Právo na víkend - týden v české justici očima šéfredaktora
![Právo na víkend - týden v české justici očima šéfredaktora](https://www.epravo.cz/imagePreview.php?filename=_dataPublic/attachments/4cddc2330a2c9a038c64ec28f9b12b46/MCH.jpg&maxwidth=200&maxheight=200&v=12)
Česko dostalo kvůli kybernetickému zákonu vytýkací dopis z EK | Pavel podepsal novelu o prodloužení ochrany uprchlíků z Ukrajiny | Stát bude moci získat soukromé pozemky pod vojenskými objekty | Justiční grémium napsalo Pavlovi, že novela o platech je protiústavní | Vláda schválila nový systém hodnocení hrozby terorismu | Výbor nedoporučil schválit výpověď bez udání důvodu, zákoník podpořil | ČR chce vstoupit do řízení EK proti Maďarsku kvůli zákonu na ochranu suverenity
Vážení čtenáři,
přinášíme Vám pravidelný přehled událostí ve světě práva za uplynulý týden.
Přeji Vám hezký víkend
Mgr. Miroslav Chochola, LL.M., MBA
EPRAVO.CZ
Události tohoto týdne:
Česko dostalo kvůli kybernetickému zákonu vytýkací dopis z EK
Česko dostalo kvůli prodlevám ohledně nového kybernetického zákona a s tím souvisejícím přijímáním bezpečnostní směrnice NIS2 vytýkací dopis z Evropské komise. Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB) bude žádat o prodloužení termínu, do kdy by měl zákon nabýt účinnosti. Pracuje na vyjádření. ČTK a Českému rozhlasu to řekl ředitel NÚKIB Lukáš Kintr. Nový zákon o kybernetické bezpečnosti vzniká primárně kvůli nutnosti převést do českého práva evropskou bezpečnostní směrnici NIS2. Česko mělo čas ji přijmout do loňského října.
Pavel podepsal novelu o prodloužení ochrany uprchlíků z Ukrajiny
Prezident Petr Pavel podepsal novelu o prodlužování ochrany uprchlíků z Ukrajiny před ruskou vojenskou agresí. Její součástí jsou zavedení trestného činu neoprávněné činnosti pro cizí moc nebo zpřísnění podmínek pro ruské žadatele o české občanství, proti čemuž protestovala část zákonodárců. Kritizovali také znovu zaváděnou možnost zvláštních zápisů dětí ukrajinských uprchlíků do prvních tříd základních škol. Novela nabyde účinnosti den po vyhlášení ve Sbírce zákonů.
Stát bude moci získat soukromé pozemky pod vojenskými objekty
Stát bude moci kvůli zajištění své obrany získat do budoucna i vyvlastněním soukromé pozemky pod vojenskými objekty včetně muničních skladů. Vlastníkům pozemků, na kterých budovy stojí, bude moci ministerstvo obrany nabídnout více peněz za jejich odprodej než teď. K vyvlastnění by přistoupilo až v krajním případě. Postupy uzákoní novela o zajišťování obrany, kterou podepsal prezident Petr Pavel. O jeho podpisu informoval v tiskové zprávě Hrad.
Soud zamítl žalobu Agentury NKL, která se týkala nájmu Žofína
Obvodní soud pro Prahu 1 dnes odmítl žalobu Agentury NKL na radnici Prahy 1, která se týkala uzavření dodatku k nájemní smlouvě paláce Žofín. ČTK to potvrdily mluvčí Prahy 1 Karolína Šnejdarová a právní zástupkyně Agentury NKL Lucie Kolářová. Spor se týká nájmu paláce. Zatímco Praha 1 je přesvědčená, že nájemní smlouva vypršela 31. prosince 2024, firma zastává názor, že platí opce a nájem byl prodloužen o dalších deset let. Odmítá se proto z budovy vystěhovat. Praha 1 považuje rozhodnutí za klíčový úspěch, agentura se podle Kolářové velmi pravděpodobně odvolá.
Justiční grémium napsalo Pavlovi, že novela o platech je protiústavní
Předseda Nejvyššího soudu (NS) Petr Angyalossy upozornil prezidenta Petra Pavla jménem justičního grémia, že novela o zvyšování platů veřejných činitelů je protiústavní. V dopise mu navrhl obšírnější vysvětlení otázky soudcovských platů při osobním setkání. Vyplývá to z vyjádření, které ČTK poskytla mluvčí NS Gabriela Tomíčková. K vetu novely vyzvala prezidenta minulý týden Soudcovská unie, za protiústavní ji považuje i Svaz měst a obcí.
Návrh: Vyplácení náhradního výživného se od července prodlouží ze 4 na 6 let
Vyplácení náhradního výživného od státu dětem neplatičů by se mohlo od července prodloužit z dosavadních nejvýš čtyř let až na šest let. Stát by pohledávku začal vymáhat po dvou letech vyplácení dávky, ne až po skončení. Exekutoři a soudy by mu nově museli poskytovat potřebné údaje. Počítá s tím doplňující návrh do novely o reformě dávek. Prodloužení výplat výživného o dva roky doporučil Sněmovně schválit její sociální výbor. Záměr lidovecké poslankyně Marie Jílkové podpořilo jednomyslně všech 18 přítomných zákonodárců z koalice i opozice. Podle údajů ministerstva práce úřady práce loni v listopadu poslaly 12.500 alimentů. Za loňských 11 měsíců na nich vyplatily 245,6 milionu korun.
Vláda schválila nový systém hodnocení hrozby terorismu
Nový systém hodnotící ohrožení terorismem v Česku schválila na dnešním zasedání vláda. Bude mít čtyři stupně od nízkého po kritické ohrožení a nahradí dosavadní soustavu, která od začátku roku 2016 počítá s nultým stupněm pro ideální stav a třemi stupni ohrožení. Novinářům to řekl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN). Kabinet současně rozhodl, že do konce roku 2025 bude platit druhý stupeň, tedy mírné ohrožení. Ten odpovídá prvnímu stupni starého systému, který platil od března 2016, dodal Rakušan.
Výbor nedoporučil schválit výpověď bez udání důvodu, zákoník podpořil
Sněmovní sociální výbor nedoporučil dolní komoře schválit návrh na uzákonění výpovědi bez udání důvodu do projednávané novely zákoníku práce. Podpořil naopak změny podpor v nezaměstnanosti a další úpravy v chystaném kodexu. Odboráři z Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) jsou kvůli výpovědi bez udání důvodu od pondělka ve stávkové pohotovosti. Pokud by ji zákonodárci přijali, hrozí centrála uspořádáním generální stávky.
Fiala se setkal s Ficem a vyjádřil nespokojenost s jeho útokem na ČR
Premiér Petr Fiala (ODS) se v pondělí na okraj neformálního summitu Evropské unie v Belgii neformálně setkal se slovenským protějškem Robertem Ficem a vyjádřil před ním nespokojenost s jeho útokem na Českou republiku, české politiky a česká média. Řekl to dnes na jednání sněmovního evropského výboru. Se Slovenskem je ale podle ministerského předsedy potřeba nadále standardně komunikovat. Fico v reakci popřel, že by se s Fialou neformálně setkal. Tvrdil, že s českým kolegou si v Bruselu pouze podal ruku.
ČR chce vstoupit do řízení EK proti Maďarsku kvůli zákonu na ochranu suverenity
Česko na konci ledna poslalo Soudnímu dvoru Evropské unie žádost o vstup do řízení Evropské komise (EK) proti Maďarsku jako vedlejší účastník kvůli zákonu na ochranu národní suverenity. Na dotaz ČTK to uvedlo ministerstvo zahraničí. EK se rozhodla Maďarsko zažalovat loni v říjnu, protože se domnívá, že zákon porušuje právo EU. Maďarský parlament schválil předlohu předloni v prosinci, podle vládní strany Fidesz je nezbytný k ochraně před zahraničními politickými zásahy.
Lidé mohou nově podávat žádosti on-line přes portál ministerstva vnitra
Žádost o ověření rodného čísla nebo formulář pro vydání lustračního osvědčení mohou nově lidé podávat on-line na webu ministerstva vnitra. Portál zatím nabízí sedm formulářů, podle ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) by každý měsíc mělo přibýt asi 15 dalších. Do konce roku by jich mělo být k dispozici 161. O spuštění portálu dnes v tiskové zprávě informoval mluvčí ministerstva Adam Rözler.
Zdroj: ČeskéNoviny.cz
Vyšlo na epravo.cz:
AML v roce 2025: klíčové změny pro praxi
Přelom roku 2024 a 2025 byl spojen s řadou novelizací AML legislativy na úrovni ČR i EU. Novely zahrnují například zákon č. 253/2008 Sb. a evropský AML balíček. Novinky se dotýkají poskytovatelů služeb spojených s kryptoaktivy dle nařízení MiCA, zavedení překlenovacího opatření obecné povahy FAÚ pro zmrazení majetku či zpřesnění pravidel pro…
Finanční podmínky zaměstnání na dohodu o provedení práce (daňové a pojistné odvody zaměstnance) od 1. 1. 2025 staronově, jen s valorizací limitu pro účast na pojištění
Rámcově přiblížíme aktuální pravidla pro zdanění a pojistné odvody z odměny vyplývající z dohody o provedení práce. Chystaná komplikovaná pravidla vesměs komplikující účetní a personální praxi zaměstnavatelů byla nakonec zrušena, než stihla nabýt účinnosti. Zůstalo
Nová pravidla oddlužení a ochrany věřitelů: Jaké změny zavádí novela insolvenčního zákona?
Začátkem října 2024 nabyla účinnosti rozsáhlá novela insolvenčního zákona, jejímž hlavním cílem je zefektivnit proces oddlužení a přizpůsobit jej evropským standardům. Nejvýraznější změnou je zkrácení doby oddlužení na tři roky, avšak tato úprava není jedinou významnou novinkou. Novela přináší i další opatření, která zásadně mění právní postavení…
Vytvořila UEFA nové sídlo CAS?
Sportovní právo je právní disciplínou propojující prvky soukromého i veřejného práva, jejímž cílem je regulovat právní vztahy v oblasti sportu. Tento obor zaznamenal v posledních letech dynamický rozvoj zejména díky globalizaci, rostoucí profesionalizaci a komercializaci sportu. Mezi jeho klíčové aspekty patří řešení sporů, které jsou často…
Veřejně prospěšný svěřenský fond
Svěřenské fondy je možné zakládat za různým účelem. V praxi jsou v současnosti častější svěřenské fondy zakládané za soukromým účelem, nicméně nelze opomenout ani skutečnost, že stejně tak je v souladu s § 1449 zákona č. 89/2012 Sb. , občanského zákoníku (dále jen „občanský zákoník“) založit rovněž veřejně prospěšný fond (tedy fond zakládaný za…
Novela advokátního tarifu
Od 1. ledna 2025 nabyla účinnosti novela vyhlášky Ministerstva spravedlnosti č. 177/1996 Sb. , o odměnách advokátů a náhradách advokátů za poskytování právních služeb (dále jen „advokátní tarif“), která po dlouhé době přináší zvýšení mimosmluvní odměny pro advokáty. Pojďme si projít některé vybrané oblasti, v nichž došlo k navýšení sazeb…
Stanovisko CzELA k právním otázkám práce na dálku (aktualizovaná verze) – 3. část
Home office (práce z domova) představoval v České republice po dlouhou dobu vyhledávaný benefit, který byl využíván v omezené míře, ne-li sporadicky. To se však poměrně radikálně změnilo na jaře 2020 v souvislosti s pandemií onemocnění COVID-19. Samotné šíření koronaviru, snahy firem o zavádění hygienických opatření a v neposlední řadě i krizová…
10 otázek pro ... Alenu Tibitanzlovou
JUDr. Alena Tibitanzlová, Ph.D. získala právní vzdělání na Právnické fakultě Univerzity Karlovy. V současné době působí jako samostatná advokátka a externí advokátka prestižní české advokátní kanceláře, obojí přitom se specializací na trestní právo. Je aktivním členem Unie obhájců České republiky a Institutu pro restorativní justici. Vedle výkonu…
Data Governance Act a Data Act (Akt o správě dat a Nařízení o datech) – co obsahují a jaké novinky do oblasti správy údajů tyto nové předpisy přinášejí?
Data Governance Act, tedy Nařízení 2022/868 o evropské správě dat a o změně nařízení (EU) 2018/172, česky často označované jako Akt o správě dat (dále jen „DGA“)[1] je mezisektorový nástroj, jež nabyl účinnosti 24. září 2023 a jehož cílem je regulovat opakované používání veřejně dostupných/chráněných údajů prostřednictvím podpory sdílení údajů…
Jak určit výši odškodnění zaměstnance za nerovné zacházení při poskytování mzdy?
S jakými zaměstnanci může zaměstnanec poměřovat výši své mzdy, pokud brojí proti nerovnému zacházení při jejím poskytování? Jak určit výši jeho odškodnění ve formě dorovnání výše mzdy? - Odškodnění pro zaměstnance, který dostával za stejnou práci nižší mzdu, se určí podle výše mzdy nejlépe odměňovaného zaměstnance vykonávajícího u zaměstnavatele…
Zdroj: EPRAVO.CZ
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz