Předsudky odbouráme díky naší vnitřní motivaci
Advokátky Kateřina Floriánová z Bird & Bird a Silvie Horáčková z Allen & Overy působí v elitních advokátních kancelářích, které jsou dlouhodobě oceňovány za svůj přístup k ženám. Obě také patří mezi podporovatelky projektu #PRVNÍCH100LET, který se věnuje historii, současnosti a budoucnosti žen v právu.
Kateřina Floriánová z Bird & Bird se již přes dvacet věnuje oblasti práva duševního vlastnictví. Většinu této doby strávila v české advokátní kanceláři. Do úspěšného týmu mezinárodní kanceláře Bird & Bird pak přešla relativně nedávno. „Byla to obrovská změna. Způsob práce, který jsem do té doby znala, byl opravdu velmi odlišný. Dříve jsme s kolegy působili spíše jako solitéři, moc se nepodporovala týmová práce a nesdílelo se know-how tak, jak je běžné v mezinárodní kanceláři,“ říká s tím, že aktuálně oceňuje zejména onu týmovost a sdílení informací. S tím souhlasí také advokátka Silvie Horáčková, která má za sebou již dvacetiletou kariéru v rámci kanceláře Allen & Overy. „Dříve byla naše firma více hierarchická a více se rozeznávalo, kdo je seniorní a juniorní právník. Nyní se všichni snažíme působit jako jeden tým a respektujeme každého. Vždyť i nejnovější člen týmu může mít skvělý nápad. Takový přístup mi vyhovuje,“ říká Silvie.
Žen na druhé straně stolu vidíme méně
Jak Kateřina, tak Silvie působí v oblastech práva, kterým běžně dominují spíše muži. „V naší kanceláři nerovnost není, jsme gendrově vyrovnaní jak v Praze, tak celosvětově. Pokud se ale podíváme na stranu klientů, převažují tam muži,“ říká Silvie s tím, že to ona sama jako nevýhodu nevnímá v případě, kdy platí u jednacího stolu vzájemný respekt. „Bohužel v oblasti financí je žen stále spíše poskrovnu. Prostředí u nás se stále kultivuje a někde vnímám rozdíly v přístupu k ženám. Jsem ale optimistka a věřím, že naše následovnice toto téma již nebudou muset řešit,“ dodává Silvie.
Podle Kateřiny Floriánové je v oblasti práva duševního vlastnictví či patentů situace o něco příznivější. „Muži samozřejmě inklinují více k technickým věcem a ženy například k ochranným známkám, ale rozhodně to neznamená, že by ženy neměly předpoklady dělat i tu technickou práci,“ říká. Podle Kateřiny je to spíše o vnitřní motivaci a postavení se k problému. „Pak odbouráme předsudky,“ dodává.
Poznat, které advokátní kanceláře skutečně usilují o rovné příležitosti, podle Kateřiny jednoduše nejde. Silvie zmiňuje, že je vhodné se v takovém případě podívat na výchozí pozici zastoupení žen a mužů. „Čím více ženy pokračují v kariéře dál, tím více jich ubývá. Neřekla bych ale, že to je často vina někoho jiného než žen samotných,“ dodává Silvie s tím, že současně dnes již není otázka povýšení do partnerské pozice tak klíčová, jako před lety. „Dříve platilo, že pokud se právníci do určitého věku nedostali na partnerskou pozici, kancelář o ně ztratila zájem. To se změnilo před více než 10 lety. Pro mě osobně tak odpadl tlak. Věděla jsem, že se mohu sama rozhodnout, zda chci na nejvyšší pozice jít nebo ne,“ dodává Silvie.
Jak vnímají Kateřina Floriánová a Silvie Horáčková přechod advokacie na home office a jakou mají zkušenost s part time prací? A znamená někdy mateřská dovolená v advokacii „profesní smrt“?
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz