Převod obchodního podílu
Mám 60 % obchodní podíl ve společnosti s ručením omezeným. Chtěl bych část tohoto obchodního podílu převést na třetí osobu. Je možné na ni převést např. pouze právo účasti na valné hromadě s tím, že zbylá práva mi budou nadále náležet?
Úvodem je třeba podotknout, že obchodní podíl představuje účast společníka na společnosti a z této účasti plynoucí práva a povinnosti (blíže viz § 114 odst. 1 zákona č. 513/1991 Sb. , obchodního zákoníku). Mezi tyto práva a povinnosti patří např. právo účasti na valné hromadě společnosti, právo na podíl na zisku, povinnost vkladu do základního kapitálu společnosti či povinnost ručení za závazky společnosti za podmínek dle § 106 odst. 2 obchodního zákoníku.
Tato práva a povinnosti spolu tvoří jediný, nedělitelný celek. Není proto možné postupovat způsobem, který tazatel zmiňuje, tedy z obchodního podílu oddělit pouze některá práva (nebo povinnosti), tyto převést trvale na jiného a zbylá si ponechat. Jinými slovy pokud se převádí (či přechází) obchodní podíl na jinou osobu, děje se tak výlučně v jediném celku.
Jistou možností, která však nevede k totožnému cíli, který tazatel sleduje, je rozdělit obchodní podíl kupř. na dvě části a jednu z nich převést na jinou osobu.
Též při rozdělení obchodního podílu však platí pravidlo jednoty obchodního podílu; v důsledku rozdělení obchodního podílu tak musí dojít k vytvoření „plnohodnotného“ obchodního podílu. To znamená, že oba obchodní podíly (původní i nově vzniklý) musí obsahovat všechna práva a povinnosti, která společníkovi zákon i společenská smlouva (stanovy) společnosti přiznává.
I nadále proto tazateli zůstane právo účasti na valné hromadě zachováno. Zároveň jej však bude moci vykonávat i osoba, na kterou bude část tazatelova dosavadního obchodního podílu převedena. Tato osoba se však bude účastnit valné hromady sama za sebe, protože ona sama se stane společníkem společnosti, a nikoliv jako zástupce tazatele.
Zároveň je však třeba upozornit na to, že dojde-li k rozdělení obchodního podílu tazatele, dojde logicky i ke snížení jeho účasti na společnosti. Z toho mimo jiné plyne, že se sníží např. jak jeho právo na podíl na zisku, tak i počet hlasů, kterými dosud na valné hromadě disponoval (nestanoví-li společenská smlouva něco jiného).
Navíc, jak vyplývá z § 117 obchodního zákoníku, k rozdělení obchodního podílu může dojít pouze se souhlasem valné hromady, a to jen při převodu (tj. formou smlouvy) nebo přechodu na dědice nebo právního nástupce společníka. O rozhodnutí valné hromady musí být pořízen notářský zápis.
Rozdělení obchodního podílu však může společenská smlouva i úplně zakázat; v takovém případě by byl převod části obchodního podílu neplatný.
Konečně je vhodné poukázat na to, že výše vkladu odpovídající obchodním podílům po rozdělení musí činit minimálně 20.000,- Kč. To znamená, že jak obchodnímu podílu, ze kterého byla část oddělena, tak nově vzniklému obchodnímu podílu musí odpovídat vklad alespoň o této minimální hodnotě.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz