Právo nevypovídat aneb obhajoba není součástí obžaloby
Následující popularizační osvětový krátký text bude určen především „neprávníkům“. Jasným hitem letošní justiční sezony je Babišova cauza (Čapí hnízdo) řešená aktuálně na Městském soudu v Praze. Jako právní teoretik – pomyslný nehrající kapitán si dovolím učinit,jednu krátkou poznámku.
Někteří čtenáři a komentátoři se „u čapí kauzy“ negativně (až rozhořčeně) podivovali, že mimo jiných i paní svědkyně Monika Babišová odmítla vypovídat. Mnozí to dokonce chápali jako nekalé jednání či dokonce (nepřímé) přiznání viny jejího chotě Andreje.
Jiní naopak dovozovali, že tím paní Monika Babišová expremiérovi údajně zbytečně přitíží.
Fakt, že někdo odmítne před trestním soudem vypovídat je z odborného pohledu úplně normální, a je to jeho nezadatelné dlouho existující zákonné právo. Právo, které má v právním státě pán i kmán.
U českých ale i ostatních soudů po celé Evropě je používáno v různých kauzách „tisíckrát za rok.“
Jak říká klasik – ačkoliv je to nepříjemné a otravné, nutno se dnes smířit s tím, obhajoba už není součástí obžaloby. Odmítnutí výpovědi samo o sobě nikomu nesmí přitížit. Kdo se tomu diví, je podobný tetě z Bludova, která se podivuje skutečnosti, že hokej se hraje hokejkami, a ne plácačkami na mouchy.
Sečteno a podtrženo-každý máme právo vypovídat anebo nevypovídat a je jen a pouze na nás, pro co se rozhodneme. Dodejme, že své rozhodnutí můžeme změnit v kterékoliv fázi trestního řízení. Má ho i Monika Babišová.
JUDr. Petr Kolman, Ph.D.,
VŠ pedagog, člen rozkladové komise ÚOOÚ
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz