Půjčka
V roce 1995 jsem půjčil peněžní částku fyzické osobě, když jako den splatnosti byl určen 15.3.1995. K úhradě dluhu však nedošlo a dlužník v listopadu roku 1995 zemřel. V prosinci roku 1995 jsem oznámil tuto pohledávku za zesnulým dlužníkem soudu v dědickém řízení. V roce 2004 mi bylo příslušným soudem vedoucím dědické řízení sděleno, že moje pohledávka nebyla zařazena do dědického řízení, neboť byla dědicem prohlášena za promlčenou. Skutečně mohlo dojít k promlčení této pohledávky, a to i přes její včasné oznámení soudu vedoucímu dědické řízení?
Běh promlčecí lhůty, jakož i její přerušení a stavení, upravuje pro občanskoprávní vztahy zák. č. 40/1964 Sb., občanský zákoník.
Dle § 112 občanského zákoníku uplatní-li věřitel v promlčecí době právo u soudu nebo u jiného příslušného orgánu a v zahájeném řízení řádně pokračuje, promlčecí doba od tohoto uplatnění po dobu řízení neběží. K uplatnění práva u soudu dochází většinou žalobou, dále pak i vzájemným návrhem učiněným v průběhu řízení, návrhem poškozeného v rámci trestního řízení na náhradu škody mu obžalovaným způsobené, návrhem orgánu v rámci řízení u přestupku apod. Po dobu trvání řízení před soudem či před jiným orgánem promlčecí doba ve svém běhu nepokračuje.
Podání oznámení pohledávky věřitele za dlužníkem soudu v dědickém řízení však vliv na běh promlčecí doby nemá. Pro rozsudek, ale analogicky i pro usnesení, jímž soud rozhoduje o meritu věci, je rozhodující stav v době jeho vyhlášení; bylo-li proto usnesení o dědictví vyhlášeno až v roce 2004, v této době již s ohledem na výše uvedené byla Vaše pohledávka za zůstavitelem promlčena.
Správným postupem tedy bylo podat v průběhu běhu občanskoprávní promlčecí lhůty v délce trvání 3 let podat u příslušného soudu žalobu o zaplacení, přičemž jako žalovaného uvést z opatrnosti všechny potencionální dědice zůstavitele (zesnulého dlužníka) s poukazem na to, že probíhá dědické řízení, v němž jste jako žalobce uplatnil tuto svou pohledávku a do pravomocného skončení tohoto dědického řízení nelze mít za jisté to, která z osob uvedených jako žalovaní se stane dědicem, resp. která z osob jako dědic převezme povinnost, o níž v řízení jde. Tímto by bylo dosaženo stavení běhu promlčecí lhůty. Okruh potencionálních dědiců by Vám na základě Vaší žádosti měl sdělit notář, jenž jako soudní komisař dědické řízení provádí.
© EPRAVO.CZ – Sbírka zákonů, judikatura, právo | www.epravo.cz