Právo na víkend - týden v české justici očima šéfredaktora
Kontroly aplikací čTečka za covidu byly podle NSS v rozporu se zákonem | Vláda a zdravotníci podepíšou dohodu, která má ukončit protest lékařů | Soud začne projednávat žalobu Tempela o odškodnění za nezákonné doživotí | Lesy ČR podcenily kůrovcovou kalamitu na Moravě, soud potvrdil pokutu | ÚS se zastal rodiny, která postiženému chlapci přispívala na asistentku ve škole | ČT: Státní zástupkyně obžalovala 21 lidí v kauze firmy ČKD Praha DIZ | MV chce využít data o pohybu od operátorů k lepšímu plánování veřejných služeb
Vážení čtenáři,
přinášíme Vám pravidelný přehled událostí ve světě práva za uplynulý týden.
Přeji Vám hezký víkend
Mgr. Miroslav Chochola, LL.M., MBA
EPRAVO.CZ
Události tohoto týdne:
Vláda a zdravotníci podepíšou dohodu, která má ukončit protest lékařů
Zástupci zdravotníků a vlády dnes podepíšou dohodu, která by měla ukončit prosincový protest lékařů, kteří podali výpověď z přesčasové práce. Jejich krok v některých nemocnicích výrazně omezil provoz, například byla odložena plánovaná vyšetření nebo operace. Protestující dostali příslib, že na navýšení odměňování zaměstnanců nemocnic půjde v příštím roce 9,8 miliardy korun.
Kontroly aplikací čTečka za covidu byly podle NSS v rozporu se zákonem
Kontroly aplikací čTečka za koronavirové pandemie byly podle Nejvyššího správního soudu (NSS) v rozporu se zákonem. Podle rozsudku soudu totiž kontrolující osoba mohla získat citlivé osobní údaje o zdravotním stavu dotyčného. NSS verdikt z konce listopadu zveřejnil na své úřední desce. Aplikaci čTečka spustilo ministerstvo zdravotnictví v červnu 2021 spolu s aplikací Tečka, ministerstvo tehdy vedl Adam Vojtěch (za ANO). ČTečka měla přes 1,4 milionu stažení.
Kramářovu medaili od premiéra dostali Němcová, Devátý nebo Róna
Senátorka a bývalá předsedkyně Sněmovny Miroslava Němcová, advokát, někdejší mluvčí Charty 77 a polistopadový ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Stanislav Devátý nebo sochař a malíř Jaroslav Róna patřili mezi 14 osobností, jimž dnes premiér Petr Fiala (ODS) udělil medaili Karla Kramáře. Ocenil jejich zásluhy v oblasti kultury, dodržování lidských práv a svobod nebo budování svobodné demokratické společnosti, žurnalistiky a vědy a výzkumu.
Praha změní systém parkovacích zón, návštěvníci mohu zastavit ve všech částech
Pražský magistrát upraví systém parkovacích zón. Například zruší přenosná parkovací oprávnění nebo parkování zdarma pro elektromobily. Naopak zavede celoměstské parkovací karty pro návštěvníky, za parkování bude nově možné platit měsíčně a vznikne možnost povolení pro zásobování. Rozsah zón se zatím měnit nebude, stejně tak bude město ještě řešit cenu parkovného. Novinářům to dnes řekl primátorův náměstek Zdeněk Hřib (Piráti). Zóny začaly fungovat v 90. letech a platí zejména v centru a širším centru města. Rezidenti za roční parkovací kartu platí 1200 korun.
MV chce využít data o pohybu od operátorů k lepšímu plánování veřejných služeb
Lepší plánování veřejných služeb či umístění úřadů by podle ministerstva vnitra (MV) měla umožnit anonymní data o reálném pohybu obyvatel v Česku, která úřad získal od mobilních operátorů. Představitelé ministerstva to uvedli na dnešní prezentaci v Praze. Údaje mají na základě licenční smlouvy k dispozici další úřady, které je mohou zohlednit při územním plánování, plánování dopravy, krizovém řízení či při rozvoji cestovního ruchu.
Soud začne projednávat žalobu Tempela o odškodnění za nezákonné doživotí
Soud dnes začne projednávat žalobu Roberta Tempela, který byl po zrušení doživotí za dvojnásobnou vraždu propuštěn v říjnu 2021 z vězení. Muž za stíhání a čas strávený ve vězení požaduje podle informací na justičním serveru infosoud po státu odškodnění zhruba 86 milionů korun. Zproštěn obžaloby z vraždy byl Tempel pro nedostatek důkazů po zásazích Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku a českého Ústavního soudu (ÚS). Ve věznicích strávil zhruba 20 let.
Soud potvrdil výpověď učitelce za zpochybňování zločinů Ruska na Ukrajině
Učitelka Martina Bednářová prohrála pracovněprávní spor se Základní školou Na Dlouhém lánu, která jí dala výpověď po jejím zpochybňování ruských válečných zločinů před žáky. Platnost výpovědi dnes pravomocně potvrdil pražský městský soud. Češtinářka čelí kvůli svým výrokům o dění na Ukrajině rovněž obžalobě za popírání genocidia. Obvodní soud ji původně osvobodil s odkazem na svobodu projevu, odvolací senát ale trestní kauzu v říjnu vrátil k dalšímu dokazování.
Lesy ČR podcenily kůrovcovou kalamitu na Moravě, soud potvrdil pokutu
Lesy České republiky v roce 2017 podcenily kůrovcovou kalamitu na severní Moravě. Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost státního podniku proti pokutě 3,5 milionu korun, kterou mu uložila Česká inspekce životního prostředí právě za nedůsledný zásah proti kůrovci. Rozhodnutí, na které dnes upozornily Hospodářské noviny (HN), je dočasně zpřístupněné na elektronické úřední desce. Rozhodnutí se týká nedostatečných opatření na Olomoucku, Bruntálsku, Frýdecko-Místecku a Jesenicku.
ČT: Státní zástupkyně obžalovala 21 lidí v kauze firmy ČKD Praha DIZ
Státní zástupkyně obžalovala 21 lidí v kauze údajných daňových podvodů strojírenské firmy ČKD Praha DIZ. Dnes to uvedla Česká televize (ČT), podle které vyšetřovatelé vyčíslili škodu na nejméně 850 milionů korun. Podle dřívějších informací figurují mezi stíhanými lidé z vedení ČKD Praha DIZ a firem, s nimiž strojírenský podnik spolupracoval. V další větvi kauzy bylo už v minulosti obžalováno na 30 lidí, zejména takzvaných bílých koňů, kteří podle policie pomáhali hlavním postavám případu.
ÚS se zastal rodiny, která postiženému chlapci přispívala na asistentku ve škole
Ústavní soud (ÚS) se zastal rodiny, která zdravotně postiženému chlapci finančně přispívala na služby asistentky ve škole. O žalobě, která zdůrazňovala právo na bezplatné vzdělávání, znovu rozhodne soud v Kolíně. Musí se důkladněji zabývat tím, zda by pro školu hrazení nákladů v plné výši z vlastního rozpočtu znamenalo nepřiměřenou zátěž, případně zda udělala dost pro to, aby peníze získala z jiných veřejných zdrojů.
Zdroj: ČeskéNoviny.cz
Vyšlo na epravo.cz:
Neplatné rozvázání pracovního poměru – má zaměstnanec právo na náhradu mzdy za nevyčerpanou dovolenou?
Soudní dvůr Evropské unie se v reakci na předběžnou otázku, kterou mu položil Nejvyšší soud České republiky, ve svém rozhodnutí ze dne 12. 10. 2023 ve věci C-57/22 zabýval otázkou, zda má zaměstnanec, se kterým zaměstnavatel neplatně rozvázal pracovní poměr, vedle práva na náhradu mzdy[1] za dobu, kdy mu zaměstnavatel nepřiděloval práci, také…
Jak mohou firmy těžit z EU Taxonomie? Příklady konkrétních příležitostí ve třech sektorech
Firmy, které se v Taxonomii rychle zoorientují mohou získat přístup nejen k levnějším financím, ale i k úplně novým obchodním možnostem nebo klientům. Experti Frank Bold přináší přehled konkrétních příležitostí pro sektory real estate, výroby a zpracování odpadů.
Elektronický podpis při zadávání veřejných zakázek
Při zadávání veřejných zakázek ať již v zadávacím řízení či mimo něj, např. v rámci veřejných zakázek malého rozsahu, se zadavatelé i dodavatelé v podstatě každodenně setkávají s problematikou elektronického podepisování dokumentů.
Novinky z české a evropské regulace finančních institucí za měsíc říjen 2023
Jako každý měsíc Vám přinášíme nejnovější zprávy z české a evropské regulace finančních institucí, nyní za říjen 2023. Novinky jako vždy rozdělujeme podle příslušných regulovaných sektorů.
Střídavá péče a vzdálenost mezi bydlišti rodičů
Při rozhodování o svěření dítěte do střídavé péče musí soudce vyjma základních kritérií zhodnotit i řadu relevantních skutečností, které odrážejí specifika daného případu, jakým je např. útlý věk dítěte, způsob jeho adaptace na změny, nedostatečná komunikaci rodičů či jejich nadměrné pracovní vytížení. Neméně podstatným aspektem je i vzdálenost…
Alternativní fondy a jejich plánovaná regulace
Společnosti správců dle § 15 ZISIF [1] jako alternativa k standardním investičním fondům se v posledních letech těší velké oblibě v investičním světě. Populární jsou mezi podnikateli zejména vzhledem k relativně jednoduché struktuře, procesu založení a skutečnosti, že nepodléhají dozoru České národní banky (ČNB) jako regulátora. Zejména tyto…
Obsah povinnosti Objednatele předat Staveniště podle Pod-článku 2.1 Červené knihy FIDIC ve vztahu k povinnosti Objednatele zajistit stavební povolení
Smluvní podmínky pro výstavbu pozemních a inženýrských staveb projektovaných objednatelem z roku 1999 (dále jen „CONS 1999“) představují celosvětově nejčastější podobu smlouvy o dílo pro realizaci velkých stavebních projektů. Jejich hlavním principem je jasné rozdělení povinností a rizik, které ze stavebního projektu vyplývají. Zhotoviteli je…
Legalizace elektronického podpisu a její praktická úskalí
S postupujícím technologickým vývojem a digitalizací společnosti vyvstává potřeba transformovat některé tradiční právní postupy. Jedním z takových tradičních postupů je i proces úředního ověření podpisu.
Základy compliance programů ve firmách
Compliance programy by měly být nastaveny dostatečně efektivně v zájmu ochrany korporace i jejího statutárního orgánu. Při nastavení compliance programů je však vhodné vyvarovat se nejčastějších chyb a dát si pozor na správné zacílení pravidel a procesů. Proč compliance programy zavádět a jak je udržovat?
10 otázek pro ... Štěpánku Havlíkovou
Mgr. Štěpánka Havlíková, LL.M. působí jako advokátka v mezinárodní advokátní kanceláři Dentons a ve své praxi se zaměřuje na sektor technologií, médií a telekomunikací (TMT). Štěpánka se specializuje zejména na právo duševního vlastnictví, IT právo, softwarové smlouvy, soudní spory zejména v oblasti nekalé soutěže, jakož i na ochranu dat. V těchto…
Zdroj: EPRAVO.CZ
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz