Právo na víkend - týden v české justici očima šéfredaktora
Pavel podepsal ratifikační listinu k dohodě s Německem o Labské vodní cestě | Jihočeský kraj jako první v ČR spustí on-line zdravotnickou pohotovost | Na ministerstvo spravedlnosti se za první rok obrátilo 166 tzv. whistleblowerů | Po výtkách konzervativního spolku se Jurečkův úřad distancoval od Prague Pride | Podle šéfa BIS Koudelky je svět ve varu a na hraně globálního střetu | Foltýn má sestavený tým, chystá s ním vstup na sítě a kampaň k 21. srpnu | Kauzou pádu mostu ve Vilémově se znovu zabývá Nejvyšší soud | ÚS se zastal dětské oběti zneužití v rodině a zjednodušil cestu k náhradě újmy
Vážení čtenáři,
přinášíme Vám pravidelný přehled událostí ve světě práva za uplynulý týden.
Přeji Vám hezký víkend
Mgr. Miroslav Chochola, LL.M., MBA
EPRAVO.CZ
Události tohoto týdne:
Pavel podepsal ratifikační listinu k dohodě s Německem o Labské vodní cestě
Prezident Petr Pavel dnes podepsal ratifikační listinu k česko-německé dohodě o údržbě a rozvoji mezinárodní vnitrozemské Labské vodní cesty. V tiskové zprávě o tom informoval odbor komunikace Kanceláře prezidenta republiky (KPR). Smlouva stanovuje základní parametry pro fungování vodní cesty z Pardubic do Hamburku, má usnadnit její využívání pro nákladní lodě při kombinaci s vodohospodářskými a ekologickými potřebami. Ratifikační listina podléhá spolupodpisu premiéra Petra Fialy (ODS).
Potíže s digitalizací stavebního řízení mohou podle odhadů způsobit velké škody
Problémy s digitalizací stavebního řízení mohou podle některých odhadů přinést miliardové ztráty. Svaz měst a obcí (SMO) požádal ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti) o jednání s dotčenými organizacemi. Zástupci ministerstva se dnes sešli s lidmi z České komory architektů (ČKA) a České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT), kteří o schůzku také žádali. Podle profesních organizací vzniklo mnoho problémů špatnou komunikací ministerstva pro místní rozvoj (MMR). Prezident Petr Pavel doufá, že se potíže podaří brzy odstranit. Podle MMR je mnoho problémů způsobeno nesprávným nebo chybějícím nastavením uživatelských rolí na úřadech.
Po výtkách konzervativního spolku se Jurečkův úřad distancoval od Prague Pride
Po výtkách konzervativního uskupení Aliance pro rodinu se ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) distancovalo od spolku Prague Pride, který podporuje členy LGBT+ menšin - lesby, gaye, bisexuály či translidi a queer lidi. Upozornil na to server Deník N. Ministerstvo na svém webu uvedlo, že Prague Pride nepodporuje již několik let. O odstranění svého loga z webu spolku ale požádalo podle Deníku N až nyní, když si na umístění loga MPSV stěžovala Aliance pro rodinu s odkazem na to, že ministerstvo vede lidovec Marian Jurečka. Aliance pro rodinu lobbovala mezi politiky proti manželství pro stejnopohlavní páry a podle webu Manipulátoři opakovaně šíří dezinformace o LGBT+ komunitě.
ÚS se zastal dětské oběti zneužití v rodině a zjednodušil cestu k náhradě újmy
Ústavní soud (ÚS) se zastal dětské oběti zneužití v rodině a zjednodušil dívce cestu k náhradě újmy. V dnešním nálezu zdůraznil, že trestní soudy by neměly poškozené zbytečně odkazovat na občanskoprávní řízení, pokud mohou o náhradě rozhodnout samy, třeba alespoň částečně. Občanskoprávní řízení totiž znamená další dokazování, výslech, případně konfrontaci s pachatelem a oživení nepříjemných vzpomínek. Ještě víc to platí u zvláště zranitelných obětí, například dětí.
Jihočeský kraj jako první v ČR spustí on-line zdravotnickou pohotovost
Jihočeský kraj ve čtvrtek spustí on-line zdravotnickou pohotovost, která bude dostupná 24 hodin denně. Lékaři prostřednictvím videohovorů poskytnou základní diagnózu pacientům, kteří nebudou muset k ošetření cestovat. Jde o první kraj v ČR, který tuto službu bude nabízet, informoval v tiskové zprávě David Hocke z kanceláře jihočeského hejtmana.
Na ministerstvo spravedlnosti se za první rok obrátilo 166 tzv. whistleblowerů
Za první rok účinnosti zákona, který chrání takzvané whistleblowery, se na ministerstvo spravedlnosti obrátilo 166 oznamovatelů protiprávního jednání na pracovištích. Zatím 52 z těchto oznámení putovalo k příslušným úřadům, například k policii či inspektorátu práce. Dalších 105 ministerstvo vyhodnotilo jako nedůvodná nebo nespadající pod zákon, sdělilo jeho tiskové oddělení na dotaz ČTK. Protikorupční spolek Oživení trvá na tom, že oznamovatelé by měli získat možnost anonymních podání a účinnou právní pomoc proti odvetným opatřením.
Kauzou pádu mostu ve Vilémově se znovu zabývá Nejvyšší soud
Michal Hejkal, jeden z odsouzených v kauze tragického pádu mostu ve Vilémově na Havlíčkobrodsku, se znovu obrátil na Nejvyšší soud (NS). Už jednou s dovoláním uspěl, NS na jeho základě zrušil také rozsudek nad Milanem Macurou, Jurajem Noskem a Františkem Lízalem. Poté však všichni znovu dostali podmíněné tresty. Novým dovoláním se NS zabývá od minulého týdne, zjistila ČTK z justičních databází. Rozhodnutí lze očekávat za několik týdnů až měsíců. Při stavebním neštěstí v roce 2014 zemřeli čtyři lidé, dva utrpěli zranění.
Podle šéfa BIS Koudelky je svět ve varu a na hraně globálního střetu
Bezpečnostní situace ve světě je mimořádně vážná, což se promítá v řadě oblastí i do dění v Česku. ČTK to ke 30. výročí vzniku Bezpečnostní informační služby (BIS) řekl její ředitel Michal Koudelka. Svět je podle něho ve varu a nebezpečně se pohybuje na hraně globálního střetu. BIS v této situaci bude i nadále dělat maximum, aby přispěla k ochraně ČR a jejích občanů, dodal.
Posílení bezpečnosti Česka po střelbě na FF UK bude stát 3,6 miliardy Kč
Vice než 3,6 miliardy korun činí náklady na zhruba dvě desítky opatření pro posílení vnitřní bezpečnosti Česka po loňské střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, které projednala vláda. Vyplývá to z vládního materiálu, na který upozornil server Ekonomický deník. Opatření přímo související s útokem na fakultě, kde pachatel loni v prosinci zavraždil 14 lidí a pak spáchal sebevraždu, jsou naplánována na příští tři roky. Mezi 21 návrhy jsou například nákupy zbraní a vybavení pro policisty či ochrany před střelbou pro hasiče, výcvik ve virtuální realitě nebo aplikace pro informování veřejnosti o krizových situacích. Dalších pět desítek opatření za miliardy pak vláda plánuje do roku 2031.
Foltýn má sestavený tým, chystá s ním vstup na sítě a kampaň k 21. srpnu
Po prvních výstupech v červnu a červenci, které se týkaly převážně bezpečnosti, se strategická komunikace vlády podle koordinátora Otakara Foltýna nyní zaměří i na témata primárně založená na pozitivních hodnotách. Foltýn, který se funkce ujal na konci května, v rozhovoru s ČTK řekl, že má ve Strakově akademii již sestavený malý tým, který plánuje vstoupit na sociální sítě a chystá kampaň k výročí invaze 21. srpna. Foltýn již také jednal s několika ministry a poradcem pro národní bezpečnost Tomášem Pojarem a čekají ho další schůzky.
Zdroj: ČeskéNoviny.cz
Vyšlo na epravo.cz:
SVJ: Možnost "odstřihnout" vlastníka jednotky od dodávek energií
Ve svém nedávném rozsudku se Nejvyšší soud zabýval otázkou, zda je společenství vlastníků jednotek (dále jako „SVJ“) oprávněno rozhodnout o přerušení dodávky služeb (dodávky tepla a teplé vody) vlastníkovi jednotky, který neplatí příspěvky na správu domu a pozemku a zálohy (vyúčtování) na tyto služby. Pokud SVJ může rozhodovat o poskytovaných…
Blížící se termín pro uplatnění nařízení o digitální provozní odolnosti (DORA): Úvod
Nařízení DORA[1] je spolu se směrnicí NIS2 zásadním evropským právním předpisem, jehož cílem je posílit kybernetickou bezpečnost napříč celou EU. Na rozdíl od směrnice NIS2 se nařízení DORA zaměřuje konkrétně na zvýšení provozní odolnosti finančního sektoru a zároveň zavádí komplexní rámec, který má zajistit, aby všechny finanční subjekty…
Jak určit průměrný výdělek pro tzv. proplacení nevyčerpané dovolené v případě skončení pracovního poměru?
Rozsudek Nejvyššího soudu ČR spis. zn. 21 Cdo 1220/2023, ze dne 23. 1. 2024, jehož nejvýznamnější závěry si přiblížíme, odpovídá na otázku, za jaké rozhodné období se zjišťuje průměrný výdělek zaměstnance pro účely (poskytnutí) náhrady platu (mzdy) za nevyčerpanou dovolenou v případě skončení pracovního poměru zaměstnance v době od 1. 1. 2012.
Jak se vyhnout problémům se sociálním a zdravotním pojištěním při práci ve více zemích EU (se zaměřením na Německo)
V dnešní globalizované Evropě není výjimkou, že lidé pracují nebo podnikají ve více členských státech Evropské unie. Tyto situace přinášejí specifické výzvy zejména v oblasti sociálního a zdravotního pojištění. Jak tedy postupovat, pokud například pracujete v Německu jako zaměstnanec a zároveň podnikáte jako osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ)…
(Ne)označování obsahu vytvořeného generativní AI
Umělá inteligence (AI) přináší společnosti nepochybně celou řadu výhod, zejména nám může pomáhat s výzkumem, s repetitivními úkoly a v neposlední řadě také s tvorbou obrovského množství syntetického obsahu, mnohokrát s vynaložením pouze minimálního úsilí v podobě jednoduchého promptu[1]. To, co se může zdát jako zcela pozitivní má však i určitou…
Náležitosti nepeněžitého příplatku ve znaleckém posudku
Nepeněžitý příplatek mimo základní kapitál tvoří alternativu k rozvoji aktiv společnosti a často se ukazuje jako vhodná možnost pro navýšení vlastního kapitálu. Oproti zvýšení základního kapitálu příplatek představuje efektivnější metodu, která nepoškozuje vlastnickou strukturu společnosti. Příplatek může být také atraktivní pro společnosti, které…
Lhůta pro stanovení daně – 10 let a dost, nebo ne?
Jednou z věcí, kterou v rámci daňového řízení (zejména pak u probíhajících daňových kontrol) zkoumáme v praxi jako první, je otázka běhu lhůty pro stanovení daně. Nutno říci, že v poslední době se zdá, jako by si správce daně s tímto institutem vůbec nelámal hlavu. Přitom platí, že po uplynutí lhůty pro stanovení daně nelze daň stanovit, natož pak…
Novinky z české a evropské regulace finančních institucí za měsíc červen 2024
Jako každý měsíc Vám přinášíme nejnovější zprávy z české a evropské regulace finančních institucí, nyní za červen 2024. Novinky jako vždy rozdělujeme podle příslušných regulovaných sektorů.
K účasti ruských a běloruských individuálních neutrálních sportovců na olympiádě v Paříži i dalších mezinárodních soutěžích
V den dokončení tohoto článku začínají olympijské hry v Paříži. Výsledkem poměrně intenzivní debaty posledních měsíců o účasti ruských a běloruských sportovců jako tzv. individuálních neutrálních sportovců je dle posledních dostupných informací z 20. 7. 2024 zveřejněných na stránkách Mezinárodního olympijského výbor („MOV“) účast 15 ruských a 17…
Odstoupení od smlouvy při trvajícím prodlení po uplynutí lhůty dle § 1977 o. z.
V praxi často vyvstávají otázky ohledně odstoupení od smlouvy. Typický případ: druhá smluvní strana je v prodlení se splněním smluvní povinnosti. Jak provést odstoupení od smlouvy, aby bylo vše právně v pořádku? Kdy je třeba dát druhé straně dodatečnou lhůtu k plnění, a kdy ne? Co když věřitel lhůtu k plnění nedal, a rovnou odstoupil – musí…
Směrnice o náležité péči podniků v oblasti udržitelnosti (CS3D)
Evropský parlament schválil směrnici o náležité péči podniků v oblasti udržitelnosti (CSDDD) neboli CS3D (dále jen „CS3D“)[1]. Směrnice CS3D stanoví pravidla pro chování velkých korporací s ohledem na dodržování lidských práv při jejich činnosti, včetně výroby, zaměstnávání a subdodavatelských řetězců.
10 otázek pro ... Jiřího Brože
JUDr. Jiří Brož, LL.M. vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze a působí jako advokát od roku 2004. Patří mezi zakládající partnery Advokátní kanceláře Brož, Sedlatý s.r.o. V rámci činnosti advokátní kanceláře má na starosti zejména vedení týmů zabývajících se veřejnými zakázkami, obchodním a sportovním právem. Je absolventem…
Zdroj: EPRAVO.CZ
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz