Právo na víkend - týden v české justici očima šéfredaktora
Nejvyšší soud navrhl Ústavnímu soudu, aby zrušil část zákoníku práce | Aktualizovaná strategie: MPSV má předložit návrh střídacího bonusu na rodičovské | Zákon mířící do Sněmovny podle Válka fakticky umožní připojištění | Lidem zasaženým záplavami stát poskytne finanční pomoc, zákon podepsal Pavel | ČSSZ chystá digitalizaci agendy důchodů za 300 mil Kč, jedná se o financování | Justiční grémium nesouhlasí se způsobem, jak chce vláda zasáhnout do platů | Pavel: ČR by měla kosmickým aktivitám věnovat velkou pozornost | NSZ: Zrušení stíhání Šapošnikové ve vrbětické kauze bylo správné a zákonné
Vážení čtenáři,
přinášíme Vám pravidelný přehled událostí ve světě práva za uplynulý týden.
Přeji Vám hezký víkend
Mgr. Miroslav Chochola, LL.M., MBA
EPRAVO.CZ
Události tohoto týdne:
ÚS se zabýval lex Babiš II, jednání odročil na neurčito
Ústavní soud (ÚS) se dnes osm hodin zabýval takzvaným lex Babiš II, tedy zpřísněným zákonem o střetu zájmů. Vyslechl svědky z řad politiků, ukončil dokazování, zazněly závěrečné řeči. Poté soud jednání odročil na neurčito. Vyhodnotí argumenty, které zazněly, bude pokračovat v diskusi neveřejně, uvedl předseda soudu Josef Baxa.
TOP 09 chce krátit poslancům a senátorům platy při vysokém zadlužení ekonomiky
Vládní TOP 09 navrhuje, aby se poslancům a senátorům zkrátily platy o pětinu, pokud zadlužení české ekonomiky přesáhne 50 procent hrubého domácího produktu (HDP). Strana to bude prosazovat pozměňovacím návrhem při projednávání výše platů politiků, řekl novinářům místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Miloš Nový (TOP 09). Ministerstvo očekává, že dluh v letošním roce vzroste na 43,9 procenta HDP z loňských 42,4 procenta. Do roku 2027 by podle dnešní prognózy ministerstva financí měl vzrůst na 45,1 procenta.
Pavel: Švýcarsko si uvědomuje, že ho neutralita nemusí úplně ochránit
Švýcarsko si moc dobře uvědomuje, že jeho neutralita ho nemusí úplně ochránit. Není vystaveno vojenskému útoku, ale čelí hybridním i kybernetickým útokům či dezinformacím, stejně jako další státy. Při návštěvě Švýcarska to dnes novinářům v Bernu řekl český prezident Petr Pavel.
ČSSZ chystá digitalizaci agendy důchodů za 300 mil Kč, jedná se o financování
Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) připravuje digitalizaci vyřizování, výpočtu a zpracování důchodů. Projekt by měl stát zhruba 300 milionů korun. Hotový by měl být do dvou let. Financování zatím není dořešené. Novinářům to dnes řekl ústřední ředitel ČSSZ František Boháček. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) by chtěl mít financování digitalizace důchodové agendy vyjasněné do konce roku. Podle Boháčka od příštího roku bude možné vyřizovat elektronicky také mateřskou, otcovskou a ošetřovné. Postup by měl být podobný jako u e-neschopenek.
NSZ: Zrušení stíhání Šapošnikové ve vrbětické kauze bylo správné a zákonné
Rozhodnutí zlínského žalobce o zrušení stíhání Eleny Šapošnikové v kauze výbuchů muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku bylo podle žalobce Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) správné a zákonné. Nejvyšší žalobce tak nevyužil možnost mimořádné kontroly skončené věci. Na webu NSZ o tom dnes informoval mluvčí Petr Malý. Manželku obchodníka a bývalého ruského vojáka Nikolaje Šapošnikova obvinili policisté z vyzvědačství, dozorující žalobce Martin Malůš ale její stíhání zrušil a kauzu odložil.
Ceny Příběhů bezpráví má téměř pět desítek laureátů
K víc než čtyřem desítkám lidí, kteří se postavili komunistickému režimu a které dosud ocenili studenti v projektu Příběhy bezpráví, dnes přibyli tři noví laureáti. V pražském paláci Lucerna ocenění získali Leo Žídek, odsouzený za pokus o emigraci v polovině minulého století k osmi letům vězení, řádová sestra Kristína Zachovalová a signatář Charty 77 a představitel undergroundu v severních Čechách Václav Blabolil.
Lidem zasaženým záplavami stát poskytne finanční pomoc, zákon podepsal Pavel
Lidem vážně zasaženým zářijovými záplavami poskytne stát mimořádnou finanční pomoc na péči o děti a bydlení. Prezident Petr Pavel dnes zákon podepsal, informoval na webu odbor komunikace prezidentské kanceláře. Opatření má nabýt účinnosti den po vyhlášení ve Sbírce zákonů.
Pavel: ČR by měla kosmickým aktivitám věnovat velkou pozornost
Česko by podle prezidenta Petra Pavla mělo kosmickým aktivitám věnovat velkou pozornost. Je v nich potenciál pro mezinárodní spolupráci, řekl dnes při slavnostním zahájení festivalu Czech Space Week v Praze. Kosmické technologie podle Pavla zasahují do téměř všech částí lidského života, bez nich by například předpovědi počasí před zářijovými povodněmi byly méně přesné. Podle ministra dopravy Martina Kupky vybere stát vesmírnou misi pro astronauta Aleše Svobodu nejpozději v roce 2026.
Nejvyšší soud navrhl Ústavnímu soudu, aby zrušil část zákoníku práce
Nejvyšší soud navrhl Ústavnímu soudu, aby ze zákoníku práce vyškrtl ustanovení, které v určitých situacích umožňuje zaměstnavateli převést zaměstnance na jinou práci i bez jeho souhlasu. Není to slučitelné s ústavním pořádkem, domnívá se Nejvyšší soud. Návrh je dostupný na webu Ústavního soudu.
Zákon mířící do Sněmovny podle Válka fakticky umožní připojištění
Zákon o zdravotních službách, který v září schválila vláda a je před projednáním ve Sněmovně, podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) fakticky umožní zdravotní připojištění nebo doplacení rozdílu za lepší materiál. Bude obsahovat seznam toho, za co je možné si připlatit a za co ne. Řekl to v dnešním pořadu Otázky Václava Moravce na České televizi. Možnost dobrovolného připojištění je součástí i programového prohlášení vlády. Premiér Petr Fiala (ODS) na plénu Sněmovny tento týden řekl, že pracovní skupina hledá prostor pro zavedení takového připojištění.
Aktualizovaná strategie: MPSV má předložit návrh střídacího bonusu na rodičovské
Ministerstvo práce by mělo do konce roku předložit novelu s takzvaným střídacím bonusem pro rodiče na rodičovské. Příspěvek po tuto dvouměsíční dobu by měl být tak vysoký, aby rodině zajistil důstojnou životní úroveň. S předložením návrhu s přenesením evropské směrnice o rovnováze mezi prací a soukromím do české praxe počítá aktualizovaná Strategie rovnosti žen a mužů s opatřeními do roku 2030, kterou zveřejnila na svém webu Sněmovna. Aktualizaci schválila v říjnu vláda. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) už dřív ČTK řekl, že jeho úřad návrh nechystá. Připomněl, že se rodičovská zvýšila, rodiče se mohou vystřídat už teď a příspěvek si mohou nastavit na 70 procent základu výdělku.
Justiční grémium nesouhlasí se způsobem, jak chce vláda zasáhnout do platů
Justiční grémium vyjádřilo politování nad tím, že se vláda chystá "neorganicky" zasáhnout do platů ústavních činitelů. Ve vztahu k soudcům prý návrh vlády vyvolává velmi vážné pochyby o ústavnosti. Jménem grémia o tom na webu Nejvyššího soudu informoval jeho předseda Petr Angyalossy.
Zdroj: ČeskéNoviny.cz
Vyšlo na epravo.cz:
Trestní odpovědnost nájemce v případě nevyklizení bytu a ochrana poctivých pronajímatelů
Nájemci jsou považování za slabší smluvní stranu a jsou zákonem často chráněni podobně jako například spotřebitelé. Čím dál častěji se však setkáváme s pronajímateli, kteří se v praxi stávají tou slabší stranou oproti ostříleným nájemníkům a zoufale hledají právní pomoc. Tito pronajímatelé potřebují zejména funkční postup, jak legální cestou a co…
Obnova stavby podle nového stavebního zákona
Ještě před několika dny či týdny se zdálo, že v současné době je v oblasti stavebního práva nejaktuálnějším tématem digitalizace stavebního řízení a její funkčnost či naopak nefunkčnost. Po uplynulém víkendu (v polovině září 2024) se však situace může změnit: povodně, které postihly velkou část naší země, vyvolají potřebu (zásadních) oprav a/nebo…
Novela zákona o významné tržní síle: Co ukazuje dosavadní praxe?
1. ledna 2023 nabyla účinnosti novela zákona č. 395/2009 Sb. , o významné tržní síle a nekalých obchodních praktikách při prodeji zemědělských a potravinářských produktů (dále jen „ZVTS“), která přinesla zásadní rozšíření konceptu významné tržní síly na celý dodavatelsko-odběratelský řetězec. Touto nově disponuje jakýkoliv odběratel v celém…
Předsmluvní odpovědnost v pracovněprávních vztazích
Občanský zákoník upravuje institut tzv. předsmluvní odpovědnosti. Na pracovněprávní vztahy se použije právní úprava občanského zákoníku pouze tehdy, pokud samostatná právní úprava dané problematiky v zákoníku práce chybí. Zároveň vždy platí, že ustanovení občanského zákoníku se na pracovněprávní vztahy použije způsobem, který je v souladu se…
Omezení přístupu k Nejvyššímu soudu v rámci dovolání, cui bono?
Aktuálně leží v Poslanecké sněmovně pozměňovací návrh poslankyně Evy Decroix, k vládnímu návrhu zákona, kterým se mění občanský zákoník, a další související zákony, který má zcela zásadním způsobem změnit koncepci dovolání v civilních věcech (sněmovní tisk 728). Dovolání má být napříště možné podat – až na úzký okruh odůvodněných výjimek – proti…
Korporátní rizika nesrovnalosti v zápisu skutečného majitele
Nesprávný či chybějící zápis v evidenci skutečných majitelů obnáší vedle rizika veřejnoprávních sankcí také riziko sankcí soukromoprávních. Jedná se o nevymahatelnost tzv. zastíracích smluv, zákaz výplaty podílu na zisku a zákaz výkonu hlasovacích práv. První následek stojí mírně stranou, jelikož cílí na zamezení využívání „nastrčených“ osob jako…
Odlišné zacházení přejímajícího zaměstnavatele s převzatými zaměstnanci a dosavadními zaměstnanci - Co když nedochází ke zhoršení pracovních podmínek převzatých zaměstnanců, ale v horším (nerovném) postavení se ocitnou dosavadní zaměstnanci?
Zákoník práce pamatuje na ochranu zaměstnanců převzatých novým - přejímajícím zaměstnavatelem (v důsledku přechodu práv a povinností z pracovně právních vztahů) před zhoršením jejich pracovních podmínek.[1] [2]Ale co když v důsledku převzetí nových zaměstnanců jsou diskriminováni dosavadní zaměstnanci? Jak dlouho může přejímající zaměstnavatel…
Právnická firma roku 2024
Nejprestižnější český žebříček v oblasti práva – Právnická firma roku – vyvrcholil v pondělí 4. listopadu 2024 slavnostním galavečerem v pražském Paláci Žofín. Sedmnáctý ročník této výjimečné události, která se konala pod záštitou Ministerstva spravedlnosti ČR a za podpory České advokátní komory, představil své…
Fakultativní důvody pro zrušení zadávacího řízení z pohledu zásad zadávání veřejných zakázek
Ačkoliv zákon o zadávání veřejných zakázek definuje situace, v nichž je ponecháno na rozhodnutí zadavatele, zda zadávací řízení zruší nebo v něm bude pokračovat, někteří dodavatelé se snaží takový postup rozporovat s odkazem na zásady zadávání veřejných zakázek. Tento článek se věnuje právě takovým případům a shrnutím postoje Úřadu pro ochranu…
Holdingové struktury ve světle daňové judikatury
Holdingové struktury jsou nedílnou součástí běžné praxe a slouží k efektivnímu řízení společností a mohou přinášet významné daňové výhody. Na druhé straně však existuje riziko, že tyto struktury mohou být využívány za účelem obcházení daňových povinností nebo daňové optimalizace přesahující rámec zákona. Soudní rozhodnutí v České republice…
Připravované změny v právu kybernetické bezpečnosti podle směrnice NIS 2 v České republice
Digitalizace dnes hraje nezastupitelnou roli v mnoha oblastech života. Využití informačních a komunikačních technologií (ICT) se stalo nedílnou součástí každodenního fungování člověka ve společnosti. Na jednu stranu díky tomu dochází ke zvyšování efektivity, zjednodušení a automatizaci procesů a vznikají takřka neomezené možnosti komunikace a…
Jak zeměpisné označení chrání kvalitu výrobků a proč na nich letos záleží víc než kdy dřív?
Zeměpisná označení nejsou jen byrokratickým termínem – chrání unikátní potraviny, vína a lihoviny, které svou kvalitou a pověstí vynikají díky místu, odkud pocházejí. Tato označení se stala synonymem pro důvěryhodnost a originalitu, ať už jde o sýry z horských oblastí nebo vína z tradičních vinařských regionů. Rok 2024 přináší důležité změny…
10 otázek pro ... Martinu Krákorovou
Mgr. et Mgr. Martina Krákorová je partnerkou advokátní kanceláře Wilsons s. r. o. V advokacii působí 17 let. Ve své praxi se zaměřuje především na právní poradenství při nemovitostních transakcích a vyjednávání komerčních nájemních smluv. Martina vystudovala Právnickou fakultu a Filozofickou fakultu (obor historie) Univerzity Karlovy v Praze.
Specifika přeshraniční fúze z pohledu české obchodní korporace jako nástupnické společnosti
Ačkoliv jsou přeshraniční přeměny součástí českého právního řádu již více než patnáct let, stále jsou to instituty poměrně málo využívané - u nejčastěji realizovaných přeshraničních fúzí se jedná jen o nižší desítky ročně. Cílem tohoto článku je proto na modelovém příkladu přiblížit postup přeshraniční fúze zahraniční zanikající společnosti s…
Zdroj: EPRAVO.CZ
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz