Právo na víkend - týden v české justici očima šéfredaktora
Fiala s vatikánským státním sekretářem podepsali česko-vatikánskou smlouvu | Opava a Krnov uvažují v souvislosti s povodněmi o žalobě na stát | Blažek nepokládá dosavadní verdikty ÚS o platech soudců za ústavní | ÚS vyhověl cisterciákům ve sporu kvůli pozemkům v jižních Čechách | Vyšetřovací komise ke střelbě na FF UK ukončila výslechy | Sněmovna asi uzákoní možnost dlouhodobého pobytu pro uprchlíky z Ukrajiny | Po dávkové revizi budou muset všichni žadatelé doložit příjem a majetek | Sněmovna schválila mimořádnou pomoc lidem zasaženým záplavami
Vážení čtenáři,
přinášíme Vám pravidelný přehled událostí ve světě práva za uplynulý týden.
Přeji Vám hezký víkend
Mgr. Miroslav Chochola, LL.M., MBA
EPRAVO.CZ
Události tohoto týdne:
Fiala s vatikánským státním sekretářem podepsali česko-vatikánskou smlouvu
Premiér Petr Fiala (ODS) dnes s vatikánským státním sekretářem Pietrem Parolinem v Praze podepsali česko-vatikánskou smlouvu. Česko je jednou z posledních evropských zemí, která dosud neměla vztahy s centrem katolického světa upravené dohodou. Parlament smlouvu v roce 2003 neschválil, protože mu připadalo, že je nevýhodná a narušuje rovnoprávnost církví.
Vyšetřovací komise ke střelbě na FF UK ukončila výslechy
Sněmovní vyšetřovací komise k loňské střelbě na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy dnes ukončila výslechy svědků. Vyslechla jich asi 30, šlo hlavně o policisty a záchranáře. Výslechům věnovala zhruba 50 hodin. Komise nyní bude chystat závěrečné dokumenty a pracuje na konceptu závěrečné zprávy. Po dnešním jednání komise to řekl její předseda Pavel Kašník (ODS).
Soudce: Mezi rizika použití umělé inteligence v justici patří ochrana soukromí
Mezi rizika použití umělé inteligence (AI) v justici patří například ochrana soukromí a bezpečnosti informací, ohrožení transparentnosti rozhodnutí nebo riziko diskriminace těch, kteří by k technologii v řízení neměli přístup. Přínosem může být rychlejší rozhodování, automatizace rutinních úkolů a snížení administrativní zátěže pro soudy. Na dnešní konferenci o umělé inteligenci v justici to řekl místopředseda Vrchního soudu v Praze Roman Horáček.
Opava a Krnov uvažují v souvislosti s povodněmi o žalobě na stát
Představitelé Opavy a Krnova na Bruntálsku uvažují o podání společné žaloby na stát. Podle nich nebyl schopen za 27 let, od ničivých povodní v roce 1997, realizovat protipovodňová opatření na řece Opavě. Je proto zodpovědný za tak velké škody, které na Bruntálsku a Opavsku v polovině září způsobily povodně. ČTK to dnes řekli primátor Opavy Tomáš Navrátil (ANO) a starosta Krnova Tomáš Hradil (Krnovští patrioti). Podle něj je ale žaloba na stát až tou nejkrajnější možností.
Blažek nepokládá dosavadní verdikty ÚS o platech soudců za ústavní
Ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) nepokládá dosavadní verdikty Ústavního soudu o platech soudců za ústavní. Při sněmovním projednávání návrhu státního rozpočtu pro příští rok dnes uvedl, že je připravený jít do nového sporu. Soudci si podle ministra vydobyli privilegium, kdy jsou jedinou skupinou pracovníků státu, která si vždy může vysoudit výši svých platů, navíc podstatně odlišných od ostatních.
Sněmovna asi uzákoní možnost dlouhodobého pobytu pro uprchlíky z Ukrajiny
Sněmovna zřejmě schválí novelu o mechanismu prodlužování dočasné ochrany pro uprchlíky z Ukrajiny před ruskou agresí v souladu s EU. Ti z nich, kteří by se rozhodli v Česku usadit, jsou ekonomicky soběstační a ochranu nepotřebují, by mohli nově využít možnosti zvláštního dlouhodobého pobytu. Normu dnes poslanci poslali do závěrečného kola projednávání. Koaliční poslanci navrhli předlohu doplnit o nový trestný čin neoprávněné činnosti pro cizí moc, za niž by měl hrozit jeden rok až 15 let vězení.
Sněmovna schválila mimořádnou pomoc lidem zasaženým záplavami
Lidé, kteří byli vážně zasaženi letošními povodněmi, dostanou od státu mimořádnou finanční pomoc na péči o děti a na bydlení. Sněmovna to dnes jednomyslně schválila ve stavu legislativní nouze, tedy ve zkráceném režimu. Normu nyní dostane k projednání Senát, který má o ní rovněž ve zrychleném režimu rozhodnout příští týden. Opatření má nabýt účinnosti dnem vyhlášení ve Sbírce zákonů, tedy po podpisu prezidenta pravděpodobně v listopadu.
ÚS vyhověl cisterciákům ve sporu kvůli pozemkům v jižních Čechách
Ústavní soud (ÚS) dnes vyhověl stížnosti Cisterciáckého opatství Vyšší Brod na Českokrumlovsku. Ve sporu o pozemky v jižních Čechách musí znovu rozhodnout Okresní soud v Českých Budějovicích. Řád se dosud marně domáhal určení vlastnictví k pozemkům v katastrech Holašovic, Strýčic, Radošovic, Kvítkovic, Záboří a Habří na Českobudějovicku. Dnešní nález je dostupný na webu soudu. Reakci řádu ČTK zjišťuje.
Provoz justičních webů omezil kybernetický útok, kterému čelil i Senát
Ministerstvo spravedlnosti čelí od dnešního dopoledne kybernetickému útoku, který zasáhl jeho provoz. Na dotaz ČTK to uvedl mluvčí ministerstva Vladimír Řepka. Omezení se podle něj dotklo činnosti nejen úřadu, ale také soudů, státních zastupitelství, Probační a mediační služby, Vězeňské služby a rejstříku trestů. Nedostupný byl dopoledne ze stejného důvodu web českého Senátu.
Po dávkové revizi budou muset všichni žadatelé doložit příjem a majetek
Všichni žadatelé a příjemci peněz od státu na bydlení, živobytí a děti budou muset po dávkové revizi od pololetí příštího roku dokládat svůj příjem i majetek. Úřad práce bude pro nárok domácnosti na podporu zohledňovat jejich nemovitosti, automobily i úspory. Chystaný majetkový test představil na tiskové konferenci ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL). Podle něj má opatření zajistit vyšší adresnost pomoci a její vyplácení potřebným. Dosud se majetková situace hodnotila jen u lidí, kteří žádali o pomoc v hmotné nouzi. Dávková reforma má nahradit čtyři dosavadní příspěvky jedním. Návrh zákona projednává Sněmovna.
Zdroj: ČeskéNoviny.cz
Vyšlo na epravo.cz:
Neplatnost usnesení valné hromady konané v rozporu s mimořádnými opatřeními vydanými v nouzovém stavu v době COVIDU-19
Vrchní soud v Praze se v usnesení sp. zn. 7 Cmo 60/2024, ze dne 16. 7. 2024 zabýval platností usnesení valné hromady obchodní korporace přijatých v době platnosti mimořádného opatření, tedy v době, kdy byl zakázán volný pohyb osob na území České republiky. Cílem tohoto článku je seznámit veřejnost se závěry tohoto rozhodnutí, jelikož se jedná o…
Exekuční příkaz k provedení exekuce přikázáním jiné peněžité pohledávky jako revoluce v nájemních vztazích?
Ujednání o peněžité jistotě (kauci), kterou si pronajímatel a nájemce sjednají v nájemní smlouvě o nájmu bytu, považujeme již zcela automaticky za běžnou součást všech nájemních smluv a jeho přítomnost ve smlouvě už nikoho nepřekvapí. Není divu, neboť se jedná se o institut, který byl do českého právního řádu zakotven již v roce 2006 (novelou…
K výzvě k úhradě dluhu obsažené v započtení
K započtení může jakákoliv strana přistoupit, dojde-li k splnění zákonných podmínek, mezi které mimo jiné patří splatnost aktivně započítávané pohledávky.[1] Pohledávka je přitom splatná buď ve lhůtě ujednané mezi stranami, stanovené právním předpisem či rozhodnutím, nebo, není-li takto lhůta ujednána ani stanovena, po uplynutí lhůty bez…
Arb-Med jako jedna z možností mimosoudního řešení sporů
Spory a konflikty jsou běžnou součástí lidského života a lidské činnosti. Řešit je lze různými metodami, a to jak soudně, tak i mimosoudně. Pokud se jedná o mimosoudní metody řešení sporů, které tvoří určitou alternativu k soudnímu řízení, existuje jich celá řada. K nejznámějším patří mediace a rozhodčí řízení (arbitráž). Jednou v českém prostředí…
Novinky z české a evropské regulace finančních institucí za měsíc září 2024
Jako každý měsíc Vám přinášíme nejnovější zprávy z české a evropské regulace finančních institucí, nyní za září 2024. Novinky jako vždy rozdělujeme podle příslušných regulovaných sektorů.
Výjimka dle § 241 odst. 5 písm. b) IZ
Po krátkém úvodu do problematiky zvýhodňujících právních jednání se článek zaměřuje na nastínění některých aspektů spojených s interpretací a aplikací výjimky zakotvené v § 241 odst. 5 písm. b) IZ[1]. Článek upozorňuje na významnou roli judikatury, jejíž vývoj je klíčový pro lepší pochopení a aplikaci této právní úpravy. Vývoj soudní praxe v dané…
Zánik smlouvy jako okolnost umožňující přímé zadání
Občasným neblahým jevem při zadávání opakujících se veřejných zakázek je podávání účelových námitek a návrhů na přezkoumání úkonů zadavatele přímo anebo zprostředkovaně stávajícím poskytovatelem služby. Cílem je zmaření anebo neúměrné prodlení zadávacího řízení a dotlačení zadavatele k nesoutěžnímu prodloužení smlouvy se stávajícím poskytovatelem.
Můžete si podáním odvolání v přestupkovém řízení i pohoršit?
Následující stručný text je určen především pro neprávnickou veřejnost, která se leckdy dostává do spárů veřejného práva, zde konkrétně správního práva trestního. Zákon č. 250/2016 Sb., nahradil dřívější právní úpravu v zákoně č. 200/1990 Sb., o přestupcích, upravuje především podmínky odpovědnosti za přestupek, druhy správních trestů a ochranných…
Problematika změny doručovací adresy osob ve výkonu trestu odnětí svobody
Tento článek se zaměřuje na doručování účastníkům, jež jsou fyzickými osobami, v civilním řízení. Konkrétně pak bude akcentována problematika doručování do věznice, a to zejména v situacích, kdy daný účastník nastoupí do výkonu trestu odnětí svobody až v průběhu civilního řízení.[1]
Zneužití dominantního postavení v evropském fotbalu
Celosvětový fotbal funguje již plných 120 let pod záštitou Mezinárodní federace fotbalových asociací (dále jen „FIFA“). FIFA se dělí na regionální (kontinentální) konfederace, přičemž ta evropská – Unie evropských fotbalových asociací (dále jen „UEFA“) zajišťuje v kooperaci s FIFA veškeré klubové i mezinárodní fotbalové soutěže na evropském…
Kamil Jelínek - VEŘEJNÉ ZAKÁZKY LIVE! - SOUDNÍ JUDIKATURA, říjen 2024
Přinášíme vám nový podcast Kamila Jelínka, který se věnuje aktuálním tématům ve veřejných zakázkách za říjen 2024. Kamil Jelínek, známý odborník v oblasti práva veřejných zakázek, se zaměřuje na soudní Judikaturu. Toto video je nejen informativní, ale také inspirující a pomůže vám lépe se orientovat v měnících se trendech a požadavcích v oblasti…
Právo na zachování dobré pověsti vs. právo na svobodu projevu a na informace aneb věčné dilema
Cílem tohoto článku je seznámit čtenáře s aktuálním vývojem rozhodovací praxe soudů týkající se oblasti práva na ochranu dobré pověsti ve vztahu k právu na svobodu projevu. Dne 31. května 2023 vydal Nejvyšší soud („NS ČR“) rozhodnutí č. j. 23 Cdo 2482/2022, ve kterém znovu přehledně shrnul problematiku střetu těchto práv včetně přehledu…
10 otázek pro ... Žanetu Prőll
Mgr. Žaneta Prőll zakončila svá studia získáním titulu Mgr. v oboru právo a právní věda na Univerzitě Palackého v Olomouci v roce 2011 a v roce 2020 založila spolu s Mgr. Janou Ondrušovou, advokátkou a insolvenční správkyní, a JUDr. Michalou Plachkou, advokátkou a místopředsedkyní České advokátní komory, advokátní kancelář PURE Legal s.r.o.
Mezinárodní příslušnost v případech ručení společníka podle § 159 odst. 3 o.z.
Věřitel uplatňuje proti členovi voleného orgánu svého dlužníka nárok na náhradu škody z titulu ručení podle § 159 odst. 3 občanského zákoníku, ale tento člen má bydliště či sídlo mimo ČR. Můžou i přesto být mezinárodně příslušné české soudy? Touto otázkou se nedávno zabýval Nejvyšší soud, který připomněl v tomto ohledu zásadní rozsudek Soudního…
Zdroj: EPRAVO.CZ
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz