Právo na víkend - týden v české justici očima šéfredaktora
Vláda schválila novelu, která dává pojišťovnám více peněz na prevenci nemocí | V ČR by mohly začít vznikat sousedské skupiny, provoz MPSV ověřilo na Vysočině | Fiala: Když se nepodaří snížit peníze na zelenou energii, vláda je musí doplatit | NSS definitivně zrušil pokutu, kterou asistentka dostala za domácí porody | Vláda podpořila možnost odčerpat majetek pachatele i ze společného jmění manželů | Péče o děti v ústavních zařízeních podle Schorma neodráží jejich potřeby | Sněmovna asi uloží lékařům zjišťovat, zda má pacient zbrojní průkaz | České firmy budou muset poprvé nahlásit reálné emise pro uhlíkové clo
Vážení čtenáři,
přinášíme Vám pravidelný přehled událostí ve světě práva za uplynulý týden.
Přeji Vám hezký víkend
Mgr. Miroslav Chochola, LL.M., MBA
EPRAVO.CZ
Události tohoto týdne:
Fiala: Když se nepodaří snížit peníze na zelenou energii, vláda je musí doplatit
V situaci, pokud by se vládě nepodařilo změnou zákona snížit potřebnou částku ze státního rozpočtu na podporované zdroje energie (POZE), bude muset tyto peníze v příštím roce doplatit. Při dnešních sněmovních interpelacích to řekl premiér Petr Fiala (ODS) v odpovědi na dotaz poslankyně SPD Lucie Šafránkové. Poslankyně se ho ptala hlavně na nesrovnalosti, na které začátkem října poukázala Národní rozpočtová rada.
NSS definitivně zrušil pokutu, kterou asistentka dostala za domácí porody
Nejvyšší správní soud (NSS) s konečnou platností zrušil pokutu 100.000 korun, kterou porodní asistentka z Plzeňska dostala za provázení několika žen při porodu v jejich domácím prostředí. Nový náhled na pomoc asistentek při domácích porodech se tak po zářijovém nálezu Ústavního soudu promítá i do judikatury NSS, zjistila ČTK z úřední desky. Ústavní soud řekl, že pomoc při domácím fyziologickém porodu není zdravotní péčí, nepodléhá tedy ani regulaci podle zákona o zdravotních službách.
Senát schválil mimořádnou pomoc lidem zasaženým letošními záplavami
Lidem, kteří byli v září vážně zasaženi záplavami, poskytne stát mimořádnou finanční pomoc na péči o děti a bydlení. Senát dnes schválil patřičný zákon. Opatření má nabýt účinnosti den po vyhlášení ve Sbírce zákonů, tedy pravděpodobně v listopadu. Normu ještě posoudí prezident. Senátoři se dnes shodli na tom, že dobrá pomoc je rychlá pomoc, proto předlohu schválili beze změn ve zrychleném řízení. Pro hlasovalo 74 členů horní komory ze 75 přítomných.
V ČR by mohly začít vznikat sousedské skupiny, provoz MPSV ověřilo na Vysočině
V Česku by od května příštího roku mohly podle návrhu novely začít v domácnostech vznikat nové sousedské dětské skupiny pro až čtyři děti ve věku od půl roku do šesti let. Hlídání by zajistily hlavně tam, kde chybí školky či běžné dětské skupiny. Tříměsíční testovací projekt na Vysočině ukázal, že připravovaná služba funguje a pro rodiče je přínosná. Novinářům to dnes při představení jedné z pilotních sousedských skupin řekla šéfka oddělení koncepce rodinné politiky ministerstva práce Jiřina Kunášková. Do sedmi testovacích skupin začalo od srpna na Vysočině chodit 43 dětí. Zapojilo se i 21 rodičů. Ověřování po čtvrt roce končí. Novelu, která sousedské skupiny upravuje, projednává teď Sněmovna.
Soud umožnil odvolání v kauze Diag Human, stát zatím platit nemusí
Česko zatím nemusí společnosti Diag Human Čechošvýcara Josefa Šťávy platit odškodné více než 15,5 miliardy korun. Vrchní soud v Londýně státu umožnil odvolání. Projednávat se bude v únoru. Uvedl to dnes Radiožurnál. Odškodné má Česko platit za zmařenou investici a údajné pochybení ministerstva zdravotnictví při výběru zpracovatele krevní plazmy. Kauza trvá už více než 30 let.
Vláda schválila novelu, která dává pojišťovnám více peněz na prevenci nemocí
Vláda dnes schválila novelu zákona o veřejném zdravotním pojištění, která dává zdravotním pojišťovnám možnost použít více peněz na prevenci různých onemocnění a upravuje také fungování různých jejich fondů. Umožňuje jim také zaplatit svým pojištěncům péči za hranicemi a garantuje i pro dospělé jednu pojišťovnou hrazenou variantu zubní výplně. Platit by měla od roku 2026. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) po jednání vlády novinářům řekl, že její první čtení ve Sněmovně čeká brzy. V rozhovoru s ČTK minulý týden řekl, že do konce roku.
Vláda podpořila možnost odčerpat majetek pachatele i ze společného jmění manželů
Majetek, který souvisí s trestnou činností, by mohlo být v budoucnu možné odčerpat i ze společného jmění manželů (SJM). Počítá s tím novela trestního zákoníku, kterou dnes podle výsledků zasedání zveřejněných na webu kabinetu schválila vláda. Podle současné úpravy i judikatury se věc náležející do SJM pachatele a jeho manžela nepokládá za věc náležející pachateli, a proto nelze na majetek v SJM vztáhnout trest propadnutí věci nebo opatření spočívající v zabrání věci.
Péče o děti v ústavních zařízeních podle Schorma neodráží jejich potřeby
Současná právní úprava nereaguje na rozdílné potřeby dětí, které soudy pověřily do péče státu. K dětem v ústavních zařízeních přistupuje univerzálně a nerozlišuje to, zda tam žijí proto, že o ně nemá kdo pečovat, nebo proto, že spáchaly nějaký trestný čin. Vyplývá to ze zjištění odborníků Kanceláře ombudsmana. Po ministerstvu školství žádají, aby nastavilo koncepci systému ústavní a ochranné výchovy, která vedle reflexe rozdílný potřeb poskytne také vodítka pro zařízení, jak je naplňovat. Novinářům to řekl zástupce ombudsmana Vít Alexander Schorm.
Vystrčil byl znovu zvolen předsedou Senátu, neměl protikandidáta
Předsedou Senátu byl počtvrté zvolen Miloš Vystrčil (ODS). Stejně jako při předchozí volbě byl jediným kandidátem. Získal 62 ze 79 odevzdaných hlasů, což bylo o 11 méně než při minulých volbách před dvěma lety. Místopředsedy Senátu byli znovu zvoleni Jiří Drahoš (STAN), Jitka Seitlová (KDU-ČSL) a Jiří Oberfalzer (ODS). Senátoři dnes také vyměnili předsedy dvou výborů a tří komisí horní parlamentní komory.
Sněmovna asi uloží lékařům zjišťovat, zda má pacient zbrojní průkaz
Sněmovna asi uloží lékařům, aby od roku 2026 povinně ověřovali, zda jejich pacienti mají zbrojní průkaz. Změnu mají v souvislosti s loňskou tragédií na Filozofické fakultě Karlovy univerzity přinést úpravy vládních novel, které si vyžádal nový zbraňový zákon. Další z poslaneckých změn má zakázat tlumiče pro krátké zbraně, tedy pistole a revolvery, pro běžné užití. O předloze rozhodne Sněmovna po posouzení úprav ve výboru pro bezpečnost.
České firmy budou muset poprvé nahlásit reálné emise pro uhlíkové clo
V říjnu budou muset české firmy poprvé přiznat skutečné emise z dovezených produktů. Regulaci, kterou přijala Evropská unie (EU), začala pro podniky platit již loni v říjnu, kdy musely začít čtvrtletně hlásit emise dovezených produktů, ale zjednodušeným způsobem. Takzvané uhlíkové clo (CBAM) má za cíl vyrovnat ceny za emise uhlíku mezi domácími a importovanými produkty.
Zdroj: ČeskéNoviny.cz
Vyšlo na epravo.cz:
Přiměřená cena za odkup omezeně převoditelných akcií ve smyslu § 272 odst. 3 ZOK
Vrchní soud v Olomouci se v rozsudku sp. zn. 8 Cmo 55/2024, ze dne 31. 7. 2024 zabýval výkladem pojmu „přiměřená cena“ za odkup omezeně převoditelných akcií v případě neudělení souhlasu s jejich převodem na třetí osobu na podkladě ust. § 156 odst. 4 obchodního zákoníku. Jelikož ust. § 272 odst. 3 ZOK je obdobou ust. § 156 odst. 4 obchodního…
Platy soudců - Ústavní soud za hranou ústavnosti?
Komentář k aktuálnímu vývoji právní úpravy platů soudců a k rozhodovací praxi Ústavního soudu. Už je to tu zase. Stát v rozporu s dosavadními nálezy Ústavního soudu navrhovanými pravidly odměňování ústavních činitelů opakovaně, vědomě a protiústavně zasahuje do platů soudců, jejich materiálního zabezpečeni a tím i do nezávislosti soudů, ozývá…
Rýsuje se ESG reporting pro malé firmy. Jak bude vypadat?
Zatímco velké společnosti už se chystají na tvorbu povinných zpráv o udržitelnosti, malé a střední podniky jsou z této povinnosti – alespoň prozatím – vyňaty. Avšak tlak dodavatelsko-odběratelských řetězců ze západní Evropy a také mnohdy výhodnější bankovní financování vedou k nutnosti připravovat reporty i u menších podniků. Víme, jak budou ESG…
Směnka
Tento článek se pokusí čtenáři přiblížit problematiku směnky. Směnkou rozumíme obchodovatelný listinný cenný papír, v němž výstavce buď sám slibuje, že protistraně zaplatí dlužnou částku (nazýváme směnkou vlastní), nebo který protistraně platit přikazuje (nazýváme směnkou cizí). Dnes se úžeji budeme věnovat směnce…
Jaké jsou právní dopady pronajímání bytu na Airbnb?
Nejvyšší soud odpověděl na dlouho pokládanou otázku, zda se může pronajímatel bránit v případě, že nájemce nabízí byt na platformách typu Airbnb nebo Booking ke krátkodobým pronájmům. Mnoho pronajímatelů má s tímto jednáním svých nájemců problém s ohledem na případné škody v bytě nebo obtěžování sousedů v domě. V rozsudku[1] se Nejvyšší soud…
Pozdní podání insolvenčního návrhu a jiné instituty vedoucí k vymáhání pohledávek věřitelů na statutárech společnosti
Ačkoliv ani vstup fyzických osob do insolvence nepotěší věřitele tohoto dlužníka, úpadkové situace podnikatelů svými důsledky ovlivňují širší spektrum subjektů. Opomeneme-li společníky této společnosti, kteří by do podnikání měli vstupovat s vědomím hrozícího rizika možné ztráty jejich počátečních vkladů coby investic do budoucího chodu…
Regulace obchodních sdělení ve staronovém kabátě podle návrhu zákona o digitální ekonomice
V souvislosti s novou evropskou legislativou v oblasti digitálních služeb, se kterou se v posledních několika letech doslova roztrhl pytel, přichází na řadu i novelizace v oblasti regulace obchodních sdělení. Připravovaný návrh zákona o digitální ekonomice sice vychází z aktuálně platných pravidel zákona o některých službách informační…
Změna exekučních srážek ze mzdy od 1. 10. 2024 při vícečetné exekuci
Povinnému dlužníkovi, proti němuž jsou nařízeny více jak 3 exekuce k vymožení peněžitých pohledávek, může být nově sraženo ze mzdy více! Může i nemusí, záleží na tom, zda jsou vymáhány pohledávky přednostní i nepřednostní, nebo ne, samozřejmě též na výši mzdy podrobené srážkám. Při nařízených 4 a více exekucích pro peněžité dluhy se dlužníkovi ze…
Snížení kvality prostředí (pohody bydlení) jako námitka v řízení o povolení záměru
V řízeních vedených v souvislosti s umísťováním či povolováním staveb se můžeme často setkat s námitkami, které se týkají snížení pohody bydlení nebo zhoršení kvality prostředí v důsledku provedení zamýšleného stavebního záměru, a to zejména ze strany dotčených sousedů. Ve kterých případech jsou takovéto námitky relevantní? A jakým způsobem by…
Rozhodnutí SDEU ve věci spojení Illumina/Grail – konec extenzivnímu výkladu oprávnění Komise dle čl. 22 nařízení o spojování podniků
Soudní dvůr Evropské unie ve svém rozsudku ze dne 3. 9. 2024[1] odpověděl na otázku, zda má Evropská komise („Komise“) na základě čl. 22 nařízení č. 139/2004 o kontrole spojování podniků[2] („Nařízení“) možnost souhlasit s žádostí členských států o přezkoumání spojení v situaci, kdy členský stát žádající o přezkum není oprávněn spojení přezkoumat…
Zdroj: EPRAVO.CZ
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz