Právo na víkend - týden v české justici očima šéfredaktora
Vláda schválila úpravu financování učitelů v základních a středních školách | Národohospodářská fakulta VŠE ztratí oprávnění navrhovat profesory ekonomie | Pavel si stojí za tím, že na prodlužování věku odchodu do důchodu byla shoda | Rakušan: Migrace je jednou z klíčových výzev pro budoucnost EU, reforma nezbytná | Členství v EU prohloubilo spolupráci a sblížilo trestní předpisy, míní Stříž | MZd navrhuje zakázat dalších sedm látek podobných HHC a THCP | Členství v EU dává menším státům víc vlivu, míní expert na evropské právo
Vážení čtenáři,
přinášíme Vám pravidelný přehled událostí ve světě práva za uplynulý týden.
Přeji Vám hezký víkend
Mgr. Miroslav Chochola, LL.M., MBA
EPRAVO.CZ
Události tohoto týdne:
Starostové se budou na sobotním sněmu věnovat evropským i krajským volbám
Nadcházejícím evropským a krajským volbám se budou věnovat vládní Starostové a nezávislí na svém 13. republikovém sněmu. V Olomouci na něm mezi hosty promluví premiér Petr Fiala (ODS) a zástupci dalších stran vládní koalice, osobně nedorazí zástupce Pirátů. Sněm není volební, nové vedení si bude STAN volit v příštím roce. ČTK o tom dnes informovala mluvčí hnutí Sára Beránková.
Přibylo dětí, které se předávkovaly běžnými léky
Praha - Případů předávkování běžnými léky u dětí a dospívajících v posledních dvou letech v ČR přibylo. Otravu si nejčastěji přivodí v kombinaci s jinými návykovými látkami nebo alkoholem. Ve většině případů jde o pokus o demonstrativní sebevraždu. V jiných případech jsou mladiství ovlivněni výzvami vrstevníků na sociálních sítích. Častěji se předávkují dívky než chlapci. Na tiskové konferenci to dnes uvedli zástupci Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN).
Pavel si stojí za tím, že na prodlužování věku odchodu do důchodu byla shoda
Prezident Petr Pavel si stojí za výroky po jednání o důchodové reformě s vicepremiérem a ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) a zástupci opozičního hnutí ANO. Na sociální síti X to dnes uvedla prezidentská kancelář. Hlava státu tehdy oznámila shodu všech stran na tom, že v budoucnu se věk odchodu do důchodu bude muset prodlužovat.
Národohospodářská fakulta VŠE ztratí oprávnění navrhovat profesory ekonomie
Národohospodářská fakulta Vysoké školy ekonomické v Praze (NF VŠE) přijde o možnost navrhovat jmenování profesorů pro obor ekonomie. O odnětí akreditace k řízení dnes rozhodla Rada Národního akreditačního úřadu (NAÚ) pro vysoké školství. Na síti X o tom informoval její předseda Robert Plaga. Rozhodnutí souvisí s nedostatečnou publikační činností fakulty a nízkým zapojením do vědeckých a výzkumných projektů, sdělil ČTK. Akademický senát NF VŠE tento týden přijal usnesení, ve kterém se fakulta akreditace sama vzdává.
Rakušan: Migrace je jednou z klíčových výzev pro budoucnost EU, reforma nezbytná
Migrace je jednou z klíčových výzev pro budoucnost Evropské unie, reforma migrační a azylové politiky je nezbytná. Po dnešním jednání s bavorským státním ministrem vnitra, sportu a integrace Joachimem Herrmannem v Praze to na tiskové konferenci řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).
Vláda schválila úpravu financování učitelů v základních a středních školách
Vláda dnes schválila nařízení, které od září snižuje maximální počet hodin výuky financovaný ze státního rozpočtu pro základní a střední školy o pět procent, uvedl na síti X ministr školství Mikuláš Bek (STAN). V některých školách se tak od začátku nového školního roku sníží počet úvazků učitelů, které platí stát. Snížení maxima se podle ministerstva školství dotkne necelé třetiny základních škol a asi desetiny středních škol. Úprava se netýká dvoutřídních škol.
V Česku je 338.736 běženců s dočasnou ochranou, vnitro připravilo novelu
V České republice je nyní 338.736 běženců z Ukrajiny s dočasnou ochranou, která umožňuje přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání či na trh práce. Jde jak o lidi, kteří si ochranu prodloužili, tak uprchlíky, kteří o ni požádali letos. Údaje dnes novinářům představila ředitelka odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra Pavla Novotná. Ministerstvo vnitra podle ní připravilo novelu zákona Lex Ukrajina, která umožní ekonomicky soběstačným uprchlíkům získat v Česku dlouhodobý pobyt. Loni bylo na začátku dubna v ČR 325.742 lidí s dočasnou ochranou.
NS odmítl dovolání šéfredaktora Legalizace, dostal peněžitý trest
Nejvyšší soud (NS) potvrdil rozsudek nad šéfredaktorem časopisu Legalizace Robertem Veverkou. Krajský soud v Ostravě mu za šíření toxikomanie uložil peněžitý trest 100.000 korun. NS rozhodoval bez veřejného jednání, dovolání odmítl. ČTK to řekla mluvčí soudu Gabriela Tomíčková. Plné odůvodnění zatím není veřejně dostupné.
MZd navrhuje zakázat dalších sedm látek podobných HHC a THCP
Ministerstvo zdravotnictví (MZd) navrhuje zařadit do seznamu zakázaných návykových látek dalších sedm psychoaktivních substancí odvozených od HHC a THCP. ČTK to zjistila z návrhu nařízení vlády. Mluvčí MZd Ondřej Jakob dnes na dotaz ČTK uvedl, že na středeční jednání vlády zákaz ještě předložený nebude, návrh je do 15. dubna v připomínkovém řízení. První tři psychoaktivní látky vláda zakázala poté, co se objevily případy dětí, které byly hospitalizované po požití cukrovinek s jejich obsahem.
Členství v EU dává menším státům víc vlivu, míní expert na evropské právo
Členství v Evropské unii dává menším státům výrazně více vlivu, než kolik by ho jinak na mezinárodním poli měly. Záleží jen na nich, jak možnosti dokážou využít, řekl ČTK v rozhovoru odborník na evropské a srovnávací právo, soudce Michal Bobek. Příležitosti podle něj dobře využívají například Nizozemci, Dánové nebo Lucemburčané. Česko má rezervy, možná i proto, že mnoho Čechů na unii stále hledí spíše skepticky, případně v ní vidí vnější mocenskou strukturu. Přitom ČR je součástí unie a může ovlivňovat její směřování, včetně evropské legislativy.
Členství v EU prohloubilo spolupráci a sblížilo trestní předpisy, míní Stříž
Intenzivnější mezinárodní spolupráce na trestních případech, sbližování trestních předpisů v jednotlivých členských státech, ale také nutnost reagovat na některá překvapivá rozhodnutí Soudního dvora EU. Takové dopady na českou trestní justici má podle nejvyššího státního zástupce Igora Stříže dvacetileté členství Česka v Evropské unii. Šéf žalobců sdělil ČTK, že pokládá za důležité budovat osobní kontakty mezi justičními orgány členských států a společně čelit některým výzvám, například terorismu.
Zdroj: ČeskéNoviny.cz
Vyšlo na epravo.cz:
Povinnost odstranit dezinformace na sociální síti – z rozsudku Zemského soudu ve Frankfurtu nad Mohanem
Zemský soud ve Frankfurtu nad Mohanem dne vydal 25. ledna 2024 rozsudek 16 U 65/22, který se týká zákazu šíření dezinformací prostřednictvím sociálních sítí a interpretuje povinnosti poskytovatelů sociálních sítí ve vztahu k ochraně práv jejich uživatelů. Zásadní, podle tohoto rozsudku je, pro poskytovatele platforem je povinnost odstraňovat nejen…
Porušení práva na účinnou soudní ochranu nepoložením předběžné otázky Soudnímu dvoru Evropské unie vnitrostátním soudem – úvahy do právní praxe
Rozhodnutí Soudního dvora Evropské unie[1] ve věci Köbler a na něj navazující judikatura měly za cíl jasněji vymezit a ukotvit podmínky, za nichž jsou soudy členských států povinny položit SDEU předběžnou otázku, resp. stanovit následky, které jsou vyvolány jejím nepoložením. Těmi jsou jednak porušení unijního práva, konkrétně čl. 267 odst. 3…
Průvodce preventivní restrukturalizací (4. část) – hlasování a základní pravidla týkající se rozhodnutí o restrukturalizačním plánu
Klíčem k úspěšné preventivní restrukturalizaci je dosažení účinnosti restrukturalizačního plánu jakožto klíčového dokumentu schváleného dostatečnou většinou věřitelů. Protože preventivní restrukturalizace představuje konsenzuální způsob řešení mezi podnikatelem a jeho věřiteli, restrukturalizační plán je také třeba vnímat jako výsledek konsenzu…
Jiří Harnach - aktuality z práva veřejných zakázek - březen 2024
Přinášíme vám nové video s Jiřím Harnachem, který se věnuje aktuálním tématům ve veřejných zakázkách za březen 2024. Jiří Harnach, známý odborník v oblasti práva veřejných zakázek, se zaměřuje na nová rozhodnutí a jejich důsledky pro praxi. Toto video je nejen informativní, ale také inspirující a pomůže vám lépe se orientovat v měnících se…
Co když zaměstnanec nechce nosit roušku?
Nejvyšší soud se v rozhodnutí ze dne 19. 2. 2024, sp. zn. 21 Cdo 1577/2022-180 zabýval nepřímou diskriminací na pracovišti v kontextu ochrany zdraví a právní regulace nošení ochranných prostředků dýchacích cest. Tento případ nabízí cenné vodítko pro zaměstnavatele i zaměstnance ohledně zachovávání bezpečného pracovního prostředí a respektování…
Nefinanční reporting a CSRD směrnice
Environmental, Social a Corporate Governance (ESG) reporting a „nefinanční reporting“ se dnes řadí mezi povinnosti úzkého kruhu společností, které na jeho základě zveřejňují informace nefinančního charakteru. Smyslem nefinančního reportingu je poskytnutí širšího a komplexnějšího obrazu o společnosti pro potenciální investory, obchodní partnery…
Práva zvlášť zranitelné oběti - právo na zesílenou ochranu před druhotnou újmou
Kdo je dle ustanovení § 2 odst. 4 zákona č. 45/2013 Sb., o obětech trestných činů o změně některých zákonů (zákon o obětech trestných činů) (dále také jako „ZoOTČ“) považován za zvlášť zranitelnou oběť a jaká jsou zvlášť zranitelným obětem přiznána práva, bylo podrobně hovořeno v předchozím článku zvaném „Práva zvlášť zranitelné oběti – právo na…
Novinky z české a evropské regulace finančních institucí za měsíc únor 2024
Jako každý měsíc Vám přinášíme nejnovější zprávy z české a evropské regulace finančních institucí, nyní za únor 2024. Novinky jako vždy rozdělujeme podle příslušných regulovaných sektorů.
Umělá inteligence a osobní údaje v roce 2024
S narůstajícím významem umělé inteligence (dále jen "AI") se zvyšují nároky klientů v této oblasti, a proto je klíčové v tomto směru neustále aktualizovat informace. S tématem AI se nedílně pojí i zpracování osobních údajů. Tuto problematiku Nařízení o ochraně osobních údajů (General Data Protection Regulation, dále jen “GDPR”), které je…
Výběr z judikatury nejen k zákoníku práce z r. 2023 - část 4.
Čtvrtý díl judikaturního přehledu je věnován mzdovým a platovým otázkám a dalším peněžitým nárokům zaměstnanců.
Advokátní průkazka stačí
K sepsání tohoto článku mě přiměla nedávná profesní zkušenost ve věznici v Rapoticích. Svůj úmysl přijet do věznice na schůzku s odsouzeným klientem jsem věznici dopředu avizoval. Po příjezdu jsem na vrátnici věznice automaticky předložil svůj identifikační průkaz advokáta a občanský průkaz. Bohužel, platnost mého občanského průkazu skončila před…
Top 5 insolvenčních judikátů 2023
Již tradičně si pro Vás senior advokát Tomáš Jelínek a koncipient Jan Čermák z advokátní kanceláře Eversheds Sutherland připravili přehled 5 nejzajímavějších judikátů z oblasti insolvence za loňský rok.
Nemoc z povolání a základní právní následky s ní spojené
Aby byl zaměstnanec schopen výkonu práce, musí k tomu mít i odpovídající zdravotní stav. V praxi se lze nezřídka setkat s případy, kdy zaměstnanec onemocní nemocí z povolání, pro kterou nadále nemůže vykonávat dosavadní práci. Nemocemi z povolání jsou nemoci, které jsou uvedeny v nařízení vlády č. 290/1995 Sb., kterým se stanoví seznam nemocí z…
Procesní aspekty doplnění dokazování odvolacím soudem
Doplnění dokazování odvolacím soudem v civilním řízení je zakotveno v § 213 odst. 4 OSŘ. První věta tohoto ustanovení stanoví povinnost soudu druhého stupně provést doplnění dokazování, je-li to nezbytné k objasnění skutkového stavu věci. Následující věta zprošťuje soud této povinnosti při splnění podmínek, které jsou v ní obsaženy. V praxi se…
Zdroj: EPRAVO.CZ
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz