Problémy s doručováním soudních zásilek lze rychle odstranit
Ministerstvo spravedlnosti a zejména soudci v současnosti řeší naléhavý problém, jak se vypořádat s novelou občanského soudního řádu, která znemožňuje doručování soudních obsílek, rozhodnutí soudu, rozsudků apod. prostřednictvím České pošty (viz vysvětlení na druhé straně této tiskové zprávy). Exekutorská komora České republiky nabízí jednoduché řešení i v rámci stávající zákonné úpravy – stačí začít využívat možnost stanovenou v novele občanského soudního řádu: „§ 45 …písemnost doručuje soud ... soudním exekutorem ...“
Podle tohoto paragrafu by totiž veškeré soudní zásilky - tzn. nejenom ty, které se týkají soudních exekucí - mohli doručovat právě soudní exekutoři. Za doručení jedné písemnosti soudním exekutorem je stanovena paušální částka 50,- Kč (§18 vyhlášky č. 330/2001 Sb. ). Ovšem tato částka se platí pouze v případě úspěšného doručení - § 18 vyhlášky totiž stanoví, že při neúspěšném doručení exekutorovi náhrada nenáleží.
„Toto řešení by přitom znamenalo nejenom urychlení celého řízení, protože pravděpodobnost, že zásilka bude doručena, je u soudního exekutora, který na tom je osobně hmotně zainteresován, mnohem vyšší, ale paradoxně i nemalou úsporu finančních prostředků pro soudy, tj. stát,“ říká k tomu prezident EK ČR JUDr. Juraj Podkonický, PhD. Soudy vynakládají ročně za tyto služby kolem 2 miliard korun. V mnoha případech (podle odhadu EK ČR ve více než 60%) se nepodaří zásilku doručit napoprvé, protože adresát není doma, nezdržuje se na adrese známé soudu apod. Proto původní částka 27,- až 32,- Kč za 1 dopis narůstá při dalších doručeních na dvoj až třínásobek. Dalším problémem je, že podle platných poštovních předpisů doručovatelky nemusejí vyplňovat svá jména a čas doručení. Soudy je potom musí znovu žádat o specifikaci těchto detailů a to znovu celý proces doručování prodražuje. „Stát by tímto zákonem povoleným, nicméně vůbec nepraktikovaným, doručováním písemností prostřednictvím soudních exekutorů ušetřil stamiliony korun,“ dodává Podkonický. „Navíc by soudy měly jistotu, že písemnosti budou doručeny řádně a včas, a nedocházelo by v současnosti k tak velmi častým sporům, zda je doručení platné či nikoliv.“
V některých evropských zemích, kde funguje systém soudních exekutorů (např. v Belgii a Francii), nemají s doručováním soudních obsílek žádné problémy. Systém je velice jednoduchý: všechny rozsudky soudu doručují výhradně soudní exekutoři, a to vždy osobně do vlastních rukou adresáta. Soudní exekutor při doručení písemnosti vyzve přímo adresáta, aby ve stanovené lhůtě splnil dobrovolně svoji povinnost stanovenou v rozsudku. Pokud svou povinnost nesplní, soudní exekutor po uplynutí lhůty, stanovené v rozsudku, zahajuje okamžitě bez dalších prodlev exekuční řízení.
Vysvětlení – proč v současnosti nelze doručovat soudní zásilky prostřednictvím České pošty:
Podle dva měsíce platné novely občanského soudního řádu by zaměstnanci pošty např. měli na doručenku vyplňovat celkem 9 údajů, včetně svého jména. Pošta se však řídí zákonem o poštovních službách, který se ale podle novely nevztahuje na soudní obsílky. Vyplňování těchto údajů České poště ani jejím doručovatelům nestanoví zákon, a ti to proto odmítají dělat.
V praxi to znamená, že díky způsobu doručování soudních zásilek může být zpochybněno např. celé exekuční řízení, což může mít za následek zamítnutí návrhu na exekuci. Podobně mohou být zpochybněna i další rozhodnutí soudů. V případě odvolání proti jakémukoliv rozsudku stačí nesprávné doručení dokonce ke zrušení verdiktu. Spor se tak může protáhnout o řadu let.
Další informace - JUDr. Juraj Podkonický, PhD., prezident EK ČR, tel.: 251 560 686,
e-mail: jpodkonicky@exekutorskakomora.cz, www.exekutorskakomora.cz
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz