Projekt zelených karet - možné řešení pro zaměstnavatele
Česká Republika, stejně jako okolní státy, se potýká s nedostatkem pracovníků. Na českém trhu chybí vysokoškolsky vzdělaní odborníci a další kvalifikovaní pracovníci. Téměř dvě třetiny volných pracovních míst evidovaných na úřadech práce jsou kvalifikované řemeslné profese – svářeči, kováři, nástrojáři, zámečníci a podobně. Se vstupem do Evropské unie se předpokládal jak příliv zahraničních firem, tak i zahraničních pracovníků. Kvůli odchodu českých pracovníků do zahraničí a složitému procesu při zaměstnávání cizinců volných pracovních míst ale ještě přibylo. Získat na volné pracovní místo cizince (za cizince není považován občan EU, EHP a jejich rodinní příslušníci) je v současné době složité a celý proces je velmi zdlouhavý - zabere pět až šest měsíců. Z tohoto důvodu vláda ČR přišla s novým projektem tzv. zelených karet, který by mohl být řešením této situace.
Poslanecká sněmovna ČR 22. srpna 2008 schválila vládní návrh zákona (sněmovní tisk č. 486), kterým se mění zákon o zaměstnanosti, o pobytu cizinců na území ČR a další související zákony. Pokud novela projde Senátem ČR a podepíše ji prezident ČR, od 1. ledna 2009 bude zaveden nový druh povolení k dlouhodobému pobytu cizinců za účelem zaměstnání ve zvláštních případech – tzv. zelená karta.
Zelená karta má duální charakter - je jednak povolením k dlouhodobému pobytu na území ČR a současně osvědčením o oprávnění vykonávat na území ČR zaměstnání.
Zelená karta zjednoduší proces vydávání těchto dokladů – bude vedeno pouze jedno řízení a zkrátí se doba trvání tohoto procesu – max. jeden měsíc od doručení žádosti cizince příslušnému českému zastupitelskému úřadu, popřípadě Ministerstvu vnitra ČR.
Smyslem této úpravy je tedy:
- odstranit nadbytečné administrativní překážky bránící přístupu cizinců na český trh práce v profesích, které nebudou v době 30 dnů od nahlášení volného pracovního místa úřadu práce zaměstnavatelem obsazena českým občanem, občanem jiného členského státu EU nebo jejich rodinnými příslušníky.
- zjednodušit zaměstnavatelům postup při zaměstnávání cizinců. Podle současného zákona o zaměstnanosti (zákon č. 435/2004 Sb. ) může být cizinec zaměstnán na území ČR za předpokladu, že budoucí zaměstnavatel obdržel povolení získávat zaměstnance ze zahraničí a cizinci bylo uděleno individuální povolení k zaměstnání a dále získal povolení k pobytu. Zelené karty toto zjednoduší. Zaměstnavatel při zaměstnávání držitele zelené karty nebude muset o povolení získávat zaměstnance ze zahraničí žádat. Nahlásí pouze volné pracovní místo na úřad práce. Pokud se toto volné pracovní místo nepodaří v prvních 30 dnech obsadit domácím pracovníkem či pracovníkem z EU nebo jeho rodinnými příslušníky, bude automaticky přeneseno do evidence volných pracovních míst obsaditelných držiteli zelených karet vedenou Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR ("MPSV").
Evidence volných pracovních míst obsaditelných držitelem zelené karty bude přístupná na internetových stránkách MPSV. Žádost o vydání zelené karty se bude podávat vždy ke konkrétnímu volnému místu z této evidence.
Typy zelených karet
Novela zákona o zaměstnanosti rozlišuje 3 typy zelených karet:
- typ A pro kvalifikované pracovníky s vysokoškolským vzděláním a klíčový personál (pracovní místo vhodné pro klíčový personál je takové pracovní místo, na které zaměstnavatel požaduje zaměstnance s vysokoškolským vzděláním a u kterého je obsazení cizincem žádoucí)
- typ B pro pracovníky na pozice s požadavkem vyučení a
- typ C pro ostatní pracovníky.
Zelené karty se budou vydávat s platností na dobu výkonu zaměstnání, nejdéle na 3 roky pro typ A a na 2 roky pro typy B a C.
Pro zelené karty typu A a B existuje možnost prodloužení platnosti karty. V tomto případě je nutné podat žádost o prodloužení na Ministerstvo vnitra ČR.
Má se předkládat cestovní doklad a pracovní smlouva na dobu, na kterou chce cizinec zelenou kartu prodloužit.
Zelená karta typu C se prodlužovat nebude. Cizinec, který bude pobývat minimálně 1 rok na našem území na základě zelené karty bude moci požádat na Ministerstvu vnitra ČR o vydání nové zelené karty na jinou pozici uvedenou v evidenci.
Postup pro získání zelené karty
Pro získání zelené karty bude nutné podat žádost na Zastupitelském úřadě ČR v zahraničí. V zákonem (zákon č. 326/1999 Sb. o pobytu cizinců na území České Republiky ) stanovených případech bude možno získat zelenou kartu i v ČR. V tomto případě se bude podávat předmětná žádost na Ministerstvo vnitra ČR.
Cizinec bude muset splňovat vzdělání a kvalifikaci předepsanou pro danou pozici, náležitostmi žádosti budou:
- cestovní doklad,
- fotografie,
- doklady k prokázání vzdělání a odborné kvalifikace
- na požádání lékařská zpráva, že netrpí závažnou chorobou
- na požádání výpis z rejstříku trestů či obdobné evidence v zahraničí
Zastupitelský úřad ČR bude oprávněn provést s žadatelem pohovor. Záznam z pohovoru, stanovisko zastupitelského úřadu ČR k žádosti a žádost cizince se zašle do 15ti dnů Ministerstvu vnitra ČR.
Ministerstvo vnitra ČR na základě stanoviska zastupitelského úřadu ČR, popř. dalších úřadů, rozhodne do 30 dnů od doručení žádosti zastupitelskému úřadu nebo Ministerstvu vnitra o uděleni/neudělení zelené karty. Stanovisko zastupitelského úřadu ČR ale nebude pro Ministerstvo vnitra ČR závazné. O výsledku posouzení žádosti bude informovat Ministerstvo vnitra ČR zaměstnavatele před vydáním zelené karty. Zelenou kartu si bude cizinec povinen vyzvednout osobně na Ministerstvu vnitra ČR a to do 3 dnů ode dne vstupu na území ČR. Na cizince se dále bude vztahovat i povinnost ohlášení místa pobytu na cizinecké policii podle § 93 zákona č. 326/1999 Sb. o pobytu cizinců na území České Republiky.
Skončení platnosti zelené karty
Platnost zelené karty skončí uplynutím doby platnosti karty. Ministerstvo vnitra ČR bude moci zrušit platnost zelené karty při pravomocném odsouzení cizince za úmyslný trestný čin nebo trestný čin z nedbalosti k nepodmíněnému odnětí svobody na minimálně 6 měsíců, dále z důvodu ochrany veřejného pořádku, bezpečnosti státu a ohrožení veřejného zdraví. Pokud cizinec neplní účel, pro který byla zelená karta vydána, nebo v žádosti o vydání zelené karty uvedl nepravdivé údaje, může být karta taktéž zrušena.
Dalšími důvody zrušení karty budou vyhoštění z jiného státu EU, skončení pracovního poměru, na který byla zelená karta vydána z důvodu uvedených v ZP v §52a až e ZP (organizační důvody a zdravotní důvody), ukončení dohodou, okamžité zrušení pracovního poměru , pokud do 60 dnů od skončení pracovního poměru, na který byla zelená karta vydána, není vydána nová zelená karta. Dále je platnost zelené karty zrušena na žádost cizince a taktéž vydáním nové zelené karty.
Zelené karty jsou již vydávány například v Irsku a v Německu. V Německu jsou zelené karty vydávány na období 5 let a jsou dostupné pouze pro specialisty v oblasti informačních technologií. V provedených průzkumech cca 80 procent firem odpovědělo, že díky možnosti zaměstnat cizí specialisty se výrazným způsobem posílila jejich konkurenceschopnost. Obavy politiků z přílišného přílivu pracovníků se nenaplnily. Doufáme, že se program zelených karet osvědčí i v České Republice a že naplní očekávání zaměstnavatelů, kteří nedočkavě čekají na tolik nedostatkovou pracovní sílu.
JUDr. Nataša Randlová, Petra Balvínová
PROCHÁZKA / RANDL / KUBR, člen ius laboris
Jáchymova 2
CZ 110 00 PRAHA 1
tel: +420 - 221 430 111
fax: +420 - 224 235 450
e-mail: office@prk.cz
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz