Propojování insolvenčních rejstříků v rámci Evropské unie
Nové nařízení o insolvenčním řízení stanovuje členským státům povinnost vytvořit insolvenční rejstřík a zavádí propojení národních insolvenčních rejstříků prostřednictvím portálu evropské e-justice. Hledat informace o insolvenčních řízeních napříč insolvenčními rejstříky v rámci celé Evropské unie bude možné již v roce 2019.
Insolvenční rejstřík v ČR
V České republice jsou informace o úpadku zveřejňovány v insolvenčním rejstříku. Insolvenční rejstřík je dle § 419 zákona č. 182/2006 Sb. , o úpadku a způsobech jeho řešení (insolvenční zákon), ve znění pozdějších předpisů, informačním systémem veřejné správy ve smyslu zákona č. 365/2000 Sb. , o informačních systémech veřejné správy a o změně některých dalších zákonů.[3]
Insolvenční rejstřík ČR je spravovaný Ministerstvem spravedlnosti ČR a veden v elektronické podobě. Veřejnosti je zpřístupněn na webové stránce https://isir.justice.cz. Obsahuje seznam insolvenčních správců, seznam dlužníků a insolvenční spisy a poskytuje klíčové informace o insolvenčním řízení. Jeho hlavními funkcemi jsou „funkce evidenční a registrační ve vztahu k soudním spisům a insolvenčním správcům, funkce informační ve vztahu k účastníkům insolvenčního řízení, dotčeným subjektům a veřejnosti a funkce doručovací pro insolvenční soud a insolvenčního správce".[4] Obecně lze říci, že insolvenční rejstřík je vysoce funkční a zajišťuje takovou míru informovanosti o průběhu jednotlivých řízení a kontrolu insolvenčních procesů, která není obvyklá v jiných členských státech Evropské Unie a která usnadňuje výkon práva.[5]
Záměr vytvořit v rámci EU insolvenční rejstřík je obsažen již v doporučení Evropské komisi k úpadkovým řízením v kontextu práva obchodních společností EU ze 17. října 2011.[6]
7. července 2014 Evropská komise zahájila pilotní projekt sdílení informací o úpadkových řízeních propojením databází národních insolvenčních rejstříků České republiky, Německa, Estonska, Nizozemí, Rakouska, Rumunska a Slovinska. Se zapojením dalších členských států se počítá v nejbližší době.
Sdílení informací o úpadkových řízeních v rámci pilotního projektu umožní, mimo jiné, i přístup k informacím o úpadkovém řízení v reálném čase, což je zásadní pro rozhodování subjektů případně dotčených úpadkem. Mimoto se zvýší dostupnost klíčových informací poskytovaných zdarma a v jazycích EU, včetně vysvětlení terminologie a systémů jednotlivých členských států umožňující lepší porozumění obsahu.
Pilotní projekt sdílení informací o úpadkových řízeních je prvním krokem k vytvoření celounijní sítě insolvenčních rejstříků.[7] Ta by měla v budoucnu nahradit v současné době sice fungující, avšak poměrně neucelené, roztříštěné a informačně méně hodnotné, sdílení informací o úpadkových řízeních v jednotlivých členských státech EU dostupné přes portál e-justice.
V současné době žádný centrální insolvenční rejstřík EU neexistuje. Zásadní krok k vytvoření takového rejstříku činí nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2015/848 ze dne 20. května 2015 o insolvenčním řízení („Nařízení“), které stanovuje povinnost členským státům vytvořit na svém území insolvenční rejstřík(y) do 26. června 2018 a určuje minimální rozsah informací, které mají být veřejnosti zpřístupněny. Těmito informacemi jsou zejména datum zahájení insolvenčního řízení; soud, který insolvenční řízení zahájil; druh insolvenčního řízení; založení soudní příslušnosti; je-li dlužníkem právnická osoba - název, registrační číslo, sídlo; u dlužníka fyzické osoby - jméno, případně registrační číslo a adresu; jméno a kontakt na případného jmenovaného insolvenčního správce; lhůtu pro přihlášení pohledávek; datum skončení insolvenčního řízení; a soud, u něhož lze napadnout rozhodnutí o zahájení insolvenčního řízení. Tyto informace musí být uživatelům dostupné zdarma prostřednictvím systému propojení národních insolvenčních rejstříků.[8]
Národní insolvenční rejstříky by měly být propojeny prostřednictvím portálu evropské e-justice, který bude sloužit jako ústřední místo pro elektronický přístup veřejnosti k informacím v systému. Propojení bude realizováno prováděcími akty Evropské komise, které stanoví bližší technické podmínky a kritéria pro vyhledávání, zobrazování výsledků. Dále bude zaveden glosář se základním vysvětlením vnitrostátních insolvenčních řízeních, který bude pro uživatele hrát důležitou roli při zkoumání, o jaký typ insolvenčního řízení se v daném případě jedná.[9]
Insolvenční rejstříky členských států EU
Dle údajů z roku 2012 pouze 14 členských států disponuje samostatným insolvenčním rejstříkem, jehož data jsou dostupná prostřednictvím internetu. V dalších 9 členských státech jsou některé informace o úpadkovém řízení součástí jiné elektronické databáze (např. obchodní rejstřík). Ve 4 členských státech pak nejsou informace týkající se insolvenčního řízení dostupné v elektronické podobě vůbec.[10]
Členské státy tak budou muset přijmout odpovídající právní úpravu tak, aby nejpozději v roce 2018 uvedly do provozu insolvenční rejstřík odpovídající požadavkům Nařízení. Evropská komise pak prováděcími akty sjednotí vyhledávání a zobrazování výsledků, čímž umožní v insolvenčních rejstřících efektivně vyhledávat v jakémkoliv z úředních jazyků EU. Soud, u kterého byl podán návrh na zahájení insolvenčního řízení, tak poměrně snadno obdrží informaci, zda proti stejnému dlužníkovi bylo zahájeno řízení v jiném členském státě. Věřitelům umožní propojené insolvenční rejstříky zjistit, zda proti jejich dlužníkovi bylo zahájeno insolvenční řízení, a poskytnou jim důležité informace o lhůtách a procesních úkonech (např. přihlášení pohledávek). Ke koordinaci přeshraničních insolvenčních řízeních pak přispěje i možnost věřitele přihlásit pohledávky prostřednictvím standardních formulářů dostupných ve všech úředních jazycích EU. V některých případech, jako jsou Litva, Irsko nebo Lucembursko, bude nutné pro účely propojení národních rejstříků teprve zavést národní insolvenční rejstříky v elektronické podobě.[11]
Závěr
Propojování národních insolvenčních rejstříků lze hodnotit jednoznačně pozitivně. Vyšší míra informovanosti o insolvenčních řízeních v reálném čase přinese zásadní výhody věřitelům napříč EU a umožní jim plně využít a uplatnit práva daná jim příslušnými právními přepisy.
Nařízení bude mít řadu dopadů na vnitrostátní předpisy jednotlivých členských států a vyžádá si náklady na vytvoření, přizpůsobení a plnou kompatibilitu systémů národních insolvenčních rejstříků. Dle odhadů budou nezbytné náklady na hosting a údržbu IT aplikací činit v letech 2014 až 2020 přibližně 1 500 000 eur.[12] Jednoduššího vyhledávání napříč insolvenčními rejstříky v rámci EU a vyšší transparentnosti insolvenčního řízení bychom se měli dočkat již v roce 2019.
Hana Řičánková,
advokátní koncipientka
WOLF THEISS Rechtsanwälte GmbH & CO KG, organizační složka
Pobřežní 394/12
186 00 Praha 8
Tel.: +420 234 765 111
Fax: +420 234 765 110
e-mail: praha@wolftheiss.com
-------------------------------
[1] Evropská komise. Questions and Answers: "Towards a new European approach to business failure and insolvency", memorandum [online]. Štrasburk, 12. 12. 2012 [cit. 10. 4. 2016]. Dostupné na www, k dispozici >>> zde.
[2] Evropská komise. Druhá šance pro slušné podnikatele: Komise navrhuje nová pravidla k řešení úpadku, tisková zpráva [online]. Štrasburk, 12. 12. 2012 [cit. 10. 4. 2016]. Dostupné na www, k dispozici >>> zde.
[3] § 419 zákona č. 182/2006 Sb. , o úpadku a způsobech jeho řešení (insolvenční zákon), ve znění pozdějších předpisů.
[4] Hásová, J. a kol.: Insolvenční zákon. Komentář. 2. vydání. Praha: C. H. Beck, 2014, s. 14-15.
[5] Tamtéž, s.15.
[6] Evropský parlament. Výbor pro právní záležitosti. Zpráva obsahující doporučení Komisi k úpadkovým řízením v kontextu práva obchodních společností EU (2011/2006(INI)) [online]. 17. 10. 2011 [cit. 13. 4. 2016]. Dostupné na www, k dispozici >>> zde.
[7] Evropská komise. Modern Insolvency Rules: European Commission kicks off EU-wide interconnection of insolvency registers, tisková zpráva [online]. Brusel, 7. 7. 2014 [cit. 11. 4. 2016]. Dostupné na www, k dispozici >>> zde.
[8] Čl. 24 a 26 nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2015/848 ze dne 20. května 2015 o insolvenčním řízení.
[9] Příloha A a čl. 25 nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2015/848 ze dne 20. května 2015 o insolvenčním řízení.
[10] Evropská komise. ZPRÁVA KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU, RADĚ A EVROPSKÉMU HOSPODÁŘSKÉMU A SOCIÁLNÍMU VÝBORU o uplatňování nařízení Rady (ES) č. 1346/2000 o úpadkovém řízení [online]. Štrasburk, 12. 12. 2012 [cit. 12. 4. 2016], s. 14. Dostupné na www, k dispozici >>> zde.
[11] Evropská e-justice: Insolvenční rejstříky [online]. 2014 [cit. 14. 4. 2016]. Dostupné na www, k dispozici >>> zde.
[12] Návrh NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY, kterým se mění nařízení Rady (ES) č. 1346/2000 o úpadkovém řízení /* COM/2012/0744 final - 2012/0360 (COD) */ [cit. 14. 4. 2016]. Dostupné na www, k dispozici >>> zde.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz