Právo na víkend - týden v české justici očima šéfredaktora
Vláda schválila rozpočet na příští rok se schodkem 252 mld. Kč | Simon odmítá kritiku za zrušená rozhodnutí, má jich méně než jiní | Rozpočtové určení daní zasluhuje změnu, shodli se Pavel a Grolich | Předseda ÚOHS zvýšil pokutu pro Prahu za loterijní vyhlášky na 2,4 milionu Kč | Předseda ÚOHS zvýšil pokutu pro Prahu za loterijní vyhlášky na 2,4 milionu Kč | Žena vyhrála soud s bankou ohledně poplatku za předčasné splacení úvěru | Sněmovna podpořila rozšíření povinného ručení na víc druhů vozidel | Policie zasahovala na ministerstvu průmyslu, zadržela několik lidí | Soud v Brně podmíněně propustil Petra Kotta z vězení
Vážení čtenáři,
přinášíme Vám pravidelný přehled událostí ve světě práva za uplynulý týden.
Přeji Vám hezký víkend
Mgr. Miroslav Chochola, LL.M., MBA
EPRAVO.CZ
Události tohoto týdne:
Simon odmítá kritiku za zrušená rozhodnutí, má jich méně než jiní
Kandidát na ústavního soudce Pavel Simon nepokládá za diskvalifikující to, že některá rozhodnutí, na nichž se podílel, v minulosti neobstála před Ústavním soudem (ÚS). Poukázal na statistiku, podle které jím připravená rozhodnutí Nejvyššího soudu vykazují při přezkoumávání ústavními soudci nadstandardní úspěšnost. "Zrušeno bylo jen jedno procento rozhodnutí z těch, která jsem připravoval jako soudce zpravodaj," řekl ČTK v rozhovoru Simon. Jde podle něj o lepší "skóre", než mají ostatní členové Nejvyššího soudu, kteří se zabývají srovnatelnou agendou.
Vláda schválila rozpočet na příští rok se schodkem 252 mld. Kč
Vláda dnes schválila státní rozpočet na příští rok s příjmy 1,94 bilionu korun a výdaji 2,192 bilionu korun. Schodek bude 252 miliard korun, na letošek je plánováno 295 miliard korun. Příjmy i výdaje se proti návrhu ministerstva financí z konce srpna zvýšily o 19 miliard korun. Parametry rozpočtu představil na tiskové konferenci po jednání kabinetu ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Rozpočet dostanou k posouzení poslanci, v prvním čtení by ho měli projednávat koncem října.
Sněmovna podpořila rozšíření povinného ručení na víc druhů vozidel
Povinné ručení bude zřejmě nutné platit za víc druhů vozidel. Nově se má vztahovat třeba na elektrické koloběžky, segwaye, sněžné skútry či motorová golfová vozítka. Povinnost platit toto pojištění odpovědnosti z provozu vozidla také přejde z vlastníka na skutečného provozovatele vozu. Počítá s tím návrh nového zákona, který dnes v úvodním kole podpořila Sněmovna. Norma převádí do českého práva evropskou směrnici, účinná by měla být od Vánoc.
Rozpočtové určení daní zasluhuje změnu, shodli se Pavel a Grolich
Pravidla rozpočtového určení daní by se měla změnit, shodli se dnes v Brně prezident Petr Pavel a jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Systém podle nich musí více motivovat samosprávy k tomu, aby lákaly a získávaly podnikatele, kteří pak budou v regionech vyrábět a poskytovat pracovní místa.
Předseda ÚOHS zvýšil pokutu pro Prahu za loterijní vyhlášky na 2,4 milionu Kč
Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna zdvojnásobil pokutu pro Prahu za chyby v loterijních vyhláškách z let 2018 až 2021. Namísto sankce 1,27 milionu korun stanovil pokutu 2,4 milionu, protože úřad původně při jejím výpočtu podle Mlsny nepostupoval správně. Ostatní části rozkladu, který hlavní město proti původnímu rozhodnutí podalo, zamítl, a pokuta je tak pravomocná. Úřad o tom dnes informoval v tiskové zprávě. Praha proti rozhodnutí podá žalobu, pokutu nicméně zaplatí.
Žena vyhrála soud s bankou ohledně poplatku za předčasné splacení úvěru
Žena z Přerovska vyhrála soudní spor s bankou, která ji za předčasné splacení hypotečního úvěru vyměřila poplatek za úrokovou ztrátu ve výši 44.000 korun. Na základě rozhodnutí Obvodního soudu pro Prahu 4 a posléze i odvolacího Městského soudu Praha jde ze strany banky o bezdůvodné obohacení. Nárokovat si může podle soudců v těchto případech pouze administrativní poplatek v podobě vynaložených nákladů. Podle právního zástupce žalobkyně Zdeňka Macha může mít toto rozhodnutí dopad na stovky klientů, kteří s bankami či stavebními spořitelnami řešili či řeší obdobný problém.
Policie zasahovala na ministerstvu průmyslu, zadržela několik lidí
Policie dnes zasahovala na ministerstvu průmyslu a obchodu (MPO) v trestním řízení, které se týká dotací, a zadržela několik lidí. Kriminalisté zatím nikoho neobvinili. ČTK to řekl Aleš Cimbala, mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze, které případ dozoruje. Kriminalisté podle informací ČTK byli v hlavní budově MPO, nikoli v Agentuře pro podnikání a inovace, jak informovaly některé servery.
Simon je z hlediska odbornosti dobrým adeptem na ÚS, věří i po kritice Pavel
Prezident Petr Pavel je nadále přesvědčený o tom, že Pavel Simon je z hlediska odborných kvalit dobrým adeptem na ústavního soudce. Poté, co Pavel nynějšího soudce Nejvyššího soudu Simona nominoval, zazněla v médiích i odborných kruzích řada kritických hlasů, a to jak k Simonově rozhodovací činnosti, tak i k jeho propagaci čínského cvičení čchi-kung. Senát by měl o návrhu rozhodovat na schůzi, která začne 18. října.
Soud v Brně podmíněně propustil Petra Kotta z vězení
Městský soud v Brně dopoledne svým pravomocným rozhodnutím podmíněně propustil Petra Kotta z vězení s délkou zkušební doby sedm let, věznici Kott opustil krátce před 14:00. Má za sebou polovinu osmiletého trestu za korupci, podmíněné propuštění navrhoval i žalobce. Kotta, jeho manželku Kateřinu Kottovou a bývalého středočeského hejtmana za ČSSD Davida Ratha soud potrestal za korupční kauzy kolem zmanipulovaných zakázek ve Středočeském kraji. Rath z věznice na podmínku vyšel letos v polovině května.
Rada Evropy kritizuje ČR za diskriminaci Romů, ale chválí za památník v Letech
Romové v České republice nadále čelí diskriminaci, a to prakticky ve všech oblastech života. Ve své zprávě, která byla dnes zveřejněna, to uvedla komisařka Rady Evropy pro lidská práva Dunja Mijatovičová. Ocenila nicméně zřízení památníku v Letech u Písku na místě bývalého koncentračního tábora pro Romy. Pochvalu si Česko ve zprávě vysloužilo za dobře zavedený systém ochrany lidských práv, kritiku za rozdrobení odpovědnosti za prosazování lidských práv na mnoho úrovní státní správy. Vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková ČTK sdělila, že na odstranění vytýkaných nedostatků se již pracuje.
Zdroj: ČeskéNoviny.cz
Vyšlo na epravo.cz:
Další významné rozhodnutí NSS v oblasti vnitroskupinových služeb
Správce daně je již dlouhodobě velmi aktivní z hlediska kontroly nákladů na vnitroskupinové služby, kdy prověřuje nejen metodiku stanovení ceny, ale především daňovou uznatelnost vynaložených nákladů jako takových. Zaměřuje se v první řadě na prověření, zda daná služba vůbec proběhla (takzvaný substance test) a dále na prověření, zda příjemce má z…
Jak vypočítat náhradu za ztrátu na výdělku po pracovním úrazu
Výpočet náhrady za ztrátu na výdělku zaměstnance v důsledku pracovního úrazu nebo nemoci z povolání je mnohdy pro mzdové účetní a personalisty složitou záležitostí. Advokáti tento postup považují za jednu z nejobtížnějších oblastí zákoníku práce. Je nutno rozlišovat náhradu za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti a po skončení pracovní…
Daruji versus odkazuji aneb formulační chyba, která Vás může přijít draho
Kuriózní případ musel řešit Okresní soud v Hodoníně v rozsudku sp. zn. 6 C 299/2022, ze dne 21. 2. 2023, v němž se zabýval výkladem listiny, kterou zůstavitel zanechal ve skříňce pod televizí, a kterou po jeho smrti objevila dcera. Tato se coby žalobkyně v soudním řízení domáhala určení, že uvedená listina vlastnoručně sepsaná a podepsaná jejím…
Kdy lze považovat nájemní smlouvu za konkludentně uzavřenou?
Nájemní vztahy dostály přijetím nového občanského zákoníku poměrně zásadních změn. Nejinak tomu je i u smluv podnájemních. Z pohledu zákona nastává poměrně zajímavá situace při změně osoby pronajímatele.
Příplatky za práci ve ztíženém pracovním prostředí
Práce ve ztíženém pracovním prostředí představuje pro zaměstnance nemalá zdravotní rizika. Proto za její výkon přísluší náležitá finanční kompenzace. V praxi se často setkáme s tím, že se u konkrétního zaměstnance vyskytuje vícero rizik (prach, vibrace, hluk…). Někteří zaměstnavatelé však danou skutečnost nezohledňují a přiznávají za práci ve…
Využití FIDIC smluv v ČR - I. část
V rámci série těchto článků se budeme věnovat problematice FIDIC smluv, které jsou standardními formami mezinárodních smluv o stavbě vydávané Mezinárodní federací konzultačních inženýrů („FIDIC“) se sídlem v Ženevě. Podstatou těchto článků bude primárně nastínit praktické využití standardizovaných smluv FIDIC v českém právním prostředí. První z…
Procesní nástupce není povinen doplácet soudní poplatek v případě, že se na původního žalobce vztahovalo zákonné osobní osvobození
V rozporu s konstantní judikaturou, která existuje již několik let, se v praxi stále stává, že soudy nesprávně vyzývají procesní nástupce původních žalobců k doplacení soudních poplatků, od kterých byli původní žalobci zákonně osvobozeni. V tomto článku vysvětlujeme, proč je tento postup nesprávný a nabízíme možnosti řešení takové…
Nadbytečnost zaměstnance jako důvod k výpovědi zaměstnance
Někteří zaměstnavatelé jsou nuceni aktuální ekonomickou situaci řešit propouštěním zaměstnanců. Dle ust. § 52 písm. c) zákoníku práce zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď z důvodu, že se stane zaměstnanec nadbytečným.
Nad jedním výběrovým řízením
V červnu letošního roku po necelém roce od jmenování nečekaně rezignoval na svou funkci vrchního státního zástupce v Olomouci Radim Daňhel. Zakrátko poté se v médiích objevila informace, že favoritem nejvyššího státního zástupce Igora Stříže pro obsazení uvolněného místa má být bývalý státní zástupce a dosavadní ředitel Generální inspekce…
K novele zákona o státní službě
V současné době je připravena novela zákona o státní službě za účelem depolitizace transparentnosti a větší efektivity státní služby. Navrhované změny jsou dosti rozsáhlé a týkají se zásadních koncepčních změn, jako je například zrušení koordinační úlohy Ministerstva vnitra, až po změny týkající se personálních otázek či oblasti vzdělávání…
Nájem nemovitých věcí z pohledu DPH
Než začneme detailně popisovat dopady daně z přidané hodnoty (dále „DPH“) na nájem nemovité věci v České republice, je třeba vymezit, co se za nájem dle zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty (dále “ZDPH“) a souvisejících předpisů za nájem považuje. ZDPH blíže nedefinuje pojem nájem. Z toho důvodu se vychází z judikatury Soudního dvora…
Obecné ještě neznamená neurčité – k určitosti usnesení valné hromady
Nejvyšší soud se v nedávném rozhodnutí sp. zn. 27 Cdo 955/2022 zabýval otázkou hranice neurčitosti, a tedy zdánlivosti, usnesení valné hromady. K čemu dospěl?
Sousedské spory, jablka a paragrafy
Udělám to, ale až porostou jablka na dubě. (staré německé přísloví) Blíží se nám zase podzim. Pro nás zahrádkáře, spolu s jarem, létem a zimou, nepochybně jedno z nejkrásnějších období v roce. Na podzim se mimo jiné sklízí jablka[1] (a další ovoce) a s ním se objevuje odvěký právní problém, na který mj. v nadsázce poukázal, již Vlasta Burian…
Dohody o určování cen pro další prodej (RPM) nemusí mít vždy za cíl narušení hospodářské soutěže (rozsudek SuperBock)
Český Úřad pro ochranu hospodářské soutěže („Úřad“) je v poslední době mimořádně aktivní při šetření vertikálních dohod o určování cen pro další prodej (tzv. RPM dohody). Jen v období od ledna do srpna tohoto roku bylo v této oblasti vydáno pět rozhodnutí a byly uloženy sankce v celkové výši 156.431.000 Kč.[1] Zároveň však na konci června 2023…
Green Bonds: Současná a budoucí regulace zelených dluhopisů
V poslední době se čím dál častěji setkáváme s požadavkem klientů na vydání udržitelných dluhopisů. Zároveň se na trhu objevují emise různého druhu a kvality s označením „zelené“, ESG, udržitelné apod. Jak to vlastně je s regulací takových dluhopisů?
Doručování elektronicky i do vlastních rukou po novele zákoníku práce
Doručování pracovněprávních písemností patří mezi významná právní jednání v personální činnosti zaměstnavatelů. Podívejme se na některé aktuální problémy a jejich řešení, které při doručování personálních písemností vznikají a jsou upraveny v novele zákoníku práce č 281/2023 Sb., která mění zákon č 262/2006 Sb., (dále ZP) Účinnost novely je od…
10 otázek pro ... Ondřeje Tejnského
Ondřej Tejnský je advokátem advokátní kanceláře Weinhold Legal, v jejíž brněnské pobočce působí od roku 2022. Ve své praxi se věnuje převážně pracovnímu právu a smluvnímu právu. Dále se rovněž dlouhodobě zabývá problematikou kolektivního investování a kapitálových trhů. Je absolventem Právnické fakulty Masarykovy univerzity v…
Zdroj: EPRAVO.CZ
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz