikající fyzické osobě, a jak již napovídá jeho samotný název, jeho podstatou je zveřejnění rozhodnutí o tom, že byl touto osobou spáchán přestupek, a to…
Nové postavení státu v pozůstalostním řízení
V rozsudku sp. zn. 24 Cdo 586/2023, ze dne 30. 5. 2023 Nejvyšší soud vymezil – na pozadí právní úpravy účinné od 1. 1. 2014 – nové postavení státu v pozůstalostním řízení.
Nařízení o kontrole zahraničních subvencí vstoupilo v účinnost
Nařízení EU o kontrole zahraničních subvencí vstoupilo v účinnost 12. 7. 2023. Nařízení má EU poskytnout nástroj pro ochranu vnitřního trhu před subvencemi poskytovanými třetími státy. Nařízení dává Evropské komisi pravomoc přezkoumávat z vlastní inciativy poskytnuté subvence a vytváří novou notifikační povinnost v případě spojování a účastí ve…
Ticho před ESG bouří
Ve veřejném prostoru stále častěji rezonují otázky týkající se klimatických změn, udržitelnosti, sociální odpovědnosti, sociální nerovnosti a transparentního řízení obchodních společností. Na tato aktuální celospolečenská témata se snaží reagovat evropská legislativa z oblasti tzv. ESG v podobě několika nařízení a reportovacích směrnic. Ačkoliv se…
Nárok zaměstnance na pracovní volno k vyhledání nového zaměstnání
Skončení pracovního poměru znamená současně i zánik většiny práv a povinností tvořících jeho obsah (např. osobní výkon práce zaměstnance na pracovišti, řízení a organizování výkonu práce apod.). Některá práva a povinnosti se skončením pracovního poměru nezanikají a existují i nadále (například práva a povinnosti týkající se mzdových nároků za…
Whistleblowing – aplikace zákona o ochraně oznamovatelů dle českého a slovenského práva
Whistleblowing představuje jeden z nástrojů ochrany veřejného zájmu s cílem odhalování a prevence protiprávního jednání ve veřejné správě i obchodních korporacích. Pojem whistleblowing pochází z anglického „to blow the whistle“, tj. zapískat na píšťalku neboli v přeneseném smyslu upozornit, že se nehraje podle…
Postavení manžela povinného v exekuci
Cílem článku je shrnout vyvíjející se úpravu postihování majetku manželů v případě vymáhání dluhu, který patří do společného jmění manželů (dále jen „SJM“), nebo dluhu povinného, pro který lze vydat exekuční příkaz na majetek v SJM. Autor se pak především zaměřuje na postavení manžela povinného a zejména na možnost exekutora postihnout pohledávky…
Výplaty a jiné příjmy obmyšlených ze svěřenských fondů – daňový pohled
V rámci našeho příspěvku bychom se chtěli zabývat daty, jež ve vztahu k výsledku odvolacího řízení každý rok zveřejňuje finanční správa.
Podmínka výslovného vyloučení staveb v nezastavěném území obce
Stavební zákon[1] stanoví, že v nezastavěném území lze v souladu s jeho charakterem umisťovat vyjmenované stavby jen tehdy, pokud je územně plánovací dokumentace z důvodu veřejného zájmu výslovně nevylučuje.
ESG – právní pohled na jeho obsah
V posledních letech se zvýšeným povědomím o dopadech lidských činností na životní prostředí a společnost roste zájem o investování do trvale udržitelných projektů. Jedním z hlavních pojmových rámů, který se stal středobodem pozornosti, je zkratka ESG (Environmetal, Social, Governance).
Zadržení SPZ za přestupek, který jste nespáchali? Je to možné!
Změnový zákon[1], který vešel v účinnost dne 1. ledna 2022, zavedl poměrně přísná opatření na vymáhání nezaplacených dopravních pokut. Zásadní změnou, kterou Změnový zákon přinesl, je zakotvení některých významných oprávnění pro příslušníky Policie ČR, Celní správy a rovněž (za splnění dalších podmínek) pro strážníky obecní policie. Tato oprávnění…
Otázka platnosti smlouvy o smlouvě budoucí kupní uzavřené s obcí
Otázka platné identifikace bytové jednotky v rámci smlouvy o smlouvě budoucí, jež byla uzavřena v době, kdy předmětnou jednotku nebylo možné specifikovat obvyklými údaji, zůstává mezi smluvními stranami i dnes v mnoha případech sporná. To se týká rovněž smluv, které byly historicky uzavřeny mezi obcemi a zájemci o nájem a následné odkoupení…
Práce ve svátek - problémy se mzdou a dovolenou
Poskytování mzdy a její náhrady za práci ve svátek, patří mezi nejkomplikovanější problémy v oblasti odměňování. Zejména u zaměstnanců, kteří pracují v nerovnoměrném rozvrhu pracovní doby, existují v praxi nejasnosti. Např. zda mají dostat náhradu mzdy za svátek i když v tento den podle rozvrhu směn nepracovali. Často se vyskytují otázky k tomu…
10 otázek pro ... Radka Hladkého
Radek Hladký je uznávaný právník, spoluzakladatel advokátní kanceláře Z/C/H Legal v.o.s. a také insolvenční správce. Specializuje se zejména na oblasti nemovitostního a korporátního práva. Vedle právní praxe také spoluzaložil skupinu nemovitostních fondů ZDR Investments, která investuje do komerčních nemovitostí v České republice a…
Zdroj: EPRAVO.CZ
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz