Právo na víkend - týden v české justici očima šéfredaktora
Ministr Blažek zkritizoval evropské žalobce v ČR kvůli únikům do médií | Zkrácení doby oddlužení na tři roky čeká ve Sněmovně schvalování | Zmocněnkyně: Vláda by měla do léta projednat zákon proti domácímu násilí | Fiala: Kolem migračního paktu se objevuje řada lží, opozice straší lidi | Sněmovna schválila snazší využití služeb zubařů ze zemí mimo EU | Jurečka představil novelu zákoníku, umožní mzdu v eurech či upraví výpovědi | Kratom by se mohl dostat mezi doplňky stravy s omezením prodeje, uvedl Válek | Piráti představili plán na rozhýbání ekonomiky, návrhy budou předkládat koalici
Vážení čtenáři,
přinášíme Vám pravidelný přehled událostí ve světě práva za uplynulý týden.
Přeji Vám hezký víkend
Mgr. Miroslav Chochola, LL.M., MBA
EPRAVO.CZ
Události tohoto týdne:
Ministr Blažek zkritizoval evropské žalobce v ČR kvůli únikům do médií
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) ostře zkritizoval evropské žalobce působící v ČR. Podle něj opakovaně tolerují zveřejňování policejních materiálů z případů, které dozorují, v médiích. Na síti X uvedl, že pošle stížnost evropské centrále (EPPO). Připojil odkaz na dnešní text serveru Seznam Zprávy, který přinesl informace z policejních odposlechů v kauze korupce v krajských nemocnicích.
Ředitelem Správy Pražského hradu bude ekonom Vyhnánek
Novým ředitelem Správy Pražského hradu bude od soboty dosavadní šéf finančního odboru Kanceláře prezidenta republiky (KPR), ekonom Pavel Vyhnánek. V dnešní tiskové zprávě to oznámila Karolína Blinková, vedoucí oddělení komunikace KPR. Vyhnánek nahradí Vladimíra Sonntaga, který funkci zastával zhruba rok a rezignoval z osobních důvodů.
Fiala: Kolem migračního paktu se objevuje řada lží, opozice straší lidi
Kolem unijního migračního paktu se objevuje celá řada nesprávných informací i lží, uvedl dnes český premiér Petr Fiala po skončení mimořádného summitu v Bruselu. Opozice podle něj zbytečně straší lidi. I Evropská komise potvrdila, že systém neobsahuje žádné povinné kvóty ani relokace, dodal předseda české vlády. Zmínil nicméně, že schválená verze migračního balíčku nejde tak daleko, jak by si Česká republika představovala, a že Praha by byla pro důraznější řešení migrační krize.
Piráti představili plán na rozhýbání ekonomiky, návrhy budou předkládat koalici
Piráti chtějí nová místa v předškolní péči, zvyšování platů učitelů či naplnění všech podmínek pro přijetí eura do roku 2028. Strana dnes představila 20 cílů, které mají pomoci rozhýbat českou ekonomiku. Konkrétní návrhy, jak cílů dosáhnout, budou postupně předkládat koaličním partnerům. Ekonomická mapa podle nich zahrnuje podněty z iniciativy Druhá ekonomická transformace i většinu doporučení Národní ekonomické rady státu (NERV).
Kratom by se mohl dostat mezi doplňky stravy s omezením prodeje, uvedl Válek
Kratom by se mohl dostat mezi doplňky stravy s omezením prodeje, jako je u alkoholu. Při sněmovních interpelacích to uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09). Jde podle něho o jeden ze tří způsobů, jak současnou volnou dostupnost této látky pocházející z tropické rostliny řešit. Vláda odmítla loni v červenci zařazení kratomu na seznam zakázaných návykových látek.
Zkrácení doby oddlužení na tři roky čeká ve Sněmovně schvalování
Zkrácení doby oddlužení z nynějších pěti let na tři roky pro všechny dlužníky čeká ve Sněmovně závěrečné schvalování. Ve hře jsou po dnešním druhém čtení různá zpřísnění vládní novely. Patří k nim ponechání nynějšího pravidla, že dlužník musí splatit aspoň 30 procent závazků, jinak na konci procesu rozhoduje soud. Pozměňovací návrh podala skupina poslanců ODS kolem Karla Haase. Kriticky se k vládní předloze opět stavěli poslanci opozičního hnutí ANO. Zpravodajka Taťána Malá mluvila o dluhové amnestii a předseda ústavně-právního výboru Radek Vondráček o vyvlastnění části peněz věřitelů. O podobě novely by měli poslanci hlasovat v květnu.
ÚS se zastal bývalého auditora NATO Vylity, má právo na plnou náhradu škody
Bývalému členovi Mezinárodní rady auditorů NATO Janu Vylitovi, jemuž Národní bezpečností úřad nezákonně zrušil bezpečností prověrku, náleží jako náhrada škody nejen ušlý plat, ale také náhrada zvýšených životních nákladů. Rozhodl o tom Ústavní soud a zrušil rozsudek Nejvyššího soudu, který Vylitovo dovolání dříve zamítl. Soudce zpravodaj Jan Wintr při odůvodnění rozhodnutí uvedl, že byl porušen ústavní princip tzv. plné náhrady škody. Vylita nedobrovolně skončil jak v NATO, tak na ministerstvu obrany.
Zmocněnkyně: Vláda by měla do léta projednat zákon proti domácímu násilí
Vláda by měla do léta projednat návrh zákona proti domácímu násilí. Normu teď posuzuje vládní legislativní rada. ČTK to dnes řekla vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková. Věří, že kabinet předlohu schválí. Připravovaný zákon má stanovit definici domácího násilí, prodloužit vykázání násilných osob z domova z deseti na 14 dnů či zabránit kontaktu obětí s pachatelem v přestupkovém řízení. Zástupci ministerstva zdravotnictví, České pošty a dalších firem podepsali dnes Chartu proti domácímu násilí na podporu obětí v zaměstnání.
Sněmovna schválila snazší využití služeb zubařů ze zemí mimo EU
Usnadnit zapojení zubařů ze zemí mimo EU do poskytování péče v Česku má senátní novela, kterou Sněmovna ve zrychleném režimu schválila. Novela má v reakci na nedostatek zubařů v ČR umožnit zubním lékařům ze třetích zemí, aby mohli nově pracovat v Česku pod dohledem jiného stomatologa. Proti záměru tvůrců předlohy se již dříve postavil prezident České stomatologické komory Roman Šmucler, který hodlá novelu v případě přijetí napadnout u soudů.
Jurečka představil novelu zákoníku, umožní mzdu v eurech či upraví výpovědi
Část pracovníků v Česku by od příštího roku mohla začít dostávat mzdu v eurech či jiné měně. Zaměstnavatelé by měli rodičům na rodičovské dva roky držet jejich pozici. Výpovědní lhůta by nezačínala až na začátku dalšího měsíce, ale hned od doručení výpovědi. Při pracovníkově pochybení by se zkrátila na měsíc. Prodloužit by se naopak mohly zkušební doby. Na brigády o letních prázdninách by mohli začít chodit už čtrnáctiletí. Změny z další připravované novely zákoníku práce představil dnes novinářům ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Návrh by měla vláda dostat v květnu.
Zdroj: ČeskéNoviny.cz
Vyšlo na epravo.cz:
Rozsudek pro zmeškání a jak se proti němu bránit
Rozsudek pro zmeškání je jedním ze způsobů, kterým soudy mohou zrychlit a zefektivnit řízení v situaci, kdy je žalovaný v řízení pasivní, nereaguje na výzvy soudu, nebrání se podané žalobě a podobně. V tomto článku se budeme zabývat předpoklady pro vydání rozsudku pro zmeškání a způsoby, kterými se lze proti vydanému rozsudku pro zmeškání…
Kombinovaná přeprava podle čl. 2 CMR překvapivě jako ožehavé téma před Nejvyšším soudem
Úmluva o přepravní smlouvě v mezinárodní silniční nákladní dopravě (CMR, u nás publikována pod č. 11/1975 Sb.) tak jako jiné úmluvy unifikující přímé normy pro přepravní smlouvy v mezinárodní nákladní přepravě [1], upravuje primárně přepravu unimodální – v tomto případě silniční. Stejně však jako jiné unifikační úmluvy v této oblasti obsahuje…
Má vedoucí zaměstnanec nárok na odstupné při odvolání z vedoucí pozice? Aneb na co by si vedoucí zaměstnanci měli dát pozor
Tento článek se zabývá problematikou odvolání vedoucího zaměstnance na základě tzv. doložky či klauzule odvolatelnosti ve smyslu § 73 odst. 2 zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, v platném znění (dále jen ZP nebo Zákoník práce) se zaměřením na nárok vedoucího zaměstnance na odstupné v případě jeho odvolání z vedoucí pozice a následného ukončení…
Posuzování úvěruschopnosti a doplacení úvěru ve světle aktuální judikatury Soudního dvora Evropské unie
Začátkem roku 2024 jsme se mohli seznámit s názorem Soudního dvora Evropské unie na posuzování úvěruschopnosti žadatele o spotřebitelský úvěr v situaci, kdy klient doplatí celý úvěr a až posléze namítá, že posouzení jeho úvěruschopnosti bylo nedostatečné. Laikovi by se možná vůbec samotná otázka mohla zdát úsměvná, resp. neuvěřitelná. Bohužel ale…
Doručování do datové schránky v pracovněprávních vztazích
Může zaměstnavatel doručit zaměstnanci písemnost do zaměstnancovy datové schránky? Může zaměstnanec použít pro doručení písemnosti datovou schránku zaměstnavatele? Pokud ano, kdy je písemnost v takovém případě doručena? Odpovědi na tyto otázky přináší následující text. Zákoník práce v § 334 vypočítává některé písemnosti, které je třeba v…
Poloskryté neziskovky a případ Iniciativy Sníh, z. s.
„Co je šeptem, to je s čertem“ lidové přísloví. Právní styk s tzv. neziskovkami může být rizikový. Důvod spočívá v možnosti skrytí jejich údajů o členech statutárních orgánů nebo ve skrytí jejich sídla v jinak veřejných rejstřících právnických osob.[1] Zejména to platí o odborových organizacích. Statutární orgán, správně „statutární zástupce“…
Panevropský penzijní produkt část první: co to je a jak to souvisí s dlouhodobým investičním produktem?
Již uplynulo několik let od publikace evropského nařízení o panevropském osobním penzijním produktu,[1] které bylo vydáno jako součást dlouhodobé iniciativy Evropské unie zaměřené na řešení demografických výzev. Podstata panevropského penzijního produktu („PEPP“) spočívá ve vytvoření nástavby na již existující produkty, jako jsou zejména bankovní…
Svoboda panoramatu ve videohrách
Jedním ze zásadních témat v procesu modelování realistických virtuálních světů je, jak je zobrazit co nejvěrněji, aby byly dostatečně naplněny očekávání hráčů a herní svět by reflektoval podobu toho skutečného, ale zároveň tak, aby nebylo zasaženo do práv duševního vlastnictví jiných osob nedovoleným způsobem. Tvůrci videoher s ambicemi…
DEAL MONITOR
Přinášíme Vám přehled významných mandátů předních advokátních kanceláří za uplynulý měsíc. Tentokrát jsou reportovány mandáty advokátních kanceláří ALLEN & OVERY, bpv BRAUN PARTNERS, CLIFFORD CHANCE, DLA PIPER, DRV LEGAL, HAVEL & PARTNERS, HLADKY.LEGAL, JŠK
Know-how a jeho pojmové znaky
Spory týkající se ochrany know-how jsou relativně často řešeny jak soudní cestou, tak i prostřednictvím mediace jakožto metody alternativního (mimosoudního) řešení sporů. V takovém případě se hovoří o tzv. IP mediaci, což je mediace specializující se na řešení sporů v oblasti duševního vlastnictví. Know-how je institutem práva duševního…
Oznamovací povinnost dle zákona o sociálněprávní ochraně dětí a její přesah do trestněprávní roviny
Nachází-li se v našem okolí dítě, které je ve svém zdravém vývoji jakkoliv ohroženo, je zde obecné povědomí o tom, že je toto třeba nahlásit orgánům činným v trestním řízení. Naproti tomu oznamovací povinnost dle zákona č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí (dále jen jako „ZSPOD“), patří k méně známým institutům, který se autorka v tomto…
Právní status embrya v kontextu asistované reprodukce Problémy spojené s reprodukcí žen a mužů, asistovaná reprodukce, či v užším významu umělé oplodnění jsou celospolečenská témata, která stále rezonují, a to nejen s ohledem na aktuální rozvoj moderních technologií, zvyšující se věk matek prvorodiček, ale též vzhledem ke stoupajícímu počtu párů potýkajících se s neplodností. Od roku 1982, v němž se…
Nová metodika k provozování kamerových systémů
Nová metodika ÚOOÚ k provozování kamerových sledovacích systémů nabízí užitečné informace pro správce a provozovatele těchto zařízení. Článek představuje aktuální pravidla týkající se instalace a využívání kamerových systémů, s důrazem na ochranu osobních údajů a soukromí. Pro čtenáře stručně poukazuje na novinky spojené s provozem kamerových…
Vliv změny sazby DPH na cenu sjednanou ve smlouvě
Nedávná změna sazeb DPH provedená tzv. vládním konsolidačním balíčkem vyvolává otázku, jaký vliv má změna sazby DPH, ke které dojde v průběhu plnění již uzavřené smlouvy. Konkrétně se ptám, zda dochází změnou sazby DPH ke změně smlouvou sjednané ceny. Judikatura Nejvyššího soudu je v této otázce poměrně konstantní, níže proto uvádím její částečné…
Povinnost rozdělit zisk ve společnosti s ručením omezeným?
Doposud bylo sporné, zda může valná hromada společnosti s ručením omezeným rozhodnout o tom, že veškerý dosažený zisk ponechá ve společnosti, ačkoli pro nerozdělení zisku mezi společníky neexistují vážné důvody. Aktuální rozhodnutí Nejvyššího soudu ČR sp. zn. 27 Cdo 1306/2023 ze dne 29. 11. 2023, zveřejněné dne 24. 1. 2024 (dále jen „Rozhodnutí“)…
Povinnost aktualizovat znalecký posudek ve vyvlastňovacím řízení
Vyvlastňovací řízení přináší mnoho právních otázek, na které judikatura zatím neposkytla odpověď. Jednou z nich je i problematika platnosti znaleckého posudku a povinnost jeho aktualizace v průběhu vyvlastňovacího řízení.
Historie mimořádného vydržení v českém právním řádu
Tento článek si klade za cíl objasnit vývoj institutu mimořádného vydržení na našem území a v průběhu času, dále si klade za cíl přiblížit odpověď na otázku, zda je skutečně nikoli nepoctivý úmysl novým pojmem v českém právním řádu. Přestože se většina odborné veřejnosti přiklání k názoru, že nikoli nepoctivý úmysl je v českém právním řádu úplné…
10 otázek pro ... Jakuba Vepřeka
Mgr. Jakub Vepřek je absolventem Právnické fakulty Masarykovy Univerzity, na níž promoval v roce 2002. Od roku 2006 je samostatným advokátem se sídlem v Ostravě a zabývá se generální praxí. Od roku 2018 je členem Výboru pro odbornou pomoc a ochranu zájmů advokátů, od počátku roku 2022 pak i zástupcem regionálního představitele ČAK pro region…
Nová oprávnění strážníků obecních policií v silničním provozu od 1. 1. 2024
Tento článek si klade za cíl objasnit některé nové instituty zavedené do zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změnách některých zákonů (dále jen „zákon o silničním provozu“), a to zejména ve vztahu k činnosti a oprávnění obecní policie, jakož i podat ucelený přehled o tom, jaké přestupky je od 1. 1. 2024 obecní policie…
Zdroj: EPRAVO.CZ
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz