Právo na víkend - týden v české justici očima šéfredaktora
Soud zakázal Praze podepsat smlouvu na umístění epopeje v Savarinu | Vnitro předložilo úpravy v navrhování prezidentských kandidátů | NSS zprostil kárné žaloby teplického soudce Miroslava Čapka | Podle Baxy se ÚS začne stížností na valorizaci penzí zabývat v říjnu | NS potvrdil jeden z rozsudků nad Tušlem, dopustil se vydírání a vyhrožování | Pavel poprvé neuspěl se svým kandidátem do ÚS - Senát odmítl Simona | ÚS odmítl stížnost řidičky, která v Brně v SUV srazila a usmrtila dítě
Vážení čtenáři,
přinášíme Vám pravidelný přehled událostí ve světě práva za uplynulý týden.
Přeji Vám hezký víkend
Mgr. Miroslav Chochola, LL.M., MBA
EPRAVO.CZ
Události tohoto týdne:
Soud zakázal Praze podepsat smlouvu na umístění epopeje v Savarinu
Obvodní soud pro Prahu 1 vydal předběžné opatření, kterým nařizuje Praze neuzavírat s firmou Crestyl smlouvu o budoucí nájemní smlouvě na prostor v Savarinu na Václavském náměstí, kam chce město dočasně umístit Slovanskou epopej Alfonse Muchy. ČTK to v tiskovém prohlášení sdělil předseda Spolku pro Slovanskou epopej v Praze Ondřej Pecha. Na soud se obrátila malířova vnučka Jarmila Mucha Plocková, podle které je jednání města mimo jiné nehospodárné či podřízené komerčním zájmům. Hlavní město se proti předběžnému opatření odvolá, řekl ČTK primátorův náměstek Jiří Pospíšil (TOP 09). Cyklus tvoří 20 velkých pláten, která Mucha od roku 1910 maloval 18 let.
Lichtenštejnové neuspěli u krajského soudu, chtěli majetek na Břeclavsku
Majetek na Břeclavsku, mimo jiné zámky v Lednici a ve Valticích, stát a další instituce nemusí rodu Lichtenštejnů vracet. Krajský soud v Brně dnes potvrdil rozhodnutí soudu v Břeclavi, který zamítl žalobu Nadace knížete z Lichtenštejna požadující vydání majetku od státu, jenž podle ní užívá neoprávněně. Lichtenštejnové přišli o tento majetek v roce 1945 na základě Benešových dekretů. Právní zástupce nadace Aleš Linhart novinářům po jednání řekl, že podá dovolání k Nejvyššímu soudu.
ÚS odmítl stížnost řidičky, která v Brně v SUV srazila a usmrtila dítě
Ústavní soud (ÚS) odmítl stížnost řidičky, která v Brně ve sportovním užitkovém vozidle (SUV) srazila a usmrtila dítě na odrážedle. Nehoda se stala v ulici se zákazem vjezdu s výjimkou dopravní obsluhy. Řidička, na kterou se výjimka podle verdiktu nevztahovala, dostala roční trest vězení s osmnáctiměsíčním podmínečným odkladem a zákazem řízení. ÚS označil stížnost za zjevně neopodstatněnou. "Napadená rozhodnutí jsou řádně odůvodněná a nevykazují znaky svévole," stojí v usnesení, které je dostupné v databázi soudu.
Vnitro předložilo úpravy v navrhování prezidentských kandidátů
Ministerstvo vnitra navrhuje, aby poslanci a senátoři mohli ve volbě prezidenta v budoucnu podpořit jen jednoho kandidáta. Lidé by pak měli dostat možnost podepisovat petice občanských kandidátů také on-line. V případě překročení potřebné hranice 50.000 on-line podpisů a splnění dalších náležitostí by úřady kandidáta automaticky do voleb zaregistrovaly. Vnitro v tiskové zprávě uvedlo, že návrh předložilo ostatním ministerstvům k připomínkám, poté ho projedná vláda a případně Parlament.
Pavel poprvé neuspěl se svým kandidátem do ÚS - Senát odmítl Simona
Senát neschválil nominaci Pavla Simona do Ústavního soudu. V dnešní tajné volbě pro něj hlasovalo 23 zákonodárců ze 73 přítomných. Simon, který působí jako soudce Nejvyššího soudu, se tak stal prvním adeptem prezidenta Petra Pavla do Ústavního soudu, který v horní parlamentní komoře neuspěl. Prezident po hlasování uvedl, že bude nadále na uvolněná místa v Ústavním soudu hledat nejvhodnější kandidáty. Ještě letos by měl nominovat dva.
Nafta dříve uložená ve skladu Viktoriagruppe patří Česku, potvrdil soud
Téměř 75 milionů litrů motorové nafty dříve uložené ve skladu společnosti Viktoriagruppe v bavorském Kraillingu patří České republice. Nemusí ji vracet insolvenčnímu správci zkrachovalé firmy. Potvrdil to dnes odvolací pražský městský soud. Veškeré nároky insolvenčního správce Mirka Möllena zamítl. Podle předsedkyně senátu Ivany Kotrčové nebyla rozhodnutím nijak poškozena majetková podstata společnosti, protože ČR veškeré palivo zaplatila.
NSS zprostil kárné žaloby teplického soudce Miroslava Čapka
Nejvyšší správní soud (NSS) dnes zprostil kárné žaloby teplického soudce Miroslava Čapka, nebylo prokázáno, že se skutek stal. Soudci hrozilo odvolání z funkce. Podle kárného návrhu vedení teplického soudu se soudce účastnil předloňské oslavy podnikatele Petra Bendy. Konala se v době, kdy kvůli šíření koronaviru platil zákaz hromadných akcí. Čapek už dříve účast na oslavě popřel.
Podle Baxy se ÚS začne stížností na valorizaci penzí zabývat v říjnu
Ústavní stížností hnutí ANO na novelu o valorizaci penzí se začne Ústavní soud (ÚS) v plénu zabývat ještě tento měsíc, pokračovat bude v listopadu. V diskuzím pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi to řekl předseda ÚS Josef Baxa. Finální rozhodnutí by se podle něj dalo stihnout do konce roku, připomněl, že jeho hlas je jeden z celého pléna. Zároveň se podle něj uvažuje o tom, že by se věc projednávala veřejně.
V kauze Bečva navrhl žalobce pro firmu Energoaqua pokutu a řediteli podmínku
V případu otravy řeky Bečvy z 20. září 2020 dnes státní zástupce Jiří Sachr navrhl uložit obžalované firmě Energoaqua peněžitý trest 21 milionů korun. Pro jejího ředitele Oldřicha Havelku, jenž je v kauze taktéž obžalovaný, žádá podmíněný trest a pokutu milion korun. Obhajoba žádá zproštění obžaloby. Jak Havelka, tak i zmocněnec podniku Vladimír Kurka, vinu opakovaně odmítli. Podle obžaloby řeku otrávily kyanidy a šestimocný chrom. Případ projednává vsetínský okresní soud.
NS potvrdil jeden z rozsudků nad Tušlem, dopustil se vydírání a vyhrožování
Nejvyšší soud (NS) potvrdil jeden z rozsudků nad Patrikem Tušlem, který mu vynesl patnáctiměsíční trest vězení. Tušl telefonicky vydíral ženu, která spravovala facebookovou skupinu namířenou proti dezinformátorům, a vyhrožoval strážníkovi, jenž po něm v autobuse vyžadoval nošení respirátoru. NS dovolání odmítl, uvedla na dotaz ČTK Kateřina Kaspar Studecká, mluvčí Obvodního soudu pro Prahu 5, který se případem zabýval jako první instance. Plné odůvodnění NS zatím není dostupné.
Vláda prosadila ve Sněmovně přes odpor opozice svůj konsolidační balíček
Jedno ze svých nejdůležitějších hospodářských opatření tohoto volebního období dnes ve Sněmovně prosadila vláda. Poslanci schválili konsolidační balíček, který mění šest desítek zákonů a má v příštích dvou letech mimo jiné díky daňovým změnám snížit rozpočtový deficit o 150 miliard korun. Podle opozice vláda porušila své předvolební sliby a provede dosud nejvyšší zvýšení daní v Česku. Kvůli obsahu balíčku i tomu, že nestihly vystoupit desítky opozičních poslanců, se hnutí ANO patrně obrátí na Ústavní soud. Podle vlády měli opoziční poslanci prostoru dost, k pevnému zařazení hlasování kabinet vedly obstrukce ANO a SPD.
Zdroj: ČeskéNoviny.cz
Vyšlo na epravo.cz:
Med-Arb v mezinárodním obchodu
Mezinárodní obchod je odvětvím lidské činnosti, které zejména v posledních několika desetiletích velmi výrazně podpořilo rozvoj alternativního řešení sporů, jehož jednou z variant je i Med-Arb. Med-Arb je kombinací metody mediace a arbitráže. Strany sporu v případě využití metody Med-Arb souhlasí s tím, že jejich spor bude řešen prostřednictvím…
Ohrožují přesčasy bezpečnost práce po novele zákoníku práce?
Odpověď na otázku vyslovenou v titulku není jednoduchá. Jsou ovšem některá odvětví, kde přesčasy ohrožují zdraví a bezpečnost práce významným způsobem. Zejména v případech, kdy se nedodržuje zákoník práce který stanoví zákonné limity pro přesčasovou práci a překračuje se rozsah stanovené pracovní doby.
Vyživovací povinnost mezi rozvedenými manželi
Stejně jako v případě uzavření manželství se i s rozvodem pojí vznik a zánik práv a povinností manželů. Jedním z těchto nově vzniklých může být výživné rozvedeného manžela upravené v § 760 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník (dále jen „NOZ“). Institut výživného mezi rozvedenými manželi je jedním z těch spíše opomíjených typů vyživovacích…
K místu vzniku škody či škodné události při uzavření kupní smlouvy a k účasti žalovaného v řízení podle čl. 26 odst. 1 nařízení Brusel I bis
V následujícím článku se budeme zabývat komplexní analýzou mezinárodního právního případu týkajícího se kupní smlouvy a otázky mezinárodní příslušnosti soudů. Zvláštní důraz je kladen na interpretaci článku 26 odst. 1 nařízení Brusel I bis a role procesního opatrovníka v kontextu soudního řízení. Diskutujeme rozhodnutí různých soudních instancí a…
Návrh novely zákona o regulaci reklamy – uvolnění pravidel pro reklamu na zbraně
Chystané změny v oblasti legislativy týkající se držení zbraní postupně nahrazují nebo již v mnohém nahradily stávající zákon č. 119/2002 Sb., o střelných zbraních a střelivu.[1] Změna právní úpravy týkající se zbaní se dotkné celé řady předpisů včetně zákona o regulaci reklamy. Byť je návrh změn v začátcích, není důvodem pro několik málo…
DEAL MONITOR
Přinášíme Vám přehled významných mandátů předních advokátních kanceláří.
Vady u prodávané věci a způsob jejich řešení z pohledu judikatury
Vady věci jsou pojmem, který je neodmyslitelně spjat s prodejem a nákupem věcí. Jak však má samotný prodej movité věci co do vyvarování se nebezpečným ujednáním a úskalím o vadách vypadat? Jak na tuto problematiku nahlíží soudní judikatura? Řešit takovou problematiku až následně po prodeji věci a „spoléhat se pouze na zákon“ nemusí být totiž v…
Jak stanovit výši úhrady za užívání bytu po skončení družstevního nájmu
Nejvyššímu soudu byla v rámci dovolání předestřena k zodpovězení otázka, zda po vyloučení z družstva má bývalý člen bytového družstva a nájemce družstevního bytu, který byt nevyklidil a nadále ho užívá, povinnost platit úhradu ve výši sjednaného nájemného ve smyslu ust. § 2295 o. z., nebo bezdůvodné obohacení ve výši obvyklého nájemného ve smyslu…
Povinnost moderace komentářů na sociálních sítích
Evropský soud pro lidská práva (dále jen „ESLP“ nebo „Soud“) recentním rozhodnutím ve věci Sanchez proti Francii (sp. zn. 45581/15) rozšířil svou již velmi bohatou rozhodovací praxi ve sporech souvisejících s ochranou svobody projevu. V rozsáhlém rozhodnutí se velký senát ESLP zabýval otázkami odpovědnosti provozovatelů profilů na sociálních…
Nabízení zahraničních investičních fondů v ČR
Český zákon o investičních společnostech a investičních fondech[1] obsahuje složitou až kazuistickou úpravu, jak lze nabízet zahraniční investiční fondy českým zákazníkům. V tomto článku bych proto ráda celý proces jednoduše popsala.
Domácí násilí (ne)rovná se bití oběti
Domácí násilí patří z hlediska výskytu k nejrozšířenějším formám násilí vůbec. Domácí násilí jako sociálně patologický jev není v současné době právně nijak definováno a pomoc jeho obětem je roztříštěná napříč mnoha právními předpisy bez vzájemné provázanosti. S pojmem domácího násilí se přímo pracuje v deseti různých právních předpisech, mimo…
Novinky z české a evropské regulace finančních institucí za měsíc srpen 2023
Jako každý měsíc Vám přinášíme nejnovější zprávy z české a evropské regulace finančních institucí, nyní za srpen 2023. Novinky jako vždy rozdělujeme podle příslušných regulovaných sektorů.
Vnitřní oznamovací systém v právním kontextu zdravotnického zařízení a poskytování zdravotních služeb Mezi povinné subjekty, kterým s účinností nového zákona č. 171/2023 Sb., o ochraně oznamovatelů již vznikla, respektive ve smyslu přechodného ustanovení nejpozději do 15. prosince 2023 vznikne povinnost zavést vnitřní oznamovací systém a plnit s ním spojené další povinnosti, patří i ta zdravotnická zařízení poskytující zdravotní služby, která…
Proč a jak nastavit pravidla pro užívání AI ve Vaší společnosti
Umělá inteligence (AI) se v posledních letech rychle rozvíjí a proniká do všech oblastí života, včetně pracovního prostředí. AI může být pro zaměstnavatele i zaměstnance cenným nástrojem, který může zlepšit efektivitu a produktivitu práce. Využívání AI při práci však přináší i celou řadu rizik, která je třeba ošetřit. Zaměstnavatelé, kteří se…
10 otázek pro ... Petru Stoklasovou
Petra Stoklasová je advokátka s téměř dvacetiletou praxí se specializací především na korporátní a závazkové právo. Věnuje se též problematice práva pracovního. Má bohaté zkušenosti s poskytováním služeb jak českým, tak zahraničním korporátním klientům. Počátkem roku 2017 se stala partnerkou v nově založené advokátní kanceláři endors a při…
Zdroj: EPRAVO.CZ
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz