Průměrná mzda za rok 2009 a praktické dopady jejího vyhlášení, včetně zaměstnávání osob zdravotně postižených
Ministerstvo práce a sociálních věcí vyhlásilo 23. prosince 2009 již tradičně svým sdělením č. 466/2009 Sb. výši průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí předchozího roku. Podle tohoto sdělení činí průměrná mzda za 1. až 3. kvartál roku 2009 částku 22 896 Kč. Oproti roku 2008 tak došlo k jejímu mírnému snížení, průměrná mzda za tento předloňský rok totiž dosáhla částky 22 942 Kč.
Průměrná mzda stanovená sdělením MPSV se důležitá pro výpočet některých dávek, příspěvků a odvodů dle zákona o zaměstnanosti.
Dávky pro uchazeče o zaměstnávání
Podle průměrné mzdy se kalkuluje především maximální výše podpory v nezaměstnanosti - § 50 odst. 6 zákona o zaměstnanosti ji limituje 0,58násobkem průměrné mzdy v národním hospodářství. Podpora v nezaměstnanosti u uchazečů o zaměstnání, kteří žádost o ni podají v roce 2010, činí nejvýše 13 280 Kč (v roce 2009 to bylo 13 307 Kč). Další dávkou, jejíž maximální výše vychází z průměrné mzdy v předchozím kalendářním roce, je podpora při rekvalifikaci - limitována 0,65násobkem průměrné mzdy v národním hospodářství. Uchazeč o zaměstnání, který nastoupí na rekvalifikaci v roce 2010, tak od úřadu práce obdrží podporu při rekvalifikaci nejvýše 14 883 Kč (v roce 2009 to bylo 14 913 Kč).
Příspěvky zaměstnavatelům na speciální pracovní místa
Dále se průměrná mzda v národním hospodářství používá pro stanovení maximální výše příspěvku poskytovaného úřady práce zaměstnavatelům na zřízení a provoz chráněného pracovního místa nebo chráněné pracovní dílny či zřízení společensky účelného pracovního místa. Chráněné pracovní místo definuje § 75 zákona o zaměstnanosti jako pracovní místo vytvořené zaměstnavatelem pro osobu se zdravotním postižením na základě písemné dohody s úřadem práce. Příspěvek na vytvoření chráněného pracovního místa poskytuje úřad práce zaměstnavateli dle skutečně vynaložených nákladů, maximálně však ve výši 8násobku průměrné mzdy, tj. v roce 2010 až 183 168 Kč. Vytvoření chráněného pracovního místa pro osobu s těžším zdravotním postižením, tedy invalidní ve třetím stupni dle nové legislativy, je podporováno vyšší částkou - až 12násobkem průměrné mzdy, tj. až 274 752 Kč. Při vytvoření 10 a více chráněných pracovních míst v rámci jedné dohody s úřadem práce může být tento příspěvek ještě vyšší - 10násobek průměrné mzdy, respektive 14násobek u osob s těžším zdravotním postižením.
Kromě příspěvku na zřízení chráněného pracovního místa může úřad práce poskytnout zaměstnavateli také příspěvek na částečnou úhradu provozních nákladů chráněného pracovního místa. Roční výše tohoto příspěvku nesmí přesáhnout 3násobek průměrné mzdy v národním hospodářství, tj. až 68 688 Kč. O oba typy příspěvků si může požádat i sama osoba se zdravotním postižením, pokud se rozhodne vykonávat samostatnou výdělečnou činnost.
Chráněná pracovní dílna je dle § 76 zákona o zaměstnanosti pracoviště zaměstnavatele, vymezené na základě dohody s úřadem práce a přizpůsobené pro zaměstnávání osob se zdravotním postižením, kde je v průměrném ročním přepočteném počtu zaměstnáno nejméně 60 % těchto zaměstnanců. Maximální výše příspěvku na zřízení chráněné pracovní dílny je limitována stejnými částkami jako u příspěvku na zřízení chráněného pracovního místa.
Příspěvek na částečnou úhradu provozních nákladů chráněné pracovní dílny je ovšem vyšší než u chráněného pracovního místa - činí ročně až 4násobek průměrné mzdy, tj. maximálně 91 584 Kč, o osoby zdravotně znevýhodněné nebo invalidní v prvním a druhém stupni. U osoby invalidní ve třetím stupni je roční výše příspěvku limitována 6násobkem průměrné mzdy, tj. nejvýše 137 376 Kč.
Společensky účelná pracovní místa vymezuje zákon o zaměstnanosti v § 113. Rozumí se jimi pracovní místa, která zaměstnavatel zřizuje nebo vyhrazuje na základě dohody s úřadem práce a obsazuje je uchazeči o zaměstnání, kterým nelze zajistit pracovní uplatnění jiným způsobem. Jedná se především o pracovní místa pro osoby se zdravotním postižením, osoby do 25 let bez kvalifikace, dále pak ženy vracející se z mateřské či rodičovské dovolené, osoby starší 50 let věku či osoby uvedené v evidenci uchazečů o zaměstnání déle než 6 měsíců. Maximální výše příspěvku na zřízení společensky účelného pracovního místa se liší podle míry nezaměstnanosti v okrese, kde je práce vykonávána, ve vztahu k celorepublikové míře nezaměstnanosti. Činí 4násobek, respektive 6násobek průměrné mzdy. Limit příspěvku se o dvojnásobek průměrné mzdy zvyšuje, pokud zaměstnavatel zřídí 10 a více společensky účelných pracovních míst najednou.
Odvody za zaměstnávání zdravotně postižených osob
Nejpraktičtější dopad pro zaměstnavatele má výše průměrné mzdy při výpočtu odvodů do státního rozpočtu, kterými zaměstnavatelé nahrazují povinný podíl zaměstnávaných osob se zdravotním postižením. Zaměstnávat zdravotně postižené osoby musí na základě § 81 zákona o zaměstnanosti zaměstnavatelé s více než 25 zaměstnanci v pracovním poměru v rozsahu jedné zdravotně postižené osoby na 25 zaměstnanců (vypočítává se pomocí průměrného ročního přepočteného počtu zaměstnanců dle vyhlášky č. 518/2004 Sb. , kterou se provádí zákon o zaměstnanosti).
Pokud zaměstnavatel nezaměstná dostatečný počet osob se zdravotním postižením nebo neodebírá výrobky nebo služby od stanovených dodavatelů (především zaměstnavatelé zaměstnávající více než 50 % zaměstnanců, kteří jsou osobami se zdravotním postižením, chráněné pracovní dílny provozované občanským sdružením, osoby se zdravotním postižením, které jsou osobami samostatně výdělečně činnými), musí za každého chybějícího zaměstnance se zdravotním postižením odvést do státního rozpočtu 2,5násobek průměrné mzdy v národním hospodářství. Za rok 2009 bude výše odvodu za každého chybějícího zdravotně postiženého zaměstnance 57 240 Kč.
Zaměstnavatelé jsou také povinni každý rok podat Oznámení o plnění povinného podílu OZP, kde uvedou, jakým způsobem svou povinnost zaměstnávat osoby se zdravotním postižením plní. Formulář oznámení je ke stažení na internetovém portálu MPSV:
http://portal.mpsv.cz/sz/zamest/zamestnaniosob/oznamenioplneni
Nejzazší termín pro odevzdání oznámení příslušnému úřadu práce a úhradu odvodu na jeho účet je 15. února 2010.
JUDr. Nataša Randlová,
advokát, partner
Barbora Suchá,
právní asistent
Randl Partners
advokátní kancelář
City Tower
Hvězdova 1716/2b
140 78 Praha 4
Tel: + 420 222 755 311
Fax: + 420 239 017 574
E-mail: office@randls.com
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz