Právo na víkend - týden v české justici očima šéfredaktora
Senát schválil vládní důchodovou reformu beze změn | Soud zamítl žaloby Kinských kvůli navrácení majetku | Identita občana přešla kvůli podvodným webům na doménu gov.cz | MPSV: Volných pěstounů je 78, v kojeneckých ústavech je pár desítek malých dětí | Rada postižených si stěžuje na zhoršování situace lidí s handicapem v Česku | Smlouvu ČR s Vatikánem má podle senátního výboru přezkoumat Ústavní soud | Peníze za léky, které lidem pojišťovny vracely, nově pacient v lékárně nezaplatí | Vláda podpořila NP Křivoklátsko, ekologové to vítají, dotčené obce nesouhlasí
Vážení čtenáři,
přinášíme Vám pravidelný přehled událostí ve světě práva za uplynulý týden.
Přeji Vám hezký víkend
Mgr. Miroslav Chochola, LL.M., MBA
EPRAVO.CZ
Události tohoto týdne:
Vláda podpořila NP Křivoklátsko, ekologové to vítají, dotčené obce nesouhlasí
Pátým národním parkem Česka se může příští rok stát Křivoklátsko. Návrh ministerstva životního prostředí (MŽP) na jeho vyhlášení dnes podpořila vláda. Změna by se měla týkat přibližně šestiny současné chráněné krajinné oblasti (CHKO). Zatímco ekologové takový krok vítají, starostové obcí z Křivoklátska s ním nesouhlasí. Proti vyhlášení národního parku hodlají dál bojovat, například komunikací s poslanci i výbory. Právě Sněmovna musí návrh projednat.
Peníze za léky, které lidem pojišťovny vracely, nově pacient v lékárně nezaplatí
Zhruba 1,2 milionu lidí bude od příštího roku platit v lékárnách nižší částky za léky na recept. Většinou se to týká seniorů nad 70 let, kteří užívají pravidelně několik léků. V současné době lidé za léčivo, které zdravotní pojišťovna hradí částečně, dostávají po dosažení limitu daného zákonem část doplatku na účet nebo složenkou. Od ledna se jim bude částka odečítat od doplatku přímo v lékárně. Novináře o tom dnes informovali zástupci ministerstva zdravotnictví.
Ústavní soud v úterý vyhlásí, jak rozhodl o takzvaném lex Babiš II
Ústavní soud (ÚS) v úterý 10. prosince vyhlásí, jak rozhodl o lex Babiš II, tedy zpřísněném zákonu o střetu zájmů. Novela například znemožnila, aby vybraní veřejní funkcionáři byli zároveň skutečnými majiteli médií. Návrh na zrušení podalo 70 poslanců ANO. Termín vyhlášení nálezu, oznámený dnes na webu soudu, je zároveň posledním dnem funkčního období soudce zpravodaje Davida Uhlíře.
Soud zamítl žaloby Kinských kvůli navrácení majetku
Odvolací soud v Pardubicích dnes zamítl čtyři žaloby na obnovu řízení, které podali dědicové Františka Oldřicha Kinského kvůli navrácení majetku. Žalovanými stranami byly město Choceň, Rybářství Litomyšl a Státní pozemkový úřad. Odvolací soud potvrdil rozsudky okresních soudů, které žaloby zamítly pro opožděnost.
Čeští žáci byli v mezinárodním testování nadprůměrní, i když se zhoršili
Žáci čtvrtých tříd základních škol se zhoršili v přírodních vědách, v matematice jsou jejich výsledky srovnatelné s rokem 2019. Vyplývá to z výsledků mezinárodního testování dovedností a znalostí z matematiky a přírodních věd (TIMSS), které se koná jednou za čtyři roky. V testování žáků osmých tříd, do kterého se ČR zapojila naposledy v roce 2007, se čeští žáci zhoršili v přírodních vědách, ale zlepšili v matematice. Osmáci i čtvrťáci dosáhli nadprůměrného výsledku ve srovnání s průměrem zapojených zemí i s průměrem zemí Evropské unie. Výsledky dnes novinářům představil ústřední školní inspektor Tomáš Zatloukal.
Senát schválil vládní důchodovou reformu beze změn
Senát dnes večer schválil beze změn vládní důchodovou reformu, která mimo jiné zvyšuje věkovou hranici pro odchod do penze postupně o dva roky na 67 let. Rozhodl tak podle očekávání přes výhrady opozice nebo odpor odborů. K nejspornějším pasážím novely o důchodovém pojištění patří koalicí prosazené omezení počtu pracovníků v rizikových profesích, kteří mají mít nárok na nekrácený předčasný důchod. Reformu nyní dostane k posouzení prezident Petr Pavel, který už předem ohlásil, že se pod ní podepíše.
Smlouvu ČR s Vatikánem má podle senátního výboru přezkoumat Ústavní soud
Ústavní soud by měl podle senátního zahraničního výboru přezkoumat, zda je česko-vatikánská smlouva v souladu s ústavním pořádkem. Výbor o tom dnes rozhodl na návrh předsedy senátorského klubu SEN 21 a Piráti Václava Lásky. Podle něj je důvodem pro přezkum formulace týkající se zpovědního tajemství. Podle kritiků je smlouva sepsaná vágně, je jednostranná ve prospěch římskokatolické církve. Senátní ústavně-právní výbor navzdory výhradám doporučil v úterý smlouvu schválit.
Rada postižených si stěžuje na zhoršování situace lidí s handicapem v Česku
Národní rada osob se zdravotním postižením (NRZP) si stěžuje na zhoršování situace lidí s handicapem v Česku. Poukazuje na nenavýšení nejnižších příspěvků na péči, nevalorizování úhrad zdravotnických prostředků ze zdravotního pojištění či rozvolnění požadavků na bezbariérovost. Vedení NRZP to řeklo na tiskové konferenci při příležitosti Mezinárodního dne osob se zdravotním postižením. Kritizuje přístup vlády.
Expert: Algoritmy na sociálních sítích mají rostoucí vliv a rozdělují společnost
Algoritmy na sociálních sítích mají rostoucí vliv a uzavírají uživatele do informačních bublin, zvyšují společenskou polarizaci a umožňují šíření dezinformací a propagandy. Na konferenci s názvem Práva a ochrana dětí v kyberprostoru, kterou uspořádala organizace Člověk v tísni, to řekl odborník na fungování sociálních sítí Daniel Dočekal. Bránit se proti algoritmům je podle něho možné jen tím, že je lidé přestanou používat, u některých platforem jde však nastavení změnit jen částečně nebo vůbec.
Senátoři ANO chtějí rozšířit předčasné důchody pro lidi v náročných profesích
Senátorský klub hnutí ANO při projednávání důchodové reformy navrhne, aby se možnost odejít bez sankcí do předčasného důchodu rozšířila na více zaměstnanců v náročných profesích. Po jednání se zástupci Průmyslové aliance odborových svazů (PAOS) to řekla předsedkyně klubu Jana Mračková Vildumetzová. Úprava by měla zrušit vyškrtnutí nároku na předčasný důchod pro pracovníky takzvané třetí kategorie, kteří pracují v prostředí s vibracemi, fyzickou zátěží, v chladu či teple. Odbory návrh ANO podpořily.
Identita občana přešla kvůli podvodným webům na doménu gov.cz
Portál Identity občana přešel v sobotu na novou doménu gov.cz. Digitální a informační agentura (DIA) přesun urychlila kvůli narůstajícímu počtu falešných webů. ČTK o tom informoval její mluvčí Jan Hainz. Na doméně gov.cz už fungují také Portál občana a Portál veřejné správy.
MPSV: Volných pěstounů je 78, v kojeneckých ústavech je pár desítek malých dětí
V Česku je 78 přechodných pěstounských rodin, které jsou okamžitě připravené přijmout děti v tísni. Za poslední měsíc jich deset přibylo. V takzvaných kojeneckých ústavech, které na konci roku ukončí provoz, zbývá několik desítek dětí do tří let. Řešení se pro ně hledá. ČTK to sdělilo ministerstvo práce. ČR dlouhodobě sklízí kritiku za posílání malých dětí do ústavů. Od ledna to podle zákona už nebude možné. Poslanci opozičního hnutí ANO navrhli fungování zařízení pro děti do tří let prodloužit o rok. Podle vládních poslanců je Česko ale na konec kojeneckých ústavů připraveno a dětem péči zajistí.
Zdroj: ČeskéNoviny.cz
Vyšlo na epravo.cz:
SERIÁL: SPORT, PRÁVO A DANĚ - 4. Díl: Za hranice: mezinárodní rozměr sportu, práva a daní (jen pro registrované)
Jaké právní a daňové výzvy čekají na sportovce na mezinárodní scéně? V závěrečném díle seriálu podcastů „Sport, právo a daně“ se Jan Exner a Pavel Šnobl zaměřují na složité aspekty, které přináší účast na mezinárodních soutěžích. Objevte, jak zamezit dvojímu zdanění, jak řešit střet zájmů mezi osobními a svazovými sponzory a proč je důležité znát…
K určení čerpání dovolené zaměstnancem a platnosti okamžitého zrušení pracovního poměru pro neomluvené absence
Nejvyšší soud se ve svém nedávném rozhodnutí[1] („Rozhodnutí“) zabýval náležitostmi a podmínkami, za kterých má zaměstnanec právo sám určit čerpání dovolené, pokud doba čerpání dovolené není určena zaměstnavatelem. Mimo jiné Nejvyšší soud rozhodl o platnosti okamžitého zrušení pracovního poměru zaměstnavatelem pro neomluvené absence zaměstnance. V…
Vnosy a zápočty do SJM po rozvodu manželství
Zajímavou, přitom poměrně frekventovaně řešenou problematiku v oblasti společného jmění manželů představují tzv. vnosy a zápočty. Jde o situaci, kdy za dobu trvání manželství vynaloží některý z manželů své výhradní prostředky do majetku společného (tzv. vnos) nebo naopak jsou společné prostředky manželů vyhrazeny na výlučný majetek některého z…
Proč? Protože proto
Může se Ústavní soud s ústavní stížností vypořádat pouze s odkazem na své vlastní plenární stanovisko? Tuto otázku aktuálně řeší Evropský soud pro lidská práva ("ESLP") ve věci Šperlich a ostatní proti České republice[1]. Stěžovatelům se nelíbí, že Ústavní soud odmítnutí jejich ústavních stížností postavil téměř výhradně na stanovisku pléna…
Novinky z české a evropské regulace finančních institucí za měsíc říjen 2024
Jako každý měsíc Vám přinášíme nejnovější zprávy z české a evropské regulace finančních institucí, nyní za říjen 2024. Novinky jako vždy rozdělujeme podle příslušných regulovaných sektorů.
Příspěvek na bydlení pro osoby bydlící v domě pro seniory
Rozsudek Nejvyššího správního soudu ze dne 20. 9. 2024, čj. 4 Ads 129/2024-23 odmítl názor Ministerstva práce a sociálních věcí, dle kterého osoby bydlící v domovech pro seniory či domovech se zvláštním režimem nemají možnost požádat o příspěvek na bydlení. Nejvyšší správní soud dospěl k závěru, že stěžovatelka, která na základě smlouvy o…
Soukromoprávní ochrana know-how a obchodního tajemství v českém právu
V rámci řešení sporů týkajících se ochrany know-how a obchodního tajemství (nezávisle na tom, zda jsou spory řešeny soudně či mimosoudně, tj. např. prostřednictvím ip mediace) se lze v praxi poměrně často setkat s tím, že strany sporu nemají jasnou představu o tom, jak je přesně upravena ochrana know-how a obchodního tajemství a jaké jsou jejich…
Může osobní služebnost stezky a práva chůze po ní oprávněný bez dalšího přenechat nájemci, kterému pronajal svou nemovitost?
Nejvyšší soud ČR v rozsudku spis. zn. 22 Cdo 654/2024, ze dne 30. 9. 2024, řeší otázku, zda se oprávnění ze služebnosti stezky zřízené za účinnosti zákona č. 89/2012 Sb. , občanský zákoník, (o. z.) ve prospěch osoby, která je vlastníkem budovy, vztahuje i na nájemce takové budovy. Kdo ostatně může využívat osobní služebnost stezky vedle samotného…
Rozhodčí řízení o sporech ze smluv o výkonu profesionální sportovní činnosti
Bohužel i v rámci výkonu profesionální sportovní činnosti nezřídkakdy dochází k situacím, kdy již smluvní strany, tj. v převážné většině případů sportovní klub či asociace na straně jedné a profesionální sportovec na straně druhé, nejsou schopny vyřešit konkrétní sporné otázky smírnou mimosoudní cestou a na řadu tak přichází řízení před nezávislým…
Využitelnost projektové dokumentace podle přechodných ustanovení NSZ
Nový stavební zákon je účinný již několik měsíců, ale diskuse kolem něj neutichají. Jeden z výkladových problémů v praxi činí i přechodné ustanovení k dokumentacím a projektovým dokumentacím obsažené v § 329 zákona č. 283/2021 Sb. , stavební zákon („NSZ“). Důležitost tohoto ustanovení neradno podceňovat – cesta ke každé stavbě vyžadující povolení…
Autor zákona
Nedá mi to, abych se nezamyslel nad jedním dlouhodobě praktikovaným a vlastně i poněkud směšným nešvarem. Totiž, když někdo sebevědomě prohlásí, že je „autorem zákona“. A připíše to například pod název (nebo do propagačního letáku či webového sdělení) svého školení či komerční přednášky. Vsuvka pro českou a moravskou laickou veřejnost: za…
Jak (ne)přijít o rozhodčí doložku
Rozhodčí doložka jako předpoklad projednání sporu v rozhodčím řízení. Rozhodčí doložka je základním předpokladem pro to, aby spor mezi stranami mohl být rozhodován v rozhodčím řízení. Není-li rozhodčí doložky, není rozhodce oprávněn o majetkovém sporu rozhodnout. Okolnost, že žalovaný byl v rozhodčím řízení zcela pasivní, neúčastnil se jednání…
Nová úprava formalizovaného soužití stejnopohlavních párů aneb institut partnerství
Právní postavení stejnopohlavních párů je ve veřejném prostoru dlouhodobě řešenou otázkou. Podstatnou transformaci podoby formalizovaného soužití těchto osob představuje zákon č. 123/2024 Sb., který byl schválen zákonodárci v únoru 2024.[1] Tato nová právní úprava nabude z převážné části účinnosti 1. 1. 2025 a přinese s sebou zavedení nového…
10 otázek pro ... Moniku Kajankovou
Monika Kajanková je partnerkou v Dentons. Přináší do realitní praxe unikátní kombinaci zkušeností. Má výborné znalosti ze zastupování realitních investorů, developerů, pojistitelů a věřitelů. Monika Kajanková se podílela například na prodeji obchodních center a zpětném pronájmu hypermarketů Tesco včetně největšího obchodního centra v České…
Tichá společnost - práva a povinnosti tichého společníka
Společnost občanského práva a tichá společnost jsou instituty závazkového práva zakotvené vedle sebe v občanském zákoníku. Výrazným společným znakem, který je odlišuje od většiny ostatních závazků, je skutečnost, že společnost občanského práva ani tichá společnost nejsou založeny na principu protiplnění a protichůdném zájmu smluvních stran. Jejich…
Kamil Jelínek - VEŘEJNÉ ZAKÁZKY LIVE! - SOUDNÍ JUDIKATURA, listopad 2024
Kamil Jelínek, přední odborník na veřejné zakázky, analyzuje rozsudky Nejvyššího správního soudu, které mění pohled na posuzování mimořádně nízkých cen a požadavků na technickou kvalifikaci. „Každá podprůměrná cena není automaticky mimořádně nízká,“ zdůrazňuje. Podívejte se na detaily těchto rozhodnutí a jejich dopad na…
Zdroj: EPRAVO.CZ
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz