Přežije jednoduché účetnictví rok 2003?
K jakým změnám by tedy mělo dojít? Které fyzické osoby budou muset účtovat v soustavě podvojného účetnictví? Bude jednoduché účetnictví nějakým způsobem nahrazeno? Na uvedené problémy (i na další) se pokusím odpovědět v následujícím textu.
K jakým změnám by tedy mělo dojít? Které fyzické osoby budou muset účtovat v soustavě podvojného účetnictví? Bude jednoduché účetnictví nějakým způsobem nahrazeno? Na uvedené problémy (i na další) se pokusím odpovědět v následujícím textu.
Novelizovaný zákon o účetnictví se i po 1.1.2004 má vztahovat pouze na účetní jednotky. Účetními jednotkami však již nebudou ty, které vedou jednoduché nebo podvojné účetnictví, ale pouze ty, které vedou účetnictví podvojné.
Novela zákona o účetnictví navrhuje zrušení vyhlášky a. 507/2002 Sb. , kterou se provádějí některá ustanovení zákona o účetnictví pro účetní jednotky účtujícími v soustavě jednoduchého účetnictví. Platnost Opatření, kterým se stanoví postupy účtování pro účetní jednotky účtující v soustavě jednoduchého účetnictví zaniká k 31.12.2003 (viz § 14 odst. 1 a 2 zákona č. 309/1999 Sb. , o sbírce zákonů). Od 1.1.2004 tak nebude jediný legislativní předpis, který by upravoval problematiku jednoduchého účetnictví a tak tato účetní soustava prakticky zanikne.
Další účetní osud účetních jednotek, které do konce roku 2003 vedly (resp. vedou) jednoduché účetnictví pak bude záležet na výši jejich dosaženého obratu.
Pokud totiž obrat (definovaný v zákoně o DPH) za předchozí rok převýší částku 3 mil. Kč, stávají se účetními jednotkami a musí vést podvojné účetnictví. V § 4 zákona o účetnictví se navrhuje "roční odklad", tzn., že tyto účetní jednotky musí vést účetnictví až od prvního dne účetního období následujícího po roce, ve kterém se staly účetní jednotkou.
To v praxi znamená, že pokud fyzická osoby, která dnes vede jednoduché účetnictví zjistí, že za rok 2003 překročila obrat 3 mil. Kč, stává se účetní jednotkou (v novelizovaném pojetí) od 1.1.2004, avšak podvojné účetnictví povede až od 1.1.2005.
V novele zákona o účetnictví je navrhován zcela nový § 13a - zjednodušený rozsah účetnictví, který se vztahuje právě na fyzické osoby, které budou muset - z výše uvedeného důvodu - vést podvojné účetnictví.
Zjednodušený rozsah předpokládá např., že účtový rozvrh může obsahovat pouze účtové skupiny, lze spojit účtování v deníku s účtováním v hlavní knize, není nutno tvořit rezervy a opravné položky (s výjimkou daňových) apod.
Ostatní fyzické osoby - tedy ty, které se nestanou účetními jednotkami- povedou od roku 2004 daňovou evidenci (navrhovaný § 7b zákona o daních z příjmů). Daňovou evidenci povedou v roce 2004 i fyzické osoby, které sice budou od 1.1.2004 účetní jednotkou, ale podvojné účetnictví povedou až do 1.1.2005.
Daňová evidence zajišťuje zjištění daně z příjmů a obsahuje údaje o příjmech a výdajích v členění potřebném pro zjištění základu daně, majetku a závazcích. Závazná forma daňové evidence není stanovena a tak nedojde k poručení žádné legislativní normy, bude-li fyzická osoba "pokračovat" v jednoduchém účetnictví.
Závěrem znovu připomínám, že vše výše uvedené čerpá z návrhů a je nutno vyčkat definitivní schválené podoby.
Ing. Helena Machová, daňová poradkyně (hmachova@iol.cz)
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz