Právo na víkend - týden v české justici očima šéfredaktora
Rozšíření práv podezřelých, kteří jsou mladší 15 let, Senát schválil | Odbory a komora lékařů nesouhlasí s návrhem zákona o odměňování zdravotníků | Vyšších platů se peticí domáhají i zaměstnanci státních zastupitelství | Za znásilnění se bude považovat nesouhlasný pohlavní styk | Psychedelika by se mohla využívat k léčbě duševních nemocí | Příspěvky na péči o zdravotně postižené se zvýší, Senát s tím souhlasil | Nádvoří Pražského hradu nejsou veřejným prostranstvím, potvrdil NSS | Sněmovna navzdory opoziční kritice podpořila vládní novelu služebního zákona
Vážení čtenáři,
přinášíme Vám pravidelný přehled událostí ve světě práva za uplynulý týden.
Přeji Vám hezký víkend
Mgr. Miroslav Chochola, LL.M., MBA
EPRAVO.CZ
Události tohoto týdne:
Šéfové NATO a americké diplomacie ocenili ČR za pomoc Ukrajině
Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg i šéf americké diplomacie Antony Blinken dnes před začátkem neformálního setkání ministrů zahraničí zemí NATO v Praze označili Česko za spolehlivého partnera a spojence, který plní závazek dvou procent výdajů hrubého domácího produktu (HDP) na obranu. Oba ocenili také českou muniční iniciativu a další pomoc Ukrajině, která více než dva roky čelí ruské agresi. Prezident Petr Pavel na Pražském hradě odpoledne udělil Stoltenbergovi Řád Tomáše Garrigua Masaryka a večer uvítal ministry na pracovní večeři. Při té příležitosti řekl, že Severoatlantická aliance musí na červencovém summitu ve Washingtonu ukázat jednotu, odhodlání a připravenost investovat do kolektivní obrany.
Vyšších platů se peticí domáhají i zaměstnanci státních zastupitelství
Lepšího platového ohodnocení se domáhají nejen zaměstnanci soudů, ale i státních zastupitelství. Na rozdíl od svých kolegů ze soudní administrativy nevstoupili do stávky, obrátili se ale s peticí na ministerstvo spravedlnosti. ČTK to řekl viceprezident Unie státních zástupců Adam Borgula. Úředníci žádají vyšší mzdy, zachování rovnosti odměňování na soudech a státních zastupitelstvích a shodně s pracovníky soudů i vytvoření oddělených platových tabulek pro justiční pracovníky. Reakci ministerstva ČTK shání.
Odbory a komora lékařů nesouhlasí s návrhem zákona o odměňování zdravotníků
Česká lékařská komora (ČLK) a zdravotnické odbory nesouhlasí s návrhem zákona o odměňování zdravotníků, který předložilo ministerstvo zdravotnictví (MZd). Nejde podle nich o faktické sjednocení výše platů a mezd, které žádají. Pro některé zdravotníky by podle nich znamenal i snížení odměny. Novinářům to dnes po jednání řekli předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková a prezident ČLK Milan Kubek. Na změnách zákoníku práce, které mají platit od srpna, podle nich shoda je.
Rozšíření práv podezřelých, kteří jsou mladší 15 let, Senát schválil
Děti mladší 15 let zřejmě získají víc práv v případě, že jejich počínání bude prověřovat zabývat policie. Policisté jim nově budou muset zajistit přítomnost advokáta už při prověřování jejich počínání, nikoli až při soudním jednání. Počítá s tím novela zákona o soudnictví ve věcech mládeže, kterou dnes Senát schválil. Normu ještě posoudí prezident. V závěru dnešní schůze ještě senátoři přijali usnesení, kterým vyzvali k zapojení Tchaj-wanu do práce Světové zdravotnické organizace a dalších mezinárodních organizací. Brání tomu pevninská Čína, která Tchaj-wan pokládá za svou odštěpeneckou ostrovní provincii. Jednání Senátu tímto bodem dnes večer skončilo.
Za znásilnění se bude považovat nesouhlasný pohlavní styk
Za znásilnění bude nově považován nesouhlasný pohlavní styk, nejen silou vynucený. Přísnější vymezení podle principu, že "ne znamená ne", přinese novela trestního zákoníku, s níž dnes Senát souhlasil. Předlohu, kterou podpořilo 63 ze 68 přítomných členů horní parlamentní komory, nyní dostane k podpisu prezident.
Psychedelika by se mohla využívat k léčbě duševních nemocí
Psychedelika jako MDMA (extáze) či psilocybin z lysohlávek by se mohla v budoucnu využívat k léčbě duševních i jiných onemocnění či závislostí. Pomoci by mohla zvládnout i traumata z války na Ukrajině. Shodli se na tom experti na dnešní mezinárodní konferenci o inovativních přístupech v oblasti duševního zdraví a udržitelnosti péče. Představili výsledky medicínských studií. Věří, že se podaří upravit legislativu a léčivá psychedelika schválit. Domácí i zahraniční odborníci mluví o renesanci psychedelik a roli Česka jako lídra při prosazování a zavádění změn a inovací.
Příspěvky na péči o zdravotně postižené se zvýší, Senát s tím souhlasil
Příspěvky na péči o zdravotně postižené ve vyšších stupních závislosti se od července zvýší o desetinu až dvě pětiny. Senát to dnes schválil v rámci koaliční novely, která má také podpořit poskytování sociálních služeb potřebným lidem v jejich domácím prostředí. Novelu nyní dostane k posouzení prezident.
Nádvoří Pražského hradu nejsou veřejným prostranstvím, potvrdil NSS
Nádvoří Pražského hradu nejsou veřejným prostranstvím, potvrdil Nejvyšší správní soud (NSS). Zabýval se konkrétně náměstím U svatého Jiří, což je prostor mezi svatovítskou katedrálou a svatojiřskou bazilikou. Z rozsudku plyne, že pořadatelé shromáždění v hradním areálu potřebují souhlas vlastníka či uživatele pozemku, tedy Správy Pražského hradu. ČTK to zjistila z úřední desky. Organizace Kverulant, která usiluje o neomezené zpřístupnění areálu Hradu, s rozhodnutím soudu podle ředitele Vojtěcha Razimy nesouhlasí a podá ústavní stížnost.
Snížení platů soudců u ÚS neobstálo, mají nárok na zpětné dorovnání
Trvalé snížení koeficientu pro výpočet soudcovské platové základny neobstálo před Ústavním soudem (ÚS). Politici musí zákon změnit, soudcům náleží za letošek zpětné dorovnání. ÚS se zabýval také zmrazením platů v letech 2021 a 2022. Zatímco v prvním roce bylo vzhledem k mimořádným pandemickým okolnostem v souladu s ústavním pořádkem, v následujícím roce nikoliv. Právo na zpětné dorovnání za rok 2022 však soudci podle ÚS nemají. Vládní politici uvádějí, že budou rozhodnutí soudu respektovat. O tom, jaký bude dopad nálezu ÚS na státní rozpočet, zatím nechtělo ministerstvo financí spekulovat.
Fiala před Stoltenbergem znovu potvrdil plnění závazku vůči NATO
Premiér Petr Fiala (ODS) dnes před generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem zopakoval, že Česko plní od letošního roku závazek dvou procent výdajů hrubého domácího produktu (HDP) na obranu a bude ho naplňovat i v dalších letech. ČR si je vědoma závazků ke kolektivní obraně, nebudeme to jen deklarovat, ale dělat konkrétní kroky, uvedl. Stoltenberga při jeho návštěvě ve Strakově akademii informoval o české muniční iniciativě. Od června budou každý měsíc na Ukrajinu proudit desetitisíce kusů dělostřelecké munice, uvedl. První dodávky slíbil v příštích dnech.
Sněmovna navzdory opoziční kritice podpořila vládní novelu služebního zákona
Sněmovna navzdory opoziční kritice podpořila v úvodním kole projednávání vládní novelu služebního zákona, podle níž má koordinaci státní služby převzít úřad vlády od ministerstva vnitra. Návrh Jany Mračkové Vildumetzové (ANO), aby ministerstvo vnitra novelu dopracovalo i kvůli připomínkám odborů, Sněmovna nepřijala. Novelu nyní projednají sněmovní výbory ústavně-právní a pro veřejnou správu.
Zdroj: ČeskéNoviny.cz
Vyšlo na epravo.cz:
K některým změnám v novém stavebním zákoně
V tomto článku podrobněji rozebíráme některé změny nového stavebního zákona a jeho problematická ustanovení. Výkladové obtíže začínají již u přechodných ustanovení, a to u projektů, které získají do 30.6. pravomocné územní rozhodnutí. Nevyužitou příležitostí je i upuštění od vytvoření nové nezávislé soustavy státní stavební správy. Zajímavé bude…
Pověřená osoba z pohledu AML/CFT se zřetelem na úvěrové instituce
Následující článek se věnuje právní úpravě tzv. pověřené osoby v rámci opatření proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu (dále jen „AML/CFT“) a problematice s ní spojené, a to i s ohledem na dosavadní praktické zkušenosti autorky článku s tímto institutem především v úvěrových institucích. Autorka detailně analyzuje…
Valorizace vnosů při vypořádání společného jmění manželů při zohlednění aktuální judikatury Nejvyššího soudu
Tento článek se zaměřuje na problematiku vnosů a jejich valorizace při vypořádání společného jmění manželů. Podává stručné vysvětlení pojmu vnosu a pojednává o interpretaci zákonných pravidel jeho valorizace, přičemž reflektuje judikaturu Nejvyššího soudu, která je aktuálními rozhodnutími dále potvrzována. Dle Nejvyššího soudu je text zákona…
Jak napsat plánovací smlouvu dnes a po 1.7.2024
V praxi se v poslední době setkáváme s otázkami, jak správně sepisovat plánovací smlouvy, a to jak ze strany obcí a měst, tak i ze strany investorů. Důvodem je zejména zavedení tzv. veřejnoprávních plánovacích smluv do nového stavebního zákona, kdy však tyto smlouvy bude možné uzavírat až od 1.7.2024. Do té doby obce se stavebníky stále uzavírají…
Hromadné žaloby prošly Sněmovnou
Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR dne 10. 4. 2024 schválila návrh zákona o hromadném občanském řízení soudním, který má umožnit spotřebitelům a drobným podnikatelům vymáhat své nároky u soudu společně prostřednictvím kolektivní (hromadné) žaloby. V tomto článku se zaměříme na koncepci a základní principy hromadného řízení tak, jak vyplývají z…
Rozvrh pracovní doby nově i pro „dohodáře“
Od 01.10.2023 je zaměstnavatel povinen rozvrhnout pracovní dobu zaměstnanci, který vykonává práci na základě dohody o provedení práce a dohody o pracovní činnosti. Rozvrh pracovní doby musí být písemný a nedohodne-li se zaměstnavatel se zaměstnancem jinak, musí být zaměstnanec s rozvrhem pracovní doby, nebo s jeho změnou, seznámen nejpozději tři…
Cizinec, volby a územní samospráva
Před závorku nutno vytknout, že nutno rozlišit cizince ze zemí Evropské unie a cizince z ostatních států. Aktuálně platí, že občané z jiných členských státu EU mohou v České republice kandidovat pouze a jen ve volbách do Evropského parlamentu a volbách do zastupitelstev obcí. V jiných nikoliv, a to dokonce ani ve volbách do zastupitelstev krajů…
„Pay or consent“ model – stanovisko Evropského sboru pro ochranu osobních údajů mění pravidla hry
Není tomu tak dávno, co společnost Meta zavedla na svých sociálních sítích Facebook a Instagram poměrně kontroverzní model „pay or consent“ (nebo také „pay or OK“). Zjednodušeně řečeno, uživatel měl volit mezi placenou variantou přístupu bez personalizované reklamy a bezplatnou variantou, kdy udělí „kompletní“ souhlas se zpracováním osobních údajů…
Ocenění majetkové podstaty a skutečný výnos z jejího prodeje: Proč se liší?
Ocenění majetkové podstaty přináší informaci o hodnotě majetku, který se má v rámci konkurzu zpeněžovat. Tato hodnota má pak významné dopady na postavení věřitelů v dalším řízení. Ocenění však v praxi často neodpovídá skutečně dosaženému výtěžku zpeněžení. V odborných textech lze nalézt různé odhady výše tohoto rozdílu, často je v podmínkách…
SaaS (Software as a service) – užívání softwaru jako služby
Užívání různých počítačových programů, aplikací nebo jiných softwarových řešení (dále také jako „software“) je již součástí každodenního života lidí. V případě, že má uživatel zájem software legálně užívat, je běžné, že za tímto účelem uzavře s nositelem příslušných autorských práv (resp. osobou, která je oprávněna vykonávat příslušná majetková…
Specifika dětské pornografie
Na Stockholmském kongresu roku 1996 bylo definováno komerční sexuální zneužívání dětí, kdy za jednu ze tří forem tohoto druhu zneužívání je považována právě dětská pornografie.[1] V té době zažívalo šíření dětské pornografie internetem také skutečný rozmach. Pachatelé šíření dětské pornografie se totiž s tím, jak se rozvíjely technologie…
10 otázek pro ... Kateřinu Perthenovou
JUDr. Kateřina Perthenová je zakládající partnerkou advokátní kanceláře PPS advokáti s.r.o. Absolvovala Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze v roce 1998 a nastoupila do advokacie, rigorózní zkoušku složila v roce 2002 tamtéž. Od stejného roku působí v advokátní kanceláři PPS advokáti s.r.o. Ve své praxi se věnuje především obchodnímu…
Zdroj: EPRAVO.CZ
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz