Promlčecí doba proti výstavci směnky vlastní
Směnka vlastní obsahuje bezpodmínečný slib zaplatit určitou peněžní částku. K placení směnky se zavazuje ten, kdo ji vystavil. Vlastní směnka předpokládá existenci nejméně dvou zúčastněných osob-výstavce, tedy přímého směnečného dlužníka a majitele, tedy směnečného věřitele. Aval (rukojmí) je osoba, která se zaručila za osobu již směnečně zavázanou. Směnečný rukojmí je tak vázána jako ten, za koho se zaručil. Totéž platí i pro promlčení.
Proti příjemci (výstavce směnky vlastní) se směnečné nároky promlčují ve třech letech ode dne splatnosti. Nároky majitele proti indosantům (předešlým majitelům) a proti výstavci se promlčují v jednom roce od data protestu včas učiněného ( Protest je veřejná listina – písemné osvědčení sepsané protestním orgánem (notář, soud) na žádost k tomu oprávněné osoby. Účelem protestu je zajištění zákonného důkazu o tom, že protestant provedl úkon nutný k zachování směnečných práv a s jakým výsledkem. Protest musí být učiněn v den splatnosti směnky nebo ve dvou následujících pracovních dnech.) nebo při doložce bez útrat v jednom roce ode dne splatnosti směnky.
Nároky indosantů proti jiným indosantům a proti výstavci se promlčují v šesti měsících ode dne, kdy indosant směnku vyplatil nebo kdy byl nárok proti němu soudně uplatněn.
Směnky může být vystavena s dobou splatnosti určenou čtyřmi různými způsoby:
1) na viděnou – je splatná při předložení k placení a to se má stát do jednoho roku od vystavení.
2) na určitý čas po viděné – je splatná ve lhůtě určené předem co do délky nikoli však co do počátku. Počátek určí majitel tím, že směnku předloží dlužníkovi k přijetí.
3) na určitý čas po daty vystavení,
4) na určitý den.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz