Právo na víkend - týden v české justici očima šéfredaktora
Velká trestní reforma míří ke schvalování s desítkami změn | Věk pro lékařské prohlídky řidičů se zvýší na 70 let | Prodloužení lhůty pro odškodnění obětí nezákonných sterilizací | Novela zbraňových zákonů: strážníci s dlouhými zbraněmi a spor o tlumiče | Delší lhůta na obnovu lesů schválena navzdory kritikům | Unie obhájců: „Dětský certifikát" obsahuje zásadní právní nedostatky | Nejvyšší soud: Opakované výslechy dětí jen v nezbytných případech | Ústavní soud: Povinnost vyslechnout nového svědka i po dohodě o vině
Vážení čtenáři,
přinášíme Vám pravidelný přehled událostí ve světě práva za uplynulý týden.
Přeji Vám hezký víkend
Mgr. Miroslav Chochola, LL.M., MBA
EPRAVO.CZ
Události tohoto týdne:
Sněmovna zahájila projednávání jednotného hlášení zaměstnavatelů
Poslanci v prvním čtení podpořili zákon o jednotném měsíčním hlášení zaměstnavatele (JMHZ), který má od příštího roku nahradit přes dvacet různých formulářů týkajících se zaměstnanců a mezd. Cílem vládního návrhu je sloučit do jednoho elektronického podání všechny údaje, které firmy pravidelně zasílají úřadům, a tím snížit administrativní zátěž podnikatelů. Kontroverzi budí doprovodná změna rušící institut srážkové daně u dohod o provedení práce, kterou opozice odmítá a jež možná bude ze zákona vypuštěna.
Věk pro lékařské prohlídky řidičů se zvýší na 70 let
Poslanecká sněmovna schválila novelu, která posouvá hranici pro povinné pravidelné zdravotní prohlídky starších řidičů z nynějších 65 na 70 let. Řidiči zároveň nebudou muset u sebe vozit potvrzení o zdravotní způsobilosti – policie si nově ověří absolvování prohlídky a její výsledky elektronicky v registru řidičů. Vládní novela, jež rovněž zavádí elektronické očkovací průkazy a další digitalizaci ve zdravotnictví, nyní míří k posouzení do Senátu.
Prodloužení lhůty pro odškodnění obětí nezákonných sterilizací
Poslanecká sněmovna odsouhlasila prodloužení lhůty pro podávání žádostí o odškodnění za protiprávní sterilizace o další dva roky. Tento krok má zajistit, aby všechny postižené ženy měly rovnou možnost uplatnit nárok na jednorázové odškodné 300 000 Kč, neboť původní termín vypršel na konci loňského roku. Návrh změny prosadily poslankyně Helena Válková a Eva Decroix v rámci vládní novely zaměřené na financování prevence onemocnění; předloha nyní zamíří do Senátu.
Novela zbraňových zákonů: strážníci s dlouhými zbraněmi a spor o tlumiče
Senát se chystá schválit doprovodnou novelu k nedávno přijatému zákonu o zbraních, která mimo jiné umožní městským strážníkům používat i dlouhé palné zbraně. Novela také ukládá lékařům od roku 2027 povinně ověřovat, zda pacient s vážnou diagnózou nevlastní zbrojní průkaz, což je opatření reagující na tragickou střelbu na Karlově univerzitě v roce 2023. Sporným bodem zůstává návrh ministra vnitra Víta Rakušana na zákaz tlumičů hluku u pistolí a revolverů – ten Sněmovna odmítla a o jeho osudu rozhodne Senát příští týden.
Delší lhůta na obnovu lesů schválena navzdory kritikům
Poslanecká sněmovna i přes výhrady ekologů odsouhlasila novelu lesního zákona prodlužující lhůtu pro zalesnění po těžbě z dosavadních dvou let na pět let. Ministerstvo zemědělství to zdůvodňuje podporou přirozené obnovy lesů a snížením nákladů pro vlastníky, zatímco ekologické organizace varují, že změna může vést k vysazování nepůvodních monokultur v nestátních lesích. Předloha nyní putuje do Senátu; podle ministra Marka Výborného jde o nejvýraznější úpravu lesního zákona za poslední roky, která má motivovat vlastníky k šetrnějšímu hospodaření.
Velká trestní reforma míří ke schvalování s desítkami změn
Poslanci dokončili druhé čtení rozsáhlé vládní reformy trestního práva, jejímž cílem je snížit počet vězňů, recidivu a také výdaje státu. Sešlo se kolem třiceti poslaneckých pozměňovacích návrhů – například zmírnění tzv. doživotního „dětského certifikátu", upřesnění definice trestného činu propagace extremistických hnutí, legalizace omezeného pěstování tří rostlin konopí či umožnění léčby psychedeliky. O podobě reformy bude Poslanecká sněmovna hlasovat zřejmě v průběhu května.
Rozšíření pravomocí Vojenské policie schváleno
Poslanecká sněmovna 23. dubna schválila novelu rozšiřující pravomoci Vojenské policie, a to drtivou většinou hlasů. Vojenští policisté budou moci nově využívat drony (včetně možnosti proti nim zakročit), zadržovat řidičské průkazy či vstupovat na pozemky, pokud to bude nezbytné k ochraně života nebo zdraví osob. Předloha dále zavádí zákaz fotografování vybraných vojenských objektů (sankcionovaný pokutou až 100 000 Kč) a zpřísňuje postihy za neoprávněné nošení vojenských uniforem, aby reagovala na nové bezpečnostní hrozby.
Unie obhájců: „Dětský certifikát" obsahuje zásadní právní nedostatky
Unie obhájců ČR ve svém stanovisku plně podpořila záměr vlády lépe chránit děti před pachateli sexuálních a násilných činů, zároveň však upozornila na vážné nedostatky navrhovaného opatření známého jako „dětský certifikát". Kritizuje zejména to, že návrh fakticky zavádí novou trestní sankci spočívající v zákazu určitých zaměstnání či funkcí pro pachatele, což je v rozporu s ústavní zásadou, že tresty může ukládat jen zákon, a navíc počítá s retroaktivní evidencí odsouzených osob až od roku 2005, čímž porušuje princip právní jistoty. Unie obhájců vyzvala zákonodárce k přepracování návrhu tak, aby děti účinně chránil, ale respektoval ústavní principy právního státu.
Nejvyšší soud: Opakované výslechy dětí jen v nezbytných případech
Nejvyšší soud zdůraznil, že soudy musí pečlivě zvážit nezbytnost opakovaných výslechů nezletilých obětí sexuálního násilí, aby nedocházelo k jejich dalšímu traumatizování. V posuzovaném případě musela žalobkyně, kterou vlastní otec opakovaně znásilňoval od jejích šesti do čtrnácti let, vypovídat během trestního řízení celkem sedmkrát, což podle znalců přispělo k vážné psychické újmě a rozvoji poruchy osobnosti. NS proto v dané civilní věci přisvědčil názoru, že nadměrné zatížení oběti výslechy může zakládat nárok na náhradu nemajetkové újmy vůči státu.
Ústavní soud: Povinnost vyslechnout nového svědka i po dohodě o vině
Ústavní soud rozhodl, že obecné soudy pochybily, když neprovedly veřejné zasedání a nevyslechly klíčového svědka v řízení o povolení obnovy, přestože trestní stíhání původně skončilo dohodou o vině a trestu. V posuzovaném případě změnil poškozený svědek svou výpověď až poté, co byla dohoda o vině schválena soudem, a soudy měly tuto novou okolnost zohlednit – i když v původním řízení nebylo vzhledem k dohodě vůbec prováděno dokazování. Podle nálezu Ústavního soudu je třeba i v takových situacích umožnit projednání nových důkazů, aby nedošlo k odepření spravedlnosti.
Poslanci ANO napadli u Ústavního soudu vyhlášení CHKO Soutok
Zhruba 35 poslanců hnutí ANO podalo k Ústavnímu soudu návrh na zrušení vyhlášení nové Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Soutok na soutoku Moravy a Dyje. Tvrdí, že Ministerstvo životního prostředí při vyhlašování oblasti řádně nevypořádalo velkou část z 1700 obdržených námitek a ignorovalo nesouhlas místních obcí a vlastníků pozemků. CHKO Soutok schválila vláda nařízením letos v lednu s platností od července 2025, ministr životního prostředí Petr Hladík ale oponuje, že proces proběhl nadstandardně a že ústavní stížnost ANO nemá šanci na úspěch.
Českým evropským žalobcem chtějí být Pavel Zeman a Petra Vítková
Ministerstvo spravedlnosti potvrdilo, že o post českého zástupce v Úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO) projevili zájem dva kandidáti. Přihlášku podal bývalý nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman a také Petra Vítková, která působí jako pověřená evropská žalobkyně EPPO v České republice. Pravidla EPPO však vyžadují předložit tři kandidáty, takže ministerstvo chystá dodatečnou výzvu, po níž nezávislá komise posoudí všechny uchazeče a Evropský sbor prokurátorů vybere nového českého evropského žalobce.
Soudní dvůr EU: zákaz členství cizinců v politických stranách je nepřípustný
Soudní dvůr Evropské unie rozhodl, že Česká republika i Polsko porušují unijní právo tím, že brání občanům jiných členských států vstupovat do svých politických stran. Podle unijních smluv musí mít občané EU s bydlištěm v jiném členském státě rovný přístup k politickému životu, včetně práva volit a být volen v obecních a evropských volbách. Jelikož členství v politické straně výrazně usnadňuje výkon těchto volebních práv, znamená podmiňování členství státní příslušností nepřípustnou diskriminaci – obě země proto budou muset své zákony změnit.
EU poprvé pokutovala technologické giganty za porušení DMA
Evropská komise vůbec poprvé shledala porušení nového nařízení o digitálních trzích (DMA) ze strany velkých technologických firem. Konstatovala, že společnost Apple brání vývojářům aplikací informovat uživatele o levnějších nabídkách mimo svůj App Store, a uložila jí proto pokutu ve výši 500 milionů eur. Také firma Meta Platforms podle Komise porušuje DMA – její model „souhlas, nebo platba" pro uživatele Facebooku a Instagramu v EU neposkytuje zákonem požadovanou bezplatnou alternativu k personalizovaným reklamám – a dostala pokutu 200 milionů eur.
Veřejný ochránce práv varuje před nefunkčním dětským ombudsmanem
Ombudsman Stanislav Křeček vyjádřil obavy o fungování nově zřízeného institutu dětského ombudsmana. Zákonem ustavený zástupce ombudsmana pro děti má začít působit od 1. července 2025, avšak dosud nebyl zvolen, což podle Křečka může vést k ochromení ochrany práv dětí, kterou si od tohoto institutu veřejnost slibuje. Křeček upozornil, že dětský ombudsman by měl být vybrán co nejdříve, jinak hrozí, že úřad zůstane po svém vzniku fakticky neobsazený.
Evropská komise chystá aplikaci na ověřování věku na internetu
Evropská komise oznámila záměr spustit letos v létě jednotnou aplikaci pro ověřování věku uživatelů online platforem. Cílem je zajistit vyšší úroveň ochrany dětí na internetu – namísto opakovaného nahrávání osobních dokladů by lidé měli mít možnost prokázat svůj věk digitálně, pomocí tzv. digitální peněženky věku propojené s národními systémy identifikace. Tato iniciativa je součástí širší snahy EU posílit bezpečnost dětí v online prostředí a sjednotit přístup k ověřování věku napříč členskými státy.
Vyšlo na epravo.cz:
Návrh Evropské komise na zmírnění pravidel ESG reportingu
Evropská komise zveřejnila dne 26. února 2025 dva nové návrhy legislativních balíčků nazývané Omnibus I a Omnibus II[1]. Předmětné návrhy, které se mají dotknout hned několika evropských předpisů vztahujících se k udržitelnosti a ESG, cílí na snížení administrativní zátěže firem, zlepšení pravidel udržitelnosti a uvolnění investic. Nejvíce mají…
Flexinovela zákoníku práce: sloučení výpovědních důvodů při ztrátě zdravotní způsobilosti
Klienti se na naši kancelář často obracejí s dotazy, zda o nich např. nespokojení zákazníci mohou šířit negativní hodnocení prostřednictvím sociálních sítí, či jiných sdělovacích prostředků a jakým způsobem lze chránit jejich dobré jméno. Problematikou ochrany dobré pověsti právnické osoby se nedávno zabýval Nejvyšší soud ve svém rozhodnutí ze dne…
Získání přechodného pobytu pro rodinného příslušníka občana EU: Kompletní průvodce procesem s praktickými radami
"Jakou barvu má vaše ložní povlečení?" zní jedna z typických otázek při pohovoru na Ministerstvu vnitra. Možná vám to připadá jako banální detail, ale právě takové maličkosti často rozhodují o úspěchu při získávání přechodného pobytu pro rodinného příslušníka občana EU. Jako advokátka specializující se na cizinecké právo jsem za svou praxi úspěšně…
Pilotní DLT evidence přináší díky blockchainu zjednodušení pro emitenty i vlastníky zaknihovaných cenných papírů
Centrální depozitář cenných papírů (CDCP) začal na konci roku 2024 nabízet novou možnost evidence a vypořádání zaknihovaných cenných papírů založenou na technologii distribuovaného registru (DLT – Distributed Ledger Technology), která se využívá v blockchainových aplikacích. Díky DLT se otevírá prostor pro zjednodušení, zrychlení a zlevnění…
Zpracování osobních údajů na základě oprávněného zájmu
Dle nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2016/679 ze dne 27. dubna 2016 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů a o volném pohybu těchto údajů a o zrušení směrnice 95/46/ES (obecné nařízení o ochraně osobních údajů) (dále jen „GDPR“) je možné zpracovávat osobní údaje subjektů údajů – fyzických osob – na základě…
Byznys a paragrafy, díl 8.: Zákaz konkurence jednatele
Vítáme vás u dalšího dílu naší nové série článků Byznys a paragrafy, kterou LAWYA připravuje s cílem poskytnout podnikatelům srozumitelné a praktické informace z oblasti práva, daní a účetnictví. V tomto díle bychom se rádi zaměřili na problematiku zákazu konkurence jednatele.
NS: I po přechodu zaměstnanců platí povinnost zajistit rovné zacházení
Nejvyšší soud v nedávném rozsudku[1] řešil otázku, zda přechod práv a povinností z pracovněprávních vztahů zakládá ospravedlnitelný důvod pro odlišné zacházení mezi původními a převzatými zaměstnanci zaměstnavatele. Svým závěrem se odchýlil od dosavadního výkladu zastávaného odbornou literaturou. Nejvyšší soud také zodpověděl klíčovou otázku, zda…
Agilní vývoj software – specifika smluvních podmínek
Agilní vývoj software se stále víc stává standardem při uzavírání kontraktů, jejichž předmětem je vývoj softvérových produktů. Oproti tradičnímu „vodopádovému“ modelu přináší větší flexibilitu, efektivitu a schopnost rychle reagovat na změny požadavků. Právě tato flexibilita však klade specifické požadavky na smluvní vztahy mezi objednatelem a…
Claimy ze smluvních podmínek FIDIC
Zkratka „FIDIC“, je vytvořena z francouzského označení Mezinárodní federace konzultačních inženýrů (Fédération Internationale Des Ingénieurs-Conseils). Jedná se o mezinárodní nevládní organizaci, která sdružuje národní asociace tzv. konzultačních inženýrů a byla založena již v roce 1913. V tuzemské právní praxi se však zkratkou „FIDIC“ označují…
Pozvánka na valnou hromadu akciové společnosti
Pro akcionáře má pozvánka na valnou hromadu zejména informační funkci. Pozvánka na valnou hromadu je důležitá ale také proto, že její vada může být důvodem k prohlášení usnesení valné hromady za neplatné.
Jak budou vypadat cenovky v roce 2025? Nová pravidla pro uvádění měrných cen v kostce
Od 1. ledna 2025 se změnila pravidla pro označování výrobků měrnou cenou – nově se tato povinnost rozšiřuje kromě potravin i na některé nepotravinářské výrobky. Co přesně to znamená pro obchodníky a na které produkty se změna vztahuje? Shrnuli jsme to nejzásadnější, co byste měli vědět.
JIŘÍ HARNACH - VEŘEJNÉ ZAKÁZKY LIVE! - ÚOHS, DUBEN 2025
Úřad pro ochranu hospodářské soutěže zrychluje rozhodování a zpřesňuje pravidla. Ve své přednášce to potvrdil advokát Jiří Harnach, který rozebral výroční zprávu ÚOHS a dvě klíčová rozhodnutí – projekt Černá kostka a výběr dodavatele pro metro D. „Rozhodování úřadu se zrychluje a zároveň je předvídatelnější,“ upozornil Jiří Harnach. Sledujte celý…
Nejvyšší soud potvrdil správnost soudní praxe: Vypořádání společného jmění manželů prodejem věci a rozdělením výnosu je v poměrech platné právní úpravy možné
Spoluvlastníci nemovitosti, ať již se jedná o spoluvlastnictví podílové nebo bezpodílové – tedy společné jmění manželů – volí vypořádání spoluvlastnictví prostřednictvím prodeje věci a rozdělení výtěžku velice často. Vzhledem ke stále rostoucím cenám nemovitostí není v mnoha případech v silách ani jednoho ze spoluvlastníků druhého odpovídajícím…
Výběr z judikatury nejen k zákoníku práce z r. 2024 - část 7.
Podobně jako předchozí šestý díl[1] ani tuto závěrečnou sedmou část přehledu nejzajímavějších rozhodnutí vrcholných soudů z oboru pracovního práva vynesených v loňském roce 2024, nemůžeme jednoduše a jednoznačně tematicky zúžit prostřednictvím odkazu na nějakou ucelenou vybranou kapitolu nebo vybrané související kapitoly zákoníku práce jako tomu…
Zdroj: EPRAVO.CZ
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz