Problematika tzv. řetězení pracovních poměrů na dobu určitou
Nedávným nálezem sp. zn. III. ÚS 2703/15 Ústavní soud České republiky objasnil a zpřesnil interpretaci ustanovení § 39 zákona č. 262/2006 Sb. , zákoníku práce, ve znění pozdějších předpisů, (dále jen „Zákoník práce“).
V případě, kdy zaměstnavatel a zaměstnanec sjednají pracovní poměr na dobu určitou v rozporu s pravidly stanovenými v ustanovení § 39 odst. 2 – 4 Zákoníku práce, poskytuje Zákoník práce v ustanovení § 39 odst. 5 Zákoníku práce zaměstnanci možnost pouze oznámit, že trvá na tom, aby jej zaměstnavatel dále zaměstnával. V takovém případě pak platí, že se nadále bude jednat o pracovní poměr na dobu neurčitou.
Předmětem zkoumání ze strany Ústavního soudu byla
Právě s ohledem na textaci Zákoníku práce čelila stěžovatelka (zaměstnankyně) problému spočívajícímu v tom, že se nemohla domoci náhrady mzdy za období, během kterého bylo sporné, zda její pracovní poměr trval či netrval.
Ústavní soud zde poskytl významné interpretační vodítko pro výklad zmiňovaného ustanovení. Dovodil totiž, že pokud žádný návrh na určení (ne)splnění podmínek nepřípustného řetězení pracovního poměru není podán, platí fikce, že zde existuje pracovní poměr na dobu neurčitou. Ústavní soud dovodil, že by nebylo v souladu s obecnými zásadami Zákoníku práce na ochranu zaměstnance, pokud by zaměstnanec, přesvědčený o nesprávném postupu zaměstnavatele, musel kromě písemného oznámení zaměstnavateli, že trvá na svém dalším zaměstnání, zahajovat rovněž soudní řízení, kdežto zaměstnavatel by mohl zůstat po celou dobu pasivní.
Jinými slovy, pokud zaměstnanec oznámí, že trvá na tom, aby byl dále zaměstnáván, není nutné z jeho strany zahajovat jakékoli další soudní řízení (byť to tak nemusí přímo vyplývat z textu zákona). V případě, že takové řízení nezahájí ani zaměstnavatel, pak se pracovní poměr změní automaticky na pracovní poměr na dobu neurčitou.
Mgr. Petra Kratochvílová
Mgr. Jan Hlubuček
Schaffer & Partner Legal s.r.o., advokátní kancelář
Vodičkova 710/31
110 00 Praha 1
Tel.: +420 221 506 300
Fax: +420 221 506 301
e-mail: info@schaffer-partner.cz
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz