Právo na víkend - týden v české justici očima šéfredaktora
Soudcovská unie kritizuje politické zpochybňování závěrů Nejvyššího soudu | Simon asi ústavním soudcem nebude, senátní výbory ho nepodpořily | Fiala: Kvůli zásahu na úřadu vlády vyplatilo MSp mimosoudně 880.000 Kč | Dlouhé tresty nepomáhají podle odborníků drogově závislým v nápravě | Registr sexuálních delikventů vůči dětem má zahrnout i dřívější pachatele | Firma Vinci podala trestní oznámení kvůli tendru na druhou etapu metra D | GIBS obvinila v kauze IKEM tři lidi, bývalého ředitele Stiborka z vydírání
Vážení čtenáři,
přinášíme Vám pravidelný přehled událostí ve světě práva za uplynulý týden.
Přeji Vám hezký víkend
Mgr. Miroslav Chochola, LL.M., MBA
EPRAVO.CZ
Události tohoto týdne:
Soudcovská unie kritizuje politické zpochybňování závěrů Nejvyššího soudu
Soudcovská unie vyjádřila v souvislosti s hodnocením kandidatury Pavla Simona na ústavního soudce znepokojení nad politickým zpochybňováním konkrétních rozhodnutí Nejvyššího soudu. Podle ní to podkopává důvěru v principy právního státu. Stavovské sdružení to uvedlo v prohlášení, které zaslalo ČTK.
Fiala: Kvůli zásahu na úřadu vlády vyplatilo MSp mimosoudně 880.000 Kč
Ministerstvo spravedlnosti vyplatilo mimosoudně jako odškodnění v některých případech souvisejících se zásahem policie na úřadu vlády před deseti lety 880.000 korun. Šlo o nároky na odškodnění ve smyslu zákona o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci. V případech, kdy se poškození obrátili na soud, přiznaly soudy v těchto kauzách odškodnění za celkem 1,8 milionu korun. Při dnešních interpelacích to ve Sněmovně řekl premiér Petr Fiala (ODS). Odpověděl tak na dotaz poslance SPD Karla Sládečka.
Simon asi ústavním soudcem nebude, senátní výbory ho nepodpořily
Soudce Nejvyššího soudu Pavel Simon se zřejmě ústavním soudcem nestane, senátní výbory dnes jeho kandidaturu nepodpořily. V ústavně-právním výboru získal Simon v tajných volbách hlasy jen tří z osmi členů, ve výboru pro lidská práva dostal pouze jeden hlas z pěti. Simon se tak stal prvním adeptem prezidenta Petra Pavla na ústavního soudce, kterého nedoporučil ani jeden ze senátních výborů. Simon se nominace přesto vzdát nechce. Novinářům řekl, že v případě zvolení hodlá upravit věci, které se týkají jeho podnikání. Senát o Simonově kandidatuře rozhodne za týden.
Dlouhé tresty nepomáhají podle odborníků drogově závislým v nápravě
Zhruba 60 procent vězňů má podle odhadů odborníků nějakou formu závislosti a 12 procent vězňů pyká za trestné činy souvisejícími s drogami. Podle odborníků jim dlouhé tresty v nápravě nepomáhají a častá je recidiva, doporučují proto spíše kratší či alternativní tresty a odbornou pomoc. Informace dnes zazněly na tiskové konferenci ke zprávě Úřadu vysokého komisaře OSN pro lidská práva o potřebě ukončit válku proti drogám.
Odsouzený Čermák, který se vyhýbá vězení, podal dovolání k Nejvyššímu soudu
Mezinárodně hledaný Tomáš Čermák, odsouzený za podněcování ke spáchání teroristického trestného činu, podal dovolání k Nejvyššímu soudu kvůli trestu, který mu vyměřil soud za jeho výzvy k útoku na politiky. Dovolání přišlo v pondělí na Krajský soud v Plzni, který Čermáka letos v březnu odsoudil. ČTK to potvrdila mluvčí soudu Jana Rubášová. Na dovolání na síti X upozornil Newsroom ČT24. Na Čermáka, který se vyhýbá nástupu do vězení, vydal soud před měsícem mezinárodní zatykač.
Policie zadržela Zítka v souvislosti s podezřením z hospodářské trestné činnosti
Policie dnes na dálnici D7 zadržela Pavla Zítka v souvislosti s řízením týkajícím se hospodářské trestné činnosti. Záběry ze zadržení se objevily na sociálních sítích, zadržení jedné osoby ČTK potvrdili mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala a mluvčí policie Ústeckého kraje Ilona Gazdošová.
Soud pravomocně potrestal plzeňskou soudkyni Vodičkovou za podplácení
Plzeňská soudkyně Eva Sofia Vodičková podplatila v době koronavirové pandemie jinou ženu, aby za ni podstoupila PCR test. Vinu soudkyně i uložený peněžitý trest ve výši 200.000 korun dnes pravomocně potvrdil odvolací pražský městský soud. Vodičková obžalobu odmítala, shromážděné důkazy včetně záznamů telefonických hovorů ji ale podle soudu usvědčily. Zákon o soudech a soudcích stanoví, že po pravomocném odsouzení soudce za úmyslný trestný čin funkce tohoto soudce zaniká.
Registr sexuálních delikventů vůči dětem má zahrnout i dřívější pachatele
Zástupci ministerstev se dnes shodli na podobě registru, který má sexuálním delikventům zabránit pracovat s dětmi. Seznam bude zahrnovat i dříve odsouzené pachatele. U závažných činů - například znásilnění dítěte - bude zápis do registru automatický. U méně závažných činů vůči dětem budou moci soudy zápis pachateli uložit formou tzv. ochranného opatření. Novinářům to po jednání sdělili náměstek ministra spravedlnosti Antonín Stanislav, šéfka sněmovního podvýboru proti sexuálnímu násilí Taťána Malá (ANO) a vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková.
Firma Vinci podala trestní oznámení kvůli tendru na druhou etapu metra D
Stavební společnost Vinci Construction CS podala trestní oznámení kvůli výběrovému řízení na druhou etapu pražského metra D, a sice kvůli podezření ze spáchání podvodu. Podle firmy má souviset s prokazováním potřebné kvalifikace některého z účastníků. Na dotaz ČTK to dnes sdělila mluvčí firmy Iveta Štočková. Na koho přesně oznámení míří, nesdělila. Vinci se ucházela o zakázku v konsorciu firem Porr, Vinci a Marti (PVM). To bylo z tendru vyloučeno, podle vyjádření svých zástupců neoprávněně.
GIBS obvinila v kauze IKEM tři lidi, bývalého ředitele Stiborka z vydírání
yšetřovatelé Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinili bývalého ředitele Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) v Praze Michala Stiborka z vydírání, uvedly dnes Česká televize, Mladá fronta DNES a Seznam Zprávy. Spolu se Stiborkem čelí podle těchto médií obvinění také náměstek této nemocnice Jiří Malý a šéf oddělení IT v IKEM Petr Raška. Stíhání tří lidí potvrdila ČTK mluvčí inspekce Ivana Nguyenová, jména obviněných však neuvedla. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) dnes novinářům řekl, že pověřené ředitelce IKEM Heleně Rögnerové doporučil, aby zvážila Malého odvolání.
Zdroj: ČeskéNoviny.cz
Vyšlo na epravo.cz:
Přelomové rozhodnutí Nejvyššího soudu o smluvní pokutě za neuzavření tzv. realitní smlouvy
V rozsudku Nejvyššího soudu ze dne 13. června 2023, sp. zn. 33 Cdo 1507/2022, byla upravena dosud judikatorně neřešená otázka v oblasti zprostředkovatelských smluv, která bude mít významný dopad na praxi a zároveň představuje důležitý výklad zákona č. 39/2020 Sb., o realitním zprostředkování, který nabyl účinnosti v roce…
K posuzování předstírané organizační změny
Ve svém rozhodnutí z letošního března[1] se Nejvyšší soud zabýval skutečnostmi rozhodnými pro zjištění, zda je zaměstnavatelovo rozhodnutí o organizační změně skutečné či pouze předstírané. Nad významem tohoto rozhodnutí pro praxi má smysl se v krátkosti zamyslet.
Jak se bránit při zrušení nebo zpoždění letu v souladu s evropskými předpisy?
Vymáhání nároků cestujících plynoucích z letecké dopravy a oblast letecké dopravy obecně je na úrovni Evropské unie poměrně silně regulována. Tato oblast patří pod sdílené pravomoci[1] mezi Evropskou unií a jejími členskými státy dle čl. 4 Smlouvy o fungování Evropské unie (dále jen „SFEU“). To znamená, že jak Evropská unie, tak její členské státy…
Nezbytnost souhlasu třetí osoby se změnou veřejnoprávních smluv o umístění stavby a o provedení stavby
Dnes bychom chtěli zaměřit pozornost na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu v záležitosti souhlasu třetí osoby se změnou veřejnoprávní smlouvy o umístění stavby a o provedení stavby. Až doposud nebylo zřejmé, zda, resp. kdy je vyžadován souhlas zúčastněné osoby při změně veřejnoprávní smlouvy, k jejímuž vzniku souhlas potřebný byl. Na tento…
Úskalí vydědění pro nepominutelné dědice
Možnost vydědit některého z nepominutelných dědiců[1], tedy učinit prohlášení o vydědění, je výlučným osobním právem zůstavitele, vedle samotného pořízení pro případ smrti a dalších práv zůstavitele. Základní důvody vydědění upravuje občanský zákoník v § 1648 a násl. Jiné důvody nelze brát v úvahu a stanovené důvody nelze výkladem extenzivně…
Dovolená v dohodách o práci po novele zákoníku práce
Poslanecká sněmovna 12. září 2023 schválila novelu zákoníku práce č 262/2006 Sb.(dále zák.práce) v původním znění. Nebyly přijaté dva senátní pozměňovací návrhy týkající se účinnosti zákona a rozvrhu práce v dohodách. S účinností se počítá první den následujícího kalendářního měsíce po uveřejnění ve Sbírce zákonů, tedy od 1. října 2023. Podívejme…
Správce stavby: Klíčový subjekt standardizovaných FIDIC smluv
V minulém článku s názvem „Využití FIDIC smluv v ČR“[1] jsme se seznámili s FIDIC smlouvami a s jejich aplikační praxí v českém právním prostředí. V dnešním pokračování se zaměříme na klíčový subjekt standardizovaných smluv FIDIC, který hraje významnou roli v průběhu celého stavebního procesu. Tímto subjektem je správce…
Důvody pro okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem
Rozvázat pracovní poměr okamžitým zrušením může zaměstnavatel i zaměstnanec a oba tak mohou učinit pouze z důvodů vymezených v zákoníku práce. Účinky skončení pracovního poměru nastávají již okamžikem doručení písemného vyhotovení okamžitého zrušení druhému účastníkovi pracovního poměru. Z jakých důvodů může zaměstnanec okamžitě zrušit pracovní…
Elektronická aukce ve veřejných zakázkách
Zákon č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „ZZVZ“ nebo „zákon“), umožňuje zadavatelům využití speciálního procesu získání ekonomicky nejvýhodnější nabídky, kterým je elektronická aukce. Tento postup je primárně upraven v § 120 a § 121 ZZVZ, kdy samotná definice elektronické aukce je uvedena v § 28…
Výběr z judikatury nejen k zákoníku práce z r. 2023 - část 1.
Úvodní část nového přehledu významných soudních rozhodnutí věnujeme problematice rozvázání pracovního poměru a otázkám souvisejícím.
Změny v pracovním právu přehledně. S čím musí zaměstnavatelé nově počítat?
Počátkem října 2023 nabyla účinnosti podstatná část dlouho očekávané novely zákoníku práce. Přináší změny, které mají vliv na téměř každého zaměstnavatele. K těm významnějším, kterým se budeme v tomto článku podrobněji věnovat, patří nová pravidla pro práci na dálku a práci na základě jedné z dohod o práci konané mimo pracovní poměr. Za pozornost…
Zneužití práva na informace jako důvod pro odmítnutí žádosti podle informačního zákona
Je vaše organizace povinným subjektem podle zákona č. 106/1999 Sb., o svobodném přístupu k informacím, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „informační zákon“) a trápí vás žádosti o informace, jejichž cílem není pouze realizace práva na informace, ale primárně další pohnutky jako jsou například snaha o šikanu povinného subjektu či zcela…
Odpovědnost za škodu způsobenou obchodníkem s cennými papíry a tzv. rozdílové smlouvy (CFD)
V rozsudku sp. zn. 5 Cmo 63/2023, ze dne 27. 7. 2023 se Vrchní soud v Olomouci zabýval sporem o náhradu škody v podobě ušlého zisku mezi spotřebitelem a obchodníkem s cennými papíry (brokerem), kdy na podkladě pokynů k nákupu měnového páru USD/JPY zadaných spotřebitelem prostřednictvím softwarového asistenta, nebyl brokerem první pokyn proveden…
10 otázek pro ... Jitku Hlaváčkovou
JUDr. Jitka Hlaváčková pracovala jako podnikový právník a personalista v národních i v nadnárodních společnostech, v různých oborech. Od ledna 2012 je zaměstnána ve Svazu průmyslu a dopravy České republiky, kde se věnovala zejména pracovnímu právu a trhu práce. Nyní zastává pozici právníka a poradce generální ředitelky. Je dlouholetou členkou…
Zdroj: EPRAVO.CZ
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz