Pro volbu prezidenta budou důležité parlamentní volby, míní Klaus
Rozhodujícími kroky k tomu, kdo v lednu 2003 bude novým českým prezidentem, budou podle předsedy Poslanecké sněmovny a ODS Václava Klause kampaně do parlamentních voleb v roce 2002. Klaus to uvedl v rozhovoru otištěném v dnešním Právu. Vyjádřil se obdobně, jako tento týden předseda Senátu Petr Pithart, o jehož kandidatuře na prezidenta nabyly úvahy na intenzitě po jeho kubánské misi, která přispěla k propuštění poslance Ivana Pilipa a Jana Bubeníka z vězení.
Rozhodujícími kroky k tomu, kdo v lednu 2003 bude novým českým prezidentem, budou podle předsedy Poslanecké sněmovny a ODS Václava Klause kampaně do parlamentních voleb v roce 2002. Klaus to uvedl v rozhovoru otištěném v dnešním Právu. Vyjádřil se obdobně, jako tento týden předseda Senátu Petr Pithart, o jehož kandidatuře na prezidenta nabyly úvahy na intenzitě po jeho kubánské misi, která přispěla k propuštění poslance Ivana Pilipa a Jana Bubeníka z vězení. Šéfové obou komor parlamentu se ve čtvrtek sešli při společném obědě, jehož tématem byla mimo jiné Pilipova a Bubeníkova kauza. Klaus Právu řekl, že Pilip by měl ve sněmovně vysvětlit účel své cesty na Kubu. "Považoval bych za naprosto logické, aby poslanec Pilip vystoupil se svou verzí situace buď ve sněmovně, nebo v příslušném sněmovním orgánu," uvedl.
Klaus odmítl hovořit o prezidentské kampani jako termínu. "Pokud by byla přímá volba prezidenta, kterou ovšem - a prosím, aby to jasně zaznělo - nežádám, pak by měla smysl slova 'prezidentská kampaň'. Ale v opačném případě je naprosto evidentní, že rozhodující jsou kampaně do parlamentních voleb, což znamená jaro a podzim 2002," uvedl. Souhlasil s tím, že občané chování politiků vnímají, byť prezidenta sami nevolí, a mohou tudíž jeho volbu nepřímo ovlivňovat. "Ale je to velmi nepřímé působení," podotkl. Předseda dolní komory si dovede "velmi živě představit", že by sněmovna a Senát zvolily prezidenta, který je pro veřejnost zcela nepřijatelný. "Sněmovna a Senát již udělaly spoustu věcí, které nebyly v souladu s dominantním, populárním postojem veřejnosti. Ale to je, v systému zastupitelské demokracie, podle mého, úkolem zákonodárců. Protože nejsou jen součtem nálad veřejnosti, nýbrž mají i jistou roli tyto nálady spoluvytvářet," řekl Klaus. Neodpověděl však přímo na dotaz, zda se hodlá o křeslo hlavy státu ucházet. "S předsedou Pithartem jsme se domluvili na jedné věci: politik je politikem, a proto se má chovat jako politik. Nemá hrát falešné divadélko, že žádné politické ambice nemá," dodal mimo jiné.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz