Právo na víkend - týden v české justici očima šéfredaktora
Senátní ústavní komise nedokázala schválit přijetí tzv. Istanbulské úmluvy | Státní zástupkyně obžalovala 12 lidí kvůli zakázkám CzechTourismu | Kárný senát má podezření, že žalobce Solar zneužil pravomoc, bude trestní řízení | Novým šéfem olomouckých vrchních žalobců bude Dragoun | O nominaci Simona k Ústavnímu soudu rozhodne Senát 18. října | V kauze zakázek ministerstva obrany na servis sítě policie zadržela deset lidí | Soud skončil dokazování v kauze otravy Bečvy, rozsudek by mohl padnout 23. října | Lichtenštejnsko chce hledat řešení sporu s ČR i mimosoudně, řekl Pavlovi princ
Vážení čtenáři,
přinášíme Vám pravidelný přehled událostí ve světě práva za uplynulý týden.
Přeji Vám hezký víkend
Mgr. Miroslav Chochola, LL.M., MBA
EPRAVO.CZ
Události tohoto týdne:
Fiala: Pro zavedení spoluúčasti pacientů v současnosti není politická podpora
Pro zavedení spoluúčasti pacientů podle premiéra Petra Fialy (ODS) nyní není politická podpora. ODS to podle něj už zkusila a zaplatila za to, řekl na konferenci Unie zaměstnavatelských svazů Zdravotnictví 2024. Podle průzkumu Svazu zdravotních pojišťoven (SZP) z loňského roku vyšší spoluúčast odmítá 41 procent obyvatel. Dobrovolné připojištění za vyšší kvalitu služeb podporuje 69 procent Čechů. Za zásadní aktuální problémy, se kterými se zdravotnictví potýká, označil Fiala nedostatek léčiv a nespokojenost mladých lékařů s novelou zákoníku práce.
Novým šéfem olomouckých vrchních žalobců bude Dragoun
Novým vrchním státním zástupcem v Olomouci bude Radim Dragoun, bývalý ředitel Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Do funkce ho jmenoval ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS), a to s účinností od pondělí 25. září. Ministerstvo o tom informovalo v tiskové zprávě. Dragouna na místo navrhl nejvyšší státní zástupce Igor Stříž poté, co ho doporučila pětičlenná výběrová komise.
Soud skončil dokazování v kauze otravy Bečvy, rozsudek by mohl padnout 23. října
Vsetínský okresní soud dnes skončil dokazování v případu otravy řeky Bečvy ze září 2020. Závěrečné návrhy by měly zaznít 18. a 19. října, na kdy soudkyně Ludmila Gerlová odročila hlavní líčení. Rozsudek ve sledované kauze by podle ní mohl soud vynést 23. října. V kauze jsou obžalovaní společnost Energoaqua a její ředitel Oldřich Havelka. Vinu opakovaně odmítl, stejně jako zmocněnec podniku Vladimír Kurka. Podle obžaloby řeku otrávily kyanidy a šestimocný chrom.
Pavel znovu odsoudil Rusko, vládci Kremlu podle něj patří před soud
Český prezident Petr Pavel dnes ve svém projevu před Radou bezpečnosti OSN znovu ostře odsoudil Rusko, které od loňska vede útočnou válku proti sousední Ukrajině. Její porážka by podle něj byla vítězstvím brutality a bezpráví, a proto by žádná země neměla vůči tomuto konfliktu zůstat neutrální. Obdobné poselství hlava českého státu v úterý (v noci na dnešek SELČ) adresovala i státníkům na zasedání Valného shromáždění.
Kárný senát má podezření, že žalobce Solar zneužil pravomoc, bude trestní řízení
Kárný senát má podezření, že pražský státní zástupce Marek Solar zneužil pravomoc. Nereagoval na dopisy švýcarské prokuratury, ta kvůli tomu uvolnila peníze zablokované před tím ve švýcarské bance na žádost české strany. Kárný senát případ předal státnímu zastupitelství. Solar vinu popírá. Kárné řízení, které dnes začalo u Nejvyššího správního soudu, zůstane zatím přerušené. Zástupce Solar působí u Vrchního státního zastupitelství v Praze, proto nejspíš případ skončí na stole žalobců z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci.
Státní zástupkyně obžalovala 12 lidí kvůli zakázkám CzechTourismu
Státní zástupkyně obžalovala 12 lidí v kauze zmanipulování veřejných zakázek agentury CzechTourism. V tiskové zprávě o tom informoval mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala. Hlavním obviněným je podle České televize (ČT) bývalý manažer agentury CzechTourism Aleš Pangrác, který čelí obžalobě ze zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, porušení povinnosti při správě cizího majetku, poškození cizích práv a přijetí úplatku.
Zbývajících 11 lidí stíhají detektivové pro trestný čin podplacení.
Lichtenštejnsko chce hledat řešení sporu s ČR i mimosoudně, řekl Pavlovi princ
Lichtenštejnsko chce hledat řešení sporu o majetek v Česku vyvlastněný po válce lichtenštejnskému vládnoucímu rodu i mimosoudní cestou. Při setkání s českým prezidentem Petrem Pavlem v New Yorku to dnes řekl lichtenštejnský dědičný princ Alois, sdělil novinářům Hrad. Vaduz se před třemi lety kvůli tomuto sporu obrátil na Evropský soud pro lidská práva (ESLP) ve Štrasburku, ten ale zatím o jeho stížnosti nerozhodl.
O nominaci Simona k Ústavnímu soudu rozhodne Senát 18. října
O nominaci soudce Pavla Simona k Ústavnímu soudu, novele o náhradním výživném nebo zavedení on-line žádostí o důchod má Senát rozhodovat za měsíc. Jeho schůze začne 18. října, rozhodl dnes organizační výbor horní parlamentní komory. ČTK o tom informovala senátní tisková tajemnice Lada Faldynová. Kontroverzní Istanbulskou úmluvu proti násilí na ženách a domácímu násilí výbor do návrhu programu nezařadil.
Senátní ústavní komise nedokázala schválit přijetí tzv. Istanbulské úmluvy
Zastánci Úmluvy Rady Evropy o prevenci a potírání násilí na ženách a domácího násilí nedokázali prosadit, aby dnes senátní ústavní komise doporučila ratifikaci tohoto kontroverzního dokumentu. Hlasování znemožnili odpůrci této takzvané Istanbulské úmluvy, která řeší i genderově podmíněné násilí. Před rozhodováním většinově opustili jednací místnost, neboť by byli v menšině. Zamítnutí ratifikace ani jeden z nich komisi nenavrhoval. Zatím není jisté, zda Senát bude o úmluvě rozhodovat už na předpokládané schůzi od 18. října.
V kauze zakázek ministerstva obrany na servis sítě policie zadržela deset lidí
Policie dnes zadržela deset lidí v kauze veřejných zakázek ministerstva obrany na servis mikrovlnné sítě. O podání případných návrhů na vzetí obviněných do vazby rozhodne státní zástupce ve středu. Na webu to uvedlo pražské vrchní státní zastupitelství. Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ) kvůli případu zasahovala v několika armádních objektech. Policejní zásah podle armády nesouvisí s akvizičními projekty modernizace a přezbrojení a vyšetřované skutky se vztahují na období před nástupem současného vedení ministerstva obrany i armády.
Zdroj: ČeskéNoviny.cz
Vyšlo na epravo.cz:
Smluvní pokuta ve smlouvě o realitním zprostředkování
Nejvyšší soud České republiky se ve svém rozsudku ze dne 13. června 2023, č. j. 33 Cdo 1507/2022-115, zabýval otázkou, zda je realitní kancelář jakožto realitní zprostředkovatel oprávněna požadovat smluvní pokutu v případě, že zájemce o koupi (spotřebitel) neuzavře s prodávajícím realitní smlouvu.
Vybrané změny v zákoníku práce podepsané prezidentem
Prezident republiky podepsal novelu zákoníku práce. Novela zavádí některé zásadní změny v oblasti prací konaných mimo pracovní poměr a nově zavádí pravidla tzv. „home-office“ neboli práce na dálku či práce z jiného místa. Poslanecká sněmovna setrvala na svém návrhu zákona a nepřijala pozměňovací návrhy Senátu. Tímto dojde k nabytí účinnosti…
Navigace ve firemní compliance v době umělé inteligence
Compliance je soubor pravidel a postupů, které organizace musí dodržovat, aby se řídily relevantními právními předpisy, standardy a etickými normami. Cílem je minimalizovat riziko právních porušení a zachovat integritu podnikání.
Některé aspekty výkonu autorského dozoru (se zohledněním právní úpravy v novém stavebním zákoně)
Ustanovení § 152 odst. 4 zákona č. 183/2006 Sb., stavební zákon, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „Stavební zákon“), resp. ustanovení § 161 odst. 2 zákona č. 283/2021 Sb., stavební zákon (dále jen „Nový stavební zákon“ nebo „NSZ“) ukládá stavebníkům zvláštní povinnost ve vztahu k provádění staveb, které jsou veřejnými zakázkami (tedy jejichž…
(Ne)možnost realizace zadržovacího práva – shrnutí pro praxi s přihlédnutím k novému zákonu o veřejných dražbách
Zadržovací právo je tradičním institutem soukromého práva, ale přesto je stále jakousi popelkou. Uvedené platí beze zbytku právě v případě, že se věřitel rozhodne přistoupit k uspokojení pohledávky vlastní realizací zadržovacího práva. Realizací zadržovacího práva pak nemyslíme nic jiného než prodej zadržené věci. S realizací potažmo prodejem…
Whistleblowing prakticky – implementace vnitřního oznamovacího systému
Zákon č. 171/2023 Sb., o ochraně oznamovatelů (dále jen „Zákon“), nabyl účinnosti dne 1. 8. 2023 a přinesl do českého právního řádu institucionální ochranu oznamovatelů. Přinášíme souhrn praktických rad a doporučení pro implementaci vnitřního oznamovacího systému v organizaci.
DEAL MONITOR
Přinášíme Vám přehled významných mandátů předních advokátních kanceláří.
Základní přehled obchodních korporací v Polsku se zaměřením na založení společnosti s ručením omezeným
Tento článek se věnuje základní charakteristice druhů obchodních společností upravených v polském právním řádu a dále přibližuje proces založení společnosti s ručením omezeným („spółka z ograniczoną odpowiedzialnością“) v Polské republice.
Investice do společné věci v nesezdaném soužití
V posledních letech se stále více párů rozhoduje žít ve formě nesezdaného soužití, což znamená, že spolu žijí jako druh a družka bez oficiálního manželství. V takových případech mohou vznikat otázky ohledně majetkových práv a investic do společného majetku. Když žijete v nesezdaném soužití a rozhodnete se investovat do společné věci, je důležité…
Dopad Fit for 55 na historické budovy
Snaha o klimatickou neutralitu hýbe světem a v jejím důsledku nás čekají i legislativní změny. Do oblasti stavebnictví se rychlým tempem blíží vlna zvyšujících se požadavků na energetickou (ne)náročnost budov, která se bude týkat nejen nové výstavby, ale i budov stávajících. Změny vycházejí z ambiciózního plánu Evropské unie v rámci balíčku "Fit…
K možnosti zrušení obchodní korporace v důsledku nezaložení účetních záznamů do sbírky listin obchodního rejstříku
Tento článek se věnuje v praxi poměrně časté situaci, kdy obchodní korporace nezveřejňuje informace o svém účetnictví ve sbírce listin obchodního rejstříku a stručně přibližuje možné následky takového jednání pro obchodní korporaci.
Od redefinice trestného činu znásilnění k legislativním úpravám
V České republice se v posledních letech zintenzivnila debata o sexualizovaném násilí, jeho trestání a pomoci obětem těchto trestných činů.[1] Vznikly iniciativy a spolky, které tato témata šíří napříč celou společností. S časovým odstupem se volání po změnách projevilo i v oblasti zákonodárství, kde je v současné době nejvíce aktuální diskuse o…
Odpovědnost orgánů státu za normotvornou činnost
Čl. 36 Listiny základních práv a svobod zakotvuje odpovědnost orgánů státu za nezákonná rozhodnutí orgánů veřejné správy a soudů. Povinnost státu odškodňovat škody, které způsobí nezákonným rozhodnutím či nesprávným úředním postupem potom v praxi upravuje zákon č. 82/1998 Sb. o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci rozhodnutím…
Může být delší nebo kratší výpovědní doba než dva měsíce?
Odpověď na otázku vyslovenou v titulku dává zákoník práce č. 262/2006 Sb. (dále zák. práce). Výpovědní doba z pracovněprávního vztahu, tedy i z dohod konaných mimo pracovní poměr, může být někdy delší nebo i kratší než dva měsíce. Přesto v personální a advokátní praxi stále přežívají“ názory, že výpovědní doba může být jen dvouměsíční. Nevychází…
Smlouva o výstavbě - praktické souvislosti
Smlouva o výstavbě je základním a nepostradatelným právním nástrojem pro zřízení nových bytových jednotek nebo změnu jednotek stávajících. Je upravena v zákoně č. 89/2012 Sb., občanském zákoníku a původně byla zamýšlena jako prostředek pro výstavbu nových domů s byty. Právní praxe ji však využívá odlišně, a to především pro realizaci nástaveb…
Změny definice zadavatele v novelizaci zákona o zadávání veřejných zakázek
Dne 16. 6. 2023 byla publikována dlouho připravovaná novelizace č. 166/2023 Sb. (dále jen „novela“) zákona č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZZVZ“ nebo „zákon“), která nabyla účinnosti dne 16. 7. 2023. Smyslem novely je kromě zdokonalení transpozice evropských zadávacích směrnic také upřesnění…
ÚOHS může nově využívat policejní odposlechy, aneb co přináší novela zákona o ochraně hospodářské soutěže?
Dne 29. července 2023 vstoupila v účinnost novela zákona č. 143/2001 Sb., o ochraně hospodářské soutěže a o změně některých zákonů. Tato novela si klade za cíl zpřesnění požadavků na fungování Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (dále jen „ÚOHS“ nebo „Úřad“) a jeho představitelů, ochranu identity oznamovatelů protisoutěžního jednání a celkové…
10 otázek pro … Marcelu Káňovou
JUDr. Marcela Káňová, Ph.D., je od dubna letošního roku novou partnerkou advokátní kanceláře Rowan Legal. Patří mezi přední experty v oblasti veřejných zakázek a hospodářské soutěže. Její hlavní doménou je zastupování jednak v rámci správních řízení před ÚOHS, správními soudy či Evropskou komisí, jednak v rámci námitek v zadávacích řízeních.
Zdroj: EPRAVO.CZ
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz