Přípustnost reorganizace u podniků nesplňujících zákonná kvantitativní kritéria reorganizace (podlimitní reorganizace)
S účinností zákona č. 182/2006, o úpadku a způsobech jeho řešení (insolvenční zákon), vyvstala nově možnost řešit hrozící úpadek anebo úpadek podnikatelů cestou reorganizace, jejímž účelem je sanace podniku dlužníka. Uvedený způsob řešení úpadku anebo hrozícího úpadku je nicméně umožněn pouze ve vztahu k podnikatelům, kteří splňují podmínky přípustnosti reorganizace stanovené insolvenčním zákonem.
Zatímco insolvenční zákon připouští s určitostí reorganizaci podniku dlužníka - podnikatele, který splňuje kvantitativní podmínky reorganizace stanovené prostřednictvím limitního počtu zaměstnanců dlužníka nebo výše celkového obratu dlužníka za poslední období předcházející podání insolvenčního návrhu, jsou podmínky, za kterých může být povolena reorganizace podniku provozovaného jinými podnikateli stanoveny nejasně. Nejasnost v povolení reorganizace u posledně zmiňované skupiny dlužníků - podnikatelů vyvolávají zejména další ustanovením insolvenčního zákona.
Insolvenční zákon v ustanovení § 316 odst.5 připouští reorganizaci ve vztahu k dlužníkům, kteří nesplňují kvantitativní podmínky reorganizace (tj. kritérium obratu nebo počtu zaměstnanců) pouze za předpokladu, že dlužník - podnikatel společně s insolvenčním návrhem nebo nejpozději do 15 dnů po rozhodnutí o úpadku předloží insolvenčnímu soudu reorganizační plán schválený alespoň polovinou všech zajištěných věřitelů a polovinou všech nezajištěných věřitelů počítanou vždy podle výše pohledávek. Uvedeným ustanovením by tedy měla být založena možnost vyřešit úpadek anebo hrozící úpadek reorganizací i pro dlužníky - podnikatele, kteří by jinak byli z reorganizace vyloučeni, avšak svým jednání, tj. předložením schváleného reorganizačního plánu, dají jednoznačně najevo svůj zájem a připravenost reorganizaci úspěšně provést. U této skupiny dlužníků – podnikatelů je tedy přípustnost reorganizace podmíněna jejich kvalifikovaným aktivní přístupem k reorganizaci.
Otázka přípustnosti reorganizace u dlužníků – podnikatelů, kteří nesplňují kvantitativní podmínky reorganizace vyvstává však v souvislosti s ustanovením § 148 odst. 1 insolvenčního zákona. Ustanovení § 148 odst. 1 insolvenčního zákona totiž ukládá insolvenčnímu soudu povinnost spojit rozhodnutí o úpadku s rozhodnutím o prohlášení konkursu je-li dlužníkem osoba, u které insolvenční zákon vylučuje řešení úpadku reorganizací. Takovou osobou je dlužník - podnikatel, který nesplňuje kvantitativní podmínky reorganizace a který zároveň do rozhodnutí o úpadku kvalifikovaným způsobem neprojeví vůli provést reorganizaci svého podniku. Vzhledem k povinnosti insolvenčního soudu spojit rozhodnutí o úpadku s rozhodnutím o prohlášení konkursu je tedy otázkou, kdy a za jakých podmínek lze uplatnit ustanovení § 316 odst.5 insolvenčního zákona, dle kterého je reorganizace přípustná rovněž i u dlužníků, kteří předloží schválený reorganizační plán až v 15 denní lhůtě po rozhodnutí o úpadku, tj. až po té, co by soud podle ust. § 148 odst. 1 insolvenčního zákona měl vydat společně s rozhodnutím o úpadku i rozhodnutí o prohlášení konkursu.
S ohledem na ustanovení § 148 insolvenčního zákona lze dovodit, že reorganizaci podniku, který nesplňuje kvantitativní kritéria reorganizace může insolvenční soud povolit i po rozhodnutí o úpadku pouze tehdy, jestliže bude mít v době rozhodnutí o úpadku dlužníka za zjištěné, že dlužník předloží reorganizační plán schválený většinou zajištěných jakož i nezajištěných věřitelů nejpozději do 15 dnů od rozhodnutí o úpadku (tj. že dlužník je osobou, u které ust. § 316 insolvenčního zákona připouští reorganizaci). V takovém případě by insolvenční soud neměl spojit rozhodnutí o úpadku s rozhodnutím o prohlášení konkursu s tím, že by s rozhodnutím o způsobu řešení úpadku měl vyčkat až do uplynutí 15 denní lhůty poskytnuté dlužníku pro předložení schváleného insolvenčního plánu. Lze tedy uzavřít, že pro povolení reorganizace dlužníka, který nesplňuje kvantitaviní kritéria reorganizace a nepředloží insolvenčnímu soudu schválený reorganizační plán již před rozhodnutím o úpadku, je nezbytné podat u insolvenčního soudu alespoň návrh na povolení reorganizace, v kterém by byly současně vylíčeny skutečnosti a označeny důkazy na podporu závěru o předložení schváleného reorganizačního plánu insolvenčnímu soudu do 15 dnů po rozhodnutí o úpadku.
Petr Zapletal
Charles Square Center
Karlovo náměstí 10
120 00 Praha 2
Tel: +420 225 335 333
Fax: +420 225 335 444
E-mail: wl@weinholdlegal.com
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz