Právo na víkend - týden v české justici očima šéfredaktora
Prezident Pavel navrhl na ústavního soudce advokáta Milana Hulmáka | Sněmovna schválila uzákonění digitální podoby osobních průkazů | Bek bude dále jednat s aktéry ve školství, najít shodu je podle něj důležité | Blažkovo setrvání ve vládě je podle TI neobhajitelné | V nemocnicích ode dneška platí výpověď dobrovolné přesčasové práce | Od ledna bude o žádostech o milost rozhodovat pouze prezidentská kancelář | Plán na zrušení přísedících vstoupil do další fáze, část justice nesouhlasí
Vážení čtenáři,
přinášíme Vám pravidelný přehled událostí ve světě práva za uplynulý týden.
Přeji Vám hezký víkend
Mgr. Miroslav Chochola, LL.M., MBA
EPRAVO.CZ
Události tohoto týdne:
Od ledna bude o žádostech o milost rozhodovat pouze prezidentská kancelář
Od 1. ledna bude o žádostech o milost rozhodovat pouze prezidentská kancelář. Oznámil to dnes odbor komunikace Hradu. Žádosti o milosti doručené do té doby vyřídí ministerstvo spravedlnosti, které mělo agendu dosud na starosti.
V nemocnicích ode dneška platí výpověď dobrovolné přesčasové práce
V českých nemocnicích ode dneška platí výpovědi dobrovolné přesčasové práce, kterou podalo více než 6000 lékařů. Jak moc to omezí provoz nemocnic, se však teprve ukáže. Výpovědí přesčasů totiž lékaři chtěli podpořit své požadavky na změny zákoníku práce a růst mezd a platů, po čtvrteční dohodě jejich zástupců s premiérem Petrem Fialou (ODS) ale viceprezident České lékařské komory (ČLK) Jan Přáda lékaře vyzval, aby péči zajistili. Definitivní odvolání protestu podle Přády bude následovat až po podepsání písemné dohody počátkem příštího týdne.
Blažkovo setrvání ve vládě je podle TI neobhajitelné
Setrvání ministra spravedlnosti Pavla Blažka (ODS) ve vládě je podle Transparency International (TI) neobhajitelné. Protikorupční organizace to uvedla v dnešní tiskové zprávě. Politikovi nově vyčítá údajné vyřizování účtů s nepohodlným oznamovatelem protiprávního jednání v Blažkově ministerstvu. Organizace vychází z informací serveru Seznam Zprávy, které Blažek už dříve popřel.
Sněmovna schválila rozpočet na příští rok se schodkem 252 miliard
Sněmovna dnes hlasy poslanců vládní koalice a přes kritiku opozice schválila státní rozpočet na příští rok se schodkem 252 miliard korun. Plánovaný schodek má proti tomu letošnímu klesnout o 43 miliard korun. Jde o třetí státní rozpočet, který prosadila koaliční vláda premiéra Petra Fialy (ODS). Schválený rozpočet nyní dostane k podpisu prezident Petr Pavel. Senát se schvalováním rozpočtu nezabývá.
Senát schválil růst rodičovské na 350.000 Kč od ledna pro nově narozené
Rodičovský příspěvek se od ledna 2024 zřejmě zvýší na 350.000 korun. Senát to dnes schválil v rámci novely o státní sociální podpoře. Růst o 50.000 korun se bude týkat pouze rodičů dětí, které se narodí od počátku příštího roku, výplata příspěvku se zkrátí ze čtyř let na tři roky. Novelu, která má také mimo jiné zjednodušit komunikaci s úřady práce, nyní dostane k podpisu prezident.
Sněmovna schválila uzákonění digitální podoby osobních průkazů
Lidé se zřejmě budou moci od příštího roku prokazovat prozatím českým úřadům a institucím digitální podobou osobních dokladů místo fyzických. Zavedení elektronických stejnopisů průkazů dnes schválila Sněmovna ve vládní novele zákona o právu na digitální služby. Digitální opisy budou podle předlohy dobrovolné, fyzické nenahradí. Nebude je možné použít ani pro dálkové prokazování totožnosti. Předloha nyní zamíří k posouzení do Senátu.
Bek bude dále jednat s aktéry ve školství, najít shodu je podle něj důležité
Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) bude dále jednat s řediteli škol, asociacemi, Učitelskou platformou i vedením odborů. Řekl to dnes po setkání se zástupci středoškolských studentů, kteří v pondělí uspořádali protest na podporu školské stávky. Apeloval na všechny strany sporu, který se odehrává ve školství, aby ukázaly, že školská veřejnost, ať už se jedná o studentskou, učitelskou nebo politickou, je připravena hledat cestu ke kompromisu a shodě o tom, jak zvládnout rozpočtový rok 2024. Studenti po setkání ocenili, že se ministr dlouhodobě snaží vyslyšet hlas mladé generace studentů.
Prezident Pavel navrhl na ústavního soudce advokáta Milana Hulmáka
Prezident Petr Pavel navrhl na ústavního soudce advokáta Milana Hulmáka, který působí mimo jiné na Právnické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Na hradním webu to dnes oznámila prezidentská kancelář. Hulmák je aktuálně třetím adeptem, kterého Pavel navrhnul Senátu k vyslovení souhlasu se jmenováním. V týmu ústavních soudců jsou nyní volná dvě místa. O nominacích má prezident jednat s představiteli horní parlamentní komory tento čtvrtek.
Imex Group podala ústavní stížnost, žádá odškodnění za výroky Babiše k Vrběticím
Společnost Imex Group, která se neúspěšně soudila o odškodnění za výroky bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO), podala ústavní stížnost. Důvodem žaloby se staly Babišovy výroky po explozích muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku. Firma chtěla od státu 15 milionů korun jako odškodnění. Podání stížnosti je patrné z justičních databází. Rozhodnutí zatím nepadlo, uvedla mluvčí Ústavního soudu Kamila Abbasi.
Plán na zrušení přísedících vstoupil do další fáze, část justice nesouhlasí
Plán ministerstva spravedlnosti na výrazné omezení soudních přísedících z lidu vstupuje do další fáze - ve středu jej projedná vláda. Ministerstvo návrh předkládá po vypořádání připomínek bez rozporu a chce změny zavést už od ledna. Nevyhovělo námitkám některých státních zastupitelství i soudů, které žádaly širší zachování laického prvku s argumentem, že soudci mohou být odtržení od reality všedního dne.
Zdroj: ČeskéNoviny.cz
Vyšlo na epravo.cz:
DIP praktické otázky a odpovědi ohledně nového spoření na penzi
Poslanecká sněmovna ve třetím čtení schválila novelizační balíček, který zavádí nový produkt spoření na stáří – dlouhodobý investiční produkt (DIP). Ten umožní i drobným střadatelům zajistit se investováním do nejrůznějších investičních aktiv na období důchodového věku (legislativní zařazení DIP do kategorie produktů spoření na stáří může být…
Možnost zpeněžení předmětu zadržovacího práva v řízení o soudním prodeji zástavy
Zadržovací právo, upravené v § 1395 až § 1399 zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku („OZ“), je jako věcné právo k cizím věcem zajišťovacím institutem, jehož podstata spočívá v možnosti zadržet cizí movitou věc k zajištění splatného (a zákonem stanovených podmínek i nesplatného) dluhu osobou, která by jinak měla povinnost tuto movitou věc…
Právní základ každého startupu
Právní základ každého začínajícího podnikatelského subjektu (start-upu) je vcelku jednoduchý. Složitější bývá volba toho správného právního nastavení tak, aby bylo pro začínajícího podnikatele finančně dostupné, dostatečně flexibilní a současně mu poskytlo potřebnou ochranu v případě, kdy by start jednoduše nevyšel. V tomto článku bychom se…
Příklady praktického využití metody Med-Arb na skutečných případech
Med-Arb je metodou mimosoudního řešení sporů, která kombinuje prvky mediace a rozhodčího řízení.[1] V České republice zatím není tato metoda příliš známá ani využívaná.[2] V zahraničí lze však najít řadu úspěšných případů využití Med-Arb. Cílem příspěvku je představit tři relativně známé případy, kdy byla tato metoda využita k řešení sporu, který…
Amortizace vozů z pohledu škodní události
Havarovaný vůz je nepochybně nepříjemnou situací pro každého, zvláště pak, pokud poškozená strana nebyla viníkem. V případě dopravních nehod je kompenzace za poškozené vozidlo nejčastějším způsobem náhrady škody, který poškození u pojišťoven uplatňují. Při opravách zejména starších vozů je však v mnohých případech potřeba použít nové náhradní…
Vyvlastnění nemovitosti s duplicitním zápisem vlastnického práva
Ve veřejném zájmu, na základě zákona a za náhradu – základní pravidlo, bez něhož by se vyvlastnění dle zákona o vyvlastnění[1] neobešlo. Účastníky vyvlastňovacího řízení jsou zpravidla vyvlastnitel a vyvlastňovaný, typicky vlastník pozemku nebo stavby, která má být vyvlastněna. Může však nastat situace, kdy bude vlastníků dotčené nemovitosti více.
Prokura v současné judikatuře a její aplikační praxe
Prokura, jako zvláštní druh plné moci, je institutem hluboce zakořeněným v občanském a obchodním právu.[1] I přestože můžeme vnímat problematiku prokury za poměrně jednoznačnou a vyjasněnou, v aplikační praxi se stále můžeme setkávat s problémy způsobenými zejména odlišným pojetím prokury v současné právní úpravě oproti úpravě podle zákona č.
Daňové due diligence a častí „kostlivci ve skříni“ - Due diligence aneb daňová prověrka
M&A–s touto zkratkou angloamerických institutů se ve svém profesním životě setkalo nemálo z nás. Co však spojuje nákup nebo prodej společnosti s fúzemi či akvizicemi? Odpovědí je due diligence.
Plánovací smlouvy dle nového stavebního zákona – druhy a obsah
Plánovací smlouvou chápe zákon č. 283/2021 Sb., stavební zákon (dále jen „NSZ“) jako veřejnoprávní smlouvu, kterou mezi sebou uzavře na jedné straně stavebník a na straně druhé obec, městská část hlavního města Prahy nebo kraj (všichni uvedení v samostatné působnosti) nebo vlastník veřejné infrastruktury, přičemž dále budeme hovořit především o…
Fyzická osoba jako poskytovatel zajištění podnikatelského úvěru – jedná jako podnikatel nebo spotřebitel?
Obchodní společnosti jsou při sjednávání svého financování často postaveny před požadavek věřitele, aby nějakou formu zajištění či ručení při jejich financování poskytli i koneční vlastníci těchto společností. Typicky tak konečný vlastník dané společnosti poskytne zástavu podílu ve financované společnosti, podepíše dohodu o vyplňovacím právu…
Specifika výslechu obětí trestné činnosti
Často uváděným příkladem sekundární viktimizace je nevhodné vedení výslechu oběti trestného činu, kdy nejsou výjimkou necitlivě kladené dotazy a může docházet i k obviňování či zesměšňování oběti ze strany vyšetřovatele. O velkém počtu trestných činů se policie dozvídá z jejich oznámení, pouze menšinu trestné činnosti zjistí z vlastní činnosti.
„Job sharing“ – převažující výhody či nevýhody?
Jako efektivní nástroj ke skloubení osobního a pracovního života zaměstnance se nabízí tzv. sdílené pracovní místo („job sharing“), jedná se tak o flexibilní formu výkonu závislé práce. Ustanovení § 317a zákona č. 262/2006 Sb., zákoníku práce, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „zákoník práce“), tak umožňuje dvěma či více osobám s „kratšími…
Elektronické pracovněprávní dokumenty po novele zákoníku práce
Ke dni 1.10.2023 vstoupila v účinnost významná a zde již v mnoha článcích probíraná novela zákoníku práce[1]. Hlavní pozornost je v rámci této novely v laické i odborné diskusi věnována zejména změnám souvisejícím s výkonem práce na dálku (z domova) nebo změnám týkajícím se dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr, a to zejména s ohledem na…
Nestejnorodý právní režim doplnění chybějících údajů do blankosměnky vůči různým podpisatelům této neúplné směnečné listiny
Základní směnka (základní směnečné prohlášení výstavce tohoto cenného papíru) může vzniknout najednou anebo postupně. Vzniká-li směnka per partes, je v prvním kroku geneze tohoto cenného papíru vystavena a uvedena do oběhu blankosměnka, která je následně vyplněna na úplnou směnku. Vyplnění směnečného blanketu působí na první pohled jako jednoduchý…
10 otázek pro … Lucii Hrdou
JUDr. Lucie Hrdá je viditelná advokátka specializující se na trestní a rodinné právo. Zastupuje klienty jak v rámci obhajoby, tak jako zmocněnkyně poškozených. Spoluzaložila Bez trestu, z. s., organizaci usilující o to, aby se veřejnost dozvěděla, jak se (ne)trestá v České republice sexualizované a domácí násilí. Věří, že k systémové změně je…
Zdroj: EPRAVO.CZ
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz